Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 23-10-08, 09:52
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
και για να πω και γω την αμερικανια μου (αφου δε ξερω γαλικα)
I may disagree with what you have to say, but I shall defend, to the death, your right to say it.
François-Marie Arouet
Otherwise known as Voltaire....
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-10-08, 10:16
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

σε μπλέ τα δικά μου...

Σε καταδύσεις ψυχαγωγίας ΔΕΝ χρειάζεται long hose γιατί ούτε διείσδυση σε ναυάγιο κάνεις ούτε θεωρητικό ταβάνι έχεις, ώστε να αναγκαστείς να κάνεις sharing για πολύ ώρα: εάν παρουσιαστεί πρόβλημα, δείνεις το χταπόδι σου και βγαίνετε και οι δύο έξω. End of story.
Τώρα κατάλαβες. Υπάρχουν και άλλα θεωρητικά ταβάνια. Μερικές φορές οι ανάδυση είναι επικίνδυνη λόγο σκαφών. Επίσης μπορεί ο καιρός, το ρεύμα και και και να κάνουν προτιμότερη την λύση της υποβρύχιας πορείας με το χταπόδι Αντί να το κάνεις (γιατί αν πρέπει θα το κάνεις) με το 0.75 σωλήνα δεν θα βόλευε να μπορείς να κάνεις το κάνεις σαν άνθρωπος;

Δεν είναι δικαιολογία το παραπάνω. Εάν υπάρχουν σκάφη και είναι προβληματική η ανάδυση α) ΔΕΝ καταδυόμαστε εκεί, β) DSMB, μπαλονάκι και σημαδούρα όπως άλλωστε απαιτεί ο νόμος, γ) technical configuration, γύρνα σε hogarthian ή όπως αλλιώς θέλεις να το ονομάσεις με long hose στο στόμα και με bungee το κοντό στο λαιμό.

Δύο λάθη φίλε Νεοκλή δεν κάνουν ποτέ ένα σωστό...


Καταλαβαίνω την ανάγκη μακρύτερου σωλήνα στο χταπόδι (για μη έμπειρους το μοίρασμα αέρα με χταπόδι παρουσιάσει θέματα), αλλά τα 2μ είναι overkill. Εγώ έχω μακρύ χταπόδι 1,1μ για να κάνω την ζωή μου (και του άλλου) εύκολη χωρίς να έχω 2μ σωλήνα να τακτοποιήσω μέσα σε τσέπη bcd.
Αυτό το κρατάω. Θα μπορώ όμως να συνεχίσω την κατάδυση μέχρι να βρω ένα ασφαλές σημείο ανάδυσης;

Εάν, ως όφειλες έχεις σχεδιάσει σωστά την κατάδυση σου, δεν πρέπει έχεις ταβάνι και άρα μπορείς να αναδυθείς με ασφάλεια παντού. Dive safely or not dive at all. Εάν πάλι έχεις ταβάνι (για οποιονδήποτε λόγο), go technical. Τα πράγματα είναι πολύ απλά και ο τροχός έχει ανακαλυφθεί, δεν χρειάζεται να τον ανακαλύψεις ξανά εσύ.

.

Αυτό το σωστό και λάθος, το hogarthian, το neoklathian κοκ μου θυμίζει την εφηβεία μου που για να είσαι σωστό «μέταλο» έπρεπε να έχεις κολλητό παντελόνι χρώματος μαύρου, μαλλί κάπως, πουκάμισο ανοιχτό, παπούτσια αρβύλες ή allstar. Αλλιώς ήσουν «φλώρος». Το ίδιο γίνεται σήμερα με τους trendy και τους emo, αλλά και με τους δύτες.
Ρε φίλε, δεν έχει να κάνει με μόδα... έχει να κάνει με την συσωρευμένη εμπειρία χιλιάδων δυτών και εκπαιδευτών, με μοναδικό γνώμονα την ασφάλεια.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-10-08, 11:15
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Εγώ ακόμη απορώ πως μπορείς να καταφέρεις να μείνεις από αέρα. Εκτός από κάποια βλάβη η οποία είναι συνήθως ανθρώπινο λάθος (πχ μη επαρκή πρωτοβάθμια συντήρηση) και όχι τυχαία.

Γιατί αν βουτάς με τέτοιους τύπους που το καταφέρνουνε ή κόψε τις βουτιές ή βούτα μόνος σου και παράτα τους 2μετρους σωλήνες.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-10-08, 11:37
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Παράθεση:
Δεν είναι δικαιολογία το παραπάνω. Εάν υπάρχουν σκάφη και είναι προβληματική η ανάδυση α) ΔΕΝ καταδυόμαστε εκεί, β) DSMB, μπαλονάκι και σημαδούρα όπως άλλωστε απαιτεί ο νόμος, γ) technical configuration, γύρνα σε hogarthian ή όπως αλλιώς θέλεις να το ονομάσεις με long hose στο στόμα και με bungee το κοντό στο λαιμό.
α) ΟΚ
β) το μπαλονάκι πάντα υπάρχει αλλά με έναν δύτη στο μισό μετρο από σένα άντε πέτα DSMB. Γίνεται αλλά το βρίσκω αγχωτικό
γ) είπαμε... κοντά τα χέρια απο το δεύτερο σταδιό μου

Παράθεση:
Αυτό το κρατάω. Θα μπορώ όμως να συνεχίσω την κατάδυση μέχρι να βρω ένα ασφαλές σημείο ανάδυσης;
Εάν, ως όφειλες έχεις σχεδιάσει σωστά την κατάδυση σου, δεν πρέπει έχεις ταβάνι και άρα μπορείς να αναδυθείς με ασφάλεια παντού. Dive safely or not dive at all. Εάν πάλι έχεις ταβάνι (για οποιονδήποτε λόγο), go technical. Τα πράγματα είναι πολύ απλά και ο τροχός έχει ανακαλυφθεί, δεν χρειάζεται να τον ανακαλύψεις ξανά εσύ.
Στην ερώτηση που έκανα απαντάνε με ένα ναι ή με ένα όχι!
Αν είχαμε κάνει όλα τα πράγματα καλά δεν θα μας είχε τελειώσει και ο αέρας
Πάντως με το παραπάνω σκεφτικό θα έπρεπε να βουτάμε με technical εξοπλισμό (και μαλιστα για σπηλαιοκατάδυση) σε κάθε μας βουτιά. Είναι αδύνατον να μαντέψεις πότε θα έρθει ένα μπουρίνι ή πότε θα αποφασίσει ο ψαράς της περιοχής να ρίξει διχτυα δίπλα απο την ακτή ή πότε θα έρθει ο/οι καπετάνιος/οι του ΣΚ να κόψει βόλτες πάνω από την σημαδούρα σου ή πότε θα χαθείς και θα βρεθείς μεσοπέλαγα (όλα στο πρόγραμμα είναι, σε κανένα δεν τελείωσε ο αέρας από εξυπνάδα. Κάτι λάθος έκανε.

Παράθεση:
Ρε φίλε, δεν έχει να κάνει με μόδα... έχει να κάνει με την συσωρευμένη εμπειρία χιλιάδων δυτών και εκπαιδευτών, με μοναδικό γνώμονα την ασφάλεια.
... των τεχνικών δυτών.

Εγώ πάλι δεν έχω δει πουθενά κάπου να λέει μην έχεις μακρύ χταπόδι διότι όταν κάνεις την κίνηση α,β,γ που έμαθες στο open θα δημιουργήσει αυτό και εκείνο το πρόβλημα. Μόνο ο Χρήστος έκατσε και ανέλυσε με την γνωστή μεθοδικότητά του το πρόβλημα

Χρήστο σωστό αυτό που λες με τον πανικό. Ο μακρύς σωλήνας χρησιμοποιείται όταν ο άλλος είναι ήρεμος. Αλλιώς ούτε DSMB προλαβαίνεις ούτε "διαδρομές" κάτω από το νερό ούτε τίποτα. Ρωμαϊκή λαβή, τον κοιτάς στα μάτια και τον ηρεμείς. Όταν ηρεμήσει παίρνεις τον δρόμο για την επιφάνεια. Το δικό μου σκεπτικό βασίζεται σε αυτό που μάθαμε στο Rescue. Ότι δηλαδή από τον πανικόβλητο όσο μακρύτερα είμαστε τόσο το καλλίτερο. Προτιμότερο είναι να έχουμε ένα θύμα παρά 2. Αν τελικά δεν μπορέσω να τον πιάσω και να τον ηρεμήσω ή να κάνουμε μια ανάδυση μαζί (με ρυθμιστές στο στόμα και αναπνοή), τότε μπορώ να μείνω όσο πιο μακριά μπορώ (πάλι από το rescue) χωρίς να διακόψω την παροχή. Εκτός αν είναι ο Φασούλας θα είναι σε μια απόσταση που με μια δική μου κίνηση θα αποφεύγω αν θέλω και τα πέδιλα.

Σκέφτομαι επίσης και το ενδεχόμενο πανικόβλητου δύτη που χάνει τον ρυθμιστή του. Μπορώ να πλησιάσω από πίσω και να του δώσω το μακρύ μου (σωλήνα!!!) και να ελέγχω την πλευστότητά μας ταυτόχρονα χωρίς τον κίνδυνο να με αρπάξει, να μου βγάλει ρυθμιστή ή και να με οδηγήσει σε ανεξέλεγκτη άνοδο.

Βέβαια όλα αυτά είναι παιχνίδια στην φαντασία μας. Μακάρι αν τύχει (κούφια η ώρα) να αντιδράσω με τόση ηρεμία, εξυπνάδα, δύναμη, αποτελεσματικότητα και επαγγελματισμό. Πάντως don’t count on it. Λέω πράγματα που «θα τα κάνω» όπως λένε ότι θα «κάνουν» οι πιτσιρικάδες που κάνουν κόντρες στα λιμανάκια «αν πεταχτει θα στρίψω, θα πετάξω, θα κάνω, θα ράνω».


Σκοπός μου δεν είναι άλλος από την άνετη παροχή αέρα σε περίπτωση ανάγκης, στα πρότυπα που διδάσκονται στο open. (εδώ μπαίνει το end of story)

Σέβομαι απόλυτα την εμπειρία των εκπαιδευτών τεχνικής (και όχι μόνο) κατάδυσης καθώς και τις φιλοσοφίες/σχολές/προσεγγίσεις γύρω από αυτήν. Για αυτό ακριβώς τον λόγο δεν σκοπεύω να υιοθετήσω κάτι που έμαθα στο forum ή που το διάβασα σε ένα βιβλίο. Έχω μάτια και αυτιά ανοιχτά καταλαβαίνω την άγνοιά μου και για αυτό παραμένω στα πλαίσια της εκπαίδευσης μου. Επιπλέον διατηρώ ένα setup που είναι συμβατό με τις καταδύσεις αλλά και τα πιθανά ζευγάρια που μπορεί να συναντήσω.

Τον σωλήνα τον έχει δοκιμάσει κανένας;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-10-08, 11:47
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον σωλήνα τον έχει δοκιμάσει κανένας;
Ποιο ήταν το ερώτημα?....

Τα miflex τα χρησιμοποιώ εδώ κ κάποιους μήνες. Τα 'χω βρει εξαιρετικά πρακτικά και ανθεκτικά.
Μελάνα σημεία δεν έχω εντοπίσει και σκέφτομαι να αλλάξω όλα τα hoses όλων των ρυθμιστών με δαύτα.

Προσωπικά στα συνιστώ
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-10-08, 12:27
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles
Τον σωλήνα τον έχει δοκιμάσει κανένας;
Έχω και εγώ ! μια χαρά το συνιστώ ανεπιφύλακτα θα το βρεις και στην Ελλάδα στο http://www.aquatec.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-10-08, 15:30
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Συμφωνώ απόλυτα με τον Νεοκλή.\
Πολύ λογικό αυτό που λέει.
Αναρωτιέμαι, ποιά άραγε ειναι η πρώτη αντίδραση ενός πανικοβλημένου δύτη που αντιμετωπίζει πρόβλημα στην παροχή του.?

Προσπαθώντας να ερθω στην θέση του, συνειδητοποιώ οτι υπάρχουν 2 περιπτώσεις. \

Στην πρώτη περίπτωση, ανακαλύπτω εγκαιρα οτι σε λίγο θα ξεμείνω απο αέρα, (κακή διαχείρηση), οπότε δεν πανικοβάλλομαι, και συνεπώς εχοντας πάντα τον ελεγχο, πλησιάζω τον σύντροφο μου. Του κάνω το ανάλογο νόημα, και εφόσον υπάρχει, παίρνω το χταπόδι του, σεβόμενος απόλυτα την δική του ασφάλεια και ηρεμία.(λιγότερες κινήσεις, περισσότερη ασφάλεια, λιγότερη κατανάλωση αέρα, διατήρηση ελέγχου, ψυχολογική ευφορία).

Στην δεύτερη περίπτωση,χάνω ξαφνικά την παροχή αέρα στο στόμα μου.(κάκιστη διαχείρηση, απροσεξία, διαρροή α σταδίου, κτλ τα σκέφτομαι και ανατριχιάζω).
Εδώ εισέρχεται και ο υποκειμενικός παράγοντας του πανικού. Ο πανικός οδηγεί σε αψυχολόγητες ενέργειες. Εστω λοιπόν οτι κατευθύνομαι τρομαγμένος πρός τον σύνντροφο μου, ο οποίος και μόνο που θα δεί τον ρυθμιστή μακρια απο το στόμα μου, και τα γουρλωμένα μάτια μου, θα προετοιμαστεί να δώσει το χταπόδι του (αν υπάρξει χρόνος). Ειναι πολύ πιο ευκολο για αυτόν να εχει δύο χέρια ελεύθερα διότι ετσι θα διαχειριστεί καλύτερα το επεισόδιο. Ταυτόχρονα δέ, αν ειναι εμπειρος δύτης, γνωρίζει οτι ενας πανικόβλητος δύτης που ξεμένει απο αέρα ειναι επικίνδυνος και για την δική του ασφάλεια, πράγμα που σημαίνει οτι θα πρέπει να με βοηθήσει κρατώντας με σε κάποια απόσταση ασφαλείας.
Συνεπώς με το ενα χέρι με κρατάει σε σταθερή απόσταση ασφαλείας, και με το άλλο μου προτείνει το 2μετρο κίτρινο χταπόδι.

Αν εχει επιλέξει να εχει το χταπόδι στο στόμα του, τότε θα πρέπει να το απελευθερώσει εγκαιρα με το ενα χέρι του, ωστε να τοποθετήσει το β'στάδιο (που κρέμεται στο λαιμό) , στο στόμα του. Αυτή η ενέργεια, κάτω απο πραγματικές συνθήκες ψυχολογικής πίεσης εγκυμονεί κάποιους κινδύνους, που μπορεί βαθμιαία να φέρουν και τον ιδιο σε δύσκολη θέση.(πχ.τι γίνεται αν εγώ ο πανικοβλημένος δύτης πάρω τον ρυθμιστή που μου προσφέρει και δεν αφήσω ελεύθερο το χέρι του, προσπαθώντας να νοιώσω την σιγουριά της παρουσίας του δίπλα μου. Λέμε...τώρα.....)

Συμπέρασμα. .......

Νομίζω οτι η λύση του 2μετρου Β'σταδίου στο πλάι, εγκυμονεί λιγότερους κινδύνους, και την θεωρώ ασφαλέστερη......

θα ηθελα πολύ να ακούσω και μια αλλη γνώμη.



Δημ.Αδάμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AIGAIAS : 23-10-08 στις 15:43.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-10-08, 17:00
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AIGAIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ απόλυτα με τον Νεοκλή.\

Προσπαθώντας να ερθω στην θέση του, συνειδητοποιώ οτι υπάρχουν 2 περιπτώσεις. \
Υπάρχει και η τρίτη περίπτωση όπου τον βλέπεις από μακρυά να φεύγει με 60μ/λεπτο για την επιφάνεια

Παράθεση:
Στην πρώτη περίπτωση, ανακαλύπτω εγκαιρα οτι σε λίγο θα ξεμείνω απο αέρα, (κακή διαχείρηση), οπότε δεν πανικοβάλλομαι, και συνεπώς εχοντας πάντα τον ελεγχο, πλησιάζω τον σύντροφο μου. Του κάνω το ανάλογο νόημα, και εφόσον υπάρχει, παίρνω το χταπόδι του, σεβόμενος απόλυτα την δική του ασφάλεια και ηρεμία.(λιγότερες κινήσεις, περισσότερη ασφάλεια, λιγότερη κατανάλωση αέρα, διατήρηση ελέγχου, ψυχολογική ευφορία).
Άψογο και ιδανικό!!! Εγώ όμως και πάλι θα εγκαταλήψω την κατάδυση, με ή χωρίς μπαλονάκι, αγκαλιά με το buddy πάμε για ανάδυση. Αυτό διότι κατά 99,99999% το περιστατικό θα συμβεί προς το τέλος της βουτιάς οπότε και τα δικά μου αποθέματα σε άερα άντε να είναι 70-60bar. Οπότε .....

Παράθεση:

Στην δεύτερη περίπτωση,χάνω ξαφνικά την παροχή αέρα στο στόμα μου.(κάκιστη διαχείρηση, απροσεξία, διαρροή α σταδίου, κτλ τα σκέφτομαι και ανατριχιάζω).
Εδώ εισέρχεται και ο υποκειμενικός παράγοντας του πανικού. Ο πανικός οδηγεί σε αψυχολόγητες ενέργειες. Εστω λοιπόν οτι κατευθύνομαι τρομαγμένος πρός τον σύνντροφο μου, ο οποίος και μόνο που θα δεί τον ρυθμιστή μακρια απο το στόμα μου, και τα γουρλωμένα μάτια μου, θα προετοιμαστεί να δώσει το χταπόδι του (αν υπάρξει χρόνος).
Αυτό λέει η λογική και η ζεστασιά της πολυθρόνας του σπιτιού/γραφείου. Επειδή όμως υπάρχει και ο γνωστός νόμος του Merphy που λέει οτι: "ο buddy σου θα μείνει από αέρα ακριβώς το δευτερόλεπτο που εσύ θα κοιτάς αλλού" σου λέω το εξής: Δυο φορές μου έχει τύχει out-of-air δύτης και τις δυο φορές μου βούτηξε το ρυθμιστή από το στόμα πριν προλάβω να ανοικλείσω τα μάτια μου.

Παράθεση:

Ειναι πολύ πιο ευκολο για αυτόν να εχει δύο χέρια ελεύθερα διότι ετσι θα διαχειριστεί καλύτερα το επεισόδιο. Ταυτόχρονα δέ, αν ειναι εμπειρος δύτης, γνωρίζει οτι ενας πανικόβλητος δύτης που ξεμένει απο αέρα ειναι επικίνδυνος και για την δική του ασφάλεια, πράγμα που σημαίνει οτι θα πρέπει να με βοηθήσει κρατώντας με σε κάποια απόσταση ασφαλείας.
Συνεπώς με το ενα χέρι με κρατάει σε σταθερή απόσταση ασφαλείας, και με το άλλο μου προτείνει το 2μετρο κίτρινο χταπόδι.
Αν εχει επιλέξει να εχει το χταπόδι στο στόμα του, τότε θα πρέπει να το απελευθερώσει εγκαιρα με το ενα χέρι του, ωστε να τοποθετήσει το β'στάδιο (που κρέμεται στο λαιμό) , στο στόμα του. Αυτή η ενέργεια, κάτω απο πραγματικές συνθήκες ψυχολογικής πίεσης εγκυμονεί κάποιους κινδύνους, που μπορεί βαθμιαία να φέρουν και τον ιδιο σε δύσκολη θέση.(πχ.τι γίνεται αν εγώ ο πανικοβλημένος δύτης πάρω τον ρυθμιστή που μου προσφέρει και δεν αφήσω ελεύθερο το χέρι του, προσπαθώντας να νοιώσω την σιγουριά της παρουσίας του δίπλα μου. Λέμε...τώρα.....)
To χέρι που δίνει το ρυθμιστή είναι το ίδιο που μένει παρατεταμένο ώστε να εμποδίσει τον δύτη να πλησιάσει επικίνδυνα. Επομένως το άλλο χέρι είναι ελεύθερο να κάνει ότι θέλει.

Ένα σωστά ρυθμισμένο "necklase" δεν χρειάζεται κάν να το πιάσεις για να βάλεις τον ρυθμιστή στο στόμα σου. απλά σκύβεις μπροστά και ο ρυθμιστής μπαίνει μόνο του στο στόμα σου!!! (πάλι ελεύθερο το δεύτερο χέρι)

Τέλος αν ο πανικοβλημένος δύτης σου παγιδέψει κάποιο χέρι τότε αυτό θα είναι αυτό που έχεις παρατέταμένο με το ρυθμιστή στο στόμα του. (τρίτη φορά ελεύθερο το δεύτερο χέρι .... πολύ ατίθασο αυτό το χέρι ρε παιδί μου)

Παρ' όλα αυτά εξακολουθώ να διαφωνώ με την χρήση longhose στην ανοικτή θάλασσα. Έχω δει πολλούς να το χρησιμοποιούν και το έχω κάνει κι εγώ μια-δυο φορές αλλά κυρίως γιατί βαριόμουνα να αλλάξω το setup του πρώτου σταδίου μου κι όχι για κάποιο άλλο λόγο.

αυτά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akef : 23-10-08 στις 17:33.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-10-08, 18:52
georgep5180 georgep5180 is offline
 
Εγγραφή: 01-10-2008
Μηνύματα: 28
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Βρε παιδια μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο με το θέμαΣυζητάμε σε τόσα post για ένα hose.Ελεος Sorry για το ύφος αλλά δέν υπάρχει λόγος για τόση κουβέντα.Νόμίζω οτι έχεις αποφασίσει πώς θέλεις να καταδυθεις τώρα με σενάρια που μπορεί να κατεβάσει ο καθένας μπορείς να γράψεις βιβλίο.Αν το standard hose δεν εξυπηρετουσαν τα τελευταία 20 χρόνια τόσους εκατομύρια δύτες σε τόσες εκατομύρια καταδύσεις και σε πραγματικά πιο δύσκολα νερά απο ότι τα δικά μας τότε γιατί έχουν σταντάρει την σωλήνα του ενός μέτρου.
Αν γουστάρεις κάτι μεγαλύτερο έχει να κάνει με προσωπικά δικό σου γούστο και οχι με παράγοντες ασφαλείας η με εργονομική χρήση.Τα μεγαλύτερα hose είναι για τεχνικούς δύτες όχι μόνο λόγο περιβάλοντος αλλά και λόγο του εξοπλισμού που χρησιμοποιούν που είναι ογκώδης και δεν μπορούν να προσεγγίσουν ο ένας τον άλλο κοντά.
Βιβλιογραφικά η Padi δέν απορίπτει την hogarthian λογική αρκεί να έχουν ενημερωθεί στην τεχνική και οι υπόλοιποι ΄καταδυόμενοι δύτες.Μήν ξεχνάμε ότι η εφεδρική πηγή αέρα πρέπει να βρίσκεται από το πηγούνι και στο τρίγωνο των αριστερό και δεξιών πλευρών του δύτη.
Τώρα αν θές πλήρη αυτονομία πάρε ένα 3lt μπουκάλι με ρυθμιστη ανεξάρτητο ωστε αν μείνει το ζευγάρι σου απο αέρα του το δίνεις και μπορεί να είναι σε όση αποσταση θέλεις.(κατα την αποψή μου stroke τεχνική αλλά την χρησιμοποιούν αρκετός κόσμος)
Ελπίζω να μην παρεξηγείς το ύφος μου όλα όσα λέω τα λέω φιλικά καλές βουτιές και προσπάθησε με το ζευγάρι σου να δουλέψεις με τα ήδη υπάρχοντα υλικά παρά με εξοπλισμο που στην πραγματικότητα είναι άχρηστος.
Υ.Γ.Δηλαδή τόσα χρόνια γιατί η technical crisis μας έχει πιάσει τα τελευταία 3-4 χρόνια πώς καταδυόσουν?Είχες αντιμετωπίσει προβλήματα και αυτά ήταν λόγο του μή εργονομικού εξοπλισμού σου?
Φιλικα george
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-10-08, 09:46
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: 2μ Hose για χταπόδι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυο φορές μου έχει τύχει out-of-air δύτης και τις δυο φορές μου βούτηξε το ρυθμιστή από το στόμα πριν προλάβω να ανοικλείσω τα μάτια μου.
Ακριβώωωωως... Έτσι γίνεται κυρίες και κύριοι.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:18.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.