Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σερβις Ρυθμιστών Αναπνοής
Παραπάνω από 1 φορά ετησίως 2 2,70%
Κάθε χρόνο 36 48,65%
Κάθε 2 χρόνια 22 29,73%
Όταν χαλάσει... 8 10,81%
Πληρώνω <€20 3 4,05%
Πληρώνω €20-€30 7 9,46%
Πληρώνω €30-€50 17 22,97%
Πληρώνω πάνω από €50 16 21,62%
Κάνω μόνος μου σερβίς, είμαι πιστοποιημένος 5 6,76%
Κάνω μόνος μου σερβίς, αλλά ΔΕΝ είμαι πιστοποιημένος 7 9,46%
Multiple Choice Poll. Ψήφισαν: 74. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-12-08, 10:51
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρον θέμα

Προσωπικά έκανα κάθε χρόνο και τον ρυθμιστη αναπνοής και το BCD μου.

Πληρώνω περί τα 30 ευρώ στον Σπύρο Καρτελιά που είναι και ο αντιπρόσωπος

Μετά από αυτά που ακούω όμως όταν αλλάξω ρυθμιστή σκέφτομαι σοβαρα να μην πλησιάσω άλλο service. Έχουν ακουστεί τρελές τιμές που συγκρίνονται με την τιμή του ρυθμιστή. Για να δούμε θα επαληθευτούν;
Eεε... πως να το κάνουμε, Οδυσσέας είναι αυτός και "κεντάει"!!
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-12-08, 10:53
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

και η ερώτηση μου είναι: εάν δεν είσαι πιστοποιημένος, ανταλλακτικά που βρίσκεις?
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-12-08, 10:56
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Δεν είναι πολλά τα €50+ ρε παιδιά? Να το καταλάβω αν έχει χαλάσει κάτι και θέλει αλλαγή, αλλά €50 για ένα μπάνιο και 5-6 o-ring?
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-12-08, 03:11
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

50 ευρώ για service ενός ρυθμιστή είναι πάαααρα πολλά χρήματα. Δηλαδή γιατί να μην τον κρατήσεις χωρίς service να βάλεις και 200 ευρώ να πάρεις έναν καινούργιο βρε παιδί μου

Παράθεση:
Eεε... πως να το κάνουμε, Οδυσσέας είναι αυτός και "κεντάει"!!
Καλλιτέχνης από τους λίγους με μεράκι και φιλότιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-12-08, 08:27
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

…το θέμα δεν είναι μόνο τι πληρώνεις αλλά και τι παίρνεις. Έχω συναντήσει πολλές ιστορίες φρίκης με κανίβαλους «επαγγελματίες» που κυριολεκτικά είναι επικίνδυνοι. Τα μαγαζιά που κάνουν προσεγμένη δουλειά, είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού. Το κακό με τους πελάτες είναι πως δεν γνωρίζουν τι ακριβώς να τσεκάρουν με την παραλαβή του ρυθμιστή από το σέρβις. (Βέβαια απο την άλλη θα ρωτήσει κανείς αν θα έπρεπε, και η απάντηση είναι «όχι αν υποθέτουμε πως ο επαγγελματίας είναι συνεπής και σωστός στη δουλειά του»)

Οι ρυθμιστές κατάδυσης εμπίπτουν σύμφωνα με την Ευρωπαική νομοθεσία στην κατηγορία του εξοπλισμού προσωπικής προστασίας (Personal Protection Equipment - PPE). Σύμφωνα με τις προδιαγραφές των κατασκευαστών πρέπει να ελέγχονται και να υπόκεινται σε συντήρηση κάθε 50 καταδύσεις ή κάθε 12 μήνες (ότι προκύψει πρώτο). Υπάρχουν αυστηρές προδιαγραφές για το είδος των o-rings, τις διαστάσεις και τις φυσικές ιδιότητές τους καθώς και για τα συμβατά λιπαντικά. Επίσης στα service manuals αναφέρεται ποιά εξαρτήματα αλλάζονται υποχρεωτικά στο ετήσιο service. Απαράιτητη προυπόθεση είναι το service να γίνεται απο πιστοποιημένο και εξουσιοδοτημένο προσωπικό.

Στο Ελλάντα δεν είναι πάντα έτσι όμως και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που το επιβεβαιώνουν. Προτείνω λοιπόν τους φίλους μας να άρχίσουν να είναι λιγότερο ευκολόπιστοι και περισσότερο απαιτητικοί. Ρωτήστε τι ακριβώς γίνεται με το service. Ανοίξτε καμία φιλική κουβέντα για να κόψετε κατάσταση. Ποιός κάνει το service; Πού έμαθε; Ζητήστε αν είναι δυνατόν "στο φιλικό" να δείτε το εργαστήριο και ζητήστε και τα παλαιά εξαρτήματα που αντικαταστάθηκαν στο service... (ΟΚ. Ισως το τελευτάιο να είναι υπερβολή, αλλά στο εξωτερικό σου τα δίνουν χωρίς να τα ζητήσεις).

Τώρα στην ουσία: Πρίν πληρώσετε για το service, κάνετε ένα απλό έλεγχο. Ζητήστε απο το μαγαζί να συνδέσει ένα μανόμετρο στο Α στάδιο ή στο direct feed του BC και να δείτε την ενδιάμεση πίεση. Αυτή διαφέρει ανάλογα τον κατασκευαστή, αλλά κυμάινεται από 8,5 μέχρι 10bar με εξάιρεση τους Poseidon όπου είναι πάνω απο 10 και τους Divex που είνα ιδιέταιρα χαμηλή.

Σε ένα ρυθμιστή που έχει βγεί απο το service, θα παρατηρήσετε δύο πράγματα αν συνδέσετε ένα μανόμετρο ενδιάμεσης πίεσης:
  • Η ενδιάμεση πίεση πρέπει να παραμένει σταθερη οταν δεν αναπνέετε. Αν αυξάνεται σημάινει οτι υπάρχει πρόβλημα.
  • Οταν πατάτε το κουμπί συνεχούς ροής, η βελόνα θα πρέπει να κινείται "με νεύρο". Η ενδιάμεση πίεση πρέπει να πέφτει μερικά bar και να επιστρέφει αμέσως στην αρχική μόλις σταματά η εισπνοή. Αν αργεί η επαναφορά ή συνεχίζει να κινείται η βελόνα όταν δεν πιέζεται το κουμπί, υπάρχει πρόβλημα.
Σε κάθε τέτοια περίπτωση, πιστέυω οτι είναι δικαίωμα σας να αρνηθείτε να πληρώσετε μέχρι να γίνει σωστό service.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-12-08, 09:14
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
50 ευρώ για service ενός ρυθμιστή είναι πάαααρα πολλά χρήματα. Δηλαδή γιατί να μην τον κρατήσεις χωρίς service να βάλεις και 200 ευρώ να πάρεις έναν καινούργιο βρε παιδί μου



Καλλιτέχνης από τους λίγους με μεράκι και φιλότιμο.
Νεοκλη εχεις δικιο . 50 ΕΥΡΩ ειναι πολλα για συντηρηση . Οταν ομως ολο το πακετο της εξυπηρετησης ειναι αψογο , οπως διαπιστωσα οταν εστειλα τον Xtreme (Α' , Β' , Χταποδι , Κονσολα με κατεστραμμενο μανομετρο ) , οχι απλα γυρισε αψογα συντηρημενος , αλλα οι ανθρωποι εκαναν ο,τι περνουσε απο το χερι τους για να αποφυγω επι πλεον εξοδα (αρκετα λεφτα ) και με εσωσαν απο μονιμη στερηση 150ευρου που θα ειχε ως αποτελεσμα προσωρινη καταθλιψη και κρισεις καταστροφικοδολοφονικης μανιας απεναντι σε οτιδηποτε ανθρωπινο κυκλοφορουσε γυρω μου . Γενικα ειμαι ευχαριστημενος , μια και δεν ειμαι εκπαιδευμενος και πιστοποιημενος να τα κανω μονος μου . Αν μπορουσα να συντηρησω το αυτοκινητο μου , θα γλυτωνα λεφτα . Τις μηχανες στο φουσκωτο εν μερει τις συντηρω μονος μου (ρυπογονες διχρονες γαρ) . Οπου δεν μπορουμε μονοι μας πληρωνουμε τους τεχνικους (με μετρο παντα εννοειται !) .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-12-08, 09:58
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι πολλά τα €50+ ρε παιδιά? Να το καταλάβω αν έχει χαλάσει κάτι και θέλει αλλαγή, αλλά €50 για ένα μπάνιο και 5-6 o-ring?
Πόσο μάλιστα όταν πας σε ένα καλό κέντρο μηχανολογίας και τους δείξεις τα o-ring's που σου άλλαξαν, τους ζητήσεις τα ίδια και σου πούν πως κοστίζουν 2 ευρώ..

Άντε μετά να πάς για service και να πληρώσεις ότι ζητάνε.

Και μήν πείτε πως είναι ειδικά o-ring's κλπ....
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-12-08, 10:13
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο D.Poursanidis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο μάλιστα όταν πας σε ένα καλό κέντρο μηχανολογίας και τους δείξεις τα o-ring's που σου άλλαξαν, τους ζητήσεις τα ίδια και σου πούν πως κοστίζουν 2 ευρώ..
.........................
????????????????????
__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-12-08, 11:36
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
…το θέμα δεν είναι μόνο τι πληρώνεις αλλά και τι παίρνεις. Έχω συναντήσει πολλές ιστορίες φρίκης με κανίβαλους «επαγγελματίες» που κυριολεκτικά είναι επικίνδυνοι. Τα μαγαζιά που κάνουν προσεγμένη δουλειά, είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού. Το κακό με τους πελάτες είναι πως δεν γνωρίζουν τι ακριβώς να τσεκάρουν με την παραλαβή του ρυθμιστή από το σέρβις. (Βέβαια απο την άλλη θα ρωτήσει κανείς αν θα έπρεπε, και η απάντηση είναι «όχι αν υποθέτουμε πως ο επαγγελματίας είναι συνεπής και σωστός στη δουλειά του»)

Οι ρυθμιστές κατάδυσης εμπίπτουν σύμφωνα με την Ευρωπαική νομοθεσία στην κατηγορία του εξοπλισμού προσωπικής προστασίας (Personal Protection Equipment - PPE). Σύμφωνα με τις προδιαγραφές των κατασκευαστών πρέπει να ελέγχονται και να υπόκεινται σε συντήρηση κάθε 50 καταδύσεις ή κάθε 12 μήνες (ότι προκύψει πρώτο). Υπάρχουν αυστηρές προδιαγραφές για το είδος των o-rings, τις διαστάσεις και τις φυσικές ιδιότητές τους καθώς και για τα συμβατά λιπαντικά. Επίσης στα service manuals αναφέρεται ποιά εξαρτήματα αλλάζονται υποχρεωτικά στο ετήσιο service. Απαράιτητη προυπόθεση είναι το service να γίνεται απο πιστοποιημένο και εξουσιοδοτημένο προσωπικό.

Στο Ελλάντα δεν είναι πάντα έτσι όμως και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που το επιβεβαιώνουν. Προτείνω λοιπόν τους φίλους μας να άρχίσουν να είναι λιγότερο ευκολόπιστοι και περισσότερο απαιτητικοί. Ρωτήστε τι ακριβώς γίνεται με το service. Ανοίξτε καμία φιλική κουβέντα για να κόψετε κατάσταση. Ποιός κάνει το service; Πού έμαθε; Ζητήστε αν είναι δυνατόν "στο φιλικό" να δείτε το εργαστήριο και ζητήστε και τα παλαιά εξαρτήματα που αντικαταστάθηκαν στο service... (ΟΚ. Ισως το τελευτάιο να είναι υπερβολή, αλλά στο εξωτερικό σου τα δίνουν χωρίς να τα ζητήσεις).

Τώρα στην ουσία: Πρίν πληρώσετε για το service, κάνετε ένα απλό έλεγχο. Ζητήστε απο το μαγαζί να συνδέσει ένα μανόμετρο στο Α στάδιο ή στο direct feed του BC και να δείτε την ενδιάμεση πίεση. Αυτή διαφέρει ανάλογα τον κατασκευαστή, αλλά κυμάινεται από 8,5 μέχρι 10bar με εξάιρεση τους Poseidon όπου είναι πάνω απο 10 και τους Divex που είνα ιδιέταιρα χαμηλή.

Σε ένα ρυθμιστή που έχει βγεί απο το service, θα παρατηρήσετε δύο πράγματα αν συνδέσετε ένα μανόμετρο ενδιάμεσης πίεσης:
  • Η ενδιάμεση πίεση πρέπει να παραμένει σταθερη οταν δεν αναπνέετε. Αν αυξάνεται σημάινει οτι υπάρχει πρόβλημα.
  • Οταν πατάτε το κουμπί συνεχούς ροής, η βελόνα θα πρέπει να κινείται "με νεύρο". Η ενδιάμεση πίεση πρέπει να πέφτει μερικά bar και να επιστρέφει αμέσως στην αρχική μόλις σταματά η εισπνοή. Αν αργεί η επαναφορά ή συνεχίζει να κινείται η βελόνα όταν δεν πιέζεται το κουμπί, υπάρχει πρόβλημα.
Σε κάθε τέτοια περίπτωση, πιστέυω οτι είναι δικαίωμα σας να αρνηθείτε να πληρώσετε μέχρι να γίνει σωστό service.

/GKAM
Σωστός ο Γιώργος!!! Διαβάζετε να μαθαίνετε κυρίες και κύριοι!
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-12-08, 11:41
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Σερβις Ρυθμιστών

Μα δεν πληρώνεις μόνο τα spare parts... είναι σάφες οτι πληρώνεις την πιστοποίηση και εκπαιδευση του πάνω στο θεμα..
υπερεκτιμημένα? ναι
αλλα και τι μπορείς να κάνεις... ?
δεν ειναι και τόσο απλό να πάρεις κατσαβίδια και να αρχίσεις να ανοιγεις και να κλείνεις τα σταδια του ρυθμιστή.. δε παιζουμε με αυτα τα πράγματα.. (νομιζω)

__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.