Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 06-05-10, 14:56
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Marfin Bank

Δυστυχώς ζούμε στην Ελλάδα της ολιγαρχίας.. οταν 100.000 δεν μπορούν να περιφρουρήσουν την πορεία τους τότε κάτι πάει στραβά.. Όταν οι 100 καταστρέφουν. πληρώνουν σε κάθε επίπεδο οι υπόλοιποι.

Έχω ΒΑΡΕΘΕΙ να ακούω ότι φταίνε οι άλλοι... οι άλλοι για την οικονομία, οι άλλοι για τα επεισόδια, οι άλλοι για το ένα, οι άλλοι για το άλλο... μήπως τελικά οι άλλοι είναι η πλειοψηφία;

Δεν μπορώ να βλέπω εργατοπατέρες που δεν δουλεύουν αλλά συνδικαλίζονται (στην Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που είναι επάγγελμα) και την ίδια στιγμή κυκλοφορούν με Mercedes

Με χαλάει να βλέπω συνταξιούχους της Αγροτικής να διαμαρτύρονται που τους κόψανε το επίδομα ισολογισμού (15ος μισθός)

Με χαλάει που η χώρα καταρέει και κάποιοι κοιτάζουν το προσωπικό τους /κομματικό συμφέρον.

Με χαλάει που κάποιοι πάνε να καταστρέψουν το μοναδικό εξαγώγιμο προϊόν.. τον τουρισμό

Τσατίζομαι όταν ΞΕΡΩ ότι κάποια ταμία δεν θα μπορούν να πληρώνουν συντάξεις σε 2 χρόνια και οι συνδικαλιστές νοιάζονται εάν τους μειωθεί η σύνταξη από τα 3.000 ευρώ στα 2.800, όταν δικαιούνται 2.000.

Πρέπει να είμαστε η χώρα με τις περισσότερες καφετέριες ανά κάτοικο, οι οποίες είναι γεμάτες συνέχεια από αργόσχολους, αεριτζήδες και κοπανατζήδες.. Αλήθεια, έγινε ποτέ καμία πορεία για αυτούς; Έγινε κάποια πορεία εναντίον των δημοσίων υπαλλήλων;

Δεν γίνεται 20 υπάλληλοι της Ολυμπιακής να νεκρώνουν το κέντρο για δύο εβδομάδες.. δεν γίνεται να κάνουνε κουμάντο στην ζωή μου 1000 άνθρωποι. Δεν το μπορώ. Δεν γουστάρω να κάνω 2 ώρες να πάω σπίτι μου γιατί κάθε εβδομάδα είναι κλειστό το κέντρο. Τον περιπτερά/μαγαζάτορα στην Πανεπιστημίου/Σταδίου κλπ τον σκέφτεται κανένας; Από ποιον θα πάρει αυτός τον 12ο (όχι 13 ή 14ο) μισθό;

Πιστέυετε ότι οι "κακές" πολυεθνικές έχουν πρόβλημα να ανοίξουν γραφείο στην Βουλγαρία, Τουρκία αντί στην Ελλάδα; Ποιος θα ζημιωθεί; Ας φύγουν λοιπόν όλες οι εταιρείες να δούμε τι θα γίνει.. ήδη έχουμε διώξει την Nissan, την Goodyear και πολλές άλλες..
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-05-10, 15:01
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Marfin Bank

Αναγκαστικά μακριά απο όλα αυτά αναρωτιέμαι κι εγώ μαζί με τον Γιώργο αν υπάρχει λύση για την Ελλάδα....

Και ναι, πράγματι, αν κηρύσσαμε χρεωκοπία, οι μισθοί αύριο θα έπαυαν να πληρώνονται, ζόρι δε λέω.
Αλλά εδώ κηρύξαμε ηθική χρεωκοπία εδώ και χρόνια και δεν πάθαμε και πράμα (χα!), στους μισθούς μωρέ θα κολλήσουμε;;;

Αν έχεις ξύλινα πόδια ή παίρνεις τα μέτρα σου για το σαράκι, ή είσαι άξιος της μοίρας σου.

Η Ελλάδα όπως την ξέραμε φαίνεται σιγά σιγά να τελειώνει. Και αυτή η Ελλάδα, όπως εγω στα 36 χρόνια μου πρόλαβα να τη γνωρίσω, είναι κάτι που -μεταξύ μας- ποτέ δεν συμπάθησα.

(Μας μάθανε; ) Μάθαμε να απαξιώνουμε τους άλλους λαούς και να θεωρούμε εαυτούς ως κάτι εκλεκτό.
Θυμηθείτε την συναισθηματική ανάκλαση που (μεθόδευσαν να) δημιουργείται μέσα σας στο άκουσμα λέξεων όπως
Τουρκος, Γερμανός, Άγγλος, Γάλλος, Αμερικανός, Άραβας
Όλες ακούγονται υποδεέστερες της λέξης Έλληνας. Μέχρι να τους γνωρίσεις (τους Τούρκους, τους Γερμανούς, τους Άγλλους, τους Γάλλους, τους Αμερικανούς, τους Άραβες, και πρωτίστως τους Έλληνες)....
Βρέθηκα το παραμύθι, τη χώρα αυτή (όσο υπέροχη κι αν την παρέλαβαν) την έστησαν ΑΧΡΕΙΟΙ.
Και τους σιχάθηκα.

Βαρέθηκα επίσης να τα ρίχνω όλα στον εαυτό μου. Ίσως και ναι, ίσως και να φταίω που δεν έπιασα ένα μαδέρι στο χέρι να τους σπάσω τα κεφάλια, που δεν έγινα σαν κι αυτούς για να σώσω τον κώλο μου.
Κι αν επιμένετε ότι όλοι είναι μέρος του συστήματος (που δεν ισχύει), δέχομαι καλοπροαίρετα το επιχείρημά σας και σας αντιπαραθέτω την οργή μου ενάντια σε εκείνους, ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ, που έβλεπαν τόσα χρόνια το αίσχος το δικό μου και δεν έκαναν ποτέ τίποτα να το αλλάξουν.

ΑΛΛΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΚΡΑΤΟΣ; ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΝΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ;; ΓΙΑ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΙ; ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΑΝΙΣΟΤΗΤΕΣ;
ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΠΙΑ;;;
ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΚΑΙ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ, ΚΙ ΑΥΤΗ ΑΚΟΜΑ, ΠΑΛΙ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ, ΠΑΛΙ ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ;;;;;

Το Ελληνικό κράτος έχει πάψει εδώ και χρόνια να προσφέρει οτιδήποτε στον Έλληνα πολίτη. Να του απομυζεί το αίμα γνωρίζει καλά. Να του παρέχει το οτιδήποτε όμως, ΟΧΙ.
Άρα Μπάμπη μου όχι, δε θα ρωτήσω τι μπορώ να κάνω για τη χώρα μου, όχι πια, θα ρωτήσω και θα ξαναρωτήσω τι σκατά έκανε ποτέ για μένα αυτή η χώρα (κράτος).
Πότε με βοήθησε σε οτιδήποτε χωρίς να μου πιει το αίμα.
Πότε μου διευκόλυνε τη ζωή ως πολίτη του που δεν έχει ποτέ φοροδιαφύγει και ποτέ διαπράξει οποιοδήποτε αδίκημα. Ως άνθρωπο με όρεξη να εργαστεί και να προσφέρει. Ως άνθρωπο με κοινωνικές ευαισθησίες και με έντονη την ανάγκη να αφήσει πίσω του κάτι καλύτερο από αυτό που του παραδόθηκε. Ως άνθρωπο που έμαθε να αγωνίζεται μόνο με τίμια μέσα για τα όνειρά του.
ΠΟΤΕ, λοιπόν απαντώ, ΠΟΤΕ.
Η Ελλάδα μονάχα με τσακίζει κι έμαθα καλά να ζω χωρίς αυτή εδώ και χρόνια.

Προς τι λοιπόν η ύπαρξη ΑΥΤΟΥ του κράτους; Ως πότε θα κοροιδευόμαστε ότι έχει οτιδήποτε να μας προσφέρει; Δεν είναι δική μου δουλειά να αγχώνομαι μην τυχόν διαλυθεί.... ας κάνει επιτέλους ο καθένας τη δουλειά του, χίλια κομμάτια γίναμε για να μην πέσουμε στην άρνηση και την ισοπέδωση, χίλια κομμάτια για να μην κατηγορήσουμε τον άλλο πριν ξεσκίσουμε στην αυτοκριτική τον εαυτό μας, χίλια κομμάτια να κάνουμε τους υπαλλήλους, τους γραμματεις, τους λογιστές, τους τεχνικούς, τους κλητήρες, τους υδραυλικούς, τους ηλεκτρολογους, τους κούριερ, τους δικηγόρους, τους δημοσιογράφους, τώρα και τους μπάτσους (προτεινόμενο).... νισάφι πια, θα κάνει επιτέλους ο καθένας τη δουλειά του;


Δυο ατάκες από όσα έφτασαν στα απομακρυσμένα αφτιά μου αυτές τις μέρες:

- Στην Ελλάδα ήμασταν πάντα όλοι παιχταράδες μα δεν αλλάζαμε μπαλιές

και σε ό,τι αφορά τα θύματα της MARFIN και το κατά πόσο έπρεπε να είναι εκεί ή όχι:
-"Τι δουλειά είχε στα Εξάρχεια;" Κούγιας για τον Αλέξη, το Δεκέμβρη, αν αυτό σας λέει κάτι......



ΥΓ. To whom it may concern:
Εγώ δεν τα έχω ξεχάσει. Τα έβλεπα εκείνo το βράδυ των τελευταίων εκλογών στην τηλεόραση και ανατρίχιαζα. Σας έβλεπα όλους εσάς που ψηφίσατε τον Γιωργάκη, σας έβλεπα να πανηγυρίζετε, με τη βεβαιότητα ότι τώρα ο αρχηγός θα σας φτιάξει τη ζωή, που ο προηγούμενος αρχηγός γαμώτο σας χάλασε, και όλα θα πήγαιναν καλα από εδώ και πέρα. Λουστείτε....

Μακάρι να κυρήξουμε πτώχευση αύριο
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-05-10, 16:39
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Marfin Bank

Μαρία, δεν διαφωνούμε σε τίποτα. Το έχω ξαναγράψει στο φόρουμ ότι αυτό που γνωρίζουμε σήμερα σαν Ελλάδα και νεοελληνική κουλτούρα είναι πλέον νεκρό.

Δεν έχω ποτέ στη ζωή μου ωφεληθεί από το ελληνικό δημόσιο, όσα χρόνια δούλευα στη χώρα ήμουν μισθωτός στον ιδιωτικό τομέα και πλήρωνα εφορία στο υψηλότερο κλιμάκιο. Πλήρωσα και την αναδρομική εισφορά για τα εισοδήματα του 2007 τρομάρα μου.

Ποτέ δεν έχω πάει στα μπουζούκια (εντάξει, μια φορά στη πενταήμερη), αγόρασα αυτοκίνητο με μούρη, έκανα lifestyle επιλογές βάση lifestyle περιοδικά, είδα lifestyle εκπομπές για να αγοράσω Panerai στο χέρι. Δεν πήρα διακοποδάνειο, ούτε καρτοδάνειο. Δεν πίνω καφέδες και δεν αντέχω πάνω από 20 λεπτά σε καφετέρια και μπαρ (με κοροϊδεύουν όλοι).

Πάντα ένιωθα ξένος στην τρελή ατμόσφαιρα πάρτη που τα τελευταία 20 χρόνια επικρατούσε στη χώρα. Για οποιοδήποτε με βασικές γνώσεις οικονομικών ήταν φανερό ότι η χώρα δεν "βγαίνει". Και φώναζα ότι οι τιμές των ακινήτων και των μετοχών δεν έχουν σχέση με τη πραγματικότητα. Και με χαρακτήριζαν "γραφικό" και "εκτός πραγματικότητας" (και άλλα πράγματα, πολύ χειρότερα).

Δεν έχω λοιπόν παρά ελάχιστη συμπάθεια, και καθόλου υπομονή, για τους διαφόρους διαμαρτυρόμενους για τους μισθούς του δημοσίου και της παράλογες συντάξεις τους.

Λυπάμαι όμως και ανησυχώ πολύ για όλους τους νέους (και μεταξύ αυτών θεωρώ και σένα Μαρία, και το Γιάννη, το Βασίλη, και τον Μπάμπη) που κληροδοτούνται μια χώρα στην οποία η γενιά που βρίσκεται στην εξουσία δεν έχει αφήσει λέπι...

Και το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι η οικονομική πενία, η χώρα έχει παράδοση στα δύσκολα, αλλά η ηθική και αισθητική χρεοκοπία της χώρας που κληροδοτούμε στις επόμενες γενιές. Που θα το χωρέσουμε το αστραφτερό lifestyle μας τώρα? ποιοι θα αγοράσουν στις boutique ρούχων και παπουτσιών? τα χιλιάδες μαγαζάκια μανικιούρ / πεντικιούρ? Όλα αυτά τα πλουμιστά πράγματα που χρόνια τώρα μας απασχολούν ενώ αδιαφορούμε για τη τρομακτική καταστροφή του οικολογικού πλούτου στη χώρα? (την βδομάδα αυτή, βρέθηκε η δεύτερη από την αρχή του χρόνου πυροβολημένη αρκούδα, έχω χάσει το μέτρημα για τις φώκιες).

Αλλά, άμα ρωτήσεις τους ξεφτιλισμένους ελληναράδες θα σου πουν ότι η Ελλάδα είναι η ωραιότερη χώρα στο κόσμο, σαν εδώ δεν έχει αλλού, και το ότι το ξεπάστρεμα των αποδημητικών τρυγονιών στο Ιόνιο και την Ήπειρο είναι "αναπαλλοτρίωτο δικαίωμα" των τοπικών κοινωνιών, δικαιωμένο από τον χρόνο, και το "Κώμα (sic) των Κυνηγών".

Μαρία, τη ρύση του JFK δεν δεν έβαλα σαν έκλυση για την προστασία του τι υπάρχει σήμερα. Την έβαλα για οδηγό αυτών που θέλουν να δηλώσουν παρόν για το αύριο.

Θα περάσουμε πολύ δύσκολα. Με τις υγείες μας.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-05-10, 16:46
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Marfin Bank

δεν μπορω να παρα να συμφωνησω απολυτα μπαμπη μαζι σου...

και τι κανουμε ως ελληνες;

μεταναστευουμε;

ή καθομαστε εδω και το παλευουμε;

κι αν διαλεξεις το δευτερο θα πρεπει να ακολουθησεις μια στρατηγικη...

ποια μπορει να ειναι αυτη;
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-05-10, 17:35
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Marfin Bank

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων


Ανεξάρτητα με το αν έχει σύστημα πυρόσβεσης θα μπορούσαμε να μιλάμε για το πως και το γιατί σε μία ενδεχόμενη πυρκαγιά από ατύχημα ή αν θέλετε αμέλεια. Το να ξεχνάμε την εγκληματική ενέργεια αυτή την στιγμή και να λέμε το πως και το γιατί προσωπικά το θεωρώ άκυρο. Προσωπικά, και σε αυτή τη φάση με ενδιαφέρει περισσότερο το τι έγινε, ποιοι το έκαναν και θα αν λογοδοτήσουν στη δικαιοσύνη.
Ρένο διαφωνώ και να σου πω την αλήθεια μου κάνει εντύπωση πως εσύ, ένας άνθρωπος -από το ελάχιστο που σε ξέρω- ακριβής, τελειομανής με την καλή έννοια, με σεβασμό στους τύπους όσο και στην ουσία, προσπερνάς έτσι αυτές τις "λεπτομέρειες".

Δεν ξεχνάμε και δε θα ξεχάσουμε ποτέ την εγκληματική ενέργεια. Όπως δεν ξεχάσαμε θέλω να πιστεύω ποτέ την ανάλογη κοντά 20 χρόνια πριν, όταν το Κ. Μαρούσης κάηκε και μαζί του κάηκαν ζωντανοί 5 συμπολίτες μας από φωτιά που προκλήθηκε από δακρυγόνο που πετάχθηκε από αστυνομικούς στο εσωτερικό του κτηρίου.

Παρόλα αυτά έχουμε κάθε λόγο να ρωτάμε τα πως και τα γιατί.

Κι αυτό γιατί αν για παράδειγμα εγώ είχα μια καφετέρια ή ένα συνοικιακό σούπερ μάρκετ και κάποιος εγκληματίας έβαζε σκόπιμα φωτιά και σκοτώνονταν τρεις άνθρωποι και μετά ανακαλύπτονταν ότι στο μαγαζί μου δεν είχα πυροσβεστήρες, εξόδους κινδύνου και γενικά το κτήριο δεν τηρούσε τις προδιαγραφές για τη χρήση του, θα συλλαμβανόμουν με την αυτόφωρη διαδικασία, είναι έτσι ή δεν είναι; Γιατί δεν έγινε το ίδιο με το Βγενόπουλο;
Πόσο μάλλον όταν χθες άκουσα στις ειδήσεις ότι όλες οι τράπεζες του κέντρου με απόφαση των διευθυντών τους κλείσαν για τέσσερις ώρες για ευνόητους λόγους, εκτός από αυτή τη μία που ο Βγενόπουλος απαίτησε να μείνει ανοιχτή... Και μετά από όλα αυτά εμφανίζεται να αποχωρεί από την καμμένη τράπεζα χαμογελώντας ειρωνικά ο αχρείος κι έχει το θράσσος να βγάζει και καταγγελτικές ανακοινώσεις.

Προφανώς τα ερωτήματα παραπάνω είναι ρητορικά, προσωπικά δεν τρέφω αυταπάτες για το "ποιος κυβερνά επιτέλους αυτόν τον τόπο"

Αν εννοούν στο ελάχιστο όλη αυτή την προπαγάνδα πέρι αλλαγής του κράτους, κάθαρσης, καταλογισμού ευθυνών,αφήνουμε πίσω το παρελθόν κλπ κλπ ας ξεκινήσουν από εκεί. Ας συλλάβουν κι ας καταδικάσουν τον Βγενόπουλο για όλες τις πράξεις και τις παραλείψεις του που είχαν ως αποτέλεσμα μια εγκληματική ενέργεια να έχει έναν τόσο τραγικό απολογισμό. Αν δεν το κάνουν, τουλάχιστον για μένα όλα τα μεγαλόστομα που εκστομίζουν οι κυβερνώντες κι οι συνοδοιπόροι τους είναι για μια ακόμα φορά κενές ρητορίες που έχουν σκοπό να περάσουν τα νέα μέτρα όσο πιο ανώδυνα γίνεται για τους ίδιους και τους "χορηγούς" τους

Αλλά το έχει πει ο Όργουελ πολλά πολλά χρόνια πριν: Στη δημοκρατία όλοι είναι ίσοι, αλλά μερικοί είναι πιο ίσοι από τους άλλους.

υ.γ. Γιώργο ξέρεις υπάρχει ένα αμίληκτο ερώτημα που έχει στείλει χιλιάδες αγωνιστές της ευρύτερης αριστεράς, είτε στα ψυχιατρεία, είτε στην πρέζα, είτε στην Ινδία να ψάχνουν τον γκουρού τους: Γιατί όλες οι επαναστάσεις του προηγούμενου αιώνα, εκτός από αυτές που είχαν την τύχη να νικηθούν στο πεδίο της μάχης, κατέληξαν να δημιουργήσουν καθεστώτα τα ίδια και χειρότερα από αυτά που ανέτρεψαν;

Είναι μια μεγάλη κουβέντα αυτή που ανοίγεις κατευθείαν στον πυρήνα της ουσίας. Προσωπικά δυστυχώς μόνο παραπάνω ερωτήματα μπορώ να προσθέσω αυτή τη στιγμή κι ένα τσιτάτο που είχα διαβάσει κάποτε και μου άρεσε:

"Ουτοπία είναι αυτό που όταν κάνεις ένα βήμα προς το μέρος του απομακρύνεται δύο, όταν κάνεις δύο βήματα απομακρύνεται τέσσερα, όταν κάνεις τρεία, απομακρύνεται έξι. τότε σε τι χρειάζεται η ουτοπία; Σε κάνει να προχωράς"
__________________
Πάρης Σοφός

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paris : 06-05-10 στις 18:07.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-05-10, 17:48
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Marfin Bank

χανουμε το δασος....

ο λαος απαιτει ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ τιποτα παραπανω...

δικαιοσυνη για τα κλεμμενα

δικαιοσυνη για τους νεκρους

δικαιοσυνη σε καθε συναλλαγη μας με την υπολοιπη κοινωνια

δικαιοσυνη τιποτα παραπανω

και ηρθε η ωρα ολοι οι οποιοι πιστευουμε στη δικαιοσυνη να το απαιτησουμε....

να κουβεντιασουμε να βρουμε τους τροπους, (εμεις που εχουμε τοσα κοινα και τοσα διαφορετικα), αλλα να το απαιτησουμε...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-05-10, 18:04
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Marfin Bank

Άσχετο αλλά καταρχήν είναι άσχετος ο τίτλος του θέματος...
Κατά τα άλλα, ωραία φιλοσοφήσαμε όλοι...
Εγώ όπως έβλεπα από χρόνια πριν έτσι βλέπω και τώρα: ΑΔΙΕΞΟΔΟ...ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ...!
Η ατιμία, η βρωμιά, η κλεψιά και η απάτη θα είναι πάντα ένα βήμα μπροστά από τους ''καλούς''.
Έτσι και η προβοκάτσια που ανέκαθεν υπήρχε τουλάχιστον στη νεότερη χιλιογαμ...νη ιστορία αυτού του τόπου είναι πιο μπροστά...Δυστυχώς οι 150.000
δε μπορούν να προστατέψουν την πορεία τους (που θα έπρεπε!!!), όπως οι 80.000 οπαδοί στο ΟΑΚΑ δε μπορούν να πλακώσουν στις κλωτσιές τα 5-10 βλαμμένα που πετάνε φωτοβολίδες και λέιζερ στους παίχτες...Βέβαια ο μόνος κερδισμένος στην όλη ιστορία που είναι το γκρουπ πολιτικοί-μπάτσοι και η λοιπή εξουσία, μένουν αμέτοχοι γιατί δεν τους χαλάει καθόλου αυτή η εξέλιξη!
Δεν ξέρω, θύματα θρηνούμε συνεχώς...σε γήπεδα και έξω από αυτά χωρίς κανένας να πληρώσει γι αυτό...
Εντωμεταξύ η βιομηχανία παραγωγής μίσους καλά κρατεί...Ας είναι καλά οι ελεύθερη αγορά και οι λοιπές μαλακ.'.ες
Στο τέλος και αφού δε θα μπορούν αυτοί να προφυλάξουν τις πορείες, όπως και οι άλλοι τα γήπεδα (κοινωνικό φαινόμενο είναι και αυτό και συνήθως είναι το πειραματικό εργαστήριο κοινωνικών αλλαγών), τότε θα γίνει το ίδιο: θα απαγορευτούν οι πορείες (όπως είχε προτείνει αυτό το φαστιστόμουτρο ο Βύρωνας Π.) όπως και οι μετακινήσεις οπαδών τάχα για λόγους δημοσίου συμφέροντος και προστασίας του πολίτη και τα ...μας κουνιούνται...
Το χάλι υπάρχει σε τοπικό- κρατικό επίπεδο και αφορά την έλλειψη πολιτικής και παιδείας βεβαίως, αλλά και σε παγκόσμιο επίπεδο και αφορά την εντελώς λανθασμένη θεώρηση της θέσης του εκάστοτε ανθρώπου στη γη...Φως δε βλέπω...
+++Πριν από κανά 2-3 ώρες ήταν η ομιλία στη Βο(υ)λή για την ψήφιση των μέτρων...πήρε το λόγο ο Γιώργος () και ο Αντώνης ()...τι να λέμε...τρίζουν τα κόκαλα του Πλάτωνα και του Σωκράτη...τα βρήκαν όλα...εσύ φταις, όχι εσύ...και μετά λέμε πως η βία φέρνει βία...
Εγώ βλέπω πως μόνο έτσι θα γυρίσει ο τροχός...αυτά τα ζωικά είδη δυστυχώς δεν παίρνουν από λογάκια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Big-Blue : 06-05-10 στις 18:15. Αιτία: +++
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-05-10, 18:39
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Marfin Bank

Σε δεινή θέση η Ελλάδα λέει η φυλλάδα, στο χείλος της αβύσσου λέει ο Πρόεδρος, μόνο για τη μόστρα, Κάρολος...
Ρε πρόεδρε όταν βγάζαμε πρωθυπουργούς σαν τον Μητσ....Φτου φτου...όταν ο Μίκης άλλαζε χρώματα και παρατάξεις σαν το χταπόδι...όταν τα δυο άκρα ''έσμιγαν'' για να ρίξουν τους μεσαίους, όταν λακάει πρωθυπουργός!, όταν επί 20 χρόνια έκανε περιβαλλοντική πολιτική ο φοιτητής οδοντιατρικής (ή κτηνιατρικής Κ. Λαλιώτης, όταν ο κάθε παπαρολόγος-ακτιβιστής του πρωκτού κόπτεται για τα δάση και ξαφνικά γίνεται υφυπουργός εξωτερικών () όταν ο Έλληνας βλέπει τον Γιώργο () ως τη μόνη ελπίδα τότε πάει καλά η Ελλάδα; Λέμε καμιά ******* να περνάει η ώρααααααααααααααααα.
Οκ και εμείς ξέρουμε να λέμε τέτοιες γαμώτο αλλά δεν πληρωνόμαστε κάπου 7500 ευρουλάκια το μήνα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Big-Blue : 07-05-10 στις 00:16. Αιτία: Ορθογραφικό λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-05-10, 21:49
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Marfin Bank

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Ελληνικό κράτος έχει πάψει εδώ και χρόνια να προσφέρει οτιδήποτε στον Έλληνα πολίτη. Να του απομυζεί το αίμα γνωρίζει καλά. Να του παρέχει το οτιδήποτε όμως, ΟΧΙ.
Άρα Μπάμπη μου όχι, δε θα ρωτήσω τι μπορώ να κάνω για τη χώρα μου, όχι πια, θα ρωτήσω και θα ξαναρωτήσω τι σκατά έκανε ποτέ για μένα αυτή η χώρα (κράτος).
Πότε με βοήθησε σε οτιδήποτε χωρίς να μου πιει το αίμα.
Πότε μου διευκόλυνε τη ζωή ως πολίτη του που δεν έχει ποτέ φοροδιαφύγει και ποτέ διαπράξει οποιοδήποτε αδίκημα. Ως άνθρωπο με όρεξη να εργαστεί και να προσφέρει. Ως άνθρωπο με κοινωνικές ευαισθησίες και με έντονη την ανάγκη να αφήσει πίσω του κάτι καλύτερο από αυτό που του παραδόθηκε. Ως άνθρωπο που έμαθε να αγωνίζεται μόνο με τίμια μέσα για τα όνειρά του.
ΠΟΤΕ, λοιπόν απαντώ, ΠΟΤΕ.
Η Ελλάδα μονάχα με τσακίζει κι έμαθα καλά να ζω χωρίς αυτή εδώ και χρόνια.

ΥΓ. To whom it may concern:
Εγώ δεν τα έχω ξεχάσει. Τα έβλεπα εκείνo το βράδυ των τελευταίων εκλογών στην τηλεόραση και ανατρίχιαζα. Σας έβλεπα όλους εσάς που ψηφίσατε τον Γιωργάκη, σας έβλεπα να πανηγυρίζετε, με τη βεβαιότητα ότι τώρα ο αρχηγός θα σας φτιάξει τη ζωή, που ο προηγούμενος αρχηγός γαμώτο σας χάλασε, και όλα θα πήγαιναν καλα από εδώ και πέρα. Λουστείτε....

Μακάρι να κυρήξουμε πτώχευση αύριο
Όταν ήμουν φοιτητής συμμετείχα σε ένα πρόγραμμα, στο οποίο παίρναμε συνεντεύξεις χρησιμοποιώντας ερωτηματολόγια για ψυχιατρικές διαταραχές και διαταραχές συμπεριφοράς από κρατούμενους στις φυλακές Κορυδαλλού. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μία απάντηση ενός κρατούμενου στην ερώτηση "ποιος νομίζεις ότι φταίει για την κατάστασή σου;". H απάντησή του αμέσως ήταν "το κράτος!". Η ερμηνία που μας δόθηκε τότε είναι ότι αυτή είνα η τυπική απάντηση της αντικοινωνικής διαταραχής συμπεριφοράς. Σήμερα αυτό το θεωρώ εντελώς λάθος. Η άποψη της Μαρίας με βρίσκει 100% σύμφωνο. Προσπαθούν να μας περάσουν το μνμ ότι πρέπει να παλέψουμε για ένα κράτος που δεν υπάρχει, για αξίες που δεν υπάρχουν και αν δεν το κάνουμε είμαστε αντικοινωνικοί...

Μαρία, στο ΥΓ σου είμαι μαζί σου. Όταν μπήκα στην παραγωγική διαδικασία αηδίασα και έγινα και εγώ "αντικοινωνικός", σιχάθηκα. Σιχάθηκα στις εκλογές, σιχάθηκα τρομερά στις μεγάλες πυρκαγιές που αισθανόμουν ότι είμαστε σε πόλεμο. όλοι τότε φώναζαν αλλά στην Ελλάδα υπαρχουν 8 εκατομμύρια αυθαίρετα...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-05-10, 10:31
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Marfin Bank

Φτιάξαμε έναν μπαμπούλα, τη "Χούντα", για να φτιάξουμε μια πανακεια, που την ονομάσαμε "Δημοκρατία", για να την εγκαθιδρύσουμε και να φωνάζουμε τι κακιά που είναι η Χούντα. Όσο λοιπόν εμείς φωνάζουμε πόσο κακιά είναι η χούντα, αυτοί που μας κοίμοιζαν με αυτό το παραμύθι, φρόντισαν να γεμίσουν καλά τις τσέπες τους. Και εμείς τους αποθεώναμε, γιατί μας κρατούσαν την κακιά χούντα μακριά από τη ζωούλα μας... Καλά να πάθουμε που τους κάναμε αλώβητους, ισόβιους, με το κληρονομικό χάρισμα, με το άσυλο και προ πάντων, με το ατιμώρητο ! Μήπως τους δωσαμε εν λευκό επιταγή για καταχρηση εξουσίας ? Λέω τώρα... φταίνε αυτοί ή εμείς ?
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:36.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.