Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-10-08, 11:08
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω συμφωνω οτι δεν πρεπει να βγαινει απο το στομα το δευτερο σταδιο (δεν υπαρχει λογος).
Επισης συμφωνω για miflex - λιγο τσουχτερο Νεοκλη αλλα σκεψου οτι θα το αγορασεις μια φορα (δεν παθαινουν τιποτα).
Επισης αν οπως λες στο πρωτο ποστ θα το βαζεις διπλωμενο στην τσεπη του τζακετ - τοτε σιγουρα miflex.
Γιατι δεν βλεπεις την λυση σε χαμηλοτερο μηκος σωληνα (εχει ολα τα μεγεθη)
ή μπορεις να το περασεις γυρω σου και να το κλειδωσεις στο δεξι πλευρο π.χ....
ψαξε λιγο στα links που εβαλα - υπαρχουν τα παντα απο ολο τον κοσμο!

Δεν αντέχω... θα το πώ.

Κώστα & Νεοκλή κάνετε λάθος. Το standardization του εξοπλισμού έχει λόγο υπάρξης, δεν έτυχε απλώς. Αντίθετα το customization σε κομμάτι εξοπλισμού στο οποίο βασίζεται η επιβίωση σου, είναι απλά επικίνδυνο. Και μη πάρεις τη δική μου θέση, πάρε όλων των οργανισμών (χωρίς εξαίρεση).

Σε καταδύσεις ψυχαγωγίας ΔΕΝ χρειάζεται long hose γιατί ούτε διείσδυση σε ναυάγιο κάνεις ούτε θεωρητικό ταβάνι έχεις, ώστε να αναγκαστείς να κάνεις sharing για πολύ ώρα: εάν παρουσιαστεί πρόβλημα, δείνεις το χταπόδι σου και βγαίνετε και οι δύο έξω. End of story.

Καταλαβαίνω την ανάγκη μακρύτερου σωλήνα στο χταπόδι (για μη έμπειρους το μοίρασμα αέρα με χταπόδι παρουσιάσει θέματα), αλλά τα 2μ είναι overkill. Εγώ έχω μακρύ χταπόδι 1,1μ για να κάνω την ζωή μου (και του άλλου) εύκολη χωρίς να έχω 2μ σωλήνα να τακτοποιήσω μέσα σε τσέπη bcd.

Θα πετάξεις τα χρήματα σου και το αποτέλεσμα θα είναι suboptimal.

Sorry για τα παραπάνω αλλά θεωρώ ότι πρέπει να γράφονται αυτά ώστε να αποφεύγονται λάθη, τα οποία μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα και κόστος.

ΜΦΧ

Α.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-10-08, 12:11
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Κατ' αρχήν να πώ οτι συμφωνώ απόλυτα με τον Αντρέα.

Αν παρ' όλα αυτά επιμένεις ... σου έχω το απόλυτο καταδυτικό αξεσουάρ για την περίπτωσή σου....





Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-10-08, 12:59
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Πέρα απο την πλάκα ...

αφού δεν θες να χρησιμοποιήσεις το 2μ σωλήνα σε hogarthian στυλ (που είναι και ο σωστός τρόπος) εγώ θα σου πρότεινα να κρατήσεις τον σωλήνα που έχεις και απλά να αλλάξεις το δεύτερο στάδιο από δεξιά στα αριστερά (αν γίνεται). Έτσι όταν δίνεις το χταπόδι σου, αυτό δεν θα κάνει S, οπότε θα κερδίσεις μερικούς πόντους και επίσης θα κρατήσεις την κοντινή επαφή με τον out-of-air δύτη. Όπως γνωρίζεις πολύ καλά η άμεση σωματική και οπτική επαφή σε μια τέτοια κατάσταση είναι απαραίτητη για μια σωστή και ασφαλής ανάδυση.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-10-08, 14:41
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
...Και μη πάρεις τη δική μου θέση, πάρε όλων των οργανισμών (χωρίς εξαίρεση).
Είσαι απόλυτα σίγουρος;

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-10-08, 15:07
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Κατ’αρχήν ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας αλλά και για το χιούμορ σας

Βάζω τα σχόλιά μου από κάτω με κόκκινο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αντέχω... θα το πώ.
Σιγά μην κρατιόσουνα!

Κώστα & Νεοκλή κάνετε λάθος. Το standardization του εξοπλισμού έχει λόγο υπάρξης, δεν έτυχε απλώς. Αντίθετα το customization σε κομμάτι εξοπλισμού στο οποίο βασίζεται η επιβίωση σου, είναι απλά επικίνδυνο. Και μη πάρεις τη δική μου θέση, πάρε όλων των οργανισμών (χωρίς εξαίρεση).

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει για τι είδος κατάδυσης μιλάμε..


Σε καταδύσεις ψυχαγωγίας ΔΕΝ χρειάζεται long hose γιατί ούτε διείσδυση σε ναυάγιο κάνεις ούτε θεωρητικό ταβάνι έχεις, ώστε να αναγκαστείς να κάνεις sharing για πολύ ώρα: εάν παρουσιαστεί πρόβλημα, δείνεις το χταπόδι σου και βγαίνετε και οι δύο έξω. End of story.
Τώρα κατάλαβες. Υπάρχουν και άλλα θεωρητικά ταβάνια. Μερικές φορές οι ανάδυση είναι επικίνδυνη λόγο σκαφών. Επίσης μπορεί ο καιρός, το ρεύμα και και και να κάνουν προτιμότερη την λύση της υποβρύχιας πορείας με το χταπόδι Αντί να το κάνεις (γιατί αν πρέπει θα το κάνεις) με το 0.75 σωλήνα δεν θα βόλευε να μπορείς να κάνεις το κάνεις σαν άνθρωπος;

Καταλαβαίνω την ανάγκη μακρύτερου σωλήνα στο χταπόδι (για μη έμπειρους το μοίρασμα αέρα με χταπόδι παρουσιάσει θέματα), αλλά τα 2μ είναι overkill. Εγώ έχω μακρύ χταπόδι 1,1μ για να κάνω την ζωή μου (και του άλλου) εύκολη χωρίς να έχω 2μ σωλήνα να τακτοποιήσω μέσα σε τσέπη bcd.
Αυτό το κρατάω. Θα μπορώ όμως να συνεχίσω την κατάδυση μέχρι να βρω ένα ασφαλές σημείο ανάδυσης;

.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα απο την πλάκα ...

αφού δεν θες να χρησιμοποιήσεις το 2μ σωλήνα σε hogarthian στυλ (που είναι και ο σωστός τρόπος) εγώ θα σου πρότεινα να κρατήσεις τον σωλήνα που έχεις και απλά να αλλάξεις το δεύτερο στάδιο από δεξιά στα αριστερά (αν γίνεται). Έτσι όταν δίνεις το χταπόδι σου, αυτό δεν θα κάνει S, οπότε θα κερδίσεις μερικούς πόντους και επίσης θα κρατήσεις την κοντινή επαφή με τον out-of-air δύτη. Όπως γνωρίζεις πολύ καλά η άμεση σωματική και οπτική επαφή σε μια τέτοια κατάσταση είναι απαραίτητη για μια σωστή και ασφαλής ανάδυση.
Αυτό το σωστό και λάθος, το hogarthian, το neoklathian κοκ μου θυμίζει την εφηβεία μου που για να είσαι σωστό «μέταλο» έπρεπε να έχεις κολλητό παντελόνι χρώματος μαύρου, μαλλί κάπως, πουκάμισο ανοιχτό, παπούτσια αρβύλες ή allstar. Αλλιώς ήσουν «φλώρος». Το ίδιο γίνεται σήμερα με τους trendy και τους emo, αλλά και με τους δύτες Ασφαλώς σε ορισμένες μορφές κατάδυσης έχουν τον λόγο που γίνονται κάπως, αλλά είπε κανείς ότι θα κάνω τεχνική κατάδυση; Για απλές open water καταδύσεις έως 30μ (40 στο τσακίρ κέφι) και το πιο extreme είναι να μπούμε και σε κάνα εύκολο ναυάγιο ή μια ευρύχωρη σπηλιά.. Δεν αλλάζω τίποτα απολύτως από το standard setup και τις standard κινήσεις που μαθαίνουν όλοι στο open water όλων των οργανισμών μόνο που στην περίπτωση που χρειαστεί έχω πιο μακρύ σωλήνα ο οποίος θα ξεδιπλωθεί με το απλό τράβηγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-10-08, 21:27
georgep5180 georgep5180 is offline
 
Εγγραφή: 01-10-2008
Μηνύματα: 28
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Φίλε Neokles
πιστεύω κι εγώ ότι είναι μεγάλο λάθος να βάλεις long hose 2m στην τσέπη του bcd σου.Είναι πολλοί οι παράγοντες που μπορεί να γίνουν λάθη.Να πιαστεί το hose με αντικείμενα στην τσέπη σου να διπλωθεί μην ξεχνάς ότι το hose είναι σαν σχοινί και το σχοινί ώς γνώστο είναι σαν το διάολο χίλλια πραγματα μπορεί να συμβούν και να μπλεχτεί.
Σαν παράδειγμα είναι σαν να έχεις ένα κινητό τηλέφωνο και να προτιμάς να το βάλεις στην τσέπη του παντελονιού σου παρά σε θήκη που κρέμεται πχ απο το λαιμό.Που απαντάς πιο γρήγορα?Μην νομίζεις ότι σε πραγματικές συνθήκες το ζευγάρι σου θα έρθει και θα πάρει το χταπόδι που κρέμεται δεμένο έξω από την τσέπη του bcd σου.Αυτό δεν έχει να κάνει με dir κλπ.
Και για να μην γίνομαι στυφνός και ξερός diras το πώς θα καταδυθείς είναι καθαρά δικό σου θέμα και το πώς εσύ και το ζευγάρι σου έχετε δεθεί και βρεί τρόπους να εκτελείτε ασκήσεις.Υπάρχουν και hose 1.5m τα οποία ούτε πολύ κοντά ειναι ούτε πολύ μακρια.Επίσης μπορείς με ένα κλασικό πλαστικό άγκιστρο για σωλήνες αυτά τα γνωστά που κρεμάμε πάνω στα bcd να περάσεις διπλή την σωλήνα κάνοντας μία περιστροφή έτσι ώστε το β στάδιο του ρυθμιστή να το κρεμάς όπως και πρίν η σωλήνα να λυνει πιο ευκολα(όχι μέσα στην τσέπη)και να έχεις ένα άνετο μακρύ σωλήνα.
Φιλικά george
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-10-08, 23:16
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

και για να πω και γω την αμερικανια μου (αφου δε ξερω γαλικα)
I may disagree with what you have to say, but I shall defend, to the death, your right to say it.
François-Marie Arouet
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-10-08, 23:38
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Παράθεση:
Γιατι δεν βλεπεις την λυση σε χαμηλοτερο μηκος σωληνα (εχει ολα τα μεγεθη)
Μα το προτεινα ηδη βρε Ανδρεα.
Συμφωνω και εγω με την αποψη οτι 2 μετρα ειναι too much αλλα οπως βολευει στον καθενα.
Εσας δεν σας εχει τυχει να συνηθισεται κατι στον εξοπλισμο και να μην το αλλαζετε γιατι ετσι βολευει???
Οι παλιοι εκπαιδευτες ειχαν το σωληνα (χταποδι) να περναει πανω απο τον ωμο - επισης μερικοι βαζουν το σωληνα του μανομετρου και τον περνανε μαζι με τον σωληνα του inflator παλι πανω απο τον ωμο.
Ε, εγω δεν μπορεσα ποτε να το συνηθισω αυτο. Το δοκιμασα.
Τα θελω ολα κατω απο την μασχαλη.
Ανδρεα, και εγω χρησιμοποιω περιπου 1,04 σωληνα και μπορω να πω οτι ειναι υπερ αρκετος σε πολλες περιπτωσεις που βρεθηκε δυτης out of air κυριως οταν δουλευα. Τωρα αν βρεις τροπους να βολεψεις μακρυτερο σωληνα χωρις να θυσιασεις την εργονομια σου - καντο.
Και κυριως να ειναι αποτελεσματικο και δοκιμασμενο.
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-10-08, 09:05
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το σωστό και λάθος, το hogarthian, το neoklathian κοκ μου θυμίζει την εφηβεία μου που για να είσαι σωστό «μέταλο» έπρεπε να έχεις κολλητό παντελόνι χρώματος μαύρου, μαλλί κάπως, πουκάμισο ανοιχτό, παπούτσια αρβύλες ή allstar. Αλλιώς ήσουν «φλώρος». Το ίδιο γίνεται σήμερα με τους trendy και τους emo, αλλά και με τους δύτες Ασφαλώς σε ορισμένες μορφές κατάδυσης έχουν τον λόγο που γίνονται κάπως, αλλά είπε κανείς ότι θα κάνω τεχνική κατάδυση; Για απλές open water καταδύσεις έως 30μ (40 στο τσακίρ κέφι) και το πιο extreme είναι να μπούμε και σε κάνα εύκολο ναυάγιο ή μια ευρύχωρη σπηλιά.. Δεν αλλάζω τίποτα απολύτως από το standard setup και τις standard κινήσεις που μαθαίνουν όλοι στο open water όλων των οργανισμών μόνο που στην περίπτωση που χρειαστεί έχω πιο μακρύ σωλήνα ο οποίος θα ξεδιπλωθεί με το απλό τράβηγμα.
Απομόνωσα συνειδητά αυτή τη φράση.

Παράθεση:
στην περίπτωση που χρειαστεί έχω πιο μακρύ σωλήνα ο οποίος θα ξεδιπλωθεί με το απλό τράβηγμα.
Ακριβώς εδώ εντοπίζετε και το πρόβλημα,

Ο μακρύς σωλήνας είναι εύχρηστος και ευχάριστος όταν δεν υπάρχει πανικός, σε αντίθετη περίπτωση ο κίνδυνος αυξάνει και για τους δυο αυτοδύτες κατακόρυφα.

Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως οι αυτοδύτες που έχουν μείνει από αέρα, βρίσκεται στα πρόθυρα του πανικού και άμεσο κίνδυνο, στα κρίσιμα αυτά δευτερόλεπτα εκτός από την άμεση παροχή αέρα, χρειάζεται σωματική και οπτική επαφή, όπως σωστά κατά την γνώμη μου επισημαίνει και ο Akef, επιδρά θετικά στην ψυχολογία του διευκολύνοντας έτσι την σωστή αντιμετώπιση του προβλήματος, πράγμα που δεν είναι εφικτό χρησιμοποιώντας χταπόδι με 2-μετρο σωλήνα.

Επίσης υποστηρίζω την άποψη, πως πρέπει να δίνουμε τον δικό μας ρυθμιστή και εμείς οι ίδιοι να χρησιμοποιούμε το χταπόδι μας για πολλούς λόγους.

• Ακόμα και αν έχει εξασφαλίσει παροχή αέρα, ο πανικόβλητος αυτοδύτης λειτουργεί ενστικτωδώς και αναζητά την φυγή προς την επιφάνεια χωρίς να είναι σε θέση να εφαρμόσει τους κανόνες ασφαλείας που κατά τα άλλα σε κανονικές συνθήκες γνωρίζει και εφαρμόζει πολύ καλά.

• Έχοντας τον 2-μετρο σωλήνα και την τάση φυγής προς την επιφάνεια, o πανικόβλητος αυτοδύτης μέσα στον πανικό του, θα παρασύρει και μας μαζί εξουδετερώνοντας κάθε βοήθεια που θα μπορούσαμε να προσφέρουμε και γινόμαστε ξαφνικά απλοί θεατές μιας βίαιης ανάδυσης μη μπορώντας να βοηθήσουμε τον συνδύτη μας, αλλά ούτε και τον εαυτό μας.

• Κινδυνεύουμε άμεσα από τα κτυπήματα των πέδιλων του που λόγω μήκους του σωλήνα θα τα έχουμε στο κεφάλι μας.

• Μετά από την παροχή αέρα άμεσα και χωρίς καθυστέρηση αφού έχουμε δώσει στον συνδύτη μας να καταλάβει πως είμαστε σε θέση να τον βοηθήσουμε, πρέπει να ελέγξουμε την πλευστότητα πρώτα του συντρόφου μας και μετά την δική μας, αποφεύγοντας έτσι μια ανεξέλεγκτη κάθοδο ή ανεξέλεγκτη άνοδο ανάλογα. Και σε αυτή την περίπτωση δεν είναι εφικτό χρησιμοποιώντας χταπόδι με 2-μετρο σωλήνα.

Για τους παραπάνω λόγους και επειδή πάντα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για δύσκολα περιστατικά, προσωπικά δεν χρησιμοποιώ 2-μετρο σωλήνα για καταδύσεις αναψυχής για να είμαι σε θέση να ελέγξω και να διαχειριστώ όσο καλύτερα γίνεται ανάλογο πρόβλημα.

Στην τεχνική κατάδυση τα πράγματα είναι διαφορετικά, εκεί επιβάλλεται για άλλους λόγους και έχει αναλυθεί εκτενώς σε άλλες ενότητες.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-10-08, 09:46
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι απόλυτα σίγουρος;

/GKAM
AΠΟΛΥΤΑ! Φίλε Γιώργο... για ξαναδιάβασε το Post μου

Η Gue δεν λέει πουθενά ότι επιτρέπεται 2μ Long hose για χταπόδι!! Το αντίθετο μάλιστα...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.