Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 31-12-07, 11:08
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Το Aladin μου παρέδωσε πνεύμα;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σιαβελής Γιώργος Εμφάνιση μηνυμάτων
...το πας στον αντιπροσωπο και το αφηνεις μαζι με 50 ευρω και το παιρνεις μετα 10 μερες το πολυ και μεχρι τοτε σου δινει ενα δικο του για να βουτας.. .
Μίλησα με το κατάστημα Ποζίδη, θέλει περίπου 20 μέρες για να γίνει η αλλαγή μπαταρίας.
Για το Aladin Pro δεν γίνεται λέει αντικατάσταση .
Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά σε όλους (ειδικά στους σκληρά δοκιμαζόμενους ξενητεμένους )
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-08, 20:25
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Το Aladin μου παρέδωσε πνεύμα;

Παιδια ολα τα ΑLADIN PRO κανουν αυτο το τακ-τακ οταν υπαρχει θεμα κλεισιματος απο μπαταρια.
Γιωργο τι προβλημα στην πλακετα λες? Ειναι αστοχια υλικου ή φυσιολογικο?
Εγω οσα εχω δει μεχρι τωρα ολα κανανε αυτο το τακ-τακ και τα στελνουμε για μπαταρια στην Γαλλια.
Το δικο μου αγοραστηκε το 98 (εγραφε 99% μπαταρια τοτε) και κρατησε
5 χρονια με περιπου 500 - 600+ καταδυσεις!!!
Διαφορων μαθητων μου κρατησανε 3-4 χρονια.Γραφανε ολα διαφορετικες τιμες μπαταριας (85-89%). Ετυχε να αγορασω για εναν φιλο περυσι ενα απο τα τελευταια που του εβγαλε μπαταρια μετα απο λιγες βουτιες (ειχε μεινει στο ραφι απουλητο και εγραφε 69%)
Ολα ομως οταν εφτασε ο καιρος να πανε για μπαταρια κανουνε αυτο το θορυβο και δεν ειναι ιδιας κατασκευης, ουτε ιδια σειρα.
Γιωργο αυτο που λες ειναι σωστο και πρεπει να το στεγνωνουμε καλα γιατι δουλευει και τρωει μπαταρια.
Ενας αλλος φιλος παλι το ειχε ξεχασει μεσα σε ενα σακο-βαρελι στεγανο και ειχε νερο και δουλευε συνεχεια. Παρατηρησα οτι του τελειωσε πιο γρηγορα απο τους αλλους.
Γενικα εχω δει παρα πολλα και ολα διαφορετικα (να σου πω εδω οτι εχουμε ολοι η ομαδα περιπου 14 ή 15 ALADIN PRO).
Εγω ξερω οτι ανεξαρτητως αν ειναι στεγνο η οχι δουλευει και στο παρασκηνιο καθε φορα και ας ειναι σβηστο και καταναλωνει καποια ενεργεια φυσικα.
Εσυ σαν πιο ειδικος τι λες για ολα αυτα?
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-01-08, 21:27
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Το Aladin μου παρέδωσε πνεύμα;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ξερω οτι ανεξαρτητως αν ειναι στεγνο η οχι δουλευει και στο παρασκηνιο καθε φορα και ας ειναι σβηστο και καταναλωνει καποια ενεργεια φυσικα.
Σου αντιγράφω από το απαντητικό e-mail που πήρα από τον κατασκευαστή:

Παράθεση:
The current consumption of the sleep mode is less than 10 micro amps and the current consumption when the computer is working is less than 40 micro amps. These are very low current consumption.
Αυτό σημαίνει ότι έχει σημασία να το διατηρούμε στεγνό. Όταν είναι υγρό, έχει ένδειξη στην οθόνη (δηλ. δουλεύει κανονικά και όχι στο παρασκήνιο) και η καταλάνωση της μπαταρίας είναι 4 φορές περισσότερη.

Υπολογίζοντας το θερμό κλίμα της Ελλάδας που εξαντλεί πιο γρήγορα τις μπαταρίες, μια ασφαλής στιγμή για να αλλάξουμε μπαταρία είναι όταν πέσει κάτω από 70% ή όταν περάσουν 4 χρόνια χρήσης - όποιο απο τα δύο συμβεί πρώτο.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-01-08, 12:03
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Το Aladin μου παρέδωσε πνεύμα;

αυτο που λεω ειναι οτι σε ο,τι γραφεις εχεις δικιο, επισης λεω οτι ενα κομπιουτερ που κραταει 7-8 χρονια τα εχει βγαλει τα λεφτα του (και εδω φοιβο δεν νομιζω οτι σε ειρωνευτηκε ο Gilbert),

τωρα αν εσυ εχεις δωσει 1000 ευρω για αυτο το κομπιουτερ και σου κοστισε 150 ευρω το χρονο ας προσεχες!
(δεν σου τη λεω φοιβο μην με παρεξηγησεις!)

Παντως θεωρω απαραδεκτο να χρεωνεται 60 και 70 ευρω μια αλλαγη μπαταριας που κοστιζει το πολυ 5 ευρω στην εταιρια...

ΥΓ. Τα αλαντιν οταν λαλησουν συνηθως βγαζουν Err και δεν κουδουνανε...χωρις να ειμαι ηλεκτρονικος , θα περιμενα η εταιρια να ειχε λυσει αυτο το θεμα αστοχιας (ειδικα οταν η ενδειξη μπαταριας αναγραφει 70% ακομα)
Το δικο μου αλαντιν προ παντως ειχε βγαλει 7 χρονια εντατικων καταδυσεων πριν το αντικαταστησω με νεοτερο μοντελο...

ΥΓ2. Οταν ειχα ρωτησει καποτε τον Gilbert για το ποτε αλλαζουμε την μπαταρια , μου ειχε απαντησει στο 20% αλλα δυστυχως δεν το εχω γραπτως αυτο...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-01-08, 15:40
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Το Aladin μου παρέδωσε πνεύμα;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χρηστος Ευθυμιου Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι, άλλαξα τις μπαταρίες μόνος μου

Η αλλαγή είναι πολύ απλή, κατασκεύασα ένα κλειδάκι για να το ανοίξω, αγόρασα 2 μπαταρίες από γνωστό κατάστημα για 7 €, ξεκόλλησα (έβγαλα) τις παλιές μπαταρίες με το κολλητήρι, κόλλησα τις καινούριες τις προσάρμοσα ελάχιστα στο μήκος με την βοήθεια μιας λίμας το έκλεισα και αυτό ήταν όλο. Λειτουργεί άψογα. Υπάρχει στο εμπόριο και set μπαταριών με κόστος αν θυμάμαι καλά γύρω στο 20 € οι οποίες είναι όμοιες με αυτές από το γνωστό κατάστημα χωρίς να χρειάζονται την ελάχιστη προσαρμογή στο μήκος με την λίμα που ανάφερα ποιο πάνω. Με την ευκαιρία μπορούμε να αντικαταστήσουμε και το ο-ring. Προσωπικά χρησιμοποίησα πάλι το ίδιο ο-ring μιας και δεν παρατήρησα καμία φθορά και είναι ο.κ.

Καλή χρονιά σε όλους σας
Κατ'αρχήν το O-Ring να το αλλάξεις, όταν θα παρατηρήσεις φθορά θα είναι γεμάτο υγρασία (έτσι την πάτησα με την φωτογραφική μου μηχανή !)

Κολητήρι δεν βάζουμε πλέον μια που τα σύγχρονα τρανζίστορς μπορούν να καούν με την άνοδο θερμοκρασίας στην πλακέτα. Δυστυχώς αρκετές φορές δείχνουν να δουλεύουν όλα ρολόι

Βέβαια πριν από 12 χρόνια τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά. Είχαμε ένα κολλητήρι 15watt και λύναμε και δέναμε!

Θα πρότεινα πάντως να πάρεις ένα καινούργιο! Το αξίζεις
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-01-08, 21:36
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Το Aladin μου παρέδωσε πνεύμα;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχήν το O-Ring να το αλλάξεις, όταν θα παρατηρήσεις φθορά θα είναι γεμάτο υγρασία (έτσι την πάτησα με την φωτογραφική μου μηχανή !)

Κολητήρι δεν βάζουμε πλέον μια που τα σύγχρονα τρανζίστορς μπορούν να καούν με την άνοδο θερμοκρασίας στην πλακέτα. Δυστυχώς αρκετές φορές δείχνουν να δουλεύουν όλα ρολόι

Βέβαια πριν από 12 χρόνια τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά. Είχαμε ένα κολλητήρι 15watt και λύναμε και δέναμε!

Θα πρότεινα πάντως να πάρεις ένα καινούργιο! Το αξίζεις
Το DC μου μπορεί να έχει τα χρονάκια του στην πλάτη, αλλά είναι ακόμα άψογο. Με το κολλητήρι κόλλησα μόνο τις επαφές (καλώδιάκια) στο +- της μπαταρίας.
Μετά από αυτή την παρέμβαση το τεστάρισα σε πίεση 5,2 bar (- 42m) σε διάφανο κύλινδρο συμπίεσης παρακολουθώντας όλες τις ενδείξεις, δηλαδή, βάθος, συγκρίνοντας το με πιστοποιημένο μανόμετρο ακρίβειας , χρόνος “0” με τον πίνακα Deco 2000 (Max Hahn-Bϋhlmann), καθώς και την στεγανοποίηση και όλα λειτουργούν άψογα.

Σίγουρα μου αξίζει να πάρω ένα καινούργιο όπως λες, αλλά λες να έχω μετά προβλήματα με το καινούργιο ?? και
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-01-08, 11:24
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Το Aladin μου παρέδωσε πνεύμα;

χρηστο καλημερα και καλη χρονια!

Προσωπικα θα ελεγα οτι δεν χρειαζεσαι καινουριο κομπιουτερ παρα μονο αν αρχισεις να βουτας nitrox.

Ετσι κι αλλιως σε εχει συντροφευσει πιστα τοσα χρονια , γιατι να το αποσυρεις αδοξα? Θα εχει ενδιαφερον να μαθουμε ποσα χρονια ακομα θα δουλευει σκυλισια!!!!

H Uwatec εφτιαχνε εργαλεια!!!!!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-01-08, 13:44
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Το Aladin μου παρέδωσε πνεύμα;

Με ειδοποίησαν σήμερα από το κατάστημα Ποζίδη, ότι ήλθε το Aladin μου.
Ο τελικός απολογισμός είναι 13 ημέρες, 55 €.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-01-08, 14:29
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Το Aladin μου παρέδωσε πνεύμα;

αντε καλοβουτηχτο!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-01-08, 14:38
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Το Aladin μου παρέδωσε πνεύμα;

Ελπίζω η καινούργια μπαταρία να σου αντέξει για περισσότερα χρόνια απο τη προκάτοχο της
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.