Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-11-10, 18:24
tallspiro tallspiro is offline
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Μηνύματα: 15
Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Αγαπητέ neokles,
Ξεκινώ την κουβέντα μου με ένα ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις.Είναι άκρως κατατοπιστικό post και λύνει πολλές απορίες. Οχι σε μένα γιατί όλα τα παραπάνω τα γνωρίζω!Πριν αγοράσω έκανα την ερευνά μου κ εγώ στα μέρη που έψαξες και εσύ και όχι μόνο.Ο λόγος που έχω 2xJetstream MK3 είναι γνωστός!τα προανέφερες. Συν τοις άλλοις δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι θα αφήσω άπλυτους του ρυθμιστές και χωρίς την απαραίτητη περιποίηση μετά την βουτιά.Περιποίηση όχι μιρμίρισμα για να μην παρεξηγηθούμε!Ο παράγοντας service είναι ο σημαντικότερος νομίζω για τους περισσότερους δύτες, όταν εκλέγουν ρυθμιστή για αγορά.Εκεί θα πρέπει να στοχεύουν αρχικά.Και για την συγκεκριμένη εταιρεία είμαι σίγουρος ότι δεν χωρά αμφιβολία από κανέναν!Θα άφηνε ποτέ κανείς το αυτοκίνητο του χωρίς το service του και θα πήγαινε ταξίδι?μπορεί ναι!ίσως να μην συνέβαινε τίποτα!στον βυθό όμως δεν παίζουμε!!!!Ετσι??
Κλείνοντας αναφέρω ότι αν θέλουμε αυτοκίνητο να κινούμαστε στην πόλη επιλέγουμε SMARTακι κ' λοιπά της ίδιας κατηγορίας. Αν όμως θέλουμε να πάμε και να γυρίσουμε με ασφάλεια μέχρι την Αλεξανδρούπολη με κρύα,βροχές,χιόνια και υψηλές βαρομετρικές πιέσεις τότε αγοράζουμε ένα καλό και δυνατό αυτοκίνητο που να μας καλύπτει.Τώρα για μούρη δεν συζητάμε......τα αφήνουμε στους μοδάτους!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-11-10, 20:15
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Στα υπερ του για την Ελλάδα ο αντιπρόσωπος τους, με το τρομερό after sales (να λέμε και τα καλά για τους επαγγελματίες)
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-11-10, 11:10
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Το έχω ξαναγράψει, έχω τους cyklon 5000. Τους πήρα ως αρχάριος αυτοδύτης, τους έχω κάπου 5-6 χρόνια και έχω κάνει περίπου 60 βουτιές μόνο με βουτιές όχι τεχνικές και μέγιστο βάθος 40 μέτρα (καλά εκεί το εργαλείο δίνει σαν τον αγωγό Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη).
Κανένα πρόβλημα ποτέ με φρι φλόου! Ούτε με άγαρμπο πάτημα του μπουτόν αν και έχει φάει αρκετά τέτοια, και όχι μόνο από μένα (τον χρησιμοποίησα και στην εκπαίδευση για το AOWD οπότε ο καθένας πατούσε όπως ήθελε)
Κανένα πρόβλημα με άμμο, μάλιστα μια φορά από απροσεξία το 2ο στάδιο γέμισε χαλικάκι αλλά όλα οκ, το έβγαλα και το καθάρισα μόνος μου χωρίς πρόβλημα...
Το μόνο θεματάκι είναι πως είναι σχετικά σφιχτοί στα ρηχά (<15m) αν και νομίζω πως ίσως είναι θέμα της ενδιάμεσης πίεσης.
Τώρα αν κάποιος αρνείται να τους πλύνει τι να πω...
Πολύ παραπληροφόρηση πάντως πέφτει σχετικά με αυτά τα εργαλεία...Μια χαρά τέλειοι είναι και δεν είναι τυχαίο πως πουλάνε ακόμα και είναι στις βασικές επιλογές των τεχνικαλάδων εδώ και 55 χρόνια περίπου όπου παραμένει το ίδιο μοντέλο!!!
__________________
Οικωλογικά αναίσθητος

Βουτήξτε και για μας...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-10, 11:42
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tallspiro Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορούν να χαρακτηριστούν μέρος ενός "DIR" δύτη και αν όχι γιατί?
http://www.direxplorers.com/dir-kit-...compliant.html
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-11-10, 13:23
tallspiro tallspiro is offline
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Μηνύματα: 15
Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Forgive people for being a bit flippant when a GUE trained diver who uses Scubapro regs, joins a DIR forum solely to lecture people on the merits of Poseidon regs, whilst at the same time, freely admitting he's never dived them?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-11-10, 22:16
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tallspiro Εμφάνιση μηνυμάτων
Forgive people for being a bit flippant when a GUE trained diver who uses Scubapro regs, joins a DIR forum solely to lecture people on the merits of Poseidon regs, whilst at the same time, freely admitting he's never dived them?
Καλησπέρα tallspiro,

δεν κατανοώ την ερώτηση σου. Το link που παρέθεσα έχει να κάνει με την συζήτηση που αναπτύχθηκε στο φόρουμ των DIR-Explorers σε σχέση με το ερώτημα σου για το αν ή όχι μπορούν οι ρυθμιστές Poseidon "να χαρακτηριστούν μέρος ενός "DIR" δύτη και αν όχι γιατί?". Στο θέμα αυτό ανέπτυξαν την άποψη τους, με συγκεκριμένα επιχειρήματα, 14 συνολικά άτομα, ανάμεσα τους και πολλοί χρήστες που χρησιμοποιούσαν στο παρελθόν τους προαναφερόμενους ρυθμιστές. Γιατί διάλεξες έναν και μόνο συγκεκριμένο χρήστη ο οποίος μάλιστα, όπως κ΄ εσύ, ζήτησε να λάβει περισσότερες πληροφορίες και να λύσει κάποιες απορίες του μέσα από την συζήτηση που προέκυψε;

Κανείς δεν είπε ότι οι Poseidon είναι κακοί ρυθμιστές. Απλώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους δημιουργούν κάποια προβλήματα στην ενσωμάτωση των ρυθμιστών αυτών σε ένα ολιστικό σύστημα όπως το αποκαλούμενο DIR.

Κατ΄αρχάς η γενική απάντηση σε ένα τέτοιο θέμα προϋποθέτει πολλές καταδύσεις με διαφορετικούς ρυθμιστές, έτσι ώστε να έχεις κανείς προσωπική άποψη. Επειδή λοιπόν το θέμα αυτό συνδέεται άμεσα με την στατιστική και την οικονομική δυνατότητα του δύτη που θα εκφέρει άποψη, είναι λίγο δύσκολο να απαντηθεί καθώς δεν νομίζω ότι πολλοί από εμάς έχουν τόσο μεγάλα αποθέματα σε ρυθμιστές.

Εγώ προσωπικά καταδύθηκα μερικές φορές στο παρελθόν με τον κλασικό Poseidon cyclon φίλου, ο οποίος προσωπικά δεν μου άρεσε λόγω του βάρους του στο στόμα, αλλά και λόγω της φοράς των εκπνεόμενων φυσαλίδων. Αυτά δεν ήταν όμως κριτήρια τα οποία μέτρησαν όταν έστησα τον hogarthian εξοπλισμό μου. Τα κύρια κριτήρια που μέτρησαν ήταν η συμβατότητα των εξόδων του με τους υπόλοιπους διαδεδομένους ρυθμιστές της αγοράς, σε σχέση με την διάμετρο του σπειρώματος των σωλήνων, έτσι ώστε να μπορέσω εύκολα να τον αντικαταστήσω με έναν άλλον από τους ρυθμιστές της ομάδας σε περίπτωση ανάγκης. Η θέση των εξόδων, έτσι ώστε να μου παρέχουν μια σωστή, λειτουργική και υδροδυναμική διάταξη των σωλήνων (βλ. routing). Η δημιουργία προβλημάτων στατιστικά, όπως το free flow (πιστεύω ότι είναι στάνταρ πρόβλημα των Poseidon, μια και συνεχώς αναφέρεται από πολλούς δύτες που στο παρελθόν καταδύονταν με ρυθμιστές της συγκεκριμένης εταιρείας). Η μεγάλη του ευαισθησία και η παραμονή νερού στο επιστόμιο του δεύτερου σταδίου, γεγονός προβληματικό για out of gas καταστάσεις. Η πολύπλοκη και ακριβή συντήρηση του, η οποία δεν μου δίνει την δυνατότητα να κάνω σέρβις μόνος μου, όπως κάνω στους Apeks μου, και βέβαια το υπερτιμημένο κόστος του το οποίο εσύ, για τους δικούς σου λόγους, δεν έλαβες υπ΄ όψιν σου.

Είναι γεγονός, πάντα κατά την γνώμη μου, ότι στην αγορά υπάρχουν πολύ πιο συμβατοί ρυθμιστές, σε σχέση με το ολιστικό υπόβαθρο του DIR, απ΄ ότι οι Poseidon.

Για το δεύτερο μέρος της ερώτησης σου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tallspiro;
ποιοι ρυθμιστές θεωρούνται ότι μπορούν να γίνουν μέρος ενός "DIR" δύτη?
ρίξε μια ματιά εδώ, ίσως βρεις μια απάντηση.

Αυτά.
Χαιρετώ
DG
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-11-10, 12:26
Το avatar του χρήστη ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-07-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 173
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Φίλε Σπύρο θα συμφωνήσω απόλυτα με το Δημήτρη .Ειδικά όταν μπορείς να κάνεις service στην περιοχή σου χωρίς να (ξενιτεύεσαι) από τους φίλους μας χωρίς την παραμικρή υπόνοια διαφήμισης παροχής τεχνικών η πώλησης reg .
Και πάλι πάντα φιλικά η απόφαση είναι η ήταν δική σου .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-11-10, 13:16
konstadinos_p konstadinos_p is offline
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 3
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Σπυρο δεν θελω να σε απογοητεψω αλλα την πατησες !

Οι συγκεκριμενοι ρυθμιστες ειναι πολυ ευαισθητοι, θα λεγα (μεταφορικα) οτι χρειαζονται πληρες service μετα απο καθε καταδυση !

Πρεπει κυριολεκτικα να τους γλυψεις για να ειναι ετοιμοι για την επομενη καταδυση.
Αυτο δεν ειναι καθολου ευχρηστο και επισης οσο και να τους φροντιζεις αυτη η ατιμη ακιδα μεσα στο 2ο σταδιο παντα θα κραταει κατι.

Εμπλεξες ασχημα και δυστυχως ακομα και αν τους πουλησεις δεν θα παρεις τα λεφτα σου πισω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-11-10, 15:31
Το avatar του χρήστη taucher
taucher taucher is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 99
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Φίλε Σπύρο εγώ χρησιμοποιώ Poseidon Cyclon 5000 εδώ και 10 χρόνια. Δεν είχα ποτέ μα ποτέ κανένα πρόβλημα. Τον έβαζα σε μια λεκανη με νερό μετά την κατάδυση για να ξεπλήθεί όπως θα έκανα και με κάθε άλλο ρυθμιστή μου. Τίποτα το ιδιαίτερο. Και πάντα απροβλημάτιστος.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-11-10, 17:29
george15 george15 is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Μηνύματα: 3
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Αγαπητε Σπυρο ...
Εδω και πανω απο 20 χρονια χρησιμοποιω και ρυθμιστες poseidon και οχι μονο τα καινουργια τους μοντελα αλλα και παλαιοτερους .
Εχω δε, αρκετα φιλαρακια επαγγελματιες δυτες απο καθαριστες υφαλων σκαφων μεχρι κοραλαδες οι οποιοι τους χρησιμοποιουν οπως ακριβως χρησιμοποιουσε ο Σουμαχερ τη ferrrari .....δηλαδη την ξεσκιζε αλλα παντα την φροντιζε με αγαπη .

Επισης εχω ολη την καλη διαθεση να σε φερω σε επαφη μαζι τους για να σου λυσουν τις αποριες σου ..

Τον τελευταιο καιρο παρακολουθω συζητησεις και αναφορες για τους συγκεκριμενους ρυθμιστες και ειδικοτερα δυσμενή σχόλια που φυσικα αφορουν την λειτουργια τους.
Και πραγματικα αναρωτιεμαι τι συμβαινει ......................................;
Ολα αυτα τα χρονια ηταν λαθος επιλογη αρκετων ανα τον κοσμο εξειδικευμενων και μη χρηστων ,μεταξυ αυτων εγω και φιλων μου ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ολοι αυτοι που συνεχιζουν να βουτανε με poseidon καταδυονται με συνεχη ελευθερη ροη 2ου σταδιου ;;;;;
Φυσικα θεωρω οτι τιποτα απο τα παραπανω δεν συμβαινει !
Η συγκεκριμενη εταιρια δημιουργησε τεσσερης ρυθμιστες κυριως θα ελεγα τεσσερα διαφορετικα δευτερα σταδια.Τον cyklon , το jeststream ,τον triton , και τον xtream .
Οσο αναφορα τον triton τον κατηργησε τελη του 2000 θεωρωντας οτι δημιουργηθηκαν αρκετα προβληματα ,οσο αναφορα ομως για τον cyklon και τον jetstream περα απο την ιστορια που γραψανε στο χωρο της καταδυσης συνεχιζουν με τον ιδιο ρυθμο και συμπορευεται μαζι τους ο xtream .
Οι δυο τελευταιοι xtream ,jetstream ειναι με servo pilot system ( η λεγομενη κατα πολλους ακιδα ,ευαισθητη ακιδα )
ενω ο κυκλωνας διαφερει κατασκευαστικα . Και οι τρεις θεωρουνται ευεσθητοι και με μικρη αντισταση εισπνοης ειδικα και ειδικοτερα ο jetsream και ο xtream .

Πολυ συχνα ακουγονται για φαινομενα free flow κατι που προσωπικα εγω δεν αντιμετωπισα ποτε ολα αυτα τα χρονια και που επισης πολυ μεγαλος κυκλος μου με τους ιδιους ρυθμιστες δεν τους παρουσιαστικε το φαινομενο αυτο .
Και φυσικα θα με ρωτησετε δεν υπαρχει θεμα free flow ...........
και φυσικα θα σας πω οτι υπαρχει με την ιδια ακριβως στατιστικη και την πιθανοτητα που θα συμβει στον οποιοδηποτε ρυθμιστη αναπνοης ειτε down stream ,ειτε up stream, ειτε 1ου σταδιου διαφραγματος ισσοροπιμενου, ειτε 1ου σταδιου μπιστονιου, ειτε του σωληνα του μανομετρου ,ειτε του direct feet του σωληνα πληρωσης τζακετ .
Τα φαινομενα free flow για να μην γινω κουραστικος μπορουν να παρουσιαστουν στις εξης περιπτωσεις : κακη συντηρηση - κακη συντηρηση -
κακο service - κακο service .
Οι συγκεκριμενοι ρυθμιστες απαιτουν σωστη συντηρηση - σωστο service που εννοειτε και τις προβλεπομενες ρυθμισεις τοσο στο πρωτο οσο και στο δευτερο σταδιο και συμφωνα παντα με τις ρυθμισεις που απαιτει η εκαστοτε εταιρια ,ετσι ωστε να ειναι συνεχεια αξιοπιστοι ,λειτουργικοι και ασφαλης .
Και εννοειτε φυσικα οτι η σωστη συντηρηση προλαβαινει παντα το ακριβο service .

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.