Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Συσκευές Κλειστού Κυκλώματος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μηχανάκια του διαβόλου? Δε νομίζω...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 25-08-07, 16:20
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Κώστας Εμφάνιση μηνυμάτων
akef αυτο ενοιτε αλλα καποιος πρεπει να το κανει αλιως πως ? αν θες το κανεις και μονος σου... ΄το θεμα ειναι οτι πας να στο κανουν καποιοι που το εχουν ξαναφορεσει ...ετσι δεν ειναι?
Σωστόν, εννοείται οτι δεν παω να αγοράσω ενα rebreather κι επειδή διάβασα το manual μπορώ να το βουτήξω όπου θέλω κι όπως θέλω. Εννοείται οτι πρέπει να υπάρξει η αντίστοιχη εκπαίδευση. Ακόμα κι αν είσαι ο super-extra-bingo-trimix-abyss diver για να βουτήξεις με rebreather θα αρχίσεις πάλι απο το επίπεδο nitrox (ούτε καν adv. nitrox).
Επειδή λοιπόν τα rebreather είναι ιδιαίτερες συσκευές και παρ' όλο την ευρωπαϊκή νομοθεσία για να πάρουν το πολυπόθητο CE πολλές αποτυγχάνουν και ούτε προβλέπεται να το πάρουν ποτέ, αυτό που υπερέχει είναι ο κατασκευαστής κι όχι η PADI (και κάθε PADI).

Άλλωστε μέσα στο manual του κάθε κατασκευαστή αναφέρονται ποιες είναι οι ελάχιστες απαιτήσεις (σε skills, tests, κλπ κλπ) που πρέπει να πληρεί ένας δύτης για να βουτήξει με οποιαδήποτε συσκευή. Αυτό έχει πάρει η PADI-ANDI-klp klp, αλλάξανε την γραμματοσειρά, την κάνανε και σε μερικά σημεία bold κι έτοιμο το manual της PADI-ANDI-NAUI κλπ κλπ.

Επειδή όμως είμαστε εντελώς off-topic ας επιστρέψουμε καλύτερα στο θέμα μας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-08-07, 16:27
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων

... αυτό που υπερέχει είναι ο κατασκευαστής κι όχι η PADI (και κάθε PADI)...
Αν μου επιτρέπεις να προσθέσω ότι η εμπειρία του εκπαιδευτή είναι πάρα πολύ βασικός παράγοντας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-08-07, 16:56
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Κώστας Εμφάνιση μηνυμάτων
πια ειναι αραγε τα πλεονεκτηματα που νομιζετε οτι εχει ενα rebreather ανεξαρτυτου τυπου κλειστου ημικλειστου ,με μια συσκευη scuba?
και πια μπορει να θεωρηθει πιο ασφαλη παντα με την σωστη χρηση ... ειναι η δεν ειναι μια σωστη αρχη για ενα βημα σε καποιον που θελει

να κανει τεχνικη καταδηση?
Κώστα εγώ απο την πάρα πολύ μικρή εμπειρία μου στα rebreather θα σου πω οτι τα ημίκλειστα συστήματα που κυκλοφορούν στην αγορά κι απο τα οποία θα ξεκινήσεις σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν είναι τόσο αποδοτικά όσο θέλουν να τα παρουσιάσουν, ειδικά σε περίπτωση πολυεπίπεδων καταδύσεων. Ακόμα καλύτερα αν έχεις σχετικά καλή κατανάλωση θα δείς οτι η 15λτ θα σου δώσει μεγαλύτερη συνολική διάρκεια υποβρυχίως.

Επίσης σημαντικό μειονέκτημα .... ούτε που να το σκέφτεσαι να νοικιάσεις rebreather. Το οποίο σημαίνει οτι κάνεις την εκπαίδευση και αυτομάτως το αγοράζεις.



Τώρα όσον αφορά τα CCR εκεί μάλιστα!!!! Βέβαια το κόστος είναι σχεδόν απαγορευτικό εκτός αν είσαι επαγγλματίας ή εντελώς καταδυτικά κατεστραμένος εγκέφαλος

Όταν όμως φτάσεις σε αυτό το επίπεδο τότε θα ξέρεις περισσότερα από εμένα οπότε και θα σε ρωτάω εγώ.

Εννοείται οτι ισχύουν τα υπέρ/κατά που είπε παραπάνω ο Σώτος.

Εγώ όμως θα σου πω και κάτι άλλο. Βεβαιώσου οτι η Τεχνική κατάδυση σου ταιριάζει και είναι αυτό που θες πρίν κάνεις οποιαδήποτε αγορά. Μπορεί να ακούγονται γοητευτικά τα βάθη και το όλο νταβαντούρι που απαιτείται για να πραγματοποιηθεί/υλοποιηθεί μια βουτιά αλλά η τεχνική κατάδυση δεν είναι για όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-08-07, 16:58
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μου επιτρέπεις να προσθέσω ότι η εμπειρία του εκπαιδευτή είναι πάρα πολύ βασικός παράγοντας.
Σημαντικότερη από οποιοδήποτε εκπαιδευτικό πρόγραμμα κι οποιοδήποτε εκπαιδευτικό οργανισμό.

Στην θεωρία σου κάνω καταδύσεις στο Βρεττανικό για βάλε με όμως στην πράξη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:30.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.