Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #231  
Παλιά 03-04-09, 19:04
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως πείστηκα ότι εξελικτικά [sic]το κρίσιμο εκείνο σημείο της βιολογίας του ανθρώπου ήταν η ικανότητα του θηρευτή.

Ο πραγματικός οικολόγος λοιπόν πρέπει να εντρυφήσει στα αρχέγονα συναισθήματα της ανάγκης για φόνο, προκειμένου να επιστρέψει στη φυσική του καθαρότητα [pun intended].

Να παρατήσουμε λοιπόν την καλλιέργεια και την εκτροφή, που μας αλλοτρίωσαν και μας αποξένωσαν από τη φυσική μας κατάσταση, και να προσπαθούμε να τραφούμε ως κυνηγοί άγριων ζώων και συλλέκτες παρθένων καρπών από μια ανόθευτη φύση.

Τότε φυσικά δύο επιλογές υπάρχουν. Είτε να επιστρέψουμε στις σπηλιές και τα tribes, είτε να καθαρίσουμε κανά δυο δισεκατομμύρια ανθρώπων.
Γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να μείνει κολυμπηθρόξυλο στον πλανήτη.

Γιατί είτε μας αρέσει είτε όχι, η φύση του ανθρώπου ΔΕΝ είναι ο κυνηγός άγριων ζώων ούτε ο συλλέκτης παρθένων καρπών. Καλώς ή κακώς (κατά βάση βέβαια ούτε καλώς ούτε κακώς) there is no match στη φύση για την ικανότητα του ανθρώπου να εξολοθρεύει.
Η Φυσική Ισορροπία -που τόσο ρομαντικά εξυμνείται- δεν μπορεί να περιορίσει "εξωτερικά" τον άνθρωπο ώστε να διατηρήσει τον εαυτό της. Δεν υπάρχει φυσική ισορροπια αν αποφασίσουμε ότι για να φάμε κρέας πρέπει να κυνηγήσουμε άγρια ζώα, και για να φάμε φρούτα πρέπει να τα μαζέψουμε από "άγρια" δέντρα. Ο ίδιος ο άνθρωπος έχει στη φύση του να αυτοπεριορίζεται και ΜΟΝΟ έτσι έρχεται η ΦΥΣΙΚΗ ισορροπία.
Η φύση του ανθρώπου είναι η ΤΕΧΝΙΚΗ, η ΛΟΓΙΚΗ, ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.
Αυτά που του επέτρεψαν να καλλιεργεί και να εκτρέφει προκειμένου να περάσει από το στάδιο των σπηλιών και των tribes σε κάτι παραπάνω. Αυτά που του επέτρεψαν να καταλάβει ότι δεν μπορεί να εξασκεί χωρίς αυτο-περιορισμό τα κάποτε ζώωδη ένστικτά του κυνηγιού και της συλλογής.

Η απόλαυση του φόνου θα ήταν όντως ανθρώπινη φύση, αν ως είδος μας περιόριζαν τα υπόλοιπα είδη του πλανήτη και οι φυσικές συνθήκες -όπως γίνεται με τα διάφορα είδη του πλανήτη-.
Όμως αυτό δεν συμβαίνει.

Ο φόνος, ο κυνηγός, ο συλλέκτης ΔΕΝ είναι τα εξελικτικά προτερήματα του ανθρώπου. Η στρεβλή αυτή ρομαντική ενατένηση φαντασιακών καθαρών σχημάτων, πέρα από την ανεδαφικότητά της, οδηγεί μονάχα σε αυτά που περιγράφει ο Δημήτρης Gallon [] ο Γιώργος και οι υπόλοιποι.

Μην προσπαθείτε να θεωρητικοποιήσετε τις παρορμήσεις σας.
Αντ' αυτού καλύτερα να προσπαθείσετε να αναπτύξετε τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σας εξελικτικά προτερήματα, και να προσπαθήστε να πείσετε ΛΟΓΙΚΑ πως μπορείτε να εξασκείτε τις παρορμήσεις σας.

Περί της οικολογίας του ανθρώπου και της "τοποθέτησής" στο φυσικό κύκλο, όπως επίσης και για την αστειότητα της προβολής μιας δήθεν φυσικής κατάστασης στα χαρακτηριστικά του ανθρώπινου είδους, μπορούμε να το συνεχίσουμε αν θέλετε.

  #232  
Παλιά 03-04-09, 19:45
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

ξεθαψα αυτο το βιντεακι



μπορω να τους αποκαλεσω αρχιτρομπες ή πειραζει που οδηγω μηχανη?

γιατι η λογικη αγρια ζωη = αρνακι στη σουβλα με εχει μπερδεψει λιγακι
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

  #233  
Παλιά 03-04-09, 19:50
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες και είναι αναγκαίο…Τι οικολογίες και μοντέλα και φιλοσοφίες κ.τ.λ. Τίποτα από αυτά δε χρειάζεται…Ορθολογισμός… Παιδεία…Να σέβεσαι τον άλλον…
Συγνώμη βρε Ηλία αλλά σε παλιότερα post έχεις βγει απ' τα ρούχα σου γιατί κάποιοι θεωρούν ότι το Δάσος δεν ανήκει στο Περιβάλλον.
Τώρα που μας λες ότι η οικολογία, τα μοντέλα και (κυρίως) η Φιλοσοφία δεν ανήκει στην Παιδεία -που θεωρείς απαραίτητη- μήπως τελικά επαναλαμβάνεις κι εσύ την ίδια μπούρδα αλλά με άλλες λέξεις?
Αν δεν θεωρείς την μόρφωση ως ένα από τα απαραίτητα συστατικά της Παιδείας δηλ. τι θεωρείς?
Μήπως τον κοινωνικό ευπρεπισμό ή το να μη χρησιμοποιεί κάποιος "κακές λέξεις"?
Όπως λέμε γαλλικά και πιάνο?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη μια ο άνθρωπος ως κυνηγός, την άλλη να είναι απαράδεκτο και ντροπή να είναι κυνηγός…
Κυνηγοί μπορεί να είμασταν κάποτε, αλλά σας έχω νέα: Τις τελευταίες 3-4 χιλιάδες χρόνια δε βασιζόμαστε πια σ' αυτό για να επιβιώσουμε. Υπάρχουν η καλλιέργεια της γης, η βιομηχανική επανάσταση, κοινωνικές δομές, καταγεγραμμένη συλλογική μνήμη, κοινωνική συνείδηση και Ιστορία που περνάει από γεννιά σε γεννιά.

Η Εξέλιξη ξέρετε έχει παρελθον-παρόν-και-μέλλον, γι αυτό λέγεται εξέλιξη.

Το να χρησιμοποιούμε αντίστροφη-δαρβινική θεώρηση όπου μας βολεύει (είμασταν κάποτε κυνηγοί - θα είμαστε πάντα) απομονώνοντας επιλεκτικά κάποια ζωώδη χαρακτηριστικά -που πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχουν καν μέσα μας- για να δικαιολογήσουμε σημερινές μας συμπεριφορές, είναι το λιγότερο αφελές.
Ακόμη χειρότερα δεν είναι αφέλεια, είναι σοφιστεία την οποία κάποιοι προσπαθούν να προάγουν σε επιχείρημα, επειδή βρίσκονται σε άμυνα και θέλουν να υπερασπίσουν τις επιλογές τους.
Από αυτή την άποψη θεωρώ πολύ πιο τίμια τη στάση του abalou που είπε: Αυτός είμαι, γουστάρω να κυνηγάω, το χαίρομαι και σας γράφω εσάς τους οικολόγους και τις ισορροπίες σας εκεί που δεν πιάνει μελάνι, παρά να με θεωρεί κάποιος βλάκα και να μου τσαμπουνάει επιχειρήματα του κώλου περί της αιώνιας κυνηγετικής φύσης του ανθρώπου.
Εκτός αν έχει ανάγκη να δικαιολογηθεί κι ο ίδιος στο εαυτό του για αυτό που κάνει. Εκεί πάω πάσσο. Το φαινόμενο λέγεται εκλογίκευση και θα πρέπει να απευθυνθεί στον ψυχίατρό του, όχι σε μένα.
Εγώ συγχωροχάρτια δεν δίνω, όπως δεν ζητάω από κανέναν.

Όχι ρε φίλε... τι να γίνει... έχω διαφορετικά γονίδια, μη με τσουβαλιάζεις... μάλλον δεν είχαμε κοινούς προγόνους... είμαι ολίγον gay που λέει κι ο Δελβερούδης, αλλά το δοκίμασα πρώτα (το ψαροτούφεκο εννοώ και το ψάρεμα - μη πάρει ο νους σας στο πονηρό) και μετά αποφάσισα να γίνω ο κουνιστός δύτης με τη φωτογραφική μηχανή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα όλων είναι κυρίως αισθητικό…άλλον τον χαλάει να βλέπει και άλλους να χαίρονται τη θάλασσα, τον άλλον τον χαλάει να βλέπει κυνηγούς ψαριών…
Καλά τώρα τα πιστεύεις αυτά που γράφεις?
ή να το θέσω αλλιώς, τα ξαναδιαβάζεις καθόλου αυτά που γράφεις ή απλώς συνδυάζεις προτάσεις για να κάνουν ενοιολογική ομοιοκαταληξία?

Εσύ δηλ. σαν ψαροκυνηγός αυτές τις διαθέσεις έχεις για τους αυτοδύτες:
άλλον τον χαλάει να βλέπει κι άλλους να χαίρονται τη θάλασσα
...και μετά όταν φοράς τις μπουκάλες, συχτηρίζεις τον εαυτό σου γιατί την προηγούμενη μέρα έπιασες ψάρια?
Πρόσεχε γιατί σε βλέπω καμμιά μέρα να σου επιτίθεσαι ...


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά όχι άλλες επιστημονικές μαλακίες…ήμαρτον…
Με αφορισμούς όπως ο παραπάνω ομως (επιστημονικές μαλακίες) το μόνο που μας λες είναι: Αφήστε παιδιά, εγώ ξέρω εσείς είστε άσχετοι.
Οι "επιστημονικές μαλακίες" όμως, όταν έστω και σε έναν ελάχιστον βαθμό είναι επιστημονικές, μπορούν να στηρίξουν μια συζήτηση, κι αν έχεις τα κότσια κάτσε και αναίρεσέ τις μία προς μία, σε πιο σημέιο συμφωνείς και σε ποιο διαφωνείς.

γιατί το πρόβλημα ολόκληρης της συζήτησης είναι ένα και το αυτό: "Εγώ Ξέρω". Καθένας πιστεύει πως Παιδεία είναι: "αυτό που κατέχω εγώ".
Αν συναντήσουμε κάποιον που φανερά δεν μπορεί να ανταποκριθεί ή να μας καταλάβει (μειωμένο λεξιλόγιο, έλλειψη εμπειρίας, κοινωνικές παρωπίδες) τον χαρακτηρίζουμε ως καθυστερημένο και απαίδευτο.
Μολις συναντήσουμε κάποιον που μας βάζει άγνωστες λέξεις, αντί να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε, να αναλογιστούμε μήπως ξέρει κάτι παραπάνω, τον χαρακτηρίζουμε ως σνόμπ γιατί πάλι "το αποδεκτο επίπεδο συζήτησης είναι μόνο το δικό μας".

Μάλλον πρέπει να ξεκινήσουμε από τον ορισμό της λέξης "Συζήτηση" και μετά να προχωρήσουμε στον ορισμό της λέξης "Εξέλιξη"?
...και Εξέλιξη όχι με την δαρβινική έννοια αλλά πολύ πιο απλά με την έννοια της ενηλικίωσης, της προσωπικής και κοινωνικής ωρίμανσης, της ανάπτυξης της ικανότητας του διαλόγου...

Ίσως θα πρέπει να ξανα-ορίσουμε και τη Νοημοσύνη, γιατί σίγουρα δε σημαίνει να παραθέτουμε γελοίους λογοτεχνικοποιημένους συνειρμούς ως λογικά επιχειρήματα:
Παράθεση:
Αλλά η γάτα δαγκώνει και όταν κάνει έρωτα. Δαγκώνει και όταν παίζει.
Διάβολε, και εμείς οι άνθρωποι καμιά φορά δαγκώνουμε όταν κάνουμε έρωτα.
Θυμίζει λίγο το αντίστοιχο "επιχείρημα" του σχολικού βιβλίου της λογικής:
Παράθεση:
Το μπουζούκι είναι όργανο, ο αστυφύλακας είναι όργανο, ο αστυφύλακας είναι μπουζούκι.
Νοημοσύνη δεν σημαίνει να φτιάχνεις εκ των υστέρων επιχειρήματα για να κατατάξεις τις μορφές ζωής από τη μια σε θηράματα (βρώσιμα και α-νόητα) κι απ' την άλλη σε θαυμαστά πλάσματα (νοήμονα, με τα οποία μπορούμε να ταυτιστούμε πιο εύκολα) απλώς για να αισθάνεσαι εντάξει με τον επιλεκτικό σου φόνο.

Νοημοσύνη σημαίνει να προχωράς τον εαυτό σου ώσπου να φτάσεις να θαυμάζεις τη ζωή σε κάθε της έκφανση και να σκοτώνεις μόνο όταν υπάρχει απόλυτη ανάγκη, με σεβασμό και χωρίς ανάγκη τροπαιοποίησης του θύματος σου.

Κάποιες απόμακρες φυλές ιθαγενών ήταν σίγουρα πολύ πιο σοφές απο μας τους δυτικούς...
Μπορεί να μη γνώριζαν την έννοια της λέξης Ισορροπία αλλά τη ζούσαν...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 03-04-09 στις 20:24.
  #234  
Παλιά 03-04-09, 19:51
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

ειμαι σιγουρος οτι αν καλεσουμε και τα παλικαρια του βιντεο στην κουβεντα θα μαθω και αλλα για την αξιολυπητη υπαρξη μου....

ΥΓ αυριο σαββατο ραντεβου ολοι για

σαργους στο αιγαιο
παπιες στον ευρο
βουβαλια στο κανσας
φωκιες στον καναδα
φαλαινες στο γιαπ
αντιλοπες στην τανζανια

οπου να ναι ρε παιδι μου...

περιμενα τοσα χρονια να βρεθει ο ανθρωπος που θα δει μεσα στην ψυχη μου, που θα αποκαλυψει το ψεμα με το οποιο αυτο ταιζομαι και να ξυπνησω...

να βγω στη φυση....να γινω ενα μαζι της....να σκοτωσω και να ΓΟΥΣΤΑΡΩ

σας ευχαριστω για ολη αυτη την κουβεντα


νιωθω αλλος ανθρωπος ηδη


ΥΓ η ειρωνια μου εμφανως καλυπτει την απουσια επιχειρηματων....
εξαλλου επιχειρηματα χρησιμοποιεις οταν υπαρχει λογικη βαση , οχι στην απουσια της (εκει δλδ που τα επιχειρηματα βαφτιζονται ως "φιλοσοφιες", εκει που ο Πλατωνας θα ηταν ενας ακομα φλωρος....επειδη ξερει να τεκμηριωνει....)
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

  #235  
Παλιά 03-04-09, 21:51
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Συγνώμη βρε Ηλία αλλά σε παλιότερα post έχεις βγει απ' τα ρούχα σου γιατί κάποιοι θεωρούν ότι το Δάσος δεν ανήκει στο Περιβάλλον.
Τώρα που μας λες ότι η οικολογία, τα μοντέλα και (κυρίως) η Φιλοσοφία δεν ανήκει στην Παιδεία -που θεωρείς απαραίτητη- μήπως τελικά επαναλαμβάνεις κι εσύ την ίδια μπούρδα αλλά με άλλες λέξεις?
Αν δεν θεωρείς την μόρφωση ως ένα από τα απαραίτητα συστατικά της Παιδείας δηλ. τι θεωρείς?
Μήπως τον κοινωνικό ευπρεπισμό ή το να μη χρησιμοποιεί κάποιος "κακές λέξεις"?
Όπως λέμε γαλλικά και πιάνο?
Όχι ρε Φοίβο. Δε λέω αυτό και θεωρώ πως δε λέω μπούρδες.
Είναι εμφανές αυτό που λέω, απλά τα διαβάζεις έχοντας ήδη παγιωμένη θέση και προσπαθείς να βρεις το λάθος. Λέω πως με τη στοιχειώδη παιδεία που θα έπρεπε να έχουμε, χωρίς απαραίτητα να έχουμε εξειδίκευση στην οικολογία, στη φιλοσοφία κτλ, θεωρώ πως θα μπορούσαμε να συνεννοηθούμε. Γιατί μη μου πεις πως όλοι εμείς που συζητάμε εδώ έχουμε ή θα έπρεπε να έχουμε αυτό το επιστημονικό background για να συνεννοηθούμε!
Λέω πως λίγο από τα στοιχειώδη: Ορθή λογική… Παιδεία…το να σέβεσαι τον άλλον… να είχαμε, θα είχαμε βγάλει άκρη…
Μάλιστα έδωσα έμφαση σε αυτά (οικολογία και φιλοσοφία) διότι χρησιμοποιούνται από διάφορους - και εδώ μέσα – σωρηδόν με βλακώδη και χαζά ‘‘επιστημονικά’’ επιχειρήματα (το επιστημονικά σε εισαγωγικά…εννοώ ανακρίβειες). Δε θέλω να το συνεχίσω αυτό γιατί θα παρεξηγηθώ στο τέλος.
Άλλωστε όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν πως δεν το έχω παίξει ποτέ ο σούπερ επιστήμονας, ούτε έχω την τρέλα άλλων συναδέλφων μου με την επιστήμη.
Εντωμεταξύ αυτό με τα γαλλικά και το πιάνο και τη μη χρήση ‘‘κακών’’ λέξεων!!! Έπεσες στο άτομο…

Παράθεση:
Κυνηγοί μπορεί να είμασταν κάποτε, αλλά σας έχω νέα: Τις τελευταίες 3-4 χιλιάδες χρόνια δε βασιζόμαστε πια σ' αυτό για να επιβιώσουμε.
Δεν ισχυρίστηκε ποτέ κανένας πως κυνηγά για να επιβιώσει! Μην χρησιμοποιείς-τε αυτή την ατάκα ως επιχείρημα των ψ/δων.

Παράθεση:
Υπάρχουν η καλλιέργεια της γης, η βιομηχανική επανάσταση, κοινωνικές δομές, καταγεγραμμένη συλλογική μνήμη, κοινωνική συνείδηση και Ιστορία που περνάει από γεννιά σε γεννιά.
Η Εξέλιξη ξέρετε έχει παρελθον-παρόν-και-μέλλον, γι αυτό λέγεται εξέλιξη.
Το να χρησιμοποιούμε αντίστροφη-δαρβινική θεώρηση όπου μας βολεύει (είμασταν κάποτε κυνηγοί - θα είμαστε πάντα) απομονώνοντας επιλεκτικά κάποια ζωώδη χαρακτηριστικά -που πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχουν καν μέσα μας- για να δικαιολογήσουμε σημερινές μας συμπεριφορές, είναι το λιγότερο αφελές.
Ακόμη χειρότερα δεν είναι αφέλεια, είναι σοφιστεία την οποία κάποιοι προσπαθούν να προάγουν σε επιχείρημα, επειδή βρίσκονται σε άμυνα και θέλουν να υπερασπίσουν τις επιλογές τους.
Σχεδόν συμφωνώ σε αυτά που λες ωστόσο δε με πείθεις πως δεν είναι ηθικά σωστό να κυνηγάω για να τραφώ (με τις αρχές, τον ορθολογισμό και τους ηθικούς κυρίως νόμους, μην τα λέμε 1000 φορές)…

Παράθεση:
Καλά τώρα τα πιστεύεις αυτά που γράφεις?
ή να το θέσω αλλιώς, τα ξαναδιαβάζεις καθόλου αυτά που γράφεις ή απλώς συνδυάζεις προτάσεις για να κάνουν ενοιολογική ομοιοκαταληξία?
Λες να τα έγραψα έτσι στον αέρα; Και ομοιοκαταληξία; Ρε συ έκθεση 12 έγραψα με τα 1000 ζόρια, έχω χάσει απογεύματα εδώ πέρα για να γράψω, δεν τον έχω εύκολο το γραπτό λόγο...

Παράθεση:
Εσύ δηλ. σαν ψαροκυνηγός αυτές τις διαθέσεις έχεις για τους αυτοδύτες: άλλον τον χαλάει να βλέπει κι άλλους να χαίρονται τη θάλασσα...και μετά όταν φοράς τις μπουκάλες, συχτηρίζεις τον εαυτό σου γιατί την προηγούμενη μέρα έπιασες ψάρια?
Πρόσεχε γιατί σε βλέπω καμμιά μέρα να σου επιτίθεσαι ...
Φοίβο αυτά που λέω θα τα καταλάβαινες πολύ εύκολα αν δεν είχες την παγιωμένη θέση περί εγκληματιών και αιμοσταγών δολοφόνων…Έγραψα: τον έναν τον πειράζει αυτό, τον άλλον τον ενοχλεί κάτι άλλο. Αυτό δε σημαίνει πως όλους τους ενοχλούν τα παραπάνω. Άλλωστε δεν κάνουν όλοι και τα 2 χόμπυ για να μπορούν να καταλάβουν την οπτική του άλλου.
Όχι εμένα δε με ενοχλούν αυτά και πίστεψέ με δεν κινδυνεύω να μου αυτοεπιτεθώ. Σε πληροφορώ πως ούτε στην πρώτη μου αυτόνομη κατάδυση δεν έβλεπα τα ψάρια ως υποψήφια θύματα…προσπαθούσα απλά να τα προσεγγίσω, να τα μάθω…δε θεωρώ τον εαυτό μου σχιζοφρενή (ξέρεις κανέναν να το παραδέχεται άλλωστε )…

Παράθεση:
Με αφορισμούς όπως ο παραπάνω ομως (επιστημονικές μαλακίες) το μόνο που μας λες είναι: Αφήστε παιδιά, εγώ ξέρω εσείς είστε άσχετοι. Οι "επιστημονικές μαλακίες" όμως, όταν έστω και σε έναν ελάχιστον βαθμό είναι επιστημονικές, μπορούν να στηρίξουν μια συζήτηση, κι αν έχεις τα κότσια κάτσε και αναίρεσέ τις μία προς μία, σε πιο σημέιο συμφωνείς και σε ποιο διαφωνείς.
γιατί το πρόβλημα ολόκληρης της συζήτησης είναι ένα και το αυτό: "Εγώ Ξέρω". Καθένας πιστεύει πως Παιδεία είναι: "αυτό που κατέχω εγώ".
Όχι ρε Φοίβο, δεν είναι αφορισμοί…ούτε είπα ποτέ πως εγώ ξέρω και εσείς όχι…στον τόσο καιρό που γράφω θα έπρεπε να σε έχω πείσει πως δεν είμαι έτσι. Ακούστηκαν πολλές ‘‘επιστημονικές’’ μαλακίες (τα εισαγωγικά στο επιστημονικές!!!) - και από τα δυο στρατόπεδα που εσείς τα θεωρείτε έτσι - οι οποίες επ ουδενί δεν είναι επιστημονικές. Μάλλον μπερδεύτηκες και το καταλαβαίνω τώρα που το ξαναδιαβάζω…Οκ ίσως θα έπρεπε να βάλω σε εισαγωγικά το επιστημονικές και να μιλήσω για ανακρίβειες οι οποίες σκοπίμως ή μη, χρησιμοποιήθηκαν…Ελπίζω να με καταλάβεις τώρα, δε μπορώ να το αναλύσω καλύτερα…
Όσο για κότσια έχω ένα σωρό…έχω αναλύσει αρκετά αυτά που πιστεύω και με όσο απλό αλλά και επιστημονικό τρόπο μπορούσα…άλλο χρόνο και κουράγιο δεν έχω και δε βλέπω πως θα καταλήξει κάπου…νομίζω πως ήδη έχω μιλήσει αρκετά…

Θα μπορούσα να σου αναφέρω 1000000000 λόγους που θεωρώ υποκριτικές τις περισσότερες θέσεις αυτών που μισούν τους κυνηγούς αλλά για την καμπούρα τους κουβέντα…
Δε βλέπω κανέναν σας να αναρωτήθηκε από πού πίνετε νερό στην Αθήνα…κανείς δεν αναρωτήθηκε και δεν ξεσηκώθηκε όταν διάφοροι στημένοι απατεώνες επιστήμονες πρότειναν να πάνε τα σκουπίδια όλης της αθήνας στη μεγαλόπολη ή στη λαμία…εκεί βάζουμε το γνωστό ρητό του πρώην πρωθυπουργού και των νυν κυβερνώντων: αυτή είναι η Ελλάδα τι να κάνουμε;;;
Το ότι, καλό είναι να κάνουμε ό,τι μπορούμε έστω και για ένα δέντρο, το καταλαβαίνω και συμφωνώ. Όμως μην τρελαινόμαστε και προσπαθούμε να επιβάλουμε τις απόψεις μας σε όλους τους άλλους χωρίς να τους ακούμε…
Πάλι 10000 φορές θα το πώ. Δε φταίει το επιλεκτικό μέσο αν δε χρησιμοποιείται σωστά, ούτε το νερό φταίει που πλημμυρίζουμε, ούτε το χ καλό που με λάθος χρήση μπορεί να φέρει 1000 κακά…
Αυτά είναι αφορισμοί!

Ρε συ μπας και δεν είμαι εγώ ο τρελός αλλά ο ρομαντικότερος που βλέπω πως μια χαρά συμβιβάζονται και τα 2 ;;;
  #236  
Παλιά 03-04-09, 22:53
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Αυτό που αντιλαμβάνομαι να συμβαίνει είναι, ότι ο όλος διαπληκτισμός
μοιάζει σαν να προσπαθούμε να βάλουμε όρια – συρματοπλέγματα - ανάμεσα
σε δυο «συντεχνίες» που μαίνονται να υπερασπίσουν τα υποτιθέμενα κεκτημένα τους.
Ο ένας στην κόντρα κι ο άλλος επίσης.

- Εγώ είμαι ο καλύτερος ρεεεεε!
- Όχι δα εγώ είμαι.
- Εσύ τι έχεις να μας πεις από την πρόοδο και την εξέλιξη σου???
- Ωρέ ξέρεις τι ένστικτα έχεις?
- Πες μας τι πίνεις?
- Να σου βάλω μια μπύρα?
- Δεν διψάω
- Ωρέ, διψάς και δεν το ξέρεις.

Στενάχωρο αλλά είναι έτσι όπως στη συντεχνία των γιατρών, των δικηγόρων, κ.α.
Μόνο το πεδίο δράσης αλλάζει. Εδώ είναι η θάλασσα.
Τι μας ενώνει???

Αποκαρδιωτικό αλλά, μοναχά η ανθρώπινη όψη μας.

Πολλά χρόνια κυνηγός ψαριών, πολλά χρόνια αυτοδύτης αλλά δεν νοιώθω να ανήκω
ούτε στη μια συντεχνία ούτε στην άλλη.
Έχω σκοτώσει ψάρια και θα το κάνω ξανά αν χρειαστεί.
Το ίδιο όπως και άνθρωπο αν χρειαστεί, ξέρω πώς να το κάνω προμελετημένα.
Αυτή την οργάνωση και στρατηγική την εξέλιξα μέσα από το κυνήγι των ψαριών.
Το όνειρο να δω στην ενέδρα τη συναγρίδα να έρχεται, το είχα κάνει πριν να το ζήσω.
Εντάξει το πέτυχα. Ωραία και τώρα τι θα κάνω? θα φτιάξω ένα κανόνι
και θα περιμένω τον προσκυνητή (μιας που είναι και επίκαιρο ψάρεμα) να του τη μπουμπουνίσω ?? (κι αυτό επίκαιρο)
Ναι αλλά κανόνι από ανθρακονήματα με μανιβέλα όπλισης και μουλινέ το μίτο της Αριάδνης.
Εντάξει κι αυτό άμα το ονειρευτώ, είμαι πιο κοντά στο να το πετύχω.
Αλλά άκουσα να λέγεται από ένα παλιό παραγαδιάρη του λιμανιού μια κουβέντα που μ’ άρεσε και την έχω δέσει,
γιατί όλο μου αποκαλύπτει κάτι νέο το μεγαλείο του νοήματός της :

«Πάνω από τρία τινάγματα θεωρείται μαλαΚία»

Μετά από αυτό έστρεψα σε άλλα όνειρα τα μυαλά μου, που ομολογώ
ήταν σκέτος πόλεμος.
Έκανα άλλες δοκιμές με τα όνειρά μου και βγήκαν ακόμα κι οι άσχημες
και το περίεργο είναι ότι δεν ήξερα ότι κι αυτό μπορεί να συμβεί.
Κάποτε λοιπόν αποφάσισα να μην βλάπτω κανέναν όσο το δυνατόν συνειδητά μπορούσα να το κάνω και χωρίς να εθελοτυφλώ.
Έτσι μπορεί να μην καταφέρνω να τα κονομάω όπως Γιώργο Δεμέτη
μπορεί να φαντάζεσαι για τους περισσότερους που έχουν καταδυτικό κέντρο, καταφέρνω όμως
να ονειρεύομαι ευχάριστα.
Ναι. Εισπράττω και ένα ευχαριστώ από έναν που έτυχε και είχε όφελος από τις ενέργειές μου.

Τους ροφούς δεν με ενδιαφέρει να τους δείξω στους τουρίστες, μα το Γλαύκο.
Γουστάρω και ευχαριστιέμαι να τους δω εγώ.
Αυτή η ευχάριστη αίσθηση εξακολουθεί να παραμένει η ίδια από τα περασμένα χρόνια του ψαροκυνηγιού,
τότε που αρκούσε να το δω το ψάρι και ας μην το έπαιρνα,
τότε που κοιμόμουν κυριολεκτικά, κολυμπώντας από κάβο σε κάβο
για να συντομεύσω στα σούρουπα την επιστροφή.

Παναγιώτη, για την ειρωνεία όλων όσων τη χρησιμοποιούν έγραψα με αφορμή το γραπτό του Φοίβου.
Οι πρώτες δημοσιεύσεις ήταν όντως προκλητικές και δεν τιμούν τους συγγραφείς τους.
Ομολογώ όμως ότι με το σαρκασμό του Μιχάλη, γέλασα.


Για το ψαροκυνήγι τώρα.
Θεωρώ ότι το πρωταπριλιάτικο αστείο του Νεοκλή αργά ή γρήγορα θα γίνει πραγματικότητα.

Θα απαγορευτεί γιατί
  • Τα ψάρια μειώνονται, οι ψαροτουφεκάδες αυξάνονται. (Μόδα είναι)
  • Τα ψάρια μειώνονται, οι «οικολόγοι» αυξάνονται. (Μόδα κι αυτό)
  • Τα ψάρια μειώνονται οι αυτοδύτες αυξάνονται (κι αυτό Μόδα)
Το μόνο που πιθανά να καθυστερήσει την απαγόρευση είναι τα κέρδη των εμπόρων
Από την πώληση όπλων που θα αντικαταστήσουν με σύνεργα αυτόνομης.

Από το 1999 που βουτάω και αυτόνομα, τα ψάρια μπορώ να βεβαιώσω ότι αν υπάρχουν
δεν τα ενοχλούν οι μπουρμπουλήθρες όπως ειπώθηκε, τα ενοχλεί το
κυνήγι και πράγματι σε αυτή την δεκαετία έχουν μειωθεί υπερβολικά αισθητά.

Το Δεκέμβρη βούτηξα στην προβλήτα που δένει το πλοίο της γραμμής (στο λιμάνι)
να κάνω μια κινηματογράφηση για την επισκευή σπηλαιώσεων που είχαν πραγματοποιηθεί.
Το θέαμα που αντίκρυσα με γύρισε πολλά χρόνια πίσω.
Σαργοί κιλίσιοι, στήρες δίκιλες και άλλα καλά που παρόλο το θόρυβο από τα
πλοιάρια που μπαινόβγαιναν και που εμένα με ενοχλούσε στα αυτιά αυτά σαν να μην έτρεχε τίποτα, σουλατσάριζαν αμέριμνα τριγύρω.

Δράκο, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια (αλλού) και για τον ένα από τους λόγους ύπαρξης μου στο διαδύκτιο.

Είναι διαφήμιση, αλλά γουστάρω κι επειδή θέλω να πάρετε και να έχετε μια ιδέα για τους πληθυσμούς των ψαριών,
σας προσκαλώ όσους ελεύθερους δύτες έχετε κάνει δημοσιεύσεις σε τούτο το Θρέαντ (όπως λένε και στην πατρλίδα μου)
να έρθετε στη Νάξο να κάνουμε ένα σχολείο αυτόνομης με 50% της τιμής έκπτωση
και μετά να ξαναποστάρετε. Το αυτό ισχύει και για τον Άμπαλλο.
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apeiranthos : 03-04-09 στις 22:56.
  #237  
Παλιά 04-04-09, 18:57
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που αντιλαμβάνομαι να συμβαίνει είναι, ότι ο όλος διαπληκτισμός
μοιάζει σαν να προσπαθούμε να βάλουμε όρια – συρματοπλέγματα - ανάμεσα
σε δυο «συντεχνίες» που μαίνονται να υπερασπίσουν τα υποτιθέμενα κεκτημένα τους.
Ο ένας στην κόντρα κι ο άλλος επίσης.

Γεια σου Μανόλη, δεν νομίζω ότι είναι έτσι και θα σου πω το γιατί δίνοντας σου ένα παράδειγμα.

Εδώ στην πόλη που ζω (Αμβούργο), τώρα που άνοιξε ο καιρός, το κέντρο της υπαίθριας ζωής βρίσκεται στην μεγάλη λίμνη, στο κέντρο της πόλης. Γύρω από την λίμνη (7,5 χιλιόμετρα) απλώνεται ύπαιθρος, γεμάτη δέντρα και λουλούδια, κι΄ εδώ συναντάς τους πάντες. Υπάρχουν πανκ με τα σκυλιά τους, ομυφυλόφιλες γυναίκες και άντρες περπατώντας πιασμένοι από το χέρι, yuppies, strates, και λόγω της πολιτισμικότητας που υπάρχει βλέπεις και Αφγανούς να κάνουν βόλτα με τις φέροντας μπούρκα γυναίκες τους και τα παιδιά τους. Κανείς δεν πειράζει τον άλλον και περπατούν όλοι ευχαριστημένοι απολαμβάνοντας την λιακάδα, έχοντας η κάθε κοινωνική ομάδα τον δικό της κώδικα και τις δικές της αρχές. Αυτό γίνεται κάθε χρόνο από την άνοιξη μέχρι τον χειμώνα.

Πριν καμιά δεκαριά χρόνια κάποιοι άρχισαν να κόβουν τις τουλίπες στην αρχή και μετά και άλλα λουλούδια. Αρχικά δεν έδωσε κανείς σημασία, λόγω της πληθώρας των λουλουδιών, μέχρι που τα άνθη χρόνο με τον χρόνο άρχισαν να μειώνονται. Έφτασε ένα σημείο λοιπόν που αν έκοβες λουλούδι θα στην έλεγαν άγρια, ο πανκ με τον δικό του κώδικα, ο yuppie με τον δικό του και ο Αφγανός, στην χειρότερη περίπτωση, σε βαριά ορεσίβια Παστούν. Όταν το κακό παράγινε, ψηφίστηκε νόμος ο οποίος ορίζει ένα τεράστιο πρόστιμο σε αυτόν που θα συλληφθεί να κόβει τα άνθη. Από τότε τα λουλούδια πλήθυναν και πάλι. Νομίζω ότι γίνεται κατανοητό ότι τα κάθε είδους υλικά αποθέματα έχουν να κάνουν με ολόκληρο το κοινωνικό σύνολο.

Μεταφερόμενοι στη Ελλάδα έχουμε κάποιες ομάδες όπως, οι αυτοδύτες, οι απνεΐστες, οι ψαροτουφεκάδες, οι ερασιτέχνες ψαράδες, οι επαγγελματίες ψαράδες, οι ψαρομπούκαλοι, οι ψαρομανάβηδες κλπ., οι οποίοι κινούνται στον ίδιο χώρο, στην Θάλασσα. Απ΄ αυτούς οι μόνοι που δεν αφαιρούν κάτι από τον βυθό είναι οι απνεΐστες και οι αυτοδύτες, όλες οι υπόλοιπες ομάδες αφαιρούν, είτε όστρακο είναι αυτό, είτε ψάρι, είτε κάτι άλλο, η πράξη της απόσπασης δηλαδή, και της αφαίρεσης ισχύει. Εδώ έχουμε επίσης το φαινόμενο ότι τα αποθέματα των ψαριών τα τελευταία χρόνια έχουν μειωθεί επικίνδυνα και πολλά είδη ψαριών έχουν μπει στην κόκκινη λίστα σαν προστατευμένα. Παρατηρείται λοιπόν το εξής, βγαίνει ο υπεύθυνος επαγγελματίας και λέει, «παιδιά δεν έχει ψάρι, πως θα ζήσω την οικογένεια μου;», βγαίνει ο ανεύθυνος επαγγελματίας και λέει τα ίδια, αλλά ταυτόχρονα στη ζούλα θα ρίξει το μασούρι, θα χρησιμοποιήσει το δίχτυ με το μικρό μάτι, θα βγάλει παράνομο δόλωμα την εποχή που απαγορεύεται κλπ. Παράλληλα θα έρθει ο ψαρομπούκαλος και ο ελεύθερος, που πουλάει τα ψάρια, γιατί άλλωστε να μη το κάνει μια και η φύση τον προίκισε κατάλληλα για βαθιές βουτιές, θα πάρουν κι΄ αυτοί ότι είναι και θα το σπρώξουν στην αγορά είτε μέσω του τακιμιασμένου ψαρομανάβη, είτε μόνοι τους. Μετά θα έρθει ο πωρωμένος που έχει ανοιχτούς λογαριασμούς με τα μεγάλα ψάρια για να τους ανοίξει «μια όμορφη τρύπα με την 7άρα του» για να βγει στην συνέχεια φωτογραφία που θα την δείχνει ανεβάζοντας τις αντρικές μετοχές του σαν κυνηγού, δοξαζόμενος από τα συγχαρητήρια του όχλου. Θα έρθει στην συνέχεια ο οστρακοαλιέας για να βγάλει το σκουλήκι, -και ενίοτε τις γυαλιστερές και τα κυδώνια-, αλλά επειδή είναι βαθιά χωμένο και τον κουράζει, θα βάλει την υδροβολή αφήνοντας κρανίου τόπο πίσω του.

Όλοι αυτοί καταστρέφουν την Θάλασσα, την βιάζουν, και το χειρότερο είναι ότι ο ένας κατηγορεί τον άλλον σαν φταίχτη. Του μιλάς ευγενικά και λογικά και σου απαντά «ναι ρε φίλε, αλλά η ζημιά που κάνω εγώ είναι μικρή, η τράτα φταίει» και η εκάστοτε τράτα. Κανείς δεν βλέπει την ευθύνη που φέρει αυτός. Από την άλλη υπάρχει το σύνδρομο του νεοέλληνα ο οποίος θέλει στο «χαϊλίκι» του να φάει το ψάρι το «αλανιάρικο» και να το «πληρώσει βρε αδερφέ, του ιχθυοτροφείου δεν λένε». Γεγονός που με την σειρά του, σε συνδυασμό με την έλλειψη, στέλνει τις τιμές των ψαριών στα ύψη, καθιστώντας το καλό και μεγάλο ψάρι αντικείμενο του πόθου και του κοινωνικού status. Ταυτόχρονα υπάρχει ένας διεφθαρμένος και δωροδοκούμενος κρατικός μηχανισμός ο οποίος εξογκώνει το πρόβλημα, σε απίστευτο βαθμό, είτε κλίνοντας τα μάτια στην παρανομία, είτε συνεργαζόμενος μαζί της. Από την άλλη έρχονται οι ψαροτουφεκάδες με το επιχείρημα ότι ο νόμος τους επιτρέπει τόσα κιλά, τόσα μαύρα, τόσα άσπρα και έχουν τα δικιά τους κι΄ αυτοί. Σε όλους αυτούς προστίθεται η μεσαία και φτωχή ανθρώπινη μάζα, της οποίας η διατροφή περιέχει ψάρι σε σταθερή βάση αιώνες τώρα. Το θέμα όμως είναι ότι δίκιο ο ένας, δίκιο ο άλλος, η θάλασσα άδειασε και τα τελευταία ψάρια που ξέμειναν, είναι οι τελευταίοι των Μοϊκανών. Τι γίνεται λοιπόν; Το θέμα είναι να δούμε ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο; Ποιος θα το κάνει, ο νομοθέτης; Πόσο χρόνο θα πάρει; Μήπως μέχρι τότε δεν έχει μείνει τίποτα πια;

Έτσι κάποιοι από μας πήραν τις αποφάσεις τους, για τον εαυτό τους, πιστεύοντας ότι κάθε αλλαγή προέρχεται αρχικά πάντα από μας τους ίδιους. Οι αποφάσεις αυτές αποτελούν ένα ηθικό πλέγμα το οποίο αρθρώνεται μέσα από έναν κοινωνικό και φραστικό κώδικα. Το πρόβλημα λοιπόν που δημιουργήθηκε δεν είναι τα όρια και τα συρματοπλέγματα ανάμεσα σε δυο συντεχνίες, όπως αναφέρεις Μανόλη, αλλά η διαφορά στην ουσία. Εγώ προσωπικά, και δεν είναι θέμα εριστικής προκατάληψης, θεωρώ ότι δεν υπάρχει τίποτα κοινό ανάμεσα στους αυτοδύτες, απνεΐτες και υπεύθυνους και νομοταγείς επαγγελματίες παράκτιους ψαράδες από την μια, και όλους τους υπόλοιπους από την άλλη. Ναι είναι σωστό ότι το ψαροτούφεκο είναι μια νόμιμη δραστηριότητα και σέβομαι τον νόμο, αλλά η άποψη μου είναι ότι κάνει κακό και θα προσπαθήσω όσο περνά νόμιμα από το χέρι μου να συμβάλω ώστε να χαρακτηριστεί παράνομο. Ταυτόχρονα όμως η διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων παραμένει. Ναι θεωρώ ότι δεν έχουμε τίποτα κοινό με τους ψαροτουφεκάδες, πέρα από τα προφανή κοινά που έχουν όλοι όσοι ασχολούνται με την θάλασσα, από τους χειμερινούς κολυμβητές μέχρι αυτούς που ψαρεύουν σπάρους από την ακτή, την αγαπάμε όλοι. Δεν είναι πόλεμος χαρακωμάτων, είναι μια θέση ουσίας στη ζωή. Δεν είναι μόδα, είναι κοινωνικός τρόπος αντιμετώπισης από την μια, και συνειδητής προσέγγισης στη φύση από την άλλη. Δηλαδή τι να συζητήσει κανείς με κάποιον του οποίου οι θέσεις είναι de facto αντίθετες από τις δικές σου; Θα πείσουμε τους ψαροτουφεκάδες εμείς να παρατήσουν το τουφέκι και να πάρουν τις κάμερες ή θα πείσουν αυτοί εμάς να παρατήσουμε τους ρυθμιστές και να πιάσουμε τα όπλα; Ή να το παίξουμε πότε Βούδας, πότε Κούδας, πότε Ιησούς κι΄ Ιούδας; Την μια τουφέκι την άλλη ρυθμιστής;

Εντάξει δεν περιμένω απάντηση, είναι ρητορικές ερωτήσεις.

Τώρα όσο αφορά εμένα, γιατί όπως είδα «φίλο μας» με ανεβάζουν «φίλο μας» με κατεβάζουν. Ίσως «η σύμβαση τους διαισθάνθηκε σ΄ αυτόν μιαν άλλη απειλή».

Μανόλη,
είμαι 51 ετών και προέρχομαι από ναυτική οικογένεια με παππού και θείους σφουγγαράδες και οστρακοαλιείς. Πέρασα πολύ χρόνο στη Θάλασσα και με το τουφέκι στο χέρι, και με το παραγάδι, και με τον ναργιλέ. Είδα από πολύ νωρίς όμορφες υποβρύχιες εικόνες, που τότε δεν ήξερα να εκτιμήσω. Είδα τον αλόγιστο βιασμό της Θάλασσας σε πολλές μορφές. Να βγάζουν τους αστακούς σε ποσότητες, να κρατάνε τις ουρές, πετώντας το υπόλοιπο, να τις βελονιάζουν και να κρεμάνε τις αρμαθιές για να τις κάνουν λιαστές. Είδα την αλόγιστη σφαγή των ροφών, όλα στη φτήνια, χωρίς κανένα μέτρο. Είδα όλη την εκμετάλλευση του βυθού, λες και ήταν η τελευταία ημέρα της ζωής και την επομένη δεν θα υπήρχε κόσμος.
Έκανα το πρώτο μου επίσημο καταδυτικό σχολείο το 76 και αμέσως μετά από αυτό πήγα στην Ερυθρά που τότε δεν υπήρχε σχεδόν τίποτα. Από εκείνη την εποχή ξεκίνησα τα καταδυτικά μου ταξίδια ανά τον κόσμο. Κάθε φορά που ερχόμουν στην Ελλάδα το άνοιγμα της ψαλίδας ανάμεσα στους ελληνικούς βυθούς και ανάμεσα σ΄ αυτούς που έβλεπα (όχι μόνο τροπικούς) όλο και μεγάλωνε. Τώρα πλέων δεν υπάρχει τίποτα, μόνο κρανίου τόπος. Μια σκιά να θυμίζει αυτό που έβλεπα στις δεκαετίες του 60 και του 70. Η μόνη ανάσα, τα βαθιά ναυάγια και οι μεσοπέλαγες ξέρες, και αυτά θέλω να μείνουν και προσπαθώ γι΄ αυτό.

Ίσως παραξενεύτηκες για την άμεση και δυναμική αντίδραση μου σε κάποια ποστ εδώ μέσα, θέλω να σε πληροφορήσω ότι αυτό έχει να κάνει με ιδιαίτερες ευαισθησίες δικές μου. Θα πρέπει να τονίσω όμως ότι το αρχικό μου ποστ ήταν μόνο το εξής σχόλιο, «Αν δεν μασήσεις καλά τον Σοπενχάουερ φέρνει πνευματική δυσκοιλιότητα, ενίοτε και φόνο.......».
Είμαι ιστορικός μουσικολόγος και συμμετείχα για δυο χρόνια σε μια πανεπιστημιακή έρευνα η οποία είχε σαν ερευνητικό στόχο τις ορχήστρες των Εβραίων στα γερμανικά στρατόπεδα συγκέντρωσης, από το 1936 μέχρι το τέλος του πολέμου. Η ενασχόληση με την έρευνα αυτή, μου κληροδότησε έναν μεγάλο σεβασμό για την ζωή και μια φοβερή απέχθεια για τον αναίτιο φόνο. Όταν λοιπόν διαβάζω έναν ύμνο στον φόνο, πακεταρισμένο σε κακής ποιότητας λογοτεχνία, η οποία εμπεριέχει άσχημα διατυπωμένα «αυγά του φιδιού», είναι σίγουρο ότι θα αντιδράσω, όπως αντιδρώ σε κάθε αναίτιο φόνο. Ίσως αυτό που θα μπορούσε να σου φανεί υπερβολικό είναι η αναφορά μου στο Seppuko. Το τελευταίο αυτό δεν είναι φόνος όμως, είναι σύμφωνα με το, σίγουρα μιλιταριστικό, Μπουσίντο, ο κώδικας του ανώτατου άσπιλου επιπέδου της καθαρής συνείδησης. Το non plus ultra της υπευθυνότητας και του ελέγχου επάνω στην σάρκα. Ο πράτων δείχνει την καθαρότητα του «χάρα» του. Το ότι πεθαίνει, είναι δευτερεύων. Ποιοτικά πολύ μακριά, από το να καρφώσεις μια 7άρα σε ένα όμορφο πλάσμα του οποίου το μόνο λάθος είναι ότι δεν γεννήθηκε άνθρωπος.

Όλα αυτά στα έγραψα για να σου παραθέσω δημόσιο στίγμα και να σου δείξω ότι είμαι ανοιχτός στον διάλογο. Όχι όμως στον διάλογο του είδους «δεν ξέρεις την έννοια της εντροπίας και είμαστε πάτσι», γιατί η εντροπία (βλ. von Neumann entropy, βλ. entropy and life, βλ. entropy and sociological definitions), όπως όλες οι μεγάλες πύλες της σκέψης, δεν είναι μόνο θερμοδυναμικό φαινόμενο.

Σε χαιρετώ και σε ευχαριστώ που συμπεριέλαβες το όνομα μου για την παράθεση της βιβλιογραφίας σε σχέση με τις αρχαίες ελληνικές επιτάφιες επιγραφές και το ποίημα Πόρφυρας του Διονύσιου Σολωμού, στο κείμενο σου. Αυτό δείχνει ακέραιο χαρακτήρα.

DG

Υ.Γ.
Για όσους είχαν πρόβλημα με την γλώσσα που συνήθως χρησιμοποιώ για να εκφραστώ, ελπίζω σήμερα να τα πήγα καλύτερα.
Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι αυτό ήταν το τελευταίο μου ποστ σ΄ αυτό το thread, γιατί θεωρώ ότι χρωστούσα στον Μανόλη και σε κάποιους άλλους εδώ μέσα, μια απάντηση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 04-04-09 στις 19:02.
  #238  
Παλιά 04-04-09, 20:12
pescador pescador is offline
Banned
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Καλησπέρα

Ξεκίνησα να διαβάζω με ενδιαφέρον το θέμα και σε κάποια φάση τα πήρα άσχημα ... αλλά ευτυχώς διάβασα το τελευταίο ποστ του φίλου του γκάλον και γέλασε λίγο το χειλάκι μου….όλα εξηγούνται.....Όλοι οι Λαζογερμανοί γίνονται βασιλικότεροι του Βασιλέως....ΝΟΜΟΣ χαχαχαχαχαχαχαχα...Μπας και τους συμπαθήσουν οι γερμανοί και τους ενσωματώσουν...εξού και ατάκες με τα ες ες.....

Καταρχάς να συστηθώ. Λέγομαι Κώστας και είμαι ψαροντουφεκάς. Εγώ δεν θα κάτσω να απολογηθώ και θα μαλώσω και τους υπόλοιπους που το έκαναν....

Σε ποιον απολογήστε ρε παιδιά;

Στις μποτίλιες; πλάκα κάνετε; Οι άνθρωποι έχουν ρημάξει τις θάλασσες και για αυτό το λόγο τους απαγορευόταν να βουτάνε.

Είχα γράψει πολλά ακόμα αλλά τα σόκιν τα έσβησα....κρίμα είναι να πέσω στο επίπεδο των μπουκαλαίων. Δεν παίζει πάντως μάγκες ξεχάστε το. Εσείς μπορείτε να λέτε ότι θέλετε εδώ. Έξω όμως όλοι ξέρουν τι εστί μπουκαλάκιας. Για να μην τρελαθούμε κιόλας δηλαδή.

Έχετε μόνο μια δικαιολογία πάντως για τη συμπεριφορά σας. Επειδή όπως είπαμε και παραπάνω μέχρι προχτές είσασταν στις πισίνες έχετε μείνει άναυτοι και δεν έχετε ιδέα από τρόπο συμπεριφοράς. Λογικό αλλά κρίμα μια και κάνετε και τους επιστήμονες.

Εσύ γκάλον ακόμα στις πισίνες ξέμεινες. κέντα δικέ μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pescador : 04-04-09 στις 20:20.
  #239  
Παλιά 04-04-09, 20:32
Το avatar του χρήστη Σιαβελής Γιώργος
Σιαβελής Γιώργος Σιαβελής Γιώργος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Καματερό Αττικής
Μηνύματα: 93
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pescador Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Ξεκίνησα να διαβάζω με ενδιαφέρον το θέμα και σε κάποια φάση τα πήρα άσχημα ... αλλά ευτυχώς διάβασα το τελευταίο ποστ του φίλου του γκάλον και γέλασε λίγο το χειλάκι μου….όλα εξηγούνται.....Όλοι οι Λαζογερμανοί γίνονται βασιλικότεροι του Βασιλέως....ΝΟΜΟΣ χαχαχαχαχαχαχαχα...Μπας και τους συμπαθήσουν οι γερμανοί και τους ενσωματώσουν...εξού και ατάκες με τα ες ες.....

Καταρχάς να συστηθώ. Λέγομαι Κώστας και είμαι ψαροντουφεκάς. Εγώ δεν θα κάτσω να απολογηθώ και θα μαλώσω και τους υπόλοιπους που το έκαναν....

Σε ποιον απολογήστε ρε παιδιά;

Στις μποτίλιες; πλάκα κάνετε; Οι άνθρωποι έχουν ρημάξει τις θάλασσες και για αυτό το λόγο τους απαγορευόταν να βουτάνε.

Είχα γράψει πολλά ακόμα αλλά τα σόκιν τα έσβησα....κρίμα είναι να πέσω στο επίπεδο των μπουκαλαίων. Δεν παίζει πάντως μάγκες ξεχάστε το. Εσείς μπορείτε να λέτε ότι θέλετε εδώ. Έξω όμως όλοι ξέρουν τι εστί μπουκαλάκιας. Για να μην τρελαθούμε κιόλας δηλαδή.

Έχετε μόνο μια δικαιολογία πάντως για τη συμπεριφορά σας. Επειδή όπως είπαμε και παραπάνω μέχρι προχτές είσασταν στις πισίνες έχετε μείνει άναυτοι και δεν έχετε ιδέα από τρόπο συμπεριφοράς. Λογικό αλλά κρίμα μια και κάνετε και τους επιστήμονες.

Εσύ γκάλον ακόμα στις πισίνες ξέμεινες. κέντα δικέ μου
προλαβα και διαβασα οτι δεν εχεις συναντησει ΚΑΝΕΝΑΝ με μποτιλια που να μην ψαρευει ,γιατι ΟΛΟΙ ψαρευουν.
πες μου και το ονομα σου για να σου πω και εγω φιλε μου οτι ΝΑΙ υπαρχουν μερικοι μακακες που το κανουν αλλα οχι ΟΛΟΙ. εγω δεν ψαρευω οπως και σχεδον ολοι εδω μεσα. και λεω σχεδον γιατι δεν τους ξερω ολους. με λενε Σιαβελή Γιώργο και επειδη εισαι μαγκας αποδειξε αυτο που εγραψες αλλα αμεσως το εσβησες.... ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΑΡΕΥΩ
  #240  
Παλιά 04-04-09, 21:03
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pescador Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Ξεκίνησα να διαβάζω με ενδιαφέρον το θέμα και σε κάποια φάση τα πήρα άσχημα ... αλλά ευτυχώς διάβασα το τελευταίο ποστ του φίλου του γκάλον και γέλασε λίγο το χειλάκι μου….όλα εξηγούνται.....Όλοι οι Λαζογερμανοί γίνονται βασιλικότεροι του Βασιλέως....ΝΟΜΟΣ χαχαχαχαχαχαχαχα...Μπας και τους συμπαθήσουν οι γερμανοί και τους ενσωματώσουν...εξού και ατάκες με τα ες ες.....

Καταρχάς να συστηθώ. Λέγομαι Κώστας και είμαι ψαροντουφεκάς. Εγώ δεν θα κάτσω να απολογηθώ και θα μαλώσω και τους υπόλοιπους που το έκαναν....

Σε ποιον απολογήστε ρε παιδιά;

Στις μποτίλιες; πλάκα κάνετε; Οι άνθρωποι έχουν ρημάξει τις θάλασσες και για αυτό το λόγο τους απαγορευόταν να βουτάνε.

Είχα γράψει πολλά ακόμα αλλά τα σόκιν τα έσβησα....κρίμα είναι να πέσω στο επίπεδο των μπουκαλαίων. Δεν παίζει πάντως μάγκες ξεχάστε το. Εσείς μπορείτε να λέτε ότι θέλετε εδώ. Έξω όμως όλοι ξέρουν τι εστί μπουκαλάκιας. Για να μην τρελαθούμε κιόλας δηλαδή.

Έχετε μόνο μια δικαιολογία πάντως για τη συμπεριφορά σας. Επειδή όπως είπαμε και παραπάνω μέχρι προχτές είσασταν στις πισίνες έχετε μείνει άναυτοι και δεν έχετε ιδέα από τρόπο συμπεριφοράς. Λογικό αλλά κρίμα μια και κάνετε και τους επιστήμονες.

Εσύ γκάλον ακόμα στις πισίνες ξέμεινες. κέντα δικέ μου
Σκεφτόμουν πολύ σοβαρά την περίπτωση να σβηστεί το παραπάνω post, αλλά τελικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να μείνει εδώ, δημόσιο, να το διαβάζουν όλοι...


Δημήτρη Γκαλών, συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα έγραψες παραπάνω, λες να είμαι μπουκαλέος Λαζογερμανός και δεν το έχω συνειδητοποιήσει?
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 04-04-09 στις 21:31.
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.