Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 22-09-08, 13:37
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντρεα συγνωμη και παλια αλλα και εδω θα διαφωνισω !!
επειδη τυχαινει να μενω ολο το καλοκαιρι στην Σαρωνιδα και ολα τα χειμερινα ΣΚ στο Λαγονησι, σου λεω οτι τα καταδυτικα τις περιοχης αυτης τουλαχιστον που αποροφουν και το 80%+ των δυτων της Αττικης δουλευουν το καλοκαιρι ΚΑΙ τις 28 μερες με νουμερα πολυ πανω απο τον δικο σου μεσο ορο ( τα ΣΚ απλα γινεται ο χαμος!) και το χειμωνα τα ΣΚ πανω κατω 10 με 15 βουτιες τις κανουν....
οποτε.....
Άλλο είναι Γιάννη μου να μένεις στη Σαρωνίδα και να "βλέπεις" από μακριά και άλλο έιναι να είσαι "μέσα"... Επειδή λοιπόν εγώ υπήρξα συνεργάτης καταδυτικού στην περιοχή για αρκετά χρόνια, πίστεψε με μεσοβδόμαδα δεν κουνιέται φύλλο... Δηλάδή ξέρεις πολύ κόσμο δευτεριάτικα τον Ιούλιο πάει για κατάδυση? Κοπάνα την κάνει? ή έχει διακοπές και τις περνάει στην Αθήνα? Ή μήπως έχουν τουρίστες? από αυτούς που δεν θέλουνε να πάνε στα νησιά αλλά προτιμούν την Σαρωνίδα...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 24-09-11, 11:01
Το avatar του χρήστη taucher
taucher taucher is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 99
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Τελικά μήπως θα έπρεπε τα καταδυτικα κέντρα να αναρτούν στο διαδύκτιο τις τιμές που χρεώνουν για μια βουτιά? Για παράδειγμα θα μπορούσε να υπάρχει ένας εβδομαδιαίος πίνακας τιμών. ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΙΜΩΝ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ. Μέσα στην εβδομαδα τα καταδυτικά να αναρτούν τις βουτιές του ερχόμενου ΣΚ και την τιμή τους . Ακόμη και εμείς θα μπορούσαμε να γράφουμε τι τιμή πληρώσαμε για μια βουτιά.
Ας πούμε π.χ εδώ στην Αττική ποιο καταδυτικό έχει τις καλυτερες τιμές?
Και μη μου πείτε πως για τους δυσκολους καιρούς που περνάμε τα 35-40 € είναι λίγα για μια βουτιά. Καταλαβαίνω βέβαια και τους ιδιοκτήτες των καταδυτικών κέντρων των οποίων τα κόστη είναι υπέρογκα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη taucher : 24-09-11 στις 12:24.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 24-09-11, 14:35
manta_ray manta_ray is offline
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 34
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Στο καταδυτικό κάθε βδομάδα που πάω για να κάνω την βουτιά μου πληρώνω 30 ευρώ μια και είμαι πελάτης εκεί. Η κανονική τιμή είναι 45 ευρώ είτε έχεις δικό σου εξοπλισμό είτε όχι. Οι βουτιές που κάνουμε είναι πάντα με σκάφος. Την περασμένη Κυριακή μετά την πρώτη έξοδο και επιστροφή στο καταδυτικό θα πραγματοποιούνταν και δεύτερη βουτιά για έναν πελάτη. Ο ιδιοκτήτης του καταδυτικού πρότεινε σε έμενα και τον buddy μου αν θέλαμε να συμμετάσχουμε και σε αυτήν χωρίς να πληρώσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 24-09-11, 22:35
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Αν το ψάξετε λίγο θα βρείτε καταδυτικό με χρέωση κατάδυσης από σκάφος για φιάλη και βάρη 25€, χωρίς να είσαι και γνωστός.
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 26-09-11, 10:58
Το avatar του χρήστη taucher
taucher taucher is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 99
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το ψάξετε λίγο θα βρείτε καταδυτικό με χρέωση κατάδυσης από σκάφος για φιάλη και βάρη 25€, χωρίς να είσαι και γνωστός.
Και ποιο είναι αυτό? Θα μπορούσε αν υπήρχε ένα δελτιο τιμών να ήταν σε όλους γνωστό πως αυτή είναι η τιμή του και ποιες είναι βέβαι οι παροχες του ωστε να το ξέρουν και να το προτειμούν πολύ περισσοτεροι.
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 26-09-11, 11:27
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το ψάξετε λίγο θα βρείτε καταδυτικό με χρέωση κατάδυσης από σκάφος για φιάλη και βάρη 25€, χωρίς να είσαι και γνωστός.
Το θέμα βέβαια, εκτός από το κόστος, είναι και η ποιότητα των υπηρεσιών.
Γιατί το να πληρώσεις ένα καταδυτικό 20 ή 25 ευρώ και να πεφτουν στοιχήματα για το αν θα γυρίσεις σώος ή όχι, δε μου λέει και τίποτα.

Το κόστος είναι σημαντικό κριτήριο αλλά δεν είναι το μόνο. Καλύτερα να μην πάω καθόλου με καταδυτικό, αν δεν έχω ή αν δεν θέλω να δώσω πολλά, παρά να πάω μ' ένα φτηνό για να ταλαιπωρηθώ ή να διακινδυνεύσω.
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 26-09-11, 11:52
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Οι κρυφό βουτιές, ο ατομικισμός, η ντροπή, ο φόβος, και το άγνωστο, οδηγούνε στις προαναφερόμενες καταστάσεις.

Α ξέχασα και το συμφέρων.
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 26-09-11, 11:52
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο taucher Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ποιο είναι αυτό? Θα μπορούσε αν υπήρχε ένα δελτιο τιμών να ήταν σε όλους γνωστό πως αυτή είναι η τιμή του και ποιες είναι βέβαι οι παροχες του ωστε να το ξέρουν και να το προτειμούν πολύ περισσοτεροι.
Όσοι με γνωρίζουν ξέρουν και το καταδυτικό που αναφαίρομαι. Δεν θα ήθελα να θεωρηθεί διαφήμηση και γι αυτό δεν το γράφω. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να απαντήσω με pm ή τηλεφωνικά. Τώρα για το αν θα κινδυνεύσει κάποιος.... ας το κρίνει μόνος του με μια επίσκεψη ή ρωτώντας στον χώρο.
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 26-09-11, 12:41
Το avatar του χρήστη taucher
taucher taucher is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 99
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσοι με γνωρίζουν ξέρουν και το καταδυτικό που αναφαίρομαι. Δεν θα ήθελα να θεωρηθεί διαφήμηση και γι αυτό δεν το γράφω. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να απαντήσω με pm ή τηλεφωνικά. Τώρα για το αν θα κινδυνεύσει κάποιος.... ας το κρίνει μόνος του με μια επίσκεψη ή ρωτώντας στον χώρο.
Γιατί να θεωρηθεί διαφημιση? Δηλαδη αν παω μια βουτια και μείνω ευχαριστημένος και πληρώσω και φθηνά πρέπει να το κρατήσω για την πάρτη μου μη τυχων και θεωρηθει διαφήμιση? Ας γράφουν λοιπόν όλοι τις τιμες τους και τι παρέχουν. Και έμεις οι ίδοι να ενημερωνουμε εδώ το Forum για τιμες , παροχες και εντυπωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 26-09-11, 15:16
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο taucher Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη αν παω μια βουτια και μείνω ευχαριστημένος και πληρώσω και φθηνά πρέπει να το κρατήσω για την πάρτη μου μη τυχων και θεωρηθει διαφήμιση? Ας γράφουν λοιπόν όλοι τις τιμες τους και τι παρέχουν. Και έμεις οι ίδοι να ενημερωνουμε εδώ το Forum για τιμες , παροχες και εντυπωσεις.
Δεν είναι το ίδιο, αν το πεις εσύ που ήρθες και έμεινες ευχαριστημένος, από εμένα που με κάποιο τρόπο εμπλέκομαι με το καταδυτικό.Οπότε πιστεύω πως δεν πρέπει να το κρατήσεις για τον εαυτό σου. Και να είσαι σίγουρος πως αν διαβάζει κάποιος τώρα και ξέρει για ποιό καταδυτικό μιλάμε, είτε έχει τις καλύτερες εντυπώσεις, είτε τις χειρότερες θα το ονομάσει.
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:00.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.