Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-11-08, 11:42
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Frogfish Frogfish Everywhere

Τα Βατραχόψαρα έχουν προσαρμοστεί σε μεγάλο βαθμό στις απαιτήσεις του περιβάλλοντος τους και στην τεχνική κυνηγιού με ενέδρα.


Δεν κολυμπούν, αλλά "περπατούν" στο βυθό πάνω σε τροποποιημένα πτερύγια που πλέον λειτουργούν σαν πόδια.


Το σώμα τους διαθέτει χρωματισμούς και σχέδια που διασπούν το σχήμα τους και τα κάνει κυριολεκτικά "αόρατα" μέχρι να κινηθούν. Για να μην προδίδουν την παρουσία τους με τα βράγχια τους, αυτά είναι "κρυμμένα" πίσω από τα πλευρικά τους πτερύγια. Το μάτι του είναι ένα από τα λίγα χαρακτηριστικά από τα οποία μπορεί κανείς να τα εντοπίσει.




Ανάλογα με το περιβάλλον τους, το καμουφλάζ τους προσομοιάζει με τα σφουγγάρια, βράχους, φύκια, κτλ που βρίσκονται στην περιοχή.


Η μέθοδος κυνηγιού τους είναι η ενέδρα. Το ένα από τα ραχιαία του πτερύγια έχει μετατραπεί σε "δόλωμα" το οποίο το βατραχόψαρο κουνά μπροστά στο στόμα του προς άγρα ανυποψίαστων πελατών.


Με το που θα ξεγελαστεί ένα θύμα, το σπηλαιώδες στόμα τους ανοίγει με αστραπιαία ταχύτητα δημιουργώντας ένα ρεύμα που παρασύρει το άτυχο ψάρι στο εσωτερικό του...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-11-08, 13:09
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Lembeh Streights

Μπάμπη, νομίζω ότι έχεις φύγει ΠΟΛΥ μπροστά με αυτές τις φωτό!!!!
Τα συγχαρητήριά μου!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-11-08, 14:54
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Lembeh Streights

λες να είσαι ο μόνος;;;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-11-08, 14:55
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Lembeh Streights

Ευχαριστώ Physalia,

το ξέρεις άλλωστε ότι αν δεν έχω τον δικό σου καλό λόγο τότε δεν μετράει και πολύ το εγχείρημα... Ιδιαίτερα αφού ξέρω το πόσο σε τρελαίνει και εσένα η βιολογία του πράγματος...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-11-08, 15:05
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Lembeh Streights

το σχόλιό μου ήταν απάντηση στον Μάντα
''Το ξέρεις ότι σε μισώ??''

Είναι μεγάλο το σοκ ώστε να χάνεις τις σελίδες του post!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-11-08, 10:55
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Lembeh Straights: The realm of the Pygmy Seahorse

Έμαθα για το Lembeh όταν αγόρασα το βιβλίο Κωνσταντίνου Πετρινού: In the Realm of the Pygmy Seahorse. Για όποιον δεν το έχει, το προτείνω με ενθουσιασμό. Είναι ένα από τα λίγα βιβλία όπου η εξαιρετική φωτογραφία συνδυάζεται με πολλές πληροφορίες και πραγματικό ενθουσιασμό για το θέμα.




Πέραν των "γνωστών" Pygmies, καταφέραμε να δούμε και δύο άλλα, άγνωστα σε μένα είδη.





Δεν είμαι βέβαιος τι είναι ο ιππόκαμπος αυτός. Βρέθηκε σε βάθος 6-7 μέτρων ανάμεσα σε φύκια. Το σίγουρο είναι ότι είναι μικροσκοπικός. Προσέξτε το φύλο στο οποίο κάθεται. Physalia, Βασίλη, μπορείτε να βοηθήσετε με το όνομα? Η διάμετρος των φύλων θα πρέπει να είναι σταθερή και να βοηθήσει με την εξακρίβωση του μεγέθους του.

Το ποίο εκπληκτικό όμως είδος είναι στην προηγούμενη φωτογραφία. Ήταν αδύνατο να καταλάβω τι ήταν αυτό στο οποίο μου εφιστούσε την προσοχή ο οδηγός μου... Δεν έβλεπα παρά μερικά σκουπίδια να τα παρασύρει το ρεύμα. Ομολογώ μάλιστα ότι πήρα μερικές φωτογραφίες στην τύχη για να δω στην οθόνη (υπό μεγέθυνση) αν υπήρχε κάτι στο κάδρο... και τότε εντόπισα το μάτι!

Στην επιφάνειά μας είπαν ότι το πλάσμα αυτό έχει εντοπισθεί μόλις πριν 1,5 χρόνο, περιμένουν την επίσημη ταξινόμηση του, και έχει προσωρινά ονομασθεί Lembeh Dragon.

Ο Βασίλης έχει την καλύτερη φωτογραφία και τον καλώ να ποστάρει . Στην δικιά μου μοιάζει με τεντωμένη συρμάτινη κρεμάστρα καθαριστιρίου....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-11-08, 12:10
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Lembeh Straights: The realm of the Pygmy Seahorse

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sfougarisb Εμφάνιση μηνυμάτων



Δεν είμαι βέβαιος τι είναι ο ιππόκαμπος αυτός. Βρέθηκε σε βάθος 6-7 μέτρων ανάμεσα σε φύκια. Το σίγουρο είναι ότι είναι μικροσκοπικός. Προσέξτε το φύλο στο οποίο κάθεται.
Μπάμπη, μπορώ να σε βοηθήσω μόνο με το γένος του φύκους: είναι σίγουρα μια Halimeda (εμείς έχουμε το είδος H. tuna στα νερά μας).

Προσπαθώντας να το συνδυάσω για να βρω ποιο είδος ιππόκαμπου μπορεί να είναι πάνω της, έπεσα σε αυτό το απίστευτο θαύμα!!

Βρε λες να φωτογράφησες ιππόκαμπο πάνω σε Halimeda pipefish???

Έχετε φέρει απίστευτη σοδειά, δηλώνω εντυπωσιασμένη!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-11-08, 01:58
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Lembeh Streights

Τόσες μέρες μετά την επιστροφή, και μόλις σήμερα στις 1.45πμ καταφέρνω να μπω στο site (βασικά μου σφύριξαν πως ο Μπάμπης ανέβασε φωτογραφίες!!!)

Θα ήθελα πολύ να μεταφέρω, κάτι που συζητήσαμε αρκετά και στο Lembeh, και έχει να κάνει με την βιολογία όλων αυτών των πλασμάτων.

Κανείς νομίζω δεν αμφισβητεί ότι οι φωτογραφίες είναι απίστευτα εντυπωσιακές (το ίδιο και κάποια βίντεο που τραβήχτηκαν).
Όμως, πραγματικά δύσκολα μπορούν να συγκριθούν με την γνώση που μπορεί κάποιος να αποκομίσει για την βιολογία αυτών των πλασμάτων.

Διαβάζοντας από τους σχετικούς οδηγούς (ή ακούγοντας όσους είχαν προηγούμενη εμπειρία και το είχαν ψάξει) και καταλαβαίνοντας τον τρόπο που ζουν αυτά τα όντα, το περιβάλλον τους, γιατί καμουφλάρονται όπως καμουφλάρονται, πως τρέφονται, πως αναπτύσσονται, με ποια είδη συνυπάρχουν, που να τα αναζητήσεις, νιώθεις πραγματικά πως βρίσκεσαι σε ''ΑΛΛΟ'' σύμπαν αλλά ταυτόχρονα νιώθεις πως μπορείς και το προσεγγίζεις και το καταλαβαίνεις!!!

Τελικά, αυτό είναι ίσως και το μεγαλύτερο κίνητρο για να βουτάς!

Προσωπικά, απόλαυσα τις συζητήσεις αυτές, όσο (ίσως κάποιες φορές και περισσότερο) και τις ίδιες τις βουτιές.

(Μπάμπη, ξέφυγα λίγο, αλλά έτσι κι αλλιώς έχω δηλώσει φανατική θαυμάστρια της καλλιτεχνικής δουλειάς σου!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-11-08, 12:01
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Lembeh Streights

Emmy,

Περιττό να πω πως μου έφτιαξες την μέρα. Το ήξερα ότι όλη η κουβέντα δεν πήγαινε στο βρόντο!

Είναι μεγάλη ικανοποίηση για μένα να αποκτά ο κόσμος γνώση και αντίληψη για το περιβάλλον στο οποίο καταδύεται, και να συνειδητοποιούν την περιπλοκότητα και αλληλεξάρτηση του οικοσυστήματος του οποίου αποτελεί, έστω και έμμεσα, μέλος.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτός είναι και ο καλύτερος τρόπος για να αγαπήσει κάποιος την κατάδυση και να συνεχίσει να βουτά για πολύ καιρό μετά από το πέρασμα της πρώτης συγκίνησης με την νέα εμπειρία (το novelty factor), και την (νόμιμη) χαρά να τυλίγεσαι με tight ολόσωμες στολές, μάσκες, λουριά, και παρόμοια εξαρτήματα....

Χαίρομαι που τόσο στην εκδρομή στο Bali, όσο και σε αυτή είχαμε τέτοιους προσηλυτισμούς και ενθαρρύνω και τους υπόλοιπους να βρουν το θάρρος να διακηρύξουν την νέα τους πίστη!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-11-08, 13:21
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Lembeh Streights

και το μπλε που γινεται γκρι?????????

τι γινεται με το μπλε που γινεται γκρι??????
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:41.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.