Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Ναυάγια στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας καταδυθούμε στην ιστορία μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές ελληνικών ναυαγίων

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-14, 21:40
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) 1904-1918

Δημήτρη Μανετάκη, είναι το ίδιο ναυάγιο.

Δημήτρη Γκαλών.

Προσπαθώ να σε παρακολουθήσω, ομολογώ με δυσκολία.

Πρώτο και κυριότερο εξήγησέ μου πως καταφέρατε και "αναγνωρίσατε" το WAIHEMO (1904) με βάση τις φωτογραφίες κάποιου άλλου πλοίου. (Παρασύρατε και εμένα που πίστεψα ότι έστω τη φωτογραφία θα την είχατε βρει σωστά, επομένως δεν το έψαξα. Λάθος μου και το δέχομαι.)

Δεύτερο, νομίζω πως προβληματίζεσαι άδικα. Στις φωτογραφίες που έχω βάλει δε συγκρίνω το ναυάγιο μόνο με το WAIHEMO αλλά και με το ΠΕΤΑΛΛΟΙ. Σου επαναλαμβάνω λοιπόν, είναι νομίζω πασιφανές οτι το ναυάγιο είναι το ΠΕΤΑΛΛΟΙ. Το πλοίο είχε δυο πολύ χαρακτηριστικά σημεία, τα οποία μαζί δεν υπήρχαν σε κανένα άλλο που να έχει βυθιστεί στην περιοχή. Ζήτημα τέλος, όσο και αν αποφεύγεις να αναφερθείς σε αυτό.

Τρίτο - αλλά μόνο χάριν συζήτησης γιατί το θέμα της ταυτότητας του ναυαγίου το λύσαμε παραπάνω - οι πηγές. Ποιός σου είπε πως οι πηγές πρέπει να λαμβάνονται αξιωματικά ως η αλήθεια; οι πηγές προσεγγίζονται κριτικά, αξιολογούνται και ερμηνεύονται. Αυτή άλλωστε είναι και η δουλειά του ιστορικού. Εμείς καμία εικασία δεν κάναμε αλλά αντιθέτως διαβάσαμε, παρατηρήσαμε και συγκρίναμε. Αντιπαραθέσαμε δηλαδή τις γραπτές πηγές με το ίδιο το ναυάγιο. Εφόσον το ναυάγιο είναι αυτό που είναι, μάλλον οι γραπτές πηγές είναι κάπου λάθος ή ελλιπείς. Απλά πράγματα. Εικασίες δεν κάναμε και απορώ πως μας το καταλογίζεις αυτό, εσύ ειδικά. Εσύ, που έφτιαξες θεωρίες για νάρκες και ναυάγια που ταξίδεψαν πάνω από επτά (!) μίλια για να βυθιστούν εκεί που το θέλεις. Εσείς που αναγνωρίσατε το ναυάγιο ενός πλοίου που δεν έχει βυθιστεί. Σε παρακαλώ, αυτό είναι θράσος. Ας μην αφήσουμε τη συζήτηση να ξεφύγει τελείως. Έλεος πλέον. Ας μην καταλήξει το thread στην κωμωδία που κατέληξες το U-133...

Τέταρτο, θα σου απαντήσω και στο ερώτημά σου μιας και το ζητάς από τότε που δημοσιεύτηκε το άρθρο για το CLAN CUMMING και το ΠΕΤΑΛΛΟΙ. Το οτι το ναυάγιο "ρυμουλκήθηκε εκτός λιμένος και βυθίστηκε από τις Aρχές" (sic) αναφέρεται στο LLOYD'S WAR LOSSES.

Κλείνοντας, να σου πω οτι θα σεβαστώ την παράκλησή σου όσο σεβάστηκες και εσύ ανάλογη δική μου παράκληση για το εν λόγω ναυάγιο (παραθέτω από thread σε 'The Abyss', Αύγουστος 2012):

__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-14, 23:09
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) 1904-1918

Νίκο, αυτά

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
... αυτό είναι θράσος. Ας μην αφήσουμε τη συζήτηση να ξεφύγει τελείως. Έλεος πλέον. Ας μην καταλήξει το thread στην κωμωδία που κατέληξες το U-133...
στους υποτελείς σου ή στον ψυχολόγο σου. Εγώ είμαι η λάθος διεύθυνση!

Τα υπόλοιπα έν καιρώ.

Καλό βράδυ
DG
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-14, 23:38
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) 1904-1918

Ψυχολόγο; Υποτελείς; για εξήγησέ μου... Βλέπω όμως θύμωσες. Λοιπόν θα σου κάνω ένα δώρο για να σε καλοπιάσω! Επειδή ο μυστηριώδης συνεργάτης σου (που δεν μας αναφέρει το όνομά του) προχωράει με αργούς ρυθμούς στην έρευνα, αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο, περίπου μισή ωρίτσα. Σας βρήκα λοιπόν μια ωραιότατη φωτογραφία του πρώτου WAIHEMO και μετά την πυρκαϊά. Ούτε αυτό είναι το ναυάγιο (αλλά μάλλον το περιμέναμε αυτό...)

Καληνύχτα και σε σένα!

__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.