Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-06-08, 00:27
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Οι Νεοι Φάκελοι - Ελληνικές θάλασσες χωρίς ψάρια

καποιες γρηγορες παρατηρησεις ως προς την ουσια του πραγματος...

α. παντα θα φταινε οι ξενοι .....για το οτι δεν κινειται λεπι στην κερκυρα φταινε οι αλβανοι....(ειναι της μοδος να φταινε οι αλβανοι οπως παλιοτερα φταιγανε οι ιταλοι)

β. οι καλυμνιοι ειναι πολυ μπροστα ! θελουν να απαγορευτει το ψαρεμα τον μαη....το οτι εχουν αδειες απο τη δεκαετια του 80(τοτε που αρρωστησαν τα σφουγγαρια) να ψαρευουν οπου και οσο θελουν ειναι κατι το οποιο δεν χωρα σε μια ερευνα....

γ. ακουμπησαμε το λιμενικο οσο παταει η γατα...το οτι ψαρευουν οι μηχανοτρατες ξυριστα απο την ακτη δεν θα το αλλαξει καμμια χαρτογραφηση ποσειδωνιας (που σιγα μην γινει ποτε....αφου ολα μας τα λεφτα τα κανουμε eurofighter και F16)

δ... και για το τελος κι αφου ο Γιαννης και ο Βασιλης μιλανε ως αληθινοι εραστες της θαλασσας και εκφραζουν τον πονο που νιωθουν οποτε βλεπουν τους ρημαγμενους βυθους πεταγεται ο Παπαχελας και λεει το αμιμητο "στη θαλασσα δεν υπαρχει κανενας που δεν παρανομει!!!!!".....τι ηθελε να πει ο ποιητης....?????

Μην με πειτε γκρινιαρη...αλλα περαν του αρχικου ενθουσιασμου μου οτι επιτελους ειπε καποιος να ασχοληθει με την ερημοποιηση των παγκοσμιων θαλασσων (και ουχι μονο των ελληνικων)...η ερευνα μου εμοιαζε πιο πολυ με ξεπετα παρα με κατι ουσιαστικο....τι περιμενα? να μιλησει ο δημοσιογραφος για την ουσια , να προκαλεσει και να σοκαρει...κατι που δυστυχως δεν βγηκε .....

αλλα περαν τουτου εμεις εδω ξερουμε οτι οι εραστες της θαλασσας ΔΕΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ αλλα παλευουν για την προστασια της.....

και ευχομαι οσοι εδω μπορουν (οπως το διδυμο με τις ημιστεγανες) να συνεχισουν να παλευουν για το παθος τους, για τη ΘΑΛΑΣΣΑ!!!!!!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-06-08, 00:42
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Οι Νεοι Φάκελοι - Ελληνικές θάλασσες χωρίς ψάρια

Γκρινιάρη
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-08, 07:50
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Οι Νεοι Φάκελοι - Ελληνικές θάλασσες χωρίς ψάρια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
....
δ... και για το τελος κι αφου ο Γιαννης και ο Βασιλης μιλανε ως αληθινοι εραστες της θαλασσας και εκφραζουν τον πονο που νιωθουν οποτε βλεπουν τους ρημαγμενους βυθους ....
....
Συμφωνώ σε όλα στο post του Γιώργου, αλλά ξεχωρίζω το παραπάνω κομμάτι γιατί χαίρομαι μέσα στην αφόρητη υποκρισία της τηλεόρασης να βλέπω ανθρώπους που εννοούν αυτά που λένε και φυσικά χαίρομαι διπλά γιατί πρόκειται για "δικούς μας"

Υ.Γ. Αμάν ρε Γιάννη με το σταριλίκι , ο Νίκος δεν πήγαινε για ύπνο αν δεν του υποσχόμουν ότι θα "γράψω" την εκπομπή για να την δει σήμερα.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-06-08, 08:43
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Οι Νεοι Φάκελοι - Ελληνικές θάλασσες χωρίς ψάρια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Αλέξης Παπαχελάς ερευνά το μεγάλο περιβαλλοντικό «ταμπού»: τι συμβαίνει με τα ψάρια στις Ελληνικές θάλασσες. ΟΙ ΝΕΟΙ ΦΑΚΕΛΟΙ μιλούν με τους ειδικούς για τα είδη των ψαριών που κινδυνεύουν, τα μέτρα που πρέπει να ληφθούν, και τις τεράστιες ποσότητες ψαριών που πετιούνται νεκρά στη θάλασσα. Η κάμερα των «Νέων Φακέλων» ταξιδεύει μέχρι την Κάλυμνο, τη μοναδική πλέον περιοχή της Ελλάδας που συντηρείται σχεδόν αποκλειστικά από την αλιεία, και ανακαλύπτει ότι οι ψαράδες με δυσκολία βγάζουν το μεροκάματο, αφού στα δίχτυα τους εμφανίζονται όλο και λιγότερα ψάρια. Ακόμη, η εκπομπή με την βοήθεια δυτών καταγράφει την καταστροφή των ελληνικών βυθών από τα εργαλεία των ψαράδων – για πρώτη φορά στην Ελλάδα σε βίντεο – και μιλά γι’ αυτήν με τους αρμόδιους ερευνητές οι οποίοι επισημαίνουν τον κίνδυνο για τις αμμουδιές και τα ψάρια μας. Τέλος, οι «ΝΕΟΙ ΦΑΚΕΛΟΙ» ανεβαίνουν στο ερευνητικό σκάφος του Ελληνικού Κέντρου Θαλασσίων Ερευνών για μια έρευνα στον Κερκυραϊκό Κόλπο, που οι ψαράδες ελπίζουν ότι θα απαντήσει στο ερώτημα «πού πήγαν τα ψάρια.»

Απόψε Τρίτη 3/6/2008 00:15 Σκάι Τηλεόραση

Αντιγραφή από:
http://folders.skai.gr/thema_view.php?id=161
Και αφου κατεστρεψαν την δικη τους θαλασσα , ξεχυθηκαν στο υπολοιπο Αιγαιο και ξηλωνουν ολους του εναπομειναντες υφαλους απο ψαρια , φουσκες , πινες κλπ κλπ κλπ
Και μετα θα κλαινε παλι και μετα θα τους λυπαστε ολοι σας τους φουκαραδες και μετα θα γινουν 5-6 εκπομπες για να βγαλουν καποιοι μαγκες 5 φραγκα απο τις εκπομπες και θα γελαν αυτοι με το ποσο ΜΑΛΑΚΕΣ ειμαστε ..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-06-08, 09:38
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Οι Νεοι Φάκελοι - Ελληνικές θάλασσες χωρίς ψάρια

Απο αυτα που εχω δει γενικα απο τους ελληνες δημοσιογραφους, το συγκεκριμενο θεμα αν και υποβαθμισμενο (ενα απο τρια και μαλιστα σε ζωνη βαθεως υπνου) με ικανοποιησε γιατι:
α δεν ηταν σε ειδικη εκπομπη σαν το econews (ωστε να το δουν λιγοι) αλλα σε δημοφιλεστατη παραγωγη
β σε αυτα που αναφερθηκαν δεν εγιναν τα γνωστα μοιραια "λαθη" ωστε να αλλοιωνεται η πραγματικοτητα, (αν και ελλειψαν αναφορες κλειδια για το θεμα).
γ δεν εξυμνηθηκε η δραση καμιας πλευρας
δ δεν προωθηθηκαν αβιαστα ουτοπικες σοφες λυσεις για το προβλημα για να μαλακωσει η ψυχουλα του θεατη πριν παει για υπνο, αλλα η υποθεση εμεινε στα γεγονοτα (μπραβο στο team, αυτο ειναι το πιο δυσκολο για reporters)
Με αρεσε. Ειναι καλο βημα.
Πρεπει να κατανοησουμε οτι το η κοτα με χρυσα αυγα ειναι μονο παραμυθι.
Και οχι δεν χαθηκαν τα παντα. Με την πονηρια των "αμοιρων" πληθυσμων αγονων περιοχων να υπερασπιζονται τους "αποδοτικους" κλαδους της τρατας και οχι τους δυσκολοτερους οπως του τουρισμου μεσω της διατηρησης πολιτιστικης κληρονομιας, μπορει ανετα να κανουμε το δασος ερημο στα επομενα χρονια. Χρειαζεται να περασει στη κοινη γνωμη οτι η χαρτογραφηση και οχι μονο πρεπει να προχωρησει οσο το δυνατο πιο γρηγορα, ωστε να μπορει με νομο ο πολιτης να κλεισει το μαγαζι του εμπρηστη πριν τελειωσουν ολα. Μακαριτης εγινε ο Jacques-Yves και εμεις στην ακρη της μεσογειου ακομα μοιρολογουμε; Αν πιστευει κανεις οτι ειναι αμετοχος σε αυτο γελιεται.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-06-08, 11:01
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Οι Νεοι Φάκελοι - Ελληνικές θάλασσες χωρίς ψάρια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Αμάν ρε Γιάννη με το σταριλίκι , ο Νίκος δεν πήγαινε για ύπνο αν δεν του υποσχόμουν ότι θα "γράψω" την εκπομπή για να την δει σήμερα.
Προτείνω να κάνουμε προβολή του αφιερώματος και όταν τελειώσει να πίνουμε τις μπύρες μας έχοντας κάνει freeze το video στην εικόνα των ντροπαλών φίλων μας
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-06-08, 11:49
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Οι Νεοι Φάκελοι - Ελληνικές θάλασσες χωρίς ψάρια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην με πειτε γκρινιαρη...αλλα περαν του αρχικου ενθουσιασμου μου οτι επιτελους ειπε καποιος να ασχοληθει με την ερημοποιηση των παγκοσμιων θαλασσων (και ουχι μονο των ελληνικων)...η ερευνα μου εμοιαζε πιο πολυ με ξεπετα παρα με κατι ουσιαστικο....τι περιμενα? να μιλησει ο δημοσιογραφος για την ουσια , να προκαλεσει και να σοκαρει...κατι που δυστυχως δεν βγηκε .....

αλλα περαν τουτου εμεις εδω ξερουμε οτι οι εραστες της θαλασσας ΔΕΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ αλλα παλευουν για την προστασια της.....
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με όλα αυτά που αναφέρει ο Γιώργος.
Περίμενα περισσότερα από τον Παπαχελά κι αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι παραπέρα πόσο ουσιαστικά ήταν/είναι και τα υπόλοιπα ρεπορτάζ των φακέλων που δεν έχω προσωπικά στοιχεία από πρώτο χέρι για να τα ελέγξω

Το μόνο που μοιάζει ελπιδοφόρο, είναι ότι το πρόβλημα της υπεραλίευσης είναι πλέον παρόν και "πουλάει" οπότε θα βρεθούν κάποια στιγμή και σοβαροί άνθρωποι που θα πιέσουν και θα βγάλουν περισσότερες αλήθειες στη φόρα.
(ελπίζω...)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
...και ευχομαι οσοι εδω μπορουν (οπως το διδυμο με τις ημιστεγανες) να συνεχισουν να παλευουν για το παθος τους, για τη ΘΑΛΑΣΣΑ!!!!!!

Τα πλάνα με την κατεστραμμένη ποσειδωνία, ήταν πραγματικά σοκαριστικά...
σαν καμμένο δάσος...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-06-08, 12:24
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: Οι Νεοι Φάκελοι - Ελληνικές θάλασσες χωρίς ψάρια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Περίμενα περισσότερα από τον Παπαχελά κι αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι παραπέρα πόσο ουσιαστικά ήταν/είναι και τα υπόλοιπα ρεπορτάζ των φακέλων που δεν έχω προσωπικά στοιχεία από πρώτο χέρι για να τα ελέγξω
Και εγώ περίμενα κάτι παραπάνω από την συγκεκριμένη εκπομπή και τους συντελεστές της.
Προφανώς εάν το θέμα του ρεπορτάζ δεν είναι πολιτικό, πόλεμος ή μίζες δεν έχει ενδιαφέρον (τηλεοπτικό) και έτσι καταλήγει τσόντα σε κάποια εκπομπή τρία σε ένα και χωρίς πολλά πολλά.


Παντός το ζεύγος των δικών μας εραστών έσκισε.
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-06-08, 12:35
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Οι Νεοι Φάκελοι - Ελληνικές θάλασσες χωρίς ψάρια

Επειδή έχω δει αρκετά θέματα πάνω στα οποία έχω ιδία άποψη από πολλούς (πολύ καλούς) δημοσιογράφους αλλά και τον Παπαχελά και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος όταν δεν κάνουν κακό. Ήταν το τρίτο θέμα της εκπομπής και ήταν επιδερμικό. Το πρώτο (SIEMENS) ήταν πολύ πιο αναλυτικό και πάλι όμως συμπέρασμα δεν βγήκε. Ο άνθρωπος όμως κάνει ρεπορτάζ. Δεν είναι δουλειά του να βγάζει συμπέρασμα. Τα συμπεράσματα πρέπει να τα βγάζει ο τηλεθεατής και σίγουρα όχι ο δημοσιογράφος. Είμαστε σίγουροι ότι θέλουμε να μας δίνει την λύση ο δημοσιογράφος;

Χρειάζεται συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-06-08, 13:27
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Οι Νεοι Φάκελοι - Ελληνικές θάλασσες χωρίς ψάρια

Συμφωνώ περισσότερο με τον Νεοκλή και τον Δημήτρη (fin).

Ο δημοσιογράφος καλά κάνει και δεν βγάζει συμπεράσματα, εμένα μου άρεσε που ο τρατάρης στο Ιόνιο τα ρίχνει στους Αλβανούς (για όλα φταίνε οι Άλλοι), ο ψαράς που λέει ότι πρέπει να αλλάξουμε επάγγελμα και φυσικά το άδειασμα του λιμεναρχείου (πολύ σωστά και με το γάντι). Η επιλογή των συγκεκριμένων πλάνων ήταν "δημοσιογραφική επιλογή", γιατί πιστέψτε με, είχαν άπειρες ατάκες και πλάνα στη διάθεσή τους για τη συγκεκριμένη εκπομπή.

Ειδικά στην ιστορία με το λιμεναρχείο, δεν είχε νόημα να καταγγείλει κακές πρακτικές, ενώ στα συγκεκριμένα γυρίσματα τους δόθηκε η ευκαιρία. Πολύ καλά έμειναν στο ότι το λιμεναρχείο δεν γνωρίζει τίποτα παραπάνω από όσα του έχει πει το Υπ. Αγροτικής Ανάπτυξης, και το συγκεκριμένο Υπουργείο πιστεύει ότι Ποσειδωνίες υπάρχουν μόνο στις χαρτογραφημένες περιοχές Natura.


Επίσης μου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάστηκαν τα λιβάδια της Ποσειδωνίας (πόσες φορές αλήθεια έχουν προβληθεί πλάνα στην ελληνική τηλεόραση?), αν και είχα φυσικά μικροαντιρρήσεις σαν συμμετέχων στα γυρίσματα.

Αν και η ώρα προβολής της παραήταν ακατάλληλη, πολλοί ψαράδες παρακολούθησαν τη συγκεκριμένη εκπομπή, και εγώ αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό (ήδη με έχουν πάρει τηλέφωνο να μου το πουν). Οι ψαράδες, όσο και αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε, είναι λίγο πολύ συνειδητοποιημένοι και γνωρίζουν το συμφέρον τους. Δεν είναι σωστό να στεκόμαστε σε συγκεκριμένα κακά παραδείγματα, γιατί δεν αντιπροσωπεύουν τη συνολική πραγματικότητα. Η πραγματικότητα είναι ότι η αλιεία οδηγείται σε αδιέξοδο και οι ψαράδες είναι απελπισμένοι, περιμένουν το κατάλληλο σπρώξιμο για να βγουν από αυτό. Ορισμένες ομάδες-σύλλογοι έχουν ήδη αναλάβει δράση, χρηματοδοτώντας υποβρύχιες χαρτογραφήσεις και παραδίδοντας περιοχές για καταφύγια. Εγώ έχω πίστη και περιμένω να έρθουν καλύτερες ημέρες για τις θάλασσές μας.

Συνολικά είμαι ικανοποιημένος, γιατί η συγκεκριμένη δημοσιογραφική ομάδα δεν στρέβλωσε την πραγματικότητα, έδωσε το λόγο σε πλήθος εμπλεκόμενων ανθρώπων, παρουσιάζοντας το θέμα από όλες τις πλευρές του. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πραγματικά πολύ χειρότερα, γιαυτό αρκούμαι στα λίγα και καλά (προς το παρόν και για αρχή).


Νεοκλή, μαζέψου, το έχεις παρακάνει



Υ.Γ. Μπόνους υλικό, τα σημάδια της μηχανότρατας στο βυθό της Κοιλάδας
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC_4093.jpg (79,5 KB, 16 εμφανίσεις)
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 04-06-08 στις 13:35.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:58.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.