Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 20-06-13, 13:41
Το avatar του χρήστη panos7424
panos7424 panos7424 is offline
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 52
Απάντηση: Pony Bottle

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
το accident αυτηνης εδω ξεκινησε απο τη στιγμη που αποφασισε να κανει diving....


οσο για το αλλο, πηρα σκαφος, πηρα ενα πονυ, αλλα δεν παιρνω εκπαιδευτη για οικονομια, τι αλλο θα ακουσω/διαβασω πια....


καλη σου τυχη ! η παναγια μαζι σου
Μάλλον θα πρέπει να το διαβάσεις από την αρχή.
Εξάλλου εγώ ζήτησα γνώμες και βοήθεια και απ'ότι
βλέπω δεν μου προσφέρεις τίποτα από τα δύο. Το σκάφος(!)
είναι ένα Zodiac 3.40mts συμβατικό και το είχα έτσι κ αλλιώς.
Εκτός αν θεωρείται καταδυτικό...
Καλή τύχη και σε σένα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-06-13, 14:01
dknikos dknikos is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Απάντηση: Pony Bottle

Αν δεν θες όγκο μπορείς στον ρυθμιστή του pony να βάλεις και κάτι τέτοιο πάνω:

http://www.hollisgear.com/prodview.asp?id=33
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-06-13, 17:04
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: Pony Bottle

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο panos7424 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.
Για φέτος το καλοκαίρι σχεδιάζω να ξεκινήσω μόνος μου καταδύσεις με ένα μικρό φουσκωτό που έχω. Εννοώ με ζευγάρι αλλά χωρίς τη συνοδεία εκπαιδευτή λόγω κόστους. Έχω πτυχίο rescue και αρκετές βουτιές στο ενεργητικό μου...
Ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής θέμα.
Θέλω να φτιάξω ένα σύστημα για εφεδρικό σε περίπτωση που πάνε όλα στραβά.
Αρχικά σκέφτηκα το spare air αλλά στην πορεία κατέληξα ότι προτιμώ κάτι πιο ολοκληρωμένο, σταθερό και με διάρκεια.
Έχω ήδη ένα ρυθμιστή Cressi που μου περισσεύει και θα ήθελα να προσαρμόσω ένα μικρό μανόμετρο πάνω στο πρώτο στάδιο για να έχω ένδειξη πίεσης. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο και αν ναι που βρίσκω μανόμετρο χωρίς καλώδιο;
Τι φιάλη πρέπει να επιλέξω; Την κλασσική 3L 232 ή 300 bar.
Έχω βρει και 1L και 0,85L αλλά δεν ξέρω αν επαρκούν για ανάδυση από -35 και στάση ασφαλείας;
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε γνώμη, συμβουλή ή ιδέα μπορείτε να μου δώσετε σαν πιο έμπειροι στο θέμα...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παναγιώτης
Μιλάς για συστήματα τύπου spare air ή συγκεκριμένα για το SPAREAIR;

Από ότι ξέρω η SPAREAIR το μεγαλύτερο σύστημα που έχει είναι μικρότερο από 0,5lt@200bar.

Ας πούμε ότι αυτή που βρήκες είναι 1lt@200bar, δηλαδή έχεις 200lt αέρα (με αναγωγή στη 1Atm).

Δεν ξέρω τι κατανάλωση έχεις αλλά ας πούμε ότι έχεις σχετικά χαμηλή κατανάλωση 20lt/min (SCR - surface consumption rate, στην επιφάνεια).

Σε περίπτωση συμβάντος, εκτιμώ ότι η κατανάλωση σου θα πάει επί δύο, δηλαδή λόγω άγχους και πανικού θα έχεις 40lt/min (SCR).

Οπότε, με τα παραπάνω δεδομένα, στην επιφάνεια η φιαλίτσα θα σου κρατούσε για 5min (200/40).

Όπως αναφέρεις, θέλεις να κάνεις ανάδυση από τα 35m στα 5m, να κάνεις προληπτική στάση εκεί και να βγεις στην επιφάνεια.
Εάν θεωρήσουμε φυσιολογικές ταχύτητες ανάδου και ότι δεν θα κάνεις και deep stops, τότε έχουμε:
- από τα 35m για να πας στα 5m με ταχύτητα ανόδου 10m/min χρειάζεσαι 3min ( (35-5)/10).
- το μέσο βάθος είναι (35+5)2=20m άρα 3Atm
- Με SCR 40lt/min, και στο παραπάνω profile θα καταναλώσεις: 3min * 40lt/min * 3Atm = 240lt>200lt, δηλαδή περισσότερο από όσο έχει η φιάλη σου
- Οπότε προφανώς δεν φτάνει για να κάνεις safety stop ή ότι άλλο σκέφτεσαι

Συμπέρασμα:
- Η λύση που αναφέρεις είναι μόνο για ανάδυση κινδύνου (πετάω βάρη και φεύγω ή οριακά κολυμπάω τα -35m προς την επιφάνεια χωρίς να ρίξω τα βάρη, ίσα ίσα για να μην πνιγώ και να μη πάθω εμβολή - για DCS όμως τι κάνω???).
- Εάν θέλεις πραγματική ασφάλεια (ως προς τη διαχείριση των αερίων), πάρε ένα stage (όχι μικρότερο από S40 = 5,7lt) για να αντιμετωπίσεις σωστά το πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστεί και να σου μείνει για το καταδυτικό σου μέλλον
- Φρόντισε να κάνεις εκπαίδευση για τη χρήση του stage

Τα παραπάνω ισχύουν λαμβάνοντας υπόψη ότι βουτάς solo ή έχεις χαθεί με το ζευγάρι σου (κακό και το ένα και το άλλο).

Καλές αποφάσεις ...
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tecrec : 22-06-13 στις 06:31.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-08-13, 19:54
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Lessons For Life: Pride Can Be Deadly

Eνα σχετικό άρθρο...


Lessons For Life: Pride Can Be Deadly


.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:20.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.