Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-04-09, 18:12
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Η νίκη της ξαπλώστρας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
΄Ολοι οι άνθρωποι δεν έίναι ίδιοι, ούτε και επιβάλεται να είναι.
(...)
Ναι, ψάχνομαι στις ερημιές, κάνω κάμπινγκ και ξαπλώνω στην άμμο, αλλά αυτό δεν με κάνει καλύτερο. Με κάνει διαφορετικό.
Δεν γουστάρω την λαμέ επίσκεψη στην θάλασσα, αλλά αν πέρναγε απο το χέρι μου, δεν θα την καταργούσα κι΄ όλας.
΄Εκαστος εφ΄ ό ετάχθη.
Δεν ξέρω βρε Άκη...
Περί γούστου ΟΚ.
Αν τα διαβάσω αυτά που λες με ένα πνεύμα ιδεαλιστικής δημοκρατίας απόψεων, θα έλεγα καλά τα λες: καθένας με τα γούστα του.

Αν το δω όμως στην πράξη, συνειδητοποιώ ότι δεν είναι απλώς θέμα γούστου αλλά συνολικής διαφορετικής αντιμετώπισης.
Όταν βλέπουμε το περιβάλλον όχι ως αυτό που είναι (άμμος, βράχια, αεράκι, θάλασσα - ένα ευαίσθητο οικοσύστημα στο οποίο είμαστε επισκέπτες) αλλά ως αυτό που θα θέλαμε να είναι ή ως αυτό που μας πλασάρει όμορφα και ύπουλα ένα καταναλωτικό σύστημα, εκεί ξεκινάνε τα προβλήματα.

Γιατί τότε η παραλία και η ακτή δεν έχει μια αυτόνομη ύπαρξη που πρέπει να απολαύσουμε και να σεβαστούμε, γίνεται απλώς μια σκηνή που εμείς θέλουμε και καλά να παίξουμε το ίδιο έργο που γουστάρουμε και στην πόλη: ανέσεις, μπαράκια, τέρμα μουσική, κι η θάλασσα τότε γίνεται η ιδιωτική μας πισίνα, η παραλία καταλήγει ο ιδιωτικός μας σκουπιδότοπος που δε βαριέσαι, κάποιος θα τα μαζέψει τα ρημάδια τα σκουπίδια.

Ακόμη κι αν κάνουμε την απαισιόδοξη υποθέση ότι τελικά αυτοί που ενδιαφέρονται λίγο παραπάνω για το περιβάλλον θα είναι πάντα ένα μικρό ποσοστό του πληθυσμού, οφείλουμε όμως να αντιδράσουμε όσο μπορούμε ώστε να γίνουν ένα μεγαλύτερο ποσοστό του κοινοβουλίου.

Γιατί ένας κάφρος που πετάει τα σκουπίδια του στην παραλία κάνει βεβαίως ζημιά αλλά αυτή δεν συγκρίνεται με τη ζημιά που κάνουν οι 300 κάφροι του κοινοβουλίου που νομοθετούν με μοναδικό κριτήριο την κερδοφορία, τον τουρισμό και το πως θα βολέψουμε τους ξαδέρφους των δημάρχων, υπογράφοντας έτσι συνειδητά την οριστική υποβάθμιση όλων των θαλασσών και των ακτών.

Δεν χρειάζονται πολλά παραδείγματα... Αρκεί να θυμηθούμε και το τελευταίο χωροταξικό που πήγε να περάσει το ΥΠΕΧΩΔΕ για την δόμηση στις ακτές που ευτυχώς ήταν τόσο τραγικό που δεν το δέχτηκε κανένας και δεν πέρασε...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-04-09, 19:09
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Η νίκη της ξαπλώστρας

Κοίτα να δείς Φοίβο,
κατ΄ αρχήν, το θέμα δεν έχει ένα σαφές σχόλιο. Εννοώ, οτι η δημοσιογράφος παρέθεσε τα στοιχεία αλλά δεν ακολουθεί κάποιο σχόλιο / σχολείο, για να πορευτούμε ανάλογα.
Αυτό που πιστεύω λέγοντας οτι "δεν είναι απαραίτητο όλοι να μοιάζουμε" δεν είναι δική μου ατάκα. Είναι της πραγματικότητας. Μια παραλία που "εξωραίζεται" προεκειμένου να καλύψει τις λαμέ ανάγκες αυτών που φαντάζεσαι, δεν αποτελεί βιασμό της φύσης. Τουλάχιστον, μια παραλία όπως του Αστέρα, που βρίσκεται μέσα στον αστικό ιστό. Δεν θα είχα την ίδια γνώμη, αν οι λαμέ επιταγές οδηγούσαν τους γνωστούς ανεγκέφαλους να εξωραίσουν ένα παρθένο μέρος.
΄Ομως, πάγια αντίληψή μου, είναι οτι ένας τόπος έχει την εικόνα, την ηθική και την πράξη του συνόλου όσων τον κατοικούν. Ο ΄Ανθρωπος, με όσα καλά και κακά φέρει, "μπολιάζει" και το οικοσύστημα και την κοινωνική λειτουργία του κράτους που ανήκει.
Να στο πώ αλλοιώς? Είμαι οπαδός του συνθήματος "Η κατεδάφιση προετοιμάζει την ανοικοδόμηση". Αν αξίζουμε κατεδάφιση, να κατεδαφιστούμε. Εϊναι καλύτερα γιατί θα βγούν πολύ πιο ώριμα συμπεράσματα και διδάγματα.
Δεν είμαι οπαδός της λογικής μια μερίδα ανθρώπων (όπως εσύ, εγώ και αρκετοί άλλοι που καταλαβαίνεις οτι ανήκουν μέσα σε αυτή την μερίδα) να σκίζονται όταν η συντριπτική πλειοψηφία ξύνεται...

Δεν τους χαραμίζω τον χρόνο μου, με άλλα λόγια.
Δεν είναι αυτή η δουλειά μου ούτε το χόμπυ μου. Και επειδή δεν είμαι επαγγελματίας διασώστης / αναλυτής / οδηγός / εκτελεστής, στην καλύτερη περίπτωση θα παραμένω ένας ηθικός ιδεαλιστής και διαβασμένος γκρινιάρης αλλά τίποτα παραπάνω. Δεν θα κάνω "επαγγελματική επανάσταση" αλλά "φραστική". Φυσικά, ως τέτοια, θα είναι και "ερασιτεχνική". Και φυσικά, θα αποτύχει.
Μετά απο αυτό το μικρό (?) αυτοψυχαναλυτικό λογίδριο, καταλαβαίνεις οτι ποσώς με ενδιαφέρει η "γενιά του Yiabanaki" και οι ελλείψεις της στην αξία της ορθής επαφής με την φύση.
Να πληρώσει, να στριμωχτεί, να μπουχτίσει και μετά - αν της έχει απομείνει κάτι - να ψάξει τις "άλλες" λύσεις. Τότε, αν βρεθώ απέναντι σε κάποιον "πρώην" της συγκεκριμένης γενιάς, να βοηθήσω τα μέγιστα, γιατί το έδαφος θα είναι πρόσφορο και η ανάγκη θα είναι δική του.
Αλλοιώς πώς? Νοιώθεις οτι οι επιλογές που θέλεις, δεν έχουν χώρο για να εκφραστούν? Εγώ, όχι.
Και ένα τελευταίο: πρίν απο 24 χρόνια, πήγα πρώτη μου φορά στην παραλία της Χιλιαδούς με ένα βαρυφορτωμένο ΧΤ και κάτι ρεμάλια για παρέα. Την αγάπησα, πέρασα καλά και όπως φαντάζεσαι. Μέσα σε ελάχιστα χρόνια, βλέποντάς την να αλλάζει δραματικά πρός το χειρότερο, ορκίστηκα να μην ξαναπατήσω το πόδι μου εκεί, διατηρώντας την όμορφη εικόνα που είχα και όχι αυτό το τέρας που δημιουργούσαν. Και τήρησα τον όρκο. Ποιοί ευθύνονται για το κατάντημά της αυτό? Τα πιθήκια - κάτοικοι - ιδιοκτήτες της περιοχής και κανένας άλλος, Φοίβο μου. Στον βωμό της Νεοελληνικής βλαχιάς τους και μόνο. Εντάξει μάγκες μου. Κερδίσατε, θα τα ψιλοκονομήσετε αλλά το έργο θα το παίξετε χωρίς εμένα.
Είπα και την έκανα.
Γειά χαρά
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-04-09, 01:47
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Η νίκη της ξαπλώστρας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
? Τα πιθήκια - κάτοικοι - ιδιοκτήτες της περιοχής και κανένας άλλος, Φοίβο μου. Στον βωμό της Νεοελληνικής βλαχιάς τους και μόνο.
Και γιατί είναι πίθηκοι δηλαδή???????? τι κακό κάναν? στην συγκεκριμένη περιοχή μάλιστα εγώ νομίζω πως δεν έχω δει τα καφριλίκια που βλέπεις σε άλλες παράλιες. και όλα μου φαίνονται εκεί λογικά και νόμιμα. Τώρα αν εσύ δεν θες να βλέπεις ούτε τούβλο όταν βγαίνεις από την Αθήνα φίλε είναι δικό σου το πρόβλημα. Εγώ την Χιλιαδού την βρίσκω και έτσι όπως είναι σήμερα υπέροχη. Και αν θέλεις πιο περσοναλ παραλίες εκεί κοντά έχει άπειρες και εξίσου όμορφες.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-04-09, 10:04
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Η νίκη της ξαπλώστρας

΄Εκτωρα, απ΄ όλα όσα έγραψα, διάλεξες να σχολιάσεις 2 γραμμές?
Πρίν και μετά απο αυτές, υπάρχουν φράσεις, επιχειρήματα και σκέψεις που τις υποστηρίζουν. Εϊναι αυτό που λέμε: "σύνολο"...
Δεν νομίζεις οτι αδικείς και το κείμενο και εμένα ?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-04-09, 12:37
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Η νίκη της ξαπλώστρας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
΄Εκτωρα, απ΄ όλα όσα έγραψα, διάλεξες να σχολιάσεις 2 γραμμές?
Πρίν και μετά απο αυτές, υπάρχουν φράσεις, επιχειρήματα και σκέψεις που τις υποστηρίζουν. Εϊναι αυτό που λέμε: "σύνολο"...
Δεν νομίζεις οτι αδικείς και το κείμενο και εμένα ?
Αναφέρομαι σε αυτά διότι πιστεύω ότι εσύ αδικείς τους κάτοικους της Λάμαρης και των Στροπώνων. Στο υπόλοιπο κείμενο δεν έχω κάτι να σχολιάσω. Η προσωπική μου γνώμη είναι όχι στης εισόδους των παραλίων και καταδίκη όσων χτίζουν πάνω στην θάλασσα επειδή έχουν το σχετικό στάτους που τους επιτρέπει να υπερβαίνουν την νομοθεσία. Μάλιστα το καλοκαίρι αν δε βουτάω μου αρέσει να πίνω και κάνα ουισκάκι στην παραλία. Και η μουσική μου αρέσει. Άλλες φάσης πάλι μου αρέσει και εμένα κατσικόδρομος, σχοινάκι, πεταχτάρι. Δεν νιώθω να ανήκω σε καμία μερίδα ανθρώπων και θεωρώ αστεία την κατηγοριοποίηση σε στερεότυπα ανάλογα με το αν γουστάρεις των Βέρτη και την House στην ξαπλώστρα η των Μπομπ στο πουθενά.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-04-09, 13:29
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Η νίκη της ξαπλώστρας

Θεωρώ οτι όσο κατηγορητέος είναι ο Χ επιχειρηματίας που ανοίγει το μαγαζί των ονείρων του και της τσέπης του, αγνοώντας το τοπίο, άλλο τόσο είναι και ο "κάτοικος" της περιοχής, που κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Το ότι είναι ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου χώρου, δεν τον απαλάσσει απο την κακογουστιά και την έλλειψη μέτρου.
Επίσης, πρέπει κάποτε να μάθουν κάποιοι, οτι το εσωτερικό του σπιτιού τους μπορεί να έχει ό, τι διακόσμιση θέλουν οι εμμονές τους και τα παιδικά τους βιώματα, αλλά το εξωτερικό (η κοινή θέα δηλαδή) ανήκει σε όλους.
Η Χιλιαδού, όποιον αρχιτέκτονα και αν ρωτήσεις, θα σε διαβεβαιώσει οτι δεν έχει ανάγκη απο τόνους μπετόν, γυάλινες επιφάνειες και πλαστική ταμπέλα για να αποκτήσει εμπορική διάσταση.
Σέβομαι τον τόπο μου, δεν είναι η άποψή μας για τον Τουρκικό επεκτατισμό. Εϊναι ο τρόπος που τον χρησιμοποιούμε μόνοι μας.
Είναι περιτό να σου θυμίσω οτι σε καμία Ευρωπαική χώρα (αλλά ακόμα και σε χώρες του τρίτου κόσμου) δεν θα συναντήσεις εμπορική εκμετάλευση που δεν συνεχίζει την οπτική αρμονία του τόπου. Είδες σε λίμνη της Αυστρίας γυάλινα εξαμβλώματα μεταμοντέρνας αισθητικής? Είδες σε χωριά της Αγγλίας Ντίσκο με γκράφιτι τοπικού φρικιού? Είδες στην Αίγυπτο εστιατόριο - παγόδα?΄Οχι, δεν είδες. Είδες μαγαζιά, είδες ξαπλώστρες, είδες εστιατόρια αλλά δεν είδες βιασμό του τοπίου.
Αυτό περίμενα να δώ απο τους συμπαθείς κατοίκους των Στρόπώνων και της Λάμαρης. Και επειδή δσεν το είδα (ενώ θα έπρεπε) επέτρεψέ μου να μην τους χαρακτηρίζω "συμπαθείς" αλλά "βλαχοκαμπόυδες".
Φαντάζομαι μάλιστα οτι ο όρος δεν θα τους ξενίσει, μιας και οι επιλογές τους θυμίζουν την αισθητική του Τεξανού γελαδάρη που βρήκε φράγκα.
Και τα 4 Χ 4 που έχουν στην κατοχή τους, προς τα ΄κεί κοιτάνε...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-04-09, 15:36
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Η νίκη της ξαπλώστρας

μαζι σου ακη!!!!

η κατασταση στο δικο μου χωριο (κ εννοω την Κρητη γενικοτερα) ειναι οτι χειροτερο εχει να δειξει η Ελλαδα στην υπαιθρο της...

αλουμινιο-τσιμεντο-πυλωτη-ξαπλωστρα - πλαστικη καρεκλα, νεον ταμπελα.......παντου....

αλλα την αιγυπτο αστην απεξω ως παραδειγμα....
ειδικα οταν καπου εχω δει εστιατοριο παγοδα....δεν κανω πλακα....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-04-09, 16:10
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Η νίκη της ξαπλώστρας

[αλλα την αιγυπτο αστην απεξω ως παραδειγμα....
ειδικα οταν καπου εχω δει εστιατοριο παγοδα....δεν κανω πλακα....[/quote]

Ρε σύ Γιώργο, είπα να το κάνω λιγάκι πιο ευρύ γεωγραφικά, γι΄ αυτό έβαλα ολίγη απο Αίγυπτο.
Κι΄ εσύ ρε παιδάκι μου... πολύ ταξιδεμένος μου φαίνεσαι. Πάνω στην παγόδα πήγες κι΄ έπεσες και μου χάλασες το θέμα?
Ξέρεις τι με χαλάει Γιώργο? ΄Οταν μπαίνει ένα θέμα, και νοιώθουμε την υποχρέωση να πάρουμε μια θέση απόλυτη.
Ξέρεις... "Οι καλοί δύτες / Οι κακοί κρατικοί", "Οι κακοί μπάτσοι / Οι καλοί επαναστάτες"...
Απορώ, γιατί δεν σκεφτόμαστε οτι οι ανθρώπινες συμπεριφορές, συναντώνται σε όλα τα στρώματα της κοινωνίας, σε όλες τις περιοχές κλπ.
΄Οταν αναλαμβάνεις μια "θέση"... Ιδρύεις εταιρία... Κόμμα ... Χτίζεις σπίτι ή καμακώνεις μια γκόμενα... Επωμίζεσαι αυτόματα κάποιες υποχρεώσεις. Το να μην γνωρίζεις την ύπαρξή τους, είναι τόσο ολέθριο, όσο και το αποτέλεσμα που θα παράξεις. Δεν είναι άλλωθι για αθώωση. Απλά, η κατηγορία θα λάβει υπ΄ όψη της το ακαταλόγιστο του βλάκα !
Ο φίλος ΄Εκτωρας, οναματίζει τους κατοίκους της περιοχής "απλούς και παραγκωνισμένους ξωμάχους" . Είναι αυτό αλλά και μερικά ακόμα. Φιλότιμοι αλλά και βολεψάκηδες. Απλοί αλλά τσιμπάνε και με την εικόνα του φραγκάτου. Καλιεργούν τις ντοματούλες τους, αλλά τις τουλουμιάζουν στα χημικά λιπάσματα "για να μην τα πιάσει η αρρώστια". Εισπράτουν αργότερα απο το κανονικό τις επιδοτήσεις και ζορίζονται, αλλά μέρος τους (μετά την είσπραξη) τις "πίνουν" στα τοπικά κωλόμπαρα με τις δίμετρες καλλονές.
Ουφ. Βαρέθηκα ρε σύ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-04-09, 16:54
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Η νίκη της ξαπλώστρας

Άκη ωραίος
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-04-09, 17:17
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Η νίκη της ξαπλώστρας

ok...αλλα τι κανουμε ειναι το ερωτημα....????

αυτο με βασανιζει καιρο τωρα....

καμμια ιδεα?

πως θα ξορκισουμε την "ξαπλωστρα"?

με αναχωρητισμο? σαν ισπανικη υποχωρηση το ακουω....

με ειλικρινη απορια....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:28.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.