Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-10-07, 22:00
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ποιο είναι το καλύτερο μέρος στο εξωτερικό για καταδυτική εκδρομή;

H Ερυθρά δεν είναι "πυκνοκαταδυμένη" ;; Μου έχουν πεί ότι στα καλά σημεία χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα,, δεν ξέρεις σε ποιο καταδυτικό σκάφος είσαι. Είναι έτσι ή είναι υπερβολές
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-10-07, 08:49
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Ποιο είναι το καλύτερο μέρος στο εξωτερικό για καταδυτική εκδρομή;

Συνήθως το πήξημο γίνεται στις καταδύσεις όπου τα σκάφη δενει το ένα διπλα στο άλλο για να μην ρίχνουν άγκυρα (κάτι που απαγορεύεται). Σε αυτή την περιπτωση που θα ξαναγυρίσεις πίσω στο σκάφος δεν είναι και τόσο δύσκολο.
Αυτό το πρόβλημα μπορεί να το αντιμετωπίσεις μετά την ανάδυση σε κάποιο drift dive όταν στην περιοχή θα υπάρχουν αρκετά σκάφη που περιμένουν τους δικούς τους πελάτες. Καλό είναι να ξέρεις το όνομα του "σκάφους σου" πως φαίνεται απο το πλάι και να ακολουθήσεις τις οδήγίες του briefing γιατί εκεί που θα σου πουνε ότι θα σε περιμένουν εκεί θα είναι. Το περισσότερο που χρειάστηκε αν περιμένω ήταν 5 λεπτά γιατί έπερναν άλλους δύτες που είχαν βγεί πιο νωρίς.
Στο liveaboard δε, δεν υπήρχε καθόλου αυτό το πρόβλημα. Με το που ανέβαζα το DSMB μέχρι να τελειώσω την στάση μου το φουσκωτό ηταν απο "πάνω" και μας περίμενε
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-10-07, 11:00
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ποιο είναι το καλύτερο μέρος στο εξωτερικό για καταδυτική εκδρομή;

ειναι αληθεια οτι η ερυθρα ειναι "πυκνο καταδυμενη" , απο ψαρια και κοραλλια κυριως.!!!!!

Η αληθεια ειναι οτι στα Tiran islands στην περιοχη του Σαρμ , μπορει να συναντησεις παρα πολλους δυτες υποβρυχιως, αλλα αν δεν εχεις ξαναβουτηξει τροπικα υπαρχει η πιθανοτητα να μην προσεξεις ουτε εναν, τοσο πολυ θα εχεις χαζεψει απο τον βυθο!

Βεβαια δεν ειναι ετσι ολο το χρονο....αν πας στο σαρμ φλεβαρη μαρτη, που ειναι η χαμηλη περιοδος, τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.... Η τοπ περιοδος ειναι το καθολικο πασχα και ο σεπτεμβρης- οκτωβρης.

Η αιγυπτιακη ερυθρα ειναι μια τεραστια περιοχη, καλυπτει ολα τα γουστα , απο κοσμοπολιτικα θερετρα εως χωριουδακια στη μεση του πουθενα....

ειναι προφανες οτι οσο πιο απομερα πας , τοσο πιο παρθενοι θα ειναι οι υφαλοι....

Αφου σε ενδιαφερει η ερυθρα εχω να πω επιγραμματικα τα εξης:

Οι καταδυσεις στο Σαρμ ειναι πιο ωραιες απο τη Hurghada και οι καιροι ειναι καλυτεροι στο Σαρμ....

Κοντα στο Σαρμ υπαρχει το Dahab οπου η ολη φαση ειναι πιο back packer friendly και οι βουτιες ειναι σουπερ

Ξενοδοχεια στην περιοχη του Μαρσα αλαμ σου δινουν τη δυνατοτητα για unlimited diving στους φανταστικους House reefs που διαθετουν (ειναι και το elphinstone κοντα). Τωρα μαλιστα που ανοιξε και το αεροδρομιο του μαρσα αλαμ για domestic πτησεις τα πραγματα βελτιωθηκαν πολυ για την ελληνικη αγορα ( οι γερμανοι ανεκαθεν πεταγαν τσαρτερ κατευθειαν )

Η επιλογη του Liveaboard εχει τα συν και τα πλην που ανεφερε και ο Μπαμπης.

Αν καποιος δεν εχει ξαναδει τροπικο βυθο ειναι σιγουρο οτι θα εντυπωσιαστει εξισου οποια διαδρομη Liveaboard κι αν ακολουθησει.

Η μονη περιπτωση να μην γυρισεις χαζος απο ενα ταξιδι στην ερυθρα ειναι να αρρωστησεις (χτυπα ξυλο) και να μην βουτηξεις....

Παντως σε καμμια απο τις 7 επισκεψεις μου στην ερυθρα δεν ενοιωσα να ενοχλουμαι απο πολυκοσμια....Απλα οταν βουτας πολυ (οπως ο δημητρης ο γκαλον) θελεις να καταδυεσαι σε ολο και πιο ιδιαιτερους βυθους οπως ας πουμε στο Σουδαν....αχ στο σουδαν.....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-10-07, 11:32
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ποιο είναι το καλύτερο μέρος στο εξωτερικό για καταδυτική εκδρομή;

απο οσα εχω δει νομιζω οτι ειναι το SIPADAN και η ευρυτερη περιοχη
του BORNEO!!!


Εχω παει και μαγευτηκα . Οταν πηγε ο Cousteau ειπε οτι ειναι ενα ανεγγιχτο εργο τεχνης . Τωρα πια , καθε αλλο παρα ανεγγιχτο ειναι , αλλα δεν παυει να ειναι εργο τεχνης .



Επισης τα GALAPAGOS που μοιαζουν ξεχασμενα απο τον χρονο!!!
Απιστευτα μερη!!!


Σωστα , αλλα οσο προλαβουμε , διοτι θα κλεισουν καποια μερη και θα κοψουν καποιες βουτιες , για να σταματησει η καταστροφη τους απο ολους εμας τους συρρεοντες , υπερεξοπλισμενους δηθεν φυσιολατρες .
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-10-08, 21:33
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Ποιο είναι το καλύτερο μέρος στο εξωτερικό για καταδυτική εκδρομή;

εμ, δεν είναι Μιχάλη μου τι SIPADAN , εμ δεν είναι άλλο είναι το μέρος (το διάβασα στην τελεόραση που έλεγε και η γιαγιά μου) . Για δες το TABUTAHA REEF, για δες το PUERTO PRINCESA κλπ κλπ
ω ρε μανααααααααααααααα
30/12/2008 θα είμαι εκεί και κατά το τέλος του 01/2009έπιστρέφω δημήτριος και......θα σε πάρω στα γόνατά μου να σου πώ πολλά παραμυθάκια

http://www.trifter.com/Asia-&-Pacifi...ippines.117809

ας αφήσω τα αστεία και ας ενημερώσω ότι ίσως να είναι τα πιο πλούσια νερά στον πλανήτη μας από πλευράς βιοποικιλότητας , πιστεύω ότι σε κανένα μέρος του κόσμου δεν θα συναντήσουμε τόσα πολλά είδη μαζί
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-10-08, 15:56
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ποιο είναι το καλύτερο μέρος στο εξωτερικό για καταδυτική εκδρομή;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epsilon Εμφάνιση μηνυμάτων
30/12/2008 θα είμαι εκεί και κατά το τέλος του 01/2009έπιστρέφω δημήτριος
Εισαι απαισιος ... το ξες ? ΑΠΑΙΣΙΟΣ:cry :
(Με το καλο να πας και να μας ερθεις γεματος ομορφες εμπειριες !!)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-10-08, 09:46
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Ποιο είναι το καλύτερο μέρος στο εξωτερικό για καταδυτική εκδρομή;

κάποιος φίλος σου και γνωστός μου πλέον
πήγε να βουτήξει σε μέρος που ήμουν (los roques-Venezouela)
αλλά ούτε φωνή!! μήπως χάθηκε???
ας μας πεί εντυπώσεις ....μήπως και τον πήρα στο λαιμό μου ... τον κακόμοιρο!! κι εκείνη η canon του θα πρέπει να πήρε φωτιά
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-11-08, 14:53
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Ποιο είναι το καλύτερο μέρος στο εξωτερικό για καταδυτική εκδρομή;

Ερυθρά Θάλασσα
1. Κοντά
2. Φτηνά εισητήρια (EUR 605 για Sharm την προηγούμενη εβδομάδα... είναι φθηνό??)
3. Πολύ καλές τίμες απο τα καταδυτικά κέντρα. (Σε σχέση με την Ελλάδα... όχι με την Ταιλάνδη)
4. Καλός καιρός όλο τον χρόνο. (εεεε.... 24C το νερό το χειμώνα και 15C έξω δεν είναι και τόσο καλός...)
5. Μπορείς να διαλέξεις ότι είδους κατάδυση θέλεις, ωραιότατους υφάλους, ναυάγια, drop off,drift dives, φαράγγια.
6. Αρκετά να κάνει κάποιος αν δεν κάνει καταδύσεις (Που για πές μου και τί, γιατί μετά από 7 φορές στην Αίγυπτο δεν έχω βρεί τίποτα...)
7. Καλά ξενοδοχεία (καλά ξενοδοχεία έχει παντού...)
8. Ωραίο φαγητό (εεε περι ορέξεως....)
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-11-08, 18:51
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ποιο είναι το καλύτερο μέρος στο εξωτερικό για καταδυτική εκδρομή;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epsilon Εμφάνιση μηνυμάτων
εμ, δεν είναι Μιχάλη μου τι SIPADAN , εμ δεν είναι άλλο είναι το μέρος (το διάβασα στην τελεόραση που έλεγε και η γιαγιά μου) . Για δες το TABUTAHA REEF, για δες το PUERTO PRINCESA κλπ κλπ
ω ρε μανααααααααααααααα
30/12/2008 θα είμαι εκεί και κατά το τέλος του 01/2009έπιστρέφω δημήτριος και......θα σε πάρω στα γόνατά μου να σου πώ πολλά παραμυθάκια

http://www.trifter.com/Asia-&-Pacifi...ippines.117809

ας αφήσω τα αστεία και ας ενημερώσω ότι ίσως να είναι τα πιο πλούσια νερά στον πλανήτη μας από πλευράς βιοποικιλότητας , πιστεύω ότι σε κανένα μέρος του κόσμου δεν θα συναντήσουμε τόσα πολλά είδη μαζί
Σαν την Χαλλλλκιδικη δεν εχει .......
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-11-08, 12:17
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ποιο είναι το καλύτερο μέρος στο εξωτερικό για καταδυτική εκδρομή;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kosantos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλύτερο μέρος ίσως στο πλανήτη αυτή τη στιγμή για ψυχαγωγική κατάδυση ,όλους σχεδόν τους μήνες του χρόνου είναι στη Μαλαισία (Sabah) με αρκετές επιλογές νησιών και συνδιασμούς καταδυτικών προορισμών(Pulau Mataking island = reef dive resort the latest jewel in the Celebes Sea,Pulau Sipadan,Pulau Mabul ,Pulau Kapalai, Mantabuan Island,Pandanan Island,Timba-Timba Island κ.λ.π).
Άλλος ένας επίσης καλός προορισμός στη Μαλαισία είναι το φημησμένο από το παιχνίδι survivor το νησί ΤΙΟΜΑΝ που βρίσκεται στη South China Sea.
Με τα πολλά και τα λίγα θα πρότεινα ανεπιφύλακτα να προσπαθήσετε να
ταξιδέψετε και να καταδυθήτε σε τέτοιους προορισμούς που το κόστος διαμονής εκεί για παράδειγμα για έναν αυτοδύτη για 4Ν/5D ανέρχεται στο ποσό των 1100 USD + αεροπορικά εισητήρια (1100++ευρω περίπου) με 3 ημερησιες καταδύσεις από σκάφος, διαμονή ,φαγητό και άπειρες καταδύσεις από τη στεριά,που όταν στην ωραία μας Ελλαδίτσα χρειάζεται να ξοδέψεις για 5 ημέρες σε κάποιο νησί μας (διαμονή , φαγητό ) χωρίς εισητήρια και χωρίς κατάδυση τουλάχιστον 500 ευρώ++.Οσο για τη θερμοκρασία των υδάτων στη Μαλαισία 27C-29C.
Ααααχ , τι μου θυμιζεις !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:10.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.