Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > ScubaDive.gr - Το forum του 'ΤΗΘΥΣ' > Συστηθείτε μας
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Καλώς ήρθατε στο ScubaDive.gr! Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-11-09, 09:26
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη......

εγώ αυτό θέλω να το κρατήσω στη συλλογή του Τηθύς (δεν ξέρεις και ποτέ, λίγο θα τα μιλήσουν, λίγο θα τα βρουν, θα το εξαφανίσουν στο τέλος) και γι' αυτό αντιγράφω το απόσπασμα "Η όμορφη ιστορία του τόνου" by Phoevos, the kind, romantic and responsible sea hunter.

(Tα bold δικά μου.... μαργαριτάρια δίχως όμοιο)

...

Μαρία, αν μου επιτρέπεις πρόσθεσα ένα ακόμα bold. Επί της "ουσίας"
Ατιμη κενωνία ...
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-11-09, 09:37
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

be my guest.

μια ομορφιά όλο το στόρυ άλλωστε, από την αρχή ως το τέλος....

(και που να βλέπατε και τη συνοδευτική φωτογραφία που αναγκάστηκα να λογοκρίνω για αισθητικούς λόγους.....)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-11-09, 10:57
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Παλληκάρια και παλληκάρισσες, για να πούμε μια κακιά αλήθεια, δεν θα τους αλλάξετε τα μυαλά με κάτι τέτοια...

Πολλοί άνθρωποι το θεωρούν αυτονόητο ότι κάθε επαφή τους με τη Φύση, πρέπει να συνδυάζεται με "τρόπαια" παντός είδους.

Δεν με πιστεύετε ? Πέστε σε κάποιον γνωστό σας, "πήγα προχθές στη θάλασσα" Η απάντηση 99,99% είναι "Τι έβγαλες ?" Πλήρης απογοήτευση όταν απαντάς "μόνο φωτογραφίες".

Άλλο παράδειγμα. Πέστε ότι μπήκατε στην τάδε σπηλιά. "τι βρήκες ?" υποννοόντας αρχαία, λίρες, χρυσό και τέτοια. "Νυχτερίδες και αράχνες" απαντάς, και σε κοιτάνε σαν να είσαι ο βλάκας, ο ανίκανος ή δεν ξέρω και εγώ τι.

Εδώ ρε παιδιά πήγα μια φορά για snorkeling και φόραγα ολόσωμη και με ρωτάγανε να τους δώσω ψάρια. Δεν έχω κυρία μου, δεν πάω για ψάρια. Κρίμα τη στολή μου απάντησε... Σκεφτείτε λοιπόν, να τους πείτε ότι δώσατε και πήρατε οχι μόνο μια απλή 5άρα, αλλά πολύ περισσότερα για να κάνετε μπουρμπουλήθρες και να βγάζετε φωτογραφίες ! Θα σας θεωρούν στην καλύτερη περίπτωση, ότι σας πιάσανε κορόιδα !

Και αν σας φαίνονται απίστευτα όλα αυτά, δέσετ τη συμπεριφορά και τη νοοτροπία κάτι "κυρίων" που πάνε βόλτα στο βουνό. Μη δουν κυκλάινο, μη δουν αργιολούλουδο, απλώνουν τη χερούκλα και χράπ ! Δικό μου ! Πήγα βόλτα στο βουνό και να μην απλώσω χέρι ? Αδιανόητο !!!! Άσχετα, αν το κυκλάμινο είναι ωραίο μόνοεκεί που είναι, δηαλδή στο βουνό, γιατί μετά από λίγο μαδάει και είναι να το κλαίς μέχρι να φτάσει στην Αθήνα. Μόλις φτάσει, φυσικά το πετάνε.

αυτά. Επλίζω να σας μελαγχόλησα.
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-11-09, 12:21
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη......
Ναι Μαρία.............δυστυχώς και ξέρεις γιατί;

Γιατί μετά από αυτό που έγραψες σ΄ ένα παλιό thread (ποστ #179)

Παράθεση:
Τα παιδιά που εμπλέκονται μέχρι στιγμής σε αυτό το διάλογο (εξαιρώ τον άμπαλο κι ελπίζω να καταλαβαίνει γιατί) είναι παιδιά με εξαιρετικες αρχές ως προς τη δραστηριότητα που ασκούν. Είναι παιδιά που μπορουν να επηρεάσουν νεότερους. Είναι άνθρωποι που πραγματικά αγαπούν τη θάλασσα.... που κινδυνεύουν όπως κι εμείς από παράνομα δίχτυα και δυναμίτες... που εξανίστανται με την οικοπεδοποίηση των ακτών και το απανταχού τσαλαπάτημα και ξετίναγμα των θαλασσών. Διαφωνείς μήπως;
μπήκα στην διαδικασία να προσπαθήσω να κατανοήσω τον τρόπο που προσεγγίζουν αυτά τα παιδιά την θάλασσα. Δεν σου κρύβω ότι είχα νοιώσει άσχημα και είχα μετανιώσει για κάποια ποστ μου που αφορούσαν τον Φοίβο, σκεπτόμενος ότι τον αδίκησα. Έτσι μπήκα στα φόρουμ του ψαροντούφεκου -σε ένα μάλιστα έγραφα κιόλας μέχρι που σταμάτησα για δικούς μου λόγους-, διάβασα για τον εξοπλισμό, τα καρτέρια, τα πλαναρίσματα και όλες τις άλλες τεχνικές, διάβασα για τους νόμους, διάβασα για τον τρόπο αντιμετώπισης της λείας, και αναγνώρισα στους ψαροντουφεκάδες τουλάχιστον ένα στοιχειώδες δικαίωμα στην άντληση κάποιου μέρους της εθνικής θαλάσσιας βιομάζας. Όπως πάει ο ερασιτέχνης ψαράς με την πετονιά και πιάνει τέσσερα ψάρια που θα φάει αργότερα, περνώντας μερικές ώρες μέσα στην φύση, έτσι πάει και ο ψαροντουφεκάς, ο οποίος είναι εξ΄ ορισμού ερασιτέχνης μια και δεν υπάρχουν επαγγελματίες ψαροτουφεκάδες, για να κάνει το ανάλογο που του επιτρέπει ο νόμος. Μου αρέσει δεν μου αρέσει δεν παίζει ρόλο, είναι δικαίωμα του και καλά κάνει. Όλα εντάξει μέχρι εδώ. Μετά όμως ήρθαν και οι δεκάδες ξυρισμένες στολές, τα πολλά carbon ντουφέκια, τα carbon πέδιλα και η έλλειψη χρημάτων......μια μακριά, μεγάλη και αιμοσταγής ιστορία, απανθισμένη με μια συνεχή προσπάθεια να έρθει η ψ/τ ηθική στα μέτρα των αναγκών του εκάστοτε κυνηγού.

Παρακολούθησα επίσης με μεγάλο ενδιαφέρον τις επιδώσεις του Φοίβου, όχι μόνο στο ψαροντούφεκο αλλά ειδικά στην ελεύθερη κατάδυση, και διαπίστωσα ότι ήταν ένας φέρελπις και ταλαντούχος νέος με πολύ καλό μέλλον στον χώρο του, με άποψη και καλό δείγμα γραφής, μέχρι που ήρθε ένα ποστ του σε σχέση με τον πρώτο του τόνο σε ένα από τα ψαροντουφεκάδικα φόρουμ. Μετά από ψαροντουφεκάδικες κόντρες, για τους δικούς τους λόγους, ο Φοίβος αποχώρησε από το φόρουμ αυτό αφήνοντας την εντύπωση ότι "τίμησε" τον τόνο που σκότωσε, "ψάρι-τρόπαιο" σύμφωνα με την ψαροντουφεκάδικη ζαργκόν. Αυτό πίστευα κι΄ εγώ μέχρι που διάβασα την "όμορφη ιστορία του τόνου".

Τελικά είχε κι΄ ένα κέρδος η όλη υπόθεση, δόθηκε απάντηση στην παλιά μου ερώτηση (βλ. ποστ #142) τουτέστιν

Παράθεση:
Από τι υλικό ήταν φτιαγμένη η πέτρα του Σίσυφου;
Τώρα ξέρουμε, από ΕΥΡΩ .......

Τέλος πάντων πολύ φασαρία για το τίποτα.........πάντως λυπάμαι πολύ και για τον τόνο και για τον Φοίβο....κρίμα.....

DG

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 26-11-09 στις 13:12.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-11-09, 13:58
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Sorry παιδιά, αλλά ο νέος ακόμα δεν μας απάντησε
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-11-09, 14:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Πάντως κάποιοι από εμάς του την είπαμε του Φοίβου αν παρακολουθήσατε.
Δεν ενόχλησε μόνο εσάς η ιστορία αλλά και εμάς.
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-11-09, 14:23
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Σε ότι με αφορά, ομολογώ ότι οι "παρεμβάσεις" μου δεν είχαν να κάνουν με ενόχληση, αλλά με επιβεβαίωση όσων έγραφα σε εκείνο το παλιό θέμα.
Τα λογοτεχνικά περιτυλιγματα ευαίσθητων ψαροτουφεκάδων (και γενικώς τουφεκάδων) τα έχω ξεπεράσει πολλά χρόνια τώρα.

Οπότε, όλα καλά.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-11-09, 15:31
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Ναι παιδιά, Δημήτρη και geogeo, εσείς απλά επιβεβαιωθήκατε....
εγώ όμως έπεσα από τα σύννεφα.

Εγώ είχα πιστέψει στη διαφορετικότητα κάποιων ανθρώπων, είχα πιστέψει ότι δεν άξιζαν πόλεμο αλλά προσέγγιση, είχα παραμυθιαστεί και είχα ελπίσει.
Και η "πανέμορφη" ιστορία του ευτελισμού του τόνου μου πέταξε το μάτι από την κόχη του.

Όχι απλά για τον άδικο θάνατο ενός νεαρού ατόμου ενός υπέροχου και τόσο απειλούμενου είδους.... όχι... δεν έχω την απαίτηση να έχουμε όλοι τις ίδιες ευαισθησίες και τις ίδιες αντιλήψεις.

Με σόκαρε όμως όλο το πακέτο, η λατρεία του φόνου, το αιματοκύλισμα της χαράς, η πώληση (με χαρακτηριστικά επαγγελματική άνεση) του τόσο μοναδικού θηράματος, αλλά και η όλη στάση υπεράσπισης εαυτού από εκεί και πέρα.... καμία συστολή, καμία αναθεώρηση, κανένα αληθινό κότσι -γ@μw την βαρβατίλα μου μέσα.

- ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΡΕ;;;;;
Νόμιζα ότι αυτή η νοοτροπία που τόσα χρόνια κατέστρεφε την Ελλάδα, είχε επιτέλους εκλείψει.
(Ξέρεις πως είναι να το βλέπεις να περνάει στην επόμενη γενιά με τέτοια ένταση/έπαρση/θράσος; Είναι ΠΟΝΟΣ, μεγάλε κι ατελείωτε άντρακλα της πορδής και του πουλμουρ).

Αυτή η ιστορία με τσάκισε....


Και @Γιώργο Δεμέτη

Είσαι από τους ελάχιστους -ελάχιστους- που είχαν το θάρρος να βγουν και να πουν την ειλικρινή τους γνώμη για όλο αυτό.... χωρίς να παρασυρθούν από τα κολλητιλίκια και τη γηπεδοποίηση.
Είστε πολύ πιο λίγοι απ'όσο νόμιζα. Πόσο κρίμα, πόσο κρίμα, πόσο κρίμα.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-11-09, 16:51
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Και @Γιώργο Δεμέτη

Είσαι από τους ελάχιστους -ελάχιστους- που είχαν το θάρρος να βγουν και να πουν την ειλικρινή τους γνώμη για όλο αυτό.... χωρίς να παρασυρθούν από τα κολλητιλίκια και τη γηπεδοποίηση.
Είστε πολύ πιο λίγοι απ'όσο νόμιζα. Πόσο κρίμα, πόσο κρίμα, πόσο κρίμα.
Nα σταθώ και εγώ σε αυτό, μπράβο σε όσους έχουν τα κότσια και λένε αβίαστα τη γνώμη τους. Δυστυχώς η εποχή μας χαρακτηρίζεται από το "κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει" Μπράβο σε όσους το ξεπερνούν αυτό το σύνδρομο.

Ο Φοίβος θα πάρει καινούριο ψαροντούφεκο. Αυτή τη φορά δεν θα του το πάρει ο μπαμπάς, θα το πάρει με δικά του λεφτά ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-11-09, 22:51
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ότι με αφορά, ομολογώ ότι οι "παρεμβάσεις" μου δεν είχαν να κάνουν με ενόχληση, αλλά με επιβεβαίωση όσων έγραφα σε εκείνο το παλιό θέμα.
Τα λογοτεχνικά περιτυλιγματα ευαίσθητων ψαροτουφεκάδων (και γενικώς τουφεκάδων) τα έχω ξεπεράσει πολλά χρόνια τώρα.

Οπότε, όλα καλά.
Συμφωνώ με τα bold. Εγώ απλά θα αντικαθιστούσα το ψαρο/τουφεκάδων με το ανθρώπων...
Δεν έχω πουλήσει ποτέ ψάρι που έπιασα ή χτύπησα...θα μπει στην κατάψυξη και ας το φάω κατεψυγμένο...είναι δικό μου, το χτύπησα/έπιασα για να τραφώ και να ευχαριστηθώ εγώ και οι δικοί μου άνθρωποι...

Μαράκιιιιιιιιιιι ταξιδεύεις!!! Δυστυχώς πρέπει να αποβιβαστείς
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:46.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.