Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 27-03-09, 19:33
Το avatar του χρήστη dimkar
dimkar dimkar is offline
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Μηνύματα: 170
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Ποιός σου είπε πως καπνίζω μέσα στο σπίτι, μπροστά στα παιδιά μου;

Η έκθεση στο συγκεκριμένο κίνδυνο αφορά εμένα και μόνο (άσε που καπνίζω ελάχιστα). Σε όσους κινδύνους έχω εκτεθεί (και δεν είναι λίγοι) αφορούν εμένα και μόνο.

Κανένα άνθρωπο, κανένα ζώο, κανένα πουλάκι, κανένα ψάρι...

(από τότε τουλάχιστον που συνειδητοποίησα ορισμένα πράγματα)

Και ναι, προτιμώ πια τις τσιπούρες ιχθυοτροφείου!!!
__________________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο: απλά, προσθέστε τη σπηλιά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimkar : 27-03-09 στις 19:36.
  #122  
Παλιά 28-03-09, 09:34
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Ρε παιδια , φτανει πια . Εγω το ξεκινησα και τωρα με πρηξατε πια . Η αντιδραση ειναι στην κακη χρηση του πολυ ωραιου (ειλικρινα) αθληματος-hobby σας και στην διαπομπευση και τωρα πρεπει να μαθουμε ολοι ποιος τρωει πατατακια , ποιος καπνιζει , ποιος πηδαει τον γιο του γειτονα κλπ . Και αυτη η κοντρα εγω ειμαι καλος κι εσυ κακος , οχι ΕΓΩ ειμαι καλος κι εσυ μ@λ@κ@ς , μονο απαξιωση φερνει σε ολο το κοινο του forum .
Οπως ειπε η διασημη φιλοσοφος και αοιδος () Αντζελα Δημητριου ,
"ΟΥΔΕΙΣ ΑΣΦΑΛΤΟΣ"
Α'ι'ντε φτανει τωρα . Δεν εχουμε να χωρισουμε κανενα χωραφι . Πως να χωρισουμε αλλωστε κατι που δεν μας ανηκει ?
Ο Αμπαλλος εμαθε , δυστυχως με αρκετα αποτομο και κακο τροπο , οτι εκανε μλκια , ας ελπισουμε οτι δεν θα επαναληφθει (φυσικα και να γινει δεν θα ξαναδημοσιευτει , αρα τι κερδισαμε ? Παπαλα ) .
Νισαφι πια
__________________

  #123  
Παλιά 28-03-09, 10:01
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια , φτανει πια . Εγω το ξεκινησα και τωρα με πρηξατε πια . Η αντιδραση ειναι στην κακη χρηση του πολυ ωραιου (ειλικρινα) αθληματος-hobby σας και στην διαπομπευση και τωρα πρεπει να μαθουμε ολοι ποιος τρωει πατατακια , ποιος καπνιζει , ποιος πηδαει τον γιο του γειτονα κλπ . Και αυτη η κοντρα εγω ειμαι καλος κι εσυ κακος , οχι ΕΓΩ ειμαι καλος κι εσυ μ@λ@κ@ς , μονο απαξιωση φερνει σε ολο το κοινο του forum .
Οπως ειπε η διασημη φιλοσοφος και αοιδος () Αντζελα Δημητριου ,
"ΟΥΔΕΙΣ ΑΣΦΑΛΤΟΣ"
Α'ι'ντε φτανει τωρα . Δεν εχουμε να χωρισουμε κανενα χωραφι . Πως να χωρισουμε αλλωστε κατι που δεν μας ανηκει ?
Ο Αμπαλλος εμαθε , δυστυχως με αρκετα αποτομο και κακο τροπο , οτι εκανε μλκια , ας ελπισουμε οτι δεν θα επαναληφθει (φυσικα και να γινει δεν θα ξαναδημοσιευτει , αρα τι κερδισαμε ? Παπαλα ) .
Νισαφι πια
  #124  
Παλιά 31-03-09, 13:41
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

εχω δει με τα ματια μου τι παει να πει να ρημαζουν οι ψαροντουφεκαδες ενα τοπικο περιβαλλον σαν το 1ο λιμανακι της βουλιαγμενης ( εχω περι τις 1500 ωρες υποβρυχιως μονο σε αυτον τον κολπο), οπου δεν εχει ουτε τρατες , ουτε δυναμιτες, ουτε διχτυα, παρα μονο καλαμαδες και ψαροντουφεκαδες , απο αυτους τους γαματους που χτυπανε το χταποδι των 500γρ (και νομιζουν οτι ειναι τερας) και τη στηρα των 300 γρ....

απο αυτους τους γαματους που σκοτωνουν ενα λαγοκεφαλο και επειδη τρωνε αμασητο οτι τους δινει η τηλεοραση το διατρανωνουν ως το μεγαλυτερο αθλο του κοσμου (ωστε να καλεσουν λιμεναρχεια, καναλια και δεν ξερω εγω τι αλλο).....


και μιλαω για ερημωση....αλλα δυστυχως δεν εχω επιστημονικα δεδομενα να δειξω για να πεισω τους δυσπιστους, εχω μονο την προσωπικη εμπειρια....(που σιγα μην τους επειθαν τα επιστημονικα δεδομενα)
http://www.greekdivers.com/forum/ind...opic=19021&hl=

Πάρε αλιευτικό εργαλείο με συρόμενα δίχτυα να τραβάει στο 1ο λιμανάκι της βουλιαγμένης που το ρήμαξαν οι γαμάτοι ψαροντουφεκάδες (παρεπιπτόντως μέσα στο πηγάδι έχει σαργούς τάκους, γιατί δε τους πιάνουμε ποτέ οι ελεύθεροι? Μη μου πεις γιατί δε μπορούμε να βουτήξουμε εκεί ε?...) τους οποίους αναφέρεις.

Οι ψαροκυνηγοί δεν είναι οι τύποι με το μισόκιλο χταποδάκι, με τη γαλαζόπετρα στο χέρι, με την ψαροσακούλα στη μέση γεμάτη απο ροφάκια. Είναι άλλο πράγμα διαφορετικό. Αν δεν το καταλάβετε αυτό, απλά θα υπάρχουμε χώρια όλοι μας, χωρίς να μπορούμε να υπερασπιστούμε απο κοινού αυτό που αγαπάμε.

Τη θάλασσα.







Πάρε και φωτό απο τα νησάκια της σαρωνίδας που πάλι τα ρήμαξαν οι ωραίοι, οι ελεύθεροι ινδιάνοι όπως αναφέρεσαι.



  #125  
Παλιά 31-03-09, 14:14
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

μαζι μιλαμε χωρια συνεννοουμαστε.....

ειναι δυνατον κανενας νοημων να αμφισβητει το ευρος της ζημιας του να τρως γονο στην ταβερνες της παραλιας....

υπαρχει κανενας νοημων που να αμφιβαλει οτι ο ψαγμενος ψαροκηνυγος θα αυτοπεριοριστει προσπαθωντας να προστατεψει τις μελλοντικες ψαριες του ?

το προβλημα ειναι σιγουρα στις παρανομες τρατες αλλα ειναι σιγουρα και στις ορδες που ξεχυνονται στις ελληνικες παραλιες (μιλαμε για χιλιαδες κοσμου) που σκοτωνουν οτι κινειται....

Δεν νομιζω οτι διαφωνει κανενας...

μηπως πρεπει κι εγω να αρχισω να ανεβαζω τυπους που εχουν καμακωσει με το 75αρι αστεριες και απλυσιες και τις βγαζουν περιχαρεις εξω? να το κανω αν χρειαζεται....

δεν νομιζω ομως....

Παντως μολις γυρισα απο την Ηρακλεια....off season....το μεγαλυτερο ψαρι που ειδα ηταν γερμανοι των 15 εκατοστων....

οποιος νομιζει οτι φταινε οι μπουρμπουληθρες μου (η τα φωτα απο την καμερα μου) που δεν βλεπω ψαρια, ειναι πραγματικα ασχετος με το υποβρυχιο περιβαλλον ......πολυ ασχετος....τα ψαρια φοβουνται τους θηρευτες τους ...οχι τις φυσσαλιδες...στα θαλασσια παρκα του κοσμου ειναι ηδη εξοικιωμενα με τον ηχο....


Το θεμα ειναι οτι η θαλασσα μας ερημωνει....το βλεπουμε ολοι, ελευθεροι κ αυτονομοι .......και κατι πρεπει να κανουμε ολοι οσοι ζουμε σε αυτη.....

αρκετα με την κενη αντιπαραθεση επιχειρηματων.....ας ακουσουμε και καμμια δραση....

και εσεις τα παιδια που κυνηγατε (ελπιζω , αν καποιοι με εχετε πεισει οτι ετσι ειστε) βρισκεστε πιο κοντα στους νεους ψαροκυνηγους απο οτι εγω....

Ειναι στο χερι σας να διαμορφωσετε την καινουρια παιδεια ,

μια παιδεια εναντια στην απληστια,

μια παιδεια που θα πηγαζει απο τη γνωση και οχι απο τους αφορισμους αδαων περι λαγοκεφαλων δολοφονων (που δεν εχουν καμμια καταστροφικη επιδραση στο περιβαλλον) και αιμοσταγων καρχαριων (που δεν εχουν αποδεδειγμενα πειραξει κανενα ανθρωπο ποτε στην ιστορια της ελλαδας)

Ο σκοπος μου απο την αρχη ηταν να στηλιτευσω αυτη την συμπεριφορα, την συμπεριφορα των ημιμαθων που ειναι τοσο μα τοσο επικινδυνοι για το περιβαλλον μας.....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

  #126  
Παλιά 31-03-09, 14:23
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

και ξερεις και κατι αλλο....

το ματι μου χορταινει ψαρι στα ταξιδια μου....και κανω πολλα δεν εχω παραπονο....

αλλα ρε γαμωτο εδω ειναι το σπιτι μου και το ποναω....

και οταν δεν υπαρχει λεπι ολογυρα ακομα και το παραμικρο θυμα με ποναει....

και ειναι αφελες να με ρωτησει κανενας αν τρωω ψαρι η οχι....

εδω λεμε οτι με ποναει το παραμικρο θυμα.....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 31-03-09 στις 14:28.
  #127  
Παλιά 31-03-09, 14:41
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
και ξερεις και κατι αλλο....

το ματι μου χορταινει ψαρι στα ταξιδια μου....και κανω πολλα δεν εχω παραπονο....

αλλα ρε γαμωτο εδω ειναι το σπιτι μου και το ποναω....

και οταν δεν υπαρχει λεπι ολογυρα ακομα και το παραμικρο θυμα με ποναει....
Φίλε Γιώργο σε χαιρετώ.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα μηνύματα σου (ειλικρινά!).

Και εμένα με πονάει πολύ φίλε Γιώργο να βλέπω βυθούς χωρίς ζωή. ΠΑΡΑ πολύ. Όχι γιατί δεν πιάνω ψάρια, όσο γιατί δε βλέπω εικόνες... Και ξέρω ότι πάρα πολλοί ψαροκυνηγοί είναι σαν εμένα. Βουτάνε για τη μαγεία των εικόνων, για την ύπαρξη στον άλλο κόσμο. Τον μπλέ κόσμο.

Πάρα πολλές φορές στα ψαροντουφεκάδικα φόρουμ έχουν γίνει τσακωμοί, διαγραφές μελών, έκτροπα. Γιατι κάποιοι χτύπησαν περισσότερα ψάρια απο όσα έπρεπε συνειδησιακά τουλάχιστον (γιατί ο νόμος δεν είναι σωστό μέτρο) να πιάσουν. Απο την άλλη, και απο εμπειρία στα συγκεκριμένα φόρουμ, η έντονη αντιπαράθεση συνήθως φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα: απομονώνονται τα άτομα και συνεχίζουν με την ίδια θαλασσινή συμπεριφορά. Και αυτό δε μπορεί να είναι ποτέ όφελος για τη θάλασσα, ποτέ όφελος για όλους εμάς τους θαλασσινούς.

Πράγματα έχουν αρχίσει να αλλάζουν. Ακόμα και στους αγώνες υποβρύχιας αλιείας αλλάζουν. Δες σημερινό δημοσίευμα:

http://www.spearfishingforum.gr/view...108796#p108796

Δες μερικές αναφορές απο παλαιότερα ψαρέματα στο sff τουλάχιστον:

http://www.spearfishingforum.gr/view...php?f=1&t=6776
http://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=1&t=800
http://www.spearfishingforum.gr/view...php?f=1&t=5854
http://www.spearfishingforum.gr/view...php?f=1&t=5791
http://www.spearfishingforum.gr/view...php?f=1&t=5238

Σίγουρα υπάρχει διάθεση. Σίγουρα πολλές φορές έχουμε τσακωθεί με άλλους ψαράδες γιατί κάνανε κουλά πράγματα στη θάλασσα. Ένας απο τους λόγους που άλλαξα παλαιότερα παρέα στη θάλασσα ήταν ένας κατά τα άλλα συμπαθής φίλος, ο οποίος όμως είχε τη νοοτροπία ότι 1 ροφός 5 κιλών και 5 ροφοί του κιλού είναι ένα και το αυτό .

Διάθεση υπάρχει. Αυτό που θα μπορούσε να βοηθήσει στη μεταξύ μας επικοινωνία είναι πληροφορίες για να γίνουμε καλύτεροι.

Έγραψες ότι δεν είδες ψάρια στην Ηρακλειά. Απο φίλους ίδιες μαρτυρίες ακούω και εγώ. Δε ξέρω αν έφταιγαν οι φυσαλίδες για το συγκεκριμένο τόπο. Ξέρω ότι ο δυναμίτης είναι τοπικό σπόρ...

Κάτι άλλο: σίγουρα οι ψαροκυνηγοί θα επηρεάσουν το πληθησμό των ψαριών. Αλλίμονο, είμαστε κάποιοι ακόμα εξολοθρευτές, τα ψάρια (πληθυσμιακά αλλά και συμπεριφορικά!) θα φτάσουν σε κάποιο άλλο σημείο ισορροπίας. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό (προσωπική άποψη), αρκεί να υπάρχει σημείο ισορροπίας.

Χαιρετώ
Φοίβος
  #128  
Παλιά 31-03-09, 15:00
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι τελευταίο:
αν ειλικρινά κόπτεστε για την προστασία της θάλασσας απο τους ψαροκυνηγούς, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να τους δείξετε (με επιχειρήματα) ότι σφάλουν (προϋποθέτει συζήτηση). Αγαπούν τη θάλασσα όπως και εσείς να είστε σίγουροι.
...............................................
Σε κάθε άλλη περίπτωση απλά θα αποδείξετε την αδιαφορία σας για το κόσμο του βυθού.
Φυσικά και έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό Φοίβε.
Αλλά εγώ γιατί νιώθω ότι τα όποια επιχειρήματα πέφτουν απλά στο κενό και στο μόνο που εξακολουθείτε να απαντάτε είναι στις προκλήσεις, αγνοώντας επιδεικτικά οτιδήποτε άλλο;

Ο Σπύρος Ιάσων μας έχει παραθέσει μια σειρά πτυχίων-τίτλων για να καταλήξει απλά σε μια τελείως εμπειρική (κομπογιαννίτικη θα μπορούσε να την πει κανείς) άποψη.
("Έχω σπουδάσει το αντικείμενο - όταν ξέρεις να ψάχνεις για ψάρια τα βρίσκεις - είδατε τι καλά που κρύβονται;")

Ιάσων, ελπίζω να χρησιμοποιήσεις κάποια στιγμή την τέχνη και τις γνώσεις σου για να βγάλεις πραγματικά επιστημονικά συμπεράσματα για τις επιπτωσεις του Ψ/Τ. Αλλά σε παρακαλώ σε αυτή την περίπτωση να μη μείνεις στις δικές σου επιπτώσεις αλλά σε αυτές των 200 περίπου χιλιάδων ψαροκυνηγών που δραστηριοποιούνται στα νερά μας.

Δεν καταλαβαίνω γιατί περάσαμε στο ντούκου τα λόγια του Φοίβου: Λέει ξεκάθαρα ότι τα ψάρια βρίσκονται σε βάθη μεγαλύτερα των 25 μέτρων (35 μέτρων αυξάνει ο Ιάσων παρακάτω). Αυτό δε θα έπρεπε να μιλάει από μόνο του; Ποιο είναι το βάθος στο οποίο κυρίως δραστηριοποιούνται οι Ψ/Τ;

Και Ιάσων, γιατί θεωρείς ότι το φυσικό καταφύγιο (βράχια-θαλάμια) είναι από μόνο του προστασία;; Δε νιώθεις ότι κάποια από τα καταφύγια (μεσοπέλαγες ξέρες κλπ) θα έπρεπε να είναι κλειστά ακόμα και στους Ψ/Τ ώστε πραγματικά να εξασφαλίζεται η προστασία των γεννητόρων; Δε σε ανησυχεί καθόλου το γεγονός ότι οι ξέρες δεν είναι πια παραδοσιακή γνώση που μεταδίδεται από πατέρα σε γιο αλλά θέμα τεχνολογίας στα χέρια οποιουδήποτε μπορεί να την πληρώσει;

Επίσης, ο Ιάσων κάνει κάτι μαγικά κόλπα -κάτι απίστευτες σοφιστείες κατά τη γνώμη μου- για να μας βγάλει το νόμο τελείως σκάρτο.
"Τι να πάει ένας να βγάλει 4, τι να πάνε 4 να βγάλουν 4"..........τι να πάνε 4 να βγάλουν 16 και πάει λέγοντας, για να συνεχίσω τον χρήσιμο συλλογισμό του....
Το γεγονός ότι αν πάνε 4 θα ψαρέψουν 4 και θα ικανοποιηθούν 4 -ίσως κι 8 και 10- αρκεί. Δε χρειάζονται επιστημονικές αναλύσεις νομίζω ως προς το γιατί είναι αυτό καλύτερο από το να ικανοποιηθεί με τα ίδια ψάρια ο ένας φαταούλας.....

Και τέλος ενοχλείστε Φοίβε και Ιάσων για την απαγόρευση του Μαίου..... Δε σας βλέπω να ενοχλείστε που δεν υπάρχει καμία απαγόρευση για τα ροφοειδή κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Το ξέρετε βέβαια ότι τα ζωντανά αυτά αναγκάζονται το καλοκαίρι να πλησιάσουν πιο κοντά στην ακτή και να ανέβουν ρηχότερα για να αναπαραχθούν (και όχι βαθύτερα Ιάσων).
Δε σας πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι ίσως (λέω ίσως, το συζητάμε αν θέλετε) τους μήνες εκείνους θα έπρεπε να απαγορεύεται η αλιεία των ροφοειδών σε όλους; ακόμα και σε σας δηλαδή; ακόμα και στους "αθλητές" των "αγώνων";

Μου κάνει πραγματικά εντύπωση ότι εσείς οι ίδιοι δεν έχετε από μόνοι σας καθόλου προτάσεις που να κάνουν τη δραστηριότητά σας πιο συντηρητική και πιο αειφόρο. Αλήθεια μου κάνει εντύπωση γιατί πιστεύω ότι πρωτίστως εσάς θα έπρεπε να απασχολεί αυτό το θέμα.
Και με ενοχλούν ιδιαίτερα τα λόγια του Ιάσονα
Παράθεση:
Δηλαδή, παράδειγμα, έχω πάρει έναν ροφό περίπου 4 κιλά και σε ένα καρτέρι μου έρχονται οι μεγάλες συναγρίδες... Τι θα πω, "Όοοοοχιι, δεν θα τις χτυπήσω"? Ή μήπως θα περιμένω πότε θα με πλησιάσει αυτή του κιλού ώστε να είμαι νόμιμος και να μην ξεπερνάω τα 5 κιλά σε βάρος? Και σκέψου ότι εγώ αυτά τα ψάρια τα περιμένω μια ολόκληρη σεζόν και πέρνω μονοψήφιο αριθμό ατόμων κάθε χρόνο.
που τελικά τόσο πολύ μου θυμίζουν τον Πίκουλα -που κατά τ' άλλα δεν σας αρέσει.....

Αν ήμασταν φέις του φέις, θα είχα κυριολεκτικά άπειρες ερωτήσεις να σας κάνω. Θα ήθελα να μάθω πολλά από σας γιατί ξέρω ότι γνωρίζετε τα ψάρια καλύτερα από κάθε "χαρτογιακά" (μεγάλε Πίκουλα πάλι έγραψες) και σίγουρα καλύτερα από μένα γιατί δεν ήταν ποτέ μέσα στα άμεσα ενδιαφέροντά μου, είτε επιστημονικά είτε προσωπικά.
Τη βρίσκω περισσότερο με όλα αυτά που δεν τρώγονται εκεί κάτω. Πράγμα που απλά μου παραχωρεί το δικαίωμα να τα απολαμβάνω ακόμα, ζωντανά και σε όλο το μεγαλείο τους....

Τα ψάρια όμως, α, όχι, τα ψάρια κύριοι ανήκουν σε σας. Γιατί έτσι.
Αλλά μη μας λέτε ότι τρέχουν να κρυφτούν επειδή ακούν φυσαλίδες..... Τουλάχιστον δεν φαίνεται να έχουν τέτοιο κόμπλεξ στις προστατευόμενες περιοχές της Μεσογείου όπως μπορείτε εύκολα να διαπιστώσετε σε άπειρες φωτό με αυτοδύτες δίπλα σε τεράστιους γαλήνιους ροφούς....

Τα ψάρια τρέχουν να φύγουν από τον άνθρωπο-απειλή.... και στην προκειμένη περίπτωση από εσάς. Απλά δεχτείτε το.

Ακόμα κι αν τα ψάρια όντως υπάρχουν και κρύβονται, εσείς συνεχίζετε να τα στερείτε από μένα γεμίζοντάς τα φόβο για τη ζωή τους....
Αλλά δεν είχα ως τώρα διαμαρτυρηθεί γι' αυτό.... Το ειχα αποδεχτεί.
Έχω αποδεχτεί το γεγονός ότι σε αυτή τη χώρα εγώ δεν έχω δικαίωμα αλληλεπίδρασης με αυτά τα θαυμάσια ελεύθερα ζώα.
(Αν και -μεταξύ μας- μου επιτρέπω το εξής ένα: κάθε φορά που βλέπω μικρό ροφοειδές να με κοιτάζει φροντίζω να το κυνηγήσω απειλητικά μέχρι να εξαφανιστεί τρομοκρατημένο από κοντά μου. Αυτή την αλληλεπίδραση τη λέω εκπαίδευση. Και από αυτή και μόνο την άποψη, δέχομαι να μου λέτε ότι τα ψάρια τα τρομάζω εγώ και όχι το όπλο σας).

Ελπίζω κάποτε να υπάρξουν πραγματικά προστατευόμενες περιοχές στις θάλασσες μας.... ελάτε μια βόλτα τότε με μια μπουκαλίτσα και πείτε μου αν ο μέγας ροφός δίνει δεκάρα για τη μπουρμπουλήθρα σας.
Τι αφέλεια.....


Έχω πολλά ακόμα να σας πω αλλά φοβάμαι ότι θα συνεχίσω να ακούγομαι επιθετική. Δεν είμαι. Γνώμες προσπαθώ να ανταλλάξω. Αλλά δεν μου κάθεται εύκολο για κάποιο λόγο. Ίσως είναι που μισώ τις γενικεύσεις και τις αοριστολογίες. Ίσως είναι που όταν ακούω πτυχιολογίες αντί για επιχειρήματα χάνω κάθε όρεξη επικοινωνίας.

Ο Παναγιώτης από το huts-radio μου έχει ζητήσει να είμαι σε μια εκπομπή τυπου debate μεταξύ Ψ/Τ και αυτόνομων. Δυσκολεύομαι για διάφορους λόγους. Καταρχήν δεν δηλώνω -και ποτέ δεν το έκανα- ειδική για τα ψάρια.
Δηλώνω όμως ότι ξέρω να διαβάζω αλλά και να ακούω τους ειδικούς. Ξέρω επίσης να τους ξεχωρίζω. Αν τελικά είσαι κι εσύ εκεί Σπύρε Ιάσονα, θα βάλω τα δυνατά μου να μην εκνευριστώ με δηλώσεις τύπου
"Ξέρετε τι ζημιά έχουν κάνει οι λαγοκέφαλοι στα νερά μας;"
Ελπίζω να έρθεις με τουλάχιστον μία επιστημονική δημοσίευση που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο..........


και πάλι συγγνώμη για το αν ακούγομαι να φυτιλιάζω καταστάσεις. Το μόνο που επιδιώκω στην πραγματικότητα είναι να προσθέσω οπτικές γωνίες στην πολύ ενδιαφέρουσα αυτή συζήτηση....
Η θάλασσα πράγματι δε χρειάζεται προστάτες Ιάσων και σε αυτό συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Είναι πολύ μεγαλύτερη και δυνατότερη απ' ο,τι φανταζόμαστε.
Αυτό που προσπαθούμε όλοι εμείς να διαφυλάξουμε -θέλω να ελπίζω- είναι τις αξίες μας.... τις δικές μας, ανθρώπινες και καθαρά υποκειμενικές αξίες.
Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
  #129  
Παλιά 31-03-09, 15:28
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Αγαπητή Μαρία σε χαιρετώ.

Χαίρομαι που μπορούμε να συζητάμε χωρίς αφορισμούς. Ευελπιστώ ότι σύντομα θα μας ακολουθήσουν και άλλοι
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω γιατί περάσαμε στο ντούκου τα λόγια του Φοίβου: Λέει ξεκάθαρα ότι τα ψάρια βρίσκονται σε βάθη μεγαλύτερα των 25 μέτρων (35 μέτρων αυξάνει ο Ιάσων παρακάτω). Αυτό δε θα έπρεπε να μιλάει από μόνο του; Ποιο είναι το βάθος στο οποίο κυρίως δραστηριοποιούνται οι Ψ/Τ;
Το επιχειρησιακό βάθος για τους πολλούς δε ξέρω. Συνήθως μέχρι τα 15-18 μέτρα. Κάποιοι πάνε και πιο κάτω αλλά λίγοι. Ακόμα λιγότεροι ψαρεύουν κάτω απο τα 25m, τουλάχιστον ακόμα στις μέρες μας. Για μεγαλύτερα βάθη τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Επιπρόσθετα όσο αυξάνεται το βάθος, αλλάζουν και οι τεχνικές. Κάτω απο τα 20-25 μέτρα δύσκολα θα επιχειρηθεί ξεβράχωμα, συνήθως θα κυνηγήσουμε με καρτέρια. Απο τα 30 και κάτω ψαρεύουν λίγοι στην Ελλάδα. Ίσως για αυτό βλέπουμε ψάρια εκεί. Ίσως πάλι τα βλέπουμε, γιατί εκεί το κυνήγι τους είναι σε μικρότερη ένταση.

Αλλά ειλικρινά δεν είμαι ο καταλληλότερος για να σου πει αν υπάρχουν ψάρια στα ρηχά. Δεν ξέρω, δεν είμαι καλός ψαράς (ειλικρινά). Φίλοι μου βγάζουν ροφούς εκεί που δε μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχουν (και σίγουρα εκεί που δε τους βλέπω)
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Και Ιάσων, γιατί θεωρείς ότι το φυσικό καταφύγιο (βράχια-θαλάμια) είναι από μόνο του προστασία;; Δε νιώθεις ότι κάποια από τα καταφύγια (μεσοπέλαγες ξέρες κλπ) θα έπρεπε να είναι κλειστά ακόμα και στους Ψ/Τ ώστε πραγματικά να εξασφαλίζεται η προστασία των γεννητόρων; Δε σε ανησυχεί καθόλου το γεγονός ότι οι ξέρες δεν είναι πια παραδοσιακή γνώση που μεταδίδεται από πατέρα σε γιο αλλά θέμα τεχνολογίας στα χέρια οποιουδήποτε μπορεί να την πληρώσει;
Θα απαντήσω όχι για τον Ιάσω, αλλά για το Φοίβο. Όχι δεν θα ήθελα να υπάρχουν κρυφές ξέρες. Θα ήθελα πολύ όμως να υπάρχουν αλιευτικά καταφύγια. Θα έκανε καλό σε όλους μας, και σε εσάς και σε εμάς. Τα ψάρια θα μπορούσαν να ανανεωθούν σε μεγάλο βαθμό εκεί. Έχουν γίνει παρόμοιες συζητήσεις για το θέμα και στα φόρουμ μας, αλλά τεχνικά είναι δύσκολο όχι τόσο να υλοποιηθεί, όσο να φυλαχτεί απο τους παράνομους στη χώρα μας κάτι τέτοιο. Γιατί άντε και φτιάχνουμε τεχνητό ύφαλο, ποιος θα τον φυλάει στην Ελλάδα?
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τέλος ενοχλείστε Φοίβε και Ιάσων για την απαγόρευση του Μαίου..... Δε σας βλέπω να ενοχλείστε που δεν υπάρχει καμία απαγόρευση για τα ροφοειδή κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Το ξέρετε βέβαια ότι τα ζωντανά αυτά αναγκάζονται το καλοκαίρι να πλησιάσουν πιο κοντά στην ακτή και να ανέβουν ρηχότερα για να αναπαραχθούν (και όχι βαθύτερα Ιάσων).
Δε σας πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι ίσως (λέω ίσως, το συζητάμε αν θέλετε) τους μήνες εκείνους θα έπρεπε να απαγορεύεται η αλιεία των ροφοειδών σε όλους; ακόμα και σε σας δηλαδή; ακόμα και στους "αθλητές" των "αγώνων";

Μου κάνει πραγματικά εντύπωση ότι εσείς οι ίδιοι δεν έχετε από μόνοι σας καθόλου προτάσεις που να κάνουν τη δραστηριότητά σας πιο συντηρητική και πιο αειφόρο. Αλήθεια μου κάνει εντύπωση γιατί πιστεύω ότι πρωτίστως εσάς θα έπρεπε να απασχολεί αυτό το θέμα.
Και με ενοχλούν ιδιαίτερα τα λόγια του Ιάσονα που τελικά τόσο πολύ μου θυμίζουν τον Πίκουλα -που κατά τ' άλλα δεν σας αρέσει.....
Αγαπητή Μαρία, να είσαι σίγουρη ότι έχουν πέσει κατά καιρούς τέτοιες προτάσεις. Έχουν πέσει προτάσεις και για ψάρεμα χωρίς ροφό. Μάλιστα ανακοινώθηκε και ένας αγώνας υπ.αλιείας το καλοκαίρι (ήταν προγραμματισμένος για το Σεπτέμβρη απο το Ν.Ο.Ιμβρίων) αλλά τελικά ακυρώθηκε λόγω καιρικών συνθηκών. Εκεί απαγορευόταν ο φακός, απαγορευόταν ο ροφός, και τα επιτρεπτά όρια μεγεθών αλλά και αριθμών μαύρων ψαριών ήταν διαφορετικά (2 ανά ομάδα αν θυμάμαι καλά). Οπότε, ναι, γίνονται προτάσεις, ίσως δεν έχουν φτάσει στα αυτιά σας (μάτια επί τω προκειμένω) αλλά γίνονται. Θα πρότεινα (με όλη τη καλή διάθεση) να μας ρωτήσετε τι συζητάμε, πριν σκεφτείται για εμάς (με όλη τη καλή διάθεση, επαναλαμβάνω). Ο Πίκουλας αποτελεί αλιευτικό πρότυπο παλαιότερων ετών. Ήταν καταπληκτικός ψαράς, αλλά για άλλη εποχή. Οι ψαριές του είναι θρυλικές. Αλλά όχι για την εποχή μας. Αυτό είναι ξεκάθαρο στους κύκλους μας.

Έχουν γίνει και συζητήσεις για τη μη αλίευση αυγωμένων ψαριών, αλλά δε ξέρω αυτό κατά πόσο είναι σωστό. Οι θηρευτές στη φύση σταματούν να κυνηγούν σε περίοδο αναπαραγωγής? Διερωτόμαι καθόλου ειρωνικά, απόλυτα ειλικρινά.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια όμως, α, όχι, τα ψάρια κύριοι ανήκουν σε σας. Γιατί έτσι.
Αλλά μη μας λέτε ότι τρέχουν να κρυφτούν επειδή ακούν φυσαλίδες..... Τουλάχιστον δεν φαίνεται να έχουν τέτοιο κόμπλεξ στις προστατευόμενες περιοχές της Μεσογείου όπως μπορείτε εύκολα να διαπιστώσετε σε άπειρες φωτό με αυτοδύτες δίπλα σε τεράστιους γαλήνιους ροφούς....

Τα ψάρια τρέχουν να φύγουν από τον άνθρωπο-απειλή.... και στην προκειμένη περίπτωση από εσάς. Απλά δεχτείτε το.
Αγαπητή Μαρία, δεν λαμβάνεις υπόψιν σου μια παράμετρο: πολλές φορές αυτά τα ίδια ψάρια έχουν κυνηγηθεί απο ανθρώπους με μπουκάλες. Δεν το λέω για να επιχειρηματολογήσω ότι "και καλά εσείς φταίτε" σε καμία περίπτωση. Απλά, ειδικά στην Αττική, η νυχτομπουκάλα είναι πραγματικότητα. Και σίγουρα είναι πραγματικότητα αυτό που σου περιέγραψα: ότι τα ψάρια έφυγαν απο εκεί που είμασταν γιατί πέρασε το γκρούπ των αυτόνομων. Θα εφευγαν και απο εμάς, μετά τη 1η βολή (εύστοχη ή μη), το ξέρω. Αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα φοβόντουσαν και το θόρυβο απο τις φυσαλίδες. Τα ψάρια στα αλιευτικά καταφύγια του εξωτερικού έχουν συνηθίσει τη παρουσία σας, γιατί κανείς δε τα κυνηγά. Εδώ τραβάνε τον παθών τους το τάραχο! Δεν είναι λίγο...


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
(Αν και -μεταξύ μας- μου επιτρέπω το εξής ένα: κάθε φορά που βλέπω μικρό ροφοειδές να με κοιτάζει φροντίζω να το κυνηγήσω απειλητικά μέχρι να εξαφανιστεί τρομοκρατημένο από κοντά μου. Αυτή την αλληλεπίδραση τη λέω εκπαίδευση. Και από αυτή και μόνο την άποψη, δέχομαι να μου λέτε ότι τα ψάρια τα τρομάζω εγώ και όχι το όπλο σας).

Ελπίζω κάποτε να υπάρξουν πραγματικά προστατευόμενες περιοχές στις θάλασσες μας.... ελάτε μια βόλτα τότε με μια μπουκαλίτσα και πείτε μου αν ο μέγας ροφός δίνει δεκάρα για τη μπουρμπουλήθρα σας.
Τι αφέλεια.....
Κοίτα να δεις που αυτόνομοι και ελεύθεροι μοιραζόμαστε μια κοινή συνήθεια: τρομάζουμε τα μικρά ψάρια για να αποφύγουν το κίνδυνο!!! (Κανείς δεν αρέσκεται να πιάνει εύκολα ψάρια...).

Όσο για τα πάρκα, θα ήθελα και εγώ να βουτήξω, ελεύθερα όμως, άλλη ομορφιά Μαρία... Με τη φωτογραφική στο χέρι.

Σας χαιρετώ
Φοίβος
  #130  
Παλιά 31-03-09, 15:33
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

περί θαλάσσιων πάρκων: στις βόρεις σποράδες μπορούν και αλιεύουν οι επαγγελματίες και όχι οι ερασιτέχνες ψαροκυνηγοί.

Δε θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να μη μπορούσε να αλιεύσει κανείς. Ειλικρινέστατα. Αλλά γιατί να μπορούν οι επαγγελματίες? Αφαιρούν περισσότερα πλάσματα απο τη θάλασσα. Γιατί να μην απαγορευτεί για όλους?

Είναι προστασία στο περιβάλλον τελικά αυτό? Αν ναι, σε τι ποσοστό?

Χαιρετώ
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:31.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.