Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-12-12, 15:12
free_scubaOW free_scubaOW is offline
 
Εγγραφή: 19-11-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 89
Απάντηση: ΦΙΑΛΕΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ US DIVERS

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χρηστος Ευθυμιου Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απάντηση είναι ξεκάθαρη, οι φιάλες δεν παθαίνουν τίποτε, αλίμονο αν πάθαιναν κάτι…

Ο υδραυλικός έλεγχος των φιαλών πλήρωσης 200 και 232 bar, γίνεται στα 300bar, δηλαδή πίεση λειτουργίας 200bar*1,5 = 300bar και (232*1,435)-10%= 300bar. Ο εφελκυσμός του υλικού της φιάλης βρίσκεται στην περιοχή της ελαστικότητας, αυτό σημαίνει ότι το υλικό (η φιάλη) διαστέλλεται και όταν εκτονωθεί η πίεση επανέρχεται πάλι στην αρχικές της διαστάσεις.



Φωτογραφία: Χρήστος Ευθυμίου, από την παρουσίαση "Φιάλες κατάδυσης και Αεροσυμπιεστές" (Σ.Ε.Α. "Τηθύς" 20.02.2011)


Για να πούμε ότι η φιάλη είναι ακατάλληλη πρέπει το υλικό να φτάσει σε πλαστική παραμόρφωση, δηλαδή το υλικό (η φιάλη) μετά την εκτόνωση δεν επανέρχεται στις αρχικές της διάστασεις, γι' αυτό και γίνεται μέτρηση του μήκους και της διαμέτρου πριν και μετά την υδραυλική δοκιμή. Η φιάλη περνά τον έλεγχο αφού δεν υπάρχει μόνιμη παραμόρφωση στις διαστάσεις όπως προανέφερα.

Το ίδιο συμβαίνει και σε κάθε γέμισμα η φιάλη διαστέλλεται και με το άδειασμα επανέρχεται στις αρχικές της διαστάσεις. Αν το υλικό της φιάλη δεν διαβρωθεί από σκουριά έχει πολύ χρόνο ζωής, σε συνεχή λειτουργία πάνω από 30+ χρόνια.

H πλαστική παραμόρφωση παρατηρείται σε πίεση μεγαλύτερη των 450bar, η δε πίεση θραύσης-καταστροφής της φιάλης (Bursting pressure) μετά τα 600bar και μερικές φορές ξεπερνά και τα 800bar.

Τα παραπάνω στοιχεία αφορούν τις κατασκευάστριες εταιρείες.


Λίγα λόγια ως προς την παραγωγική διαδικασία:

Σε όλα τα στάδια κατεργασίας ελέγχεται η ποιότητα όπως:
  • Η θερμική κατεργασία
  • Η εσωτερική και η εξωτερική επιφάνεια με ηλεκτρονικά μέσα UV-Strahlen
  • Η σκληρότητα του μετάλλου 30 HB (βαθμοί σκληρότητας Brinell)
  • Έλεγχος ομοκεντρίας, σπειρώματος, τελική διάμετρο και μήκος των φιαλών
  • Υδραυλικός έλεγχος κάθε φιάλης.
Καταγραφή στοιχείων:



Φωτογραφία: Χρήστος Ευθυμίου, από την παρουσίαση "Φιάλες κατάδυσης και Αεροσυμπιεστές" (Σ.Ε.Α. "Τηθύς" 20.02.2011)
  • Όλα τα στοιχεία παραμένουν στα αρχεία των εταιριών και είναι διαθέσιμα στις ελεγκτικές αρχές.
  • Στην Αυστρία μάλιστα (έχει τις πιο αυτηρές προδιαγραφές) παρευρίσκεται σε όλη την διαδικασία παραγωγής υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου βιομηχανίας και ελέγχει όλα τα στάδια της παραγωγής.
Τελικός έλεγχος:
  • Τυχαία επιλογή 2 φιαλών της σειράς καταστρέφονται για έλεγχο:
  • Υδραυλική πίεση θραύσης-καταστροφής (Bursting pressure 600 bar +)
  • Χημική ανάλυση του υλικού
  • Έλεγχο εφελκυσμού
  • Σκληρότητα του υλικού
  • Πάχος τοιχωμάτων
Στο λαιμό της φιάλης χτυπιούνται όλα τα στοιχεία παραγωγής όπως:
  • κατασκευαστής
  • υλικό κατασκευής
  • χρονολογία κατασκευής
  • πίεση γεμίσματος
  • πίεση υδραυλικής δοκιμής
  • χωρητικότητα της φιάλης σε λίτρα
  • βάρος της φιάλης σε kg
  • σπείρωμα π.χ Μ 25χ2 ή Μ26χ2
  • πιστωποίηση CE
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-12-12, 14:00
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: ΦΙΑΛΕΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ US DIVERS

@free_scubaOW

Γράφω αυτό το μήνυμα γιατί έχω την εντύπωση ότι η τόσο καλή ανάλυση του Χρήστου Ευθυμίου μπορεί να κατανοηθεί λάθος. Ο Χρήστος αναφέρεται στον υδροστατικό έλεγχο και στην καταπόνηση του κατασκευαστικού υλικού της φιάλης. Το πρόβλημα στην περίπτωση των δικών σου φιαλών είναι το προβληματικό υλικό κατασκευής, ήτοι το κράμα αλουμινίου 6351-Τ6. Αν και παράθεσα τους ανάλογους διαδικτυακούς συνδέσμους, οι οποίοι αναφέρουν και εξηγούν ακριβώς το πρόβλημα, έχω την εντύπωση ότι αυτό δεν έγινε κατανοητό. Θα το θέσω διαφορετικά.

Μετά από εκρήξεις αλουμινένιων φιαλών, που ενίοτε στοίχισαν ανθρώπινες ζωές, διαπιστώθηκε ότι οι εκρήξεις αυτές προήλθαν από αστοχία του κατασκευαστικού υλικού. Πολύ περισσότερο διαπιστώθηκε ότι υπεύθυνο για τις αστοχίες αυτές είναι το κράμα αλουμινίου 6351-Τ6 το οποίο χρησιμοποιούταν για όλες σχεδόν τις φιάλες αλουμινίου που κατασκευάστηκαν στην Αμερική μέχρι το 1990. Στην Ευρώπη χρησιμοποιήθηκε το ίδιο κράμα κάτω από άλλον κωδικό ο οποίος αναφέρεται σε έναν από τους συνδέσμους που παρέθεσα. Το αποτέλεσμα ήταν, στην συνέχεια και μετά τα συνεχιζόμενα ατυχήματα, να τραβηχτούν από την αγορά οι υψηλού κινδύνου φιάλες αλουμινίου που κατασκευάστηκαν από το κράμα 6351-Τ6. Αν θυμάμαι καλά στην Ελλάδα τα καταδυτικά κέντρα σταμάτησαν να γεμίζουν τέτοιες φιάλες εκεί γύρω στα 2002-2003. Επίσης, αν θυμάμαι καλά, οι μόνες φιάλες αλουμινίου που κατασκευάστηκαν στην Αμερική, από διαφορετικό κράμα, ήταν φιάλες της εταιρείας Catalina.

Οι φιάλες λοιπόν που έχεις εσύ προέρχονται, κατά έναν πολύ μεγάλο βαθμό πιθανότητας, έως και 95%, από τις προβληματικές φιάλες που κατασκευάστηκαν από το κράμα αλουμινίου 6351-Τ6. Δεν έγραψες όλα τα στοιχεία των φιαλών, αλλά από αυτά που έγραψες φαίνεται ότι οι φιάλες σου εντάσσονται στις προβληματικές. Οι φιάλες αυτές δεν είναι μόνο δυναμικά επικίνδυνες για εσένα αλλά και για όλους όσους θα βρίσκονται κοντά σε αυτές στην περίπτωση που συμβεί κάτι. Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να ήμουν εκεί για τίποτα στον κόσμο. Υπάρχουν δυο δυνατότητες λοιπόν για την αποφυγή του κινδύνου, ή τις δίνεις για καταστροφή (σκραπ) ή τις δίνεις για έλεγχο του αν είναι κατασκευασμένες από το κράμα 6351-Τ6. Το να τις χρησιμοποιήσεις ως έχουν είναι ανεύθυνο και ιδιαίτερα επικίνδυνο για σένα και τους γύρω σου. Είναι μια παθητικά κινούμενη βόμβα η οποία μπορεί ανά πάσα στιγμή να εκραγεί. Άδειασε τες λοιπόν και δώστες για σκραπ.

Αυτή είναι η γνώμη μου, αν αυτό βοηθάει ή παίζει κάποιο ρόλο.

Καλά Χριστούγεννα
DG

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 25-12-12 στις 14:06.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-12-12, 18:34
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Απάντηση: ΦΙΑΛΕΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ US DIVERS

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν δυο δυνατότητες λοιπόν για την αποφυγή του κινδύνου, ή τις δίνεις για καταστροφή (σκραπ) ή τις δίνεις για έλεγχο του αν είναι κατασκευασμένες από το κράμα 6351-Τ6.
Ή μπορείς να τις κάνεις ένα πολύ ωραίο φωτιστικό δαπέδου ή δύο πολύ ωραίες ψησταριές..!!

Χρόνια πολλά, καλά Χριστούγεννα

Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-12-12, 20:50
free_scubaOW free_scubaOW is offline
 
Εγγραφή: 19-11-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 89
Απάντηση: ΦΙΑΛΕΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ US DIVERS

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
@free_scubaOW

Γράφω αυτό το μήνυμα γιατί έχω την εντύπωση ότι η τόσο καλή ανάλυση του Χρήστου Ευθυμίου μπορεί να κατανοηθεί λάθος. Ο Χρήστος αναφέρεται στον υδροστατικό έλεγχο και στην καταπόνηση του κατασκευαστικού υλικού της φιάλης. Το πρόβλημα στην περίπτωση των δικών σου φιαλών είναι το προβληματικό υλικό κατασκευής, ήτοι το κράμα αλουμινίου 6351-Τ6. Αν και παράθεσα τους ανάλογους διαδικτυακούς συνδέσμους, οι οποίοι αναφέρουν και εξηγούν ακριβώς το πρόβλημα, έχω την εντύπωση ότι αυτό δεν έγινε κατανοητό. Θα το θέσω διαφορετικά.

Μετά από εκρήξεις αλουμινένιων φιαλών, που ενίοτε στοίχισαν ανθρώπινες ζωές, διαπιστώθηκε ότι οι εκρήξεις αυτές προήλθαν από αστοχία του κατασκευαστικού υλικού. Πολύ περισσότερο διαπιστώθηκε ότι υπεύθυνο για τις αστοχίες αυτές είναι το κράμα αλουμινίου 6351-Τ6 το οποίο χρησιμοποιούταν για όλες σχεδόν τις φιάλες αλουμινίου που κατασκευάστηκαν στην Αμερική μέχρι το 1990. Στην Ευρώπη χρησιμοποιήθηκε το ίδιο κράμα κάτω από άλλον κωδικό ο οποίος αναφέρεται σε έναν από τους συνδέσμους που παρέθεσα. Το αποτέλεσμα ήταν, στην συνέχεια και μετά τα συνεχιζόμενα ατυχήματα, να τραβηχτούν από την αγορά οι υψηλού κινδύνου φιάλες αλουμινίου που κατασκευάστηκαν από το κράμα 6351-Τ6. Αν θυμάμαι καλά στην Ελλάδα τα καταδυτικά κέντρα σταμάτησαν να γεμίζουν τέτοιες φιάλες εκεί γύρω στα 2002-2003. Επίσης, αν θυμάμαι καλά, οι μόνες φιάλες αλουμινίου που κατασκευάστηκαν στην Αμερική, από διαφορετικό κράμα, ήταν φιάλες της εταιρείας Catalina.

Οι φιάλες λοιπόν που έχεις εσύ προέρχονται, κατά έναν πολύ μεγάλο βαθμό πιθανότητας, έως και 95%, από τις προβληματικές φιάλες που κατασκευάστηκαν από το κράμα αλουμινίου 6351-Τ6. Δεν έγραψες όλα τα στοιχεία των φιαλών, αλλά από αυτά που έγραψες φαίνεται ότι οι φιάλες σου εντάσσονται στις προβληματικές. Οι φιάλες αυτές δεν είναι μόνο δυναμικά επικίνδυνες για εσένα αλλά και για όλους όσους θα βρίσκονται κοντά σε αυτές στην περίπτωση που συμβεί κάτι. Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να ήμουν εκεί για τίποτα στον κόσμο. Υπάρχουν δυο δυνατότητες λοιπόν για την αποφυγή του κινδύνου, ή τις δίνεις για καταστροφή (σκραπ) ή τις δίνεις για έλεγχο του αν είναι κατασκευασμένες από το κράμα 6351-Τ6. Το να τις χρησιμοποιήσεις ως έχουν είναι ανεύθυνο και ιδιαίτερα επικίνδυνο για σένα και τους γύρω σου. Είναι μια παθητικά κινούμενη βόμβα η οποία μπορεί ανά πάσα στιγμή να εκραγεί. Άδειασε τες λοιπόν και δώστες για σκραπ.

Αυτή είναι η γνώμη μου, αν αυτό βοηθάει ή παίζει κάποιο ρόλο.

Καλά Χριστούγεννα
DG
Χρόνια Πολλά και Καλά Χριστούγεννα ....

αυτά που αναφέρθηκαν περι υδροστατικών ελέγχων το κατάλαβα οτι δεν αφορούν τη περίπτωση μου, και ειπώθηκαν προς γενικότερη επιμόρφωση....

το πρόβλημα μου είναι οτι θέλουν να μου κόψουν τις φιάλες χωρίς κάν να τις δοκιμάσουν, αλλά αν αυτό λέει ο νόμος αυτό θα κάνω.
οι πληροφορίες σου όμως ήταν κατατοπιστικότατες:thum bup:
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-01-13, 00:31
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: ΦΙΑΛΕΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ US DIVERS

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο free_scubaOW Εμφάνιση μηνυμάτων

το πρόβλημα μου είναι οτι θέλουν να μου κόψουν τις φιάλες χωρίς κάν να τις δοκιμάσουν, αλλά αν αυτό λέει ο νόμος αυτό θα κάνω.
οι πληροφορίες σου όμως ήταν κατατοπιστικότατες:thum bup:
Σου ευχομαι να μην στις κοψουν αλλα αν λεμε αν στις κοψουν να τις παρεις πισω. Μπορεις να τις πουλησεις ως σκραπ προς 4€ το κιλο.

Κρατα ομως την μια απο τις τρεις και μετα λεφτα που θα παρεις φτιαξε κατι τετοιο.

http://www.seabreaze.gr/forum/index....17.msg2439#new

Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:20.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.