Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-02-08, 14:38
Το avatar του χρήστη kristalia
kristalia kristalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 3.510
Πρόσκληση - Σύλλογος δυτών "Υποβρύχιες Ενασχολήσεις" [Υ.ΕΝ]

Την Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2008, και ώρα 18.00 στην συνεδριακή αίθουσα της ΔΕΠΑΧ [Αβάντων 50- Χαλκίδα] ο σύλλογος δυτών "Υποβρύχιες Ενασχολήσεις" [Υ.ΕΝ] διοργανώνει κοπή πίττας. Παράλληλα, στη εκδήλωση θα είναι καλεσμένοι εκπρόσωποι της f.d.i οι οποίοι θα μας μιλήσουν για ελεύθερη κατάδυση και ψαροντούφεκο καθώς και οι πιο παλιοί δύτες της πόλης μας όπως ο Σωτηριάδης Δημητριος [90 χρονών], θα αφηγηθούν εμπειρίες τους και θα δώσουν συμβουλες στους νεότερους δύτες.
Θα χαρούμε να σας δούμε κοντά μας

Το Δ.Σ του Συλλόγου
Μοναστήρογλου Γιώργος [πρόεδρος]
Δημαρέλου Χρύστα [Γραμματέας]
πληροφορίες: 6937556611 και 6974002423
__________________
Δήμητρα (kristalia) Δημητροπούλου (DiViDi)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-02-08, 16:25
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πρόσκληση - Σύλλογος δυτών "Υποβρύχιες Ενασχολήσεις" [Υ.ΕΝ]

Πειράζει που με ενοχλεί το ψαροντούφεκο? Σαν τους πρώην καπνιστές που δεν μπορούν τους άλλους να καπνίζουν....
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-02-08, 18:54
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Πρόσκληση - Σύλλογος δυτών "Υποβρύχιες Ενασχολήσεις" [Υ.ΕΝ]

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πειράζει που με ενοχλεί το ψαροντούφεκο? Σαν τους πρώην καπνιστές που δεν μπορούν τους άλλους να καπνίζουν....

...και εγώ το ίδιο ζόρι τραβάω...

Θαυμάζω αυτούς που αρμονικά συνδιάζουν και τις δύο δραστηριότητες, αλλά σαν τι μπορεί να μου πει ο ψαροντουφεκάς και να μην μου σηκωθεί η τρίχα κάγκελο;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-02-08, 22:28
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Πρόσκληση - Σύλλογος δυτών "Υποβρύχιες Ενασχολήσεις" [Υ.ΕΝ]

Παιδιά καλησπέρα.

Κατ' αρχή να δηλώσω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ψαροντούφεκο πάνω από 2 φορές και αυτό όταν ήμουν 12 χρονών!!!

Δύτης είμαι και γω, περιβαλλοντιστής ας πούμε που ζώ προσμένοντας με νοσταλγία την επόμενή μου κατάδυση και που δεν μπορώ - αρρωσταίνω αν περάσει βδομάδα και δεν βραχώ!

Για τους ψαροντουφεκάδες έχω όμως πάρα πολύ θετικές απόψεις και ναι πιστεύω ότι είναι συμμέτοχοι και αυτοί στην αγάπη που θεωρούμε εμείς οι αυτοδύτες ότι τρέφουμε για τη θάλασσα. Μπείτε στα φόρουμ που συζητάνε και θα δείτε εκεί ότι ένας μεγάλος αριθμός ατόμων έχουν σωστή συνείδηση κυνηγού, περιβαλλοντιστή, λάτρη της θάλασσας. Οι σωστοί ψαροντουφεκάδες έχουν να μας διδάξουν πάρα πολλά και μην τους στεναχωρείτε....

Πηγαίνετε και στη συγκέντρωση και προσπαθείστε να τους δείτε σαν άτομα που βρίσκονται στο δικό σας στρατόπεδο και θα δείτε ότι έχετε κάτι να πάρετε από αυτή την επαφή! Ελπίζω....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-02-08, 12:01
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: Πρόσκληση - Σύλλογος δυτών "Υποβρύχιες Ενασχολήσεις" [Υ.ΕΝ]

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Σώτο!

Επιπλέον, νομίζω πως τα "χαρακώματα", δεν είναι ότι καλύτερο για όλους μας, που προτιμώ να μας χαρακτηρίζω ώς *"ανθρώπους της θάλασσας", είτε έχουμε την ιδιότητα του αυτοδύτη, είτε του επαγγελματία, είτε του ψαρά, είτε του απνεϊίστα.
Μονάχα δυο στρατόπεδα υπάρχουν.
Αυτών που αγαπούν την θάλασσα, και αυτών που είτε δεν σέβονται αυτή την αγάπη, είτε δεν σέβονται ότι έχει θεσπιστεί, (και ότι θα έπρεπε να θεσπιστεί) για να την προστατεύει.
Εξ΄άλλου, τα όποια θέματα και προβλήματα προκύπτουν και επιβαρύνουν την θάλασσα, όλους εξίσου μας αφορούν, άσχετα με την οπτική γωνία την οποία επιλέγουμε για να δούμε τα πράγματα και αν δεν μπορούμε εμείς* απο κοινού να ενεργοποιηθούμε για κάτι και αναλώσουμε την ενέργεια μας σε διαφωνίες και ταμπέλες, τότε κανένας δεν θα μπορέσει να το κάνει αυτό για εμάς. Και γιατί να το κάνει άλλωστε..

Εύχομαι να πάει πολύ καλά η εκδήλωση σας και θεωρώ σπουδαίο το αντικείμενο!!
Κρίνοντας απο εμένα, που υπήρξα "απνεϊστας" για αρκετά χρόνια, αλλά παρ' όλα αυτά δεν είχα ιδέα για το τι πάει να πεί Υποξία, υπερκαπνία και υπεροξυγόνωση και μόνο όταν έμαθα κατάλαβα πως ακροβατούσα σε άπειρες βουτιές, εύχομαι να γίνονται κάθε μέρα παρόμοιες εκδηλώσεις, όπως αυτή του συλλόγου Υ.ΕΝ !!!!! Είναι κέρδος όλων μας, ακόμα και αν δεν μας αφορά το αντικείμενο "Ελέυθερη κατάδυση" ή και "Ψαροντούφεκο"!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-02-08, 20:39
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Πρόσκληση - Σύλλογος δυτών "Υποβρύχιες Ενασχολήσεις" [Υ.ΕΝ]

Εγώ πάντως ταυτίζομαι με Σώτο και Παναγιώτη κι έχω την τάση να θεωρώ τους ψαροτουφεκάδες φίλους μου... μπορεί να φταίει που με μεγαλωσε ένας από αυτούς....

Ο φίλος Γιώργος Μοναστήρογλου μου εξήγησε ακριβώς το σκεπτικό του να έχεις στην Χαλκίδα έναν μοναδικό Σύλλογο για τις Υποβρύχιες Ενασχολήσεις εν γένει. Ο Σύλλογος επιδιώκει να χτιστεί ακριβώς πάνω σε αυτό το κοινό που ενώνει τους "ανθρώπους της θάλασσας" όπως όμορφα τους ονομάζει ο Παναγιώτης.

Και γι'αυτό είναι πολύ καλή και έξυπνη κίνηση. Μακάρι να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο....

Το highlight όμως της χθεσινής εκδήλωσης δεν ήταν σε καμία περίπτωση το ψαροτούφεκο... Ήταν ο κος Ηλίας κι ο Καπετάν-Δημήτρης.
Ο πρώτος γύρω στα 70, ο δεύτερος 90 (Μπορεί και να γνώρισα τον παλιότερο δύτη της Ελλάδας χτες. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τη συγκίνησή μου.)

Ο κος Ηλίας (δεν μπορώ να θυμηθώ το επίθετό του αλλά υπόσχομαι να το μάθω σύντομα) μας καθήλωσε στην αρχή. Θυμόταν τους βυθούς μας παραδείσους και στεναχωριόταν που τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ...
Μάς μίλησε για είδη που είχαμε και πια δεν έχουμε, για είδη που δεν είχαμε και αποχτήσαμε.. (άλλοι τα διαβάζουμε άλλοι τα έχουν δει να συμβαίνουν μπροστά τους!)
Και φυσικά μάς εξιστόρησε άπειρες περιπέτειές του απ' τους καιρούς που δούλευε στα σφουγγαράδικα....

Κι όσο μιλούσε ο κος Ηλίας, μού φαινόταν ένας ηλικιωμένος κύριος με τόσο πλούσια εμπειρία από τη ζωή... Που όμως μεταμορφώθηκε σε μικρό παιδί όταν ανέβηκε στο βήμα ο καπετάν Δημήτρης (Σωτηριάδης).
Αδύνατον να σας τον περιγράψω.. Αδύνατο να σας μεταφέρω ένα ελάχιστο ποσοστό της πληροφορίας που μας μετέδωσε. Μιλάμε για άνθρωπο που βουτάει στην Ελλάδα από το '32!!! Και που ελπίζω ότι θα συνεχίσει να βουτάει για πολλά χρόνια ακόμα! (πράγμα καθόλου δύσκολο αν κρίνω από το πόσο διαυγής πνευματικά και ακμαίος σωματικά ήταν)

Προτείνω κάποια στιγμή να καλέσουμε κι εμείς, σαν Σύλλογος, τον κυρ-Ηλία και τον καπετάν Δημήτρη... Και να' χουμε κάνα 5ωρο ελεύθερο να τους ακούμε! Είμαι σίγουρη ότι θα το βρίσκατε φοβερά ενδιαφέρον!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.