Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-09-10, 09:56
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Ελεγα σε φίλο μου ότι για εμένα, η επιστροφή ειδικά από την Βαρκελώνη είναι πάντα δύσκολη.

Επιστρέψαμε λοιπόν στην Ελλάδα μας της βλακείας, την κακίας, της μικροψυχίας και της κατσίκας του γείτονα. Στην Ελλάδα που διαρκώς αποδεικνύουμε ότι μας αξίζει στο φινάλε.

Συγνώμη, αλλά δεν πέφτω απ' τα σύννεφα για τον (κατά πάσα πιθανότητα) πρωην εκπαιδευτή μου (όπως και πολλών άλλων) που πανηγυρίζει την βλακεία του.

Και επειδή μάλλον με φτύνετε και δεν ψιχαλίζει, εύχομαι όταν σας τύχει να τα καταφέρετε καλύτερα.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-10, 10:23
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

1. Δεν ξέρω που είδες τις ομοιότητες με τον Νικόλα, Ρένο, κι ο παραλληλισμός σαν να'χει βγει παντελώς άκυρος......
Δεν ξέρω που είδες την αφέλεια, ή τον εγκλωβισμό, ή τη συστολή του κυρίου....Ή μήπως γνωρίζεις ότι έχει παραδώσει οικεοθελώς μπουκάλες και ψαροντούφεκα στο πλησιέστερο λιμεναρχείο; Σε αυτή την περίπτωση θα ανακαλέσω πρώτη εγώ διότι το μόνο που μπόρεσα να διακρίνω σε αυτό το βίντεο ήταν μαγκιά να ξεχειλίζει από παντού.

Θα ήσουν πάντως σωστότερος στην αντιγραφή αν αντί του Νικόλα παραλλήλιζες κάποιον άλλο, και συγκεκριμένα έναν πολύ καλό σου φίλο. Αλλά μην μπερδευτείς τώρα, αυτή τη φορά μιλάω για ένα πραγματικά καλό και αξιόλογο παιδί. Ένα παιδί που κάπως μες στην αφέλεια του βρέθηκε πριν μερικά χρόνια στη θέση του Νικόλα. Όμως δεν είναι το ίδιο. Γιατί αυτό το παιδί πραγματικά απεγκλωβίστηκε (παρά τις πιέσεις και απειλές που δέχτηκε στην πορεία) και τόλμησε να πάει παραπέρα, δείχνοντας την αλλαγή του με όλη την μετέπειτα στάση του. Άνθρωπος ενεργός στην αυτόνομη κατάδυση, θα έλεγα ότι έχει ξεπληρώσει το λάθος του και με το παραπάνω. Θα είχε, λοιπόν, πιστεύεις κανένα νόημα να μαζέψεις τα υπάρχοντα "στοιχεία" και να τον απειλήσεις με (ανυπόστατες πλέον ούτως ή άλλως) καταγγελίες;
Κανένα νόημα, Ρένο, πλην ίσως για να αποδείξεις το μέγεθος της δικής σου κακοήθειας....

ΥΓ. Keep walking.


2. Μιχάλη, κοίτα που φτάσαμε και γέλα και λίγο αν μπορείς: επειδή οι αρχές σε αυτή τη χώρα δεν κάνουν τη δουλειά τους, ξαφνικά γινόμαστε υπόλογοι που δεν κάνουμε εμείς τη δική τους.
Να κραξουμε το πρόβλημα και την παρανομία μπορούμε και δικαιούμαστε, να γίνουμε αστυνόμοι στη θέση του αστυνόμου κανείς δεν μπορεί και δεν πρέπει να μας το επιβάλει. Αν σου βγει τη στιγμή που θα σου' ρθει κάντο, αλλά δεν έχεις δικαίωμα να κατηγορείς αυτόν που δεν του βγήκε για οποιονδήποτε λόγο.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-10, 10:39
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Συμπεριλαμβανω τον εαυτο μου που σε παρομοια περιπτωση , εκτος απο μια αχρηστη και ανοητη συζητηση δεν εκανα τιποτα αλλο , ουτε και ο Συλλογος με τον οποιον ημουν μαζι , οποτε κραζω και τον εαυτο μου . Φτυνω και πανω απο το δικο μου κεφαλι για το θεμα αυτο
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-09-10, 14:13
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Αργα χθες βραδυ -μεσα στη νυστα μου- αντικρυσα το βιντεο που ανεβασε ο Γιωργος και ομολογω σοκαριστηκα....σοκαριστηκα πολύ...

Με ενόχλησε απεριοριστα η ασεβεια προς τη Θαλασσα και το σοκ ηρθε οταν ανοιξα τον ηχο -καθοτι το προσωπο κατι μου θυμιζε (ειναι παλιο το βιντεο)- και αναγνωρισα τη φωνη του δασκαλού μου, ενός ανθρώπου που σέβομαι και εκτιμώ...

ομολογω οτι κοιμηθηκα με την εικονα της ασεβειας στο μυαλο μου και το πρωι ξυπνησα με αυτην...

Μου εχει μιλησει για τα ψαρεματα του, εχουμε τσακωθει για αυτα, αλλα το σοκ ηταν σοκ...Ηταν οι λεξεις που βγηκαν απο το στομα του (σε συνδυασμο με τις πραξεις) που με προσεβαλαν...

Αφησα την στεναχωρια μου στην ακρη γιατι ο ενθουσιασμος αυτων που γυρισαν απο τα Medes μου θυμισε τη δυναμη Της...

κι οταν λίγο αργοτερα αρχισα να μονταρω πλανα βυθων και απο το γραφειο μου βρεθηκα ξανα στην αγκαλια Της, μαλάκωσα ακομα περισσοτερο και ειπα να γραψω αυτες τις γραμμες...

Δεν ειμαι εγω αυτος που θα ριξει στην πυρα κανεναν γιατι εσφαλε.
Οποτε το εχω κανει, το εχω μετανιωσει...
Το ξερω Γιωργο οτι σου την ειπα για τον ψαροντουφεκα στην παραλια αλλά τώρα αναρωτιέμαι αν ειχα καθολου δικιο...αν εχει νοημα να φωναξω τους μπατσους...αν θα διορθωσω τιποτα ετσι...δεν εχω ιδεα, καθε μερα ειμαι πιο μπερδεμενος απο την προηγουμενη....

Νομιζω οτι αν αυτος που εσφαλε καταλαβει το σφαλμα του, δεν οφειλει να ζητησει συγχωρεση απο μενα (αλλα ουτε κι απο εσας)...

Αν ο Νικος και ο καθε Νικος νομιζει οτι ασεβησε προς την Θαλασσα, οφειλει να ζητησει συγχωρεση απο Αυτην και οχι απο τους νομους του κρατους...

Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι ο Νικος με διδαξε να καταδυομαι με ασφαλεια και μου το διδαξε καλα...
Αυτό που επίσης ξέρω είναι ότι εκτός από εμένα διδαξε και πλειστους αλλους με την ίδια υψηλή ποιότητα διδασκαλιας...

Και αυτη η αντιφαση ειναι που με πληγωνει...γιατι θα ηθελα να μοιραζομαι με ολους τις ιδιες αξιες και ιδανικα...αλλα δεν ειναι ετσι ο κοσμος...

Με τι ζυγαρια να ζυγισω το τι μου εχει προσφερει σαν δασκαλος και το ποσο με "χαλασε" η εικόνα της ασεβειας;
Πως να δω προς τα που γερνει η ζυγαρια όταν δεν εχω τα προσοντα να ειμαι ο κριτης;

Ας αφησουμε το Νικο στην ακρη κι ας πιασουμε το τι φταιει και ο ανθρωπος, ο καθε ανθρωπος, νιωθει οτι ο πλανητης ειναι ιδιοκτησια του;
Κι αν βρουμε τι φταιει, ας ασχοληθουμε με το τι μπορουμε να κανουμε για να αλλαξει εστω και λιγο αυτο...

Οι μικροψυχιες δεν βοηθανε, οι τσακωμοι επισης...

ΥΓ u cannot teach an old dog new tricks λενε οι συμμαχοι (που θα ελεγε και ενας αλλος σπουδαιος δασκαλος)...Σημασια δεν εχει εν τελει αν ο παλιος μου δασκαλος αλλαξει νοοτροπια,
σημασια εχει εμεις οι μαθητες του να παμε την ανθρωπινη διανοια πιο κοντα στη φυση και οχι μακρια της...Με Σεβασμο και Ταπεινοτητα προς Αυτην...

ΥΓ μου αρεσει να πιστευω οτι στον πλανητη εχουν ευδοκιμησει πολιτισμοι που ζουσαν σε αρμονια με την φυση και οχι σε αντιπαλοτητα...καμμια σχεση με τον δικο μας...
μου αρεσει να κλεινω τα ματια και να φανταζομαι ψαραδες που ζητανε συγχωρεση για καθε ζωη που αφαιρεσαν οντας αναγκασμενοι απο την φυση του ανωτερου θηρευτη....

ειναι ηλιθιο απο μερους μου, το ξερω, αλλα ειμαι ανθρωπος και οχι ζωο και τα εχω μπερδεμενα στο μυαλο μου. Εξαλλου οι θρησκειες λενε οτι το μεγαλυτερο αμαρτημα ειναι η γνωση και μαλλον ετσι πρεπει να ειναι!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-09-10, 14:25
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Γιώργο αν όντως το βίντεο είναι παλιό τότε προφανώς και όλη αυτή η συζήτηση είναι άκαιρη.....
Προσωπικά είδα την ημερομηνία ανεβάσματος στο Youtube και νόμισα ότι ήταν πρόσφατο.

Σε αυτή την περίπτωση, δεν μπορώ να καταλάβω -ποτέ μου δεν μπόρεσα κι ας έχει γίνει τόσες φορές ως τώρα- τι επιδιώκει ο καθένας που βγάζει προς τα έξω κάτι παλιό κάνοντάς το να φαίνεται σαν καινούργιο.....
Προφανώς απλά τραβάει την προσοχή, ικανοποιώντας τα προσωπικά του απωθημένα... άλλη ερμηνεία δεν έχω.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-09-10, 14:30
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Γιατί δε μας λέτε και εμάς ποιοι είναι αυτοί οι μαλάκες να μην πάμε και εμείς κάποια στιγμή να διδαχτούμε σε αυτούς;

Εμένα ποτέ κανείς δάσκαλος δεν παραδέχτηκε πως έκανε ψάρεμα με μπουκάλα. Με έβλεπε να μη χαλιέμαι καθόλου με περιστατικά νόσου σε τέτοια ζώα και ποτέ δεν αναφέρθηκε σχετικά για τον εαυτό του.

Κατόρθωμα ο δικός σας δάσκαλος: πήγε στα 52 να χτυπήσει σκάρο 200γραμ.!
Ποιότητα! Ε με κάτι τέτοιους αρχίζω να πιστεύω πως πράγματι κάνω ζημιά όταν κάνω ψαροντούφεκο. Χτυπάω μεγαλύτερους σκάρους χωρίς να πάω στα 52!

Λάθη της φύσης! Δεν ανακατεύτηκα 7 μέρες σε ιστιοπλοϊκό έως και με 7 μποφώρ, όσο ανακατεύτηκα από αυτά τα κατώτερα ερπετά...

ΥΓ. Πείτε μου πάλι τον τρόπο που διαγράφω τους χρήστες, δε μπορώ να διαβάζω άλλο τα ποστ του ποιητή ρνα!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-09-10, 23:53
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
...Νομιζω οτι αν αυτος που εσφαλε καταλαβει το σφαλμα του, δεν οφειλει να ζητησει συγχωρεση απο μενα (αλλα ουτε κι απο εσας)...

Αν ο Νικος και ο καθε Νικος νομιζει οτι ασεβησε προς την Θαλασσα, οφειλει να ζητησει συγχωρεση απο Αυτην και οχι απο τους νομους του κρατους...

Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι ο Νικος με διδαξε να καταδυομαι με ασφαλεια και μου το διδαξε καλα...
Αυτό που επίσης ξέρω είναι ότι εκτός από εμένα διδαξε και πλειστους αλλους με την ίδια υψηλή ποιότητα διδασκαλιας...

Και αυτη η αντιφαση ειναι που με πληγωνει...γιατι θα ηθελα να μοιραζομαι με ολους τις ιδιες αξιες και ιδανικα...αλλα δεν ειναι ετσι ο κοσμος...

Με τι ζυγαρια να ζυγισω το τι μου εχει προσφερει σαν δασκαλος και το ποσο με "χαλασε" η εικόνα της ασεβειας;...

ΥΓ u cannot teach an old dog new tricks λενε οι συμμαχοι (που θα ελεγε και ενας αλλος σπουδαιος δασκαλος)...
Θα συμφωνήσω σε όλα (εκτός από το παρακάτω) μαζί σου Γιώργο και θα σου πω ακόμη
ότι και ο ίδιος ο Νίκος βασανιζόταν από αυτή του την αντίφαση.
Τον άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά να εξομολογείται με θλίψη, αυτή του την ενοχή το 2001
και τώρα που το ανέσυρα από τη μνήμη μου ίσως στην εξομολόγηση εκείνη
ζητούσε να βρει το Λόγο που θα τον ταρακουνούσε αλλάζοντάς του προοπτική.
Ίσως και η ενασχόλησή του με την εκπαίδευση να είχε υποσυνείδητα ως στόχο,
το αντιστάθμισμα και την εξιλέωση προσδοκώντας την ψυχική ισορροπία.
Αλλά αυτά είναι μοναχά εικασίες. Ένα για μας τους μαθητές…

Αν και στο χωριό μου λένε ¨Παλιό μουλάρι περπατησιά δεν αλλάζει¨
κάτι ανάλογο δηλαδή με αυτό που έγραψες για το γέρικο σκυλί πρέπει εδώ να σου πω ότι
διαφωνώ κάθετα.
Για μουλάρι δεν ξέρω, λίγο έχω ασχοληθεί, αλλά ακόμα και το γέρικο σκυλί μαθαίνει – κυριολεκτώ – γιατί όχι εμείς;
Διαφορετικά οι προγόνοι μας, σκέψου, ποιο Μυστήριο θα ‘χανε Λόγο, να προσπαθούν
να εκφράσουν και να αποδώσουν λεκτικά, τις καταστάσεις εκείνες που σήμερα ακούμε να περιγράφονται με λέξεις όπως,
Γνώση, Κατανόηση, Φρόνηση, Καλλιέργεια, Πρόοδος, Ευδαιμονία, Θαυμάσιο και πλείστες άλλες;
Για ποιο σκοπό αργότερα στο Χριστιανισμό απαντάται η παραβολή του Ασώτου; Που η εκκλησία γιορτάζει ως τις μέρες μας.

Και ένα ακόμη, με ρεφρέν ιδιαίτερα αφιερωμένο στους δασκάλους….


Υ.Γ. Το βίντεο πρέπει να είναι παλαιότερο του 2001 (κατά τη γνώμη μου) καθώς
τα φυσιογνωμικά χαρακτηριστικά του, δείχνουν νεότερη ηλικία από όταν συναπαντηθήκαμε για πρώτη φορά.
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apeiranthos : 28-09-10 στις 00:20.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-09-10, 00:37
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιο σκοπό αργότερα στο Χριστιανισμό απαντάται η παραβολή του Ασώτου; Που η εκκλησία γιορτάζει ως τις μέρες μας.
Πολύ σωστό το παράδειγμα.
Όπου απάτης, αμόρφωτος, τεμπέλης και άγιος (αρκεί να δείξει μεταμέλεια και να πάρει και κανά συγχωροχάρτι)!
Όταν ένας ''άνθρωπος'' στο όχι και τόσο μακρινό παρελθόν του καμαρώνει σαν γύφτικο σκεπάρνι επειδή βίασε τη φύση (''πόλεμο'' λέει ο βλακέντιος) ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.
Τώρα εμείς έχουμε γεμίσει μικρούς θεούληδες που συγχωρούν...έτσι όμως κρύβεσαι...ωραίο παράδειγμα!

ΥΓ. όνομα δεν έχει ο Νίκος;;; Ντρέπεστε;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-09-10, 01:46
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ σωστό το παράδειγμα.
Όπου απάτης, αμόρφωτος, τεμπέλης και άγιος (αρκεί να δείξει μεταμέλεια και να πάρει και κανά συγχωροχάρτι)!
Όταν ένας ''άνθρωπος'' στο όχι και τόσο μακρινό παρελθόν του καμαρώνει σαν γύφτικο σκεπάρνι επειδή βίασε τη φύση (''πόλεμο'' λέει ο βλακέντιος) ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.
Τώρα εμείς έχουμε γεμίσει μικρούς θεούληδες που συγχωρούν...έτσι όμως κρύβεσαι...ωραίο παράδειγμα!

ΥΓ. όνομα δεν έχει ο Νίκος;;; Ντρέπεστε;
Συμφωνώ και με την δική σου τοποθέτηση εν μέρει, που δικαιολογημένα
αγανακτείς, αλλά δεν πρόκειτε για συγχώρεση ούτε για καταδίκη,
ούτε ασπάζομαι χριστιανικούρες.
Πρόκειτε για διαταραχή και εσφαλμένη ανθρώπινη συμπεριφορά
που πηγάζει από τα βιώματα του δυστυχή, που δεν είναι σε θέση
να γνωρίζει κανείς μας,ίσως ούτε εκείνος.

Θες τώρα εσύ να τον μάθεις; ψάξε στα παρεμφερή καταδυτικά σάιτ και θα βρεις το αίμα που ζητάς.
Και ; Ποιό όφελος θα έχεις; ποιό συναίσθημα θα κυριαρχήσεις;

Για το βιασμό της φύσης, να σου πω ότι και η μακαλία τέτοια είναι
και το κάπνισμα επίσης και το να χεις κινητό τηλέφωνο επίσης και μύρια άλλα
που προσπαθώντας να τα αποβάλουμε από τη ζωή μας βασανιζόμαστε
και συχνά στις πρώτες μάχες χάνουμε και πέφτουμε σε αντιφάσεις.
Κι όταν ακόμη καταφέρουμε να τα υπερκεράσουμε, άλλα, πιο λεπτοφυή κάνουν την εμφάνισή τους
και δε σταματά ο αγώνας. Ποιός άνθρωπος μπορεί να μας συγχωρέσει
ή να μας καταδικάσει για μάχες που αφεθήκαμε και χάθηκαν;
Η αλλαγή, έχει αυτόν που την ποθεί και θυσιάζει το παρελθόν του, αγαπημένο.
Αν ο Νίκος δεν αλλάζει, δεν είναι άλλος σε θέση να το κρίνει
από τον ίδιο και αυτούς που είναι κοντά του και τον αγαπούν.
Πιστεύεις ότι ο νόμος θα μπορούσε να τον σωφρονήσει αν ο ίδιος δεν
το αποφασίσει;
Με σεβασμό και ελπίζω στην κατανόησή σου, να σου πώ ότι,
συνήθως όσοι λένε πως οι άλλοι δεν αλλάζουν είναι επειδή
ή δεν έχουν αντιληφθεί τις αλλαγές στη δική τους ζωή
ή ζουν σε στασιμότητα.
Είναι αυτό ανθρώπινο ή θεικό;

Στην ντροπή τέλος, οδηγούν τα σφάλματα και η ασέβεια
στη φύση και τα πλάσματα που αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της
και έχω δικά μου να ντρέπομαι. Ίσως δεν είμαι ο μόνος.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-09-10, 15:12
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ και με την δική σου τοποθέτηση εν μέρει…
(εν μέρει; Όταν ένας παρανομεί και δε σέβεται τον άλλον πρέπει να μας προκαλεί αγανάκτηση. Επιτέλους δε γίνεται συνεχώς να συζητάμε τα αυτονόητα!),
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
που δικαιολογημένα αγανακτείς, αλλά δεν πρόκειτε για συγχώρεση ούτε για καταδίκη, ούτε ασπάζομαι χριστιανικούρες.
(Βεβαίως και τις ασπάζεσαι, αν και δεν είναι αυτό το θέμα: Για ποιο σκοπό αργότερα στο Χριστιανισμό απαντάται η παραβολή του Ασώτου; Που η εκκλησία γιορτάζει ως τις μέρες μας.)
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόκειτε για διαταραχή και εσφαλμένη ανθρώπινη συμπεριφορά που πηγάζει από τα βιώματα του δυστυχή, που δεν είναι σε θέση να γνωρίζει κανείς μας, ίσως ούτε εκείνος
(και αυτός με αυτά τα προβλήματα βουτάει; Και είναι δάσκαλος; Και αυτά τα προβλήματα θα τα βγάλει στη θαλασσίτσα μας; Για ψυχολογική υποστήριξη υπάρχουν και το Θριάσιο και το Δαφνί κτλ).
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θες τώρα εσύ να τον μάθεις; ψάξε στα παρεμφερή καταδυτικά σάιτ και θα βρεις το αίμα που ζητάς
(δε ζητάω αίμα, άλλος προκαλεί το αίμα και καμαρώνει και άλλος νίβει τα χέρια του. Δεν είμαι ντεντέκτιβ απλά ζητάω να προστατευτώ από την ‘‘παροχή γνώσεων’’ για την κατάδυση και το θαλάσσιο περιβάλλον από έναν τέτοιο άνθρωπο που ορισμένοι μάλιστα τον υποθάλπουν-ίσως είναι ακατάλληλη λέξη αλλά δεν έβρισκα άλλη τη στιγμή αυτή...).
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ; Ποιό όφελος θα έχεις; ποιό συναίσθημα θα κυριαρχήσεις;
(όφελος; Προσπαθώντας να μη δέχομαι και να προσπαθώ να απομονώσω τον κάθε θρασύ ψαρομπουκαλο-δυναμιτο βρωμερό; Αυτή η άποψη σχετίζεται με άνθρωπο που έχει τόσο στενή ίσως και επαγγελματική σχέση με την κατάδυση;;; )
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το βιασμό της φύσης, να σου πω ότι και η μακαλία (;;; ) τέτοια είναι
και το κάπνισμα επίσης και το να χεις κινητό τηλέφωνο επίσης και μύρια άλλα
που προσπαθώντας να τα αποβάλουμε από τη ζωή μας βασανιζόμαστε
και συχνά στις πρώτες μάχες χάνουμε και πέφτουμε σε αντιφάσεις.
Κι όταν ακόμη καταφέρουμε να τα υπερκεράσουμε, άλλα, πιο λεπτοφυή κάνουν την εμφάνισή τους
και δε σταματά ο αγώνας. Ποιός άνθρωπος μπορεί να μας συγχωρέσει
ή να μας καταδικάσει για μάχες που αφεθήκαμε και χάθηκαν;
Η αλλαγή, έχει αυτόν που την ποθεί και θυσιάζει το παρελθόν του, αγαπημένο
(;;; Δε συζητάμε για ποίηση εδώ πέρα μιλάμε για τα αυτονόητα υποτίθεται. Όσο για το τι είναι βιασμός της φύσης πέρα απ’ τη φιλοσοφία που την ασπάζομαι - εν μέρει- υπάρχει και το αντικειμενικό).
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ο Νίκος δεν αλλάζει, δεν είναι άλλος σε θέση να το κρίνει (!!!) από τον ίδιο και αυτούς που είναι κοντά του και τον αγαπούν. Πιστεύεις ότι ο νόμος θα μπορούσε να τον σωφρονήσει αν ο ίδιος δεν το αποφασίσει
(εσύ δεν το πιστεύεις; Δε θα έπρεπε;;; );
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με σεβασμό και ελπίζω στην κατανόησή σου, να σου πώ ότι, συνήθως όσοι λένε πως οι άλλοι δεν αλλάζουν είναι επειδή ή δεν έχουν αντιληφθεί τις αλλαγές στη δική τους ζωή ή ζουν σε στασιμότητα
(ανταποδίδω τον σεβασμό αλλά σε ενημερώνω πως ποτέ δε ζούσα στη στασιμότητα. Επίσης, αυτό δε σχετίζεται με το να δίνω άφεση αμαρτιών στον κάθε παρανομούντα και μάλιστα αυθάδη).
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι αυτό ανθρώπινο ή θεικό; (!!!)
Στην ντροπή τέλος, οδηγούν τα σφάλματα και η ασέβεια
στη φύση και τα πλάσματα που αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της και έχω δικά μου να ντρέπομαι. Ίσως δεν είμαι ο μόνος
(κάτι θα ξέρεις για να το λες).
Τέλος επέτρεψέ μου να σταματήσω να σπαταλάω το χρόνο μου στο συγκεκριμένο θέμα προσπαθώντας να αντικρούσω τα δικηγορίστικα επιχειρήματα που δικαιολογούν τα καραγκιοζιλίκια του καθενός ακόμη και αν αυτά γίνονται σε βάρος μου και προφανώς σε βάρος της φύσης. Ο καθένας συμμετέχει με τον τρόπο του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:42.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.