Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 04-11-10, 18:15
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο george15 Εμφάνιση μηνυμάτων

Οι δυο τελευταιοι xtream ,jetstream ειναι με servo pilot system ( η λεγομενη κατα πολλους ακιδα ,ευαισθητη ακιδα )
και ο κυκλώνας έχει την δική του άτιμη ακίδα, ξέρετε αυτή που καταλήγει το έμβολο που έχει σχήμα περίπου s. Το πρόβλημα είναι το σημείο που συνδέεται το έμβολο με το πιστόνι, εκεί δηλαδή που υπάρχει η ασφάλεια που τα συνδέει.
Λίγο άλατα, λίγο ψιλό ψιλό χαλικάκι .....
Εγώ προσωπικά είχα free flow μια φορά και φυσικά ο ρυθμιστής κόλλησε ανοιχτός.
Συγνώμη αλλά μόνο που βλέπω αυτό το σύστημα μου σηκώνεται η τρίχα.Ευχαριστώ αλλά για βαθιές καταδύσεις θα πάρω κάτι πιό απλό....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-11-10, 18:59
george15 george15 is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Μηνύματα: 3
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Ξεχασα να αναφερθω για τον κυκλωνα και να διευκρινησω τα εξης :

Σαφως και εχει ακιδα, η οποια επισης σαφως δεν εχει καμια σχεση μηχανικα και τεχνολιγικα με τις ακιδες του jetsream και του xtream
για αυτο και οι ακιδες των jetsream-xtream ονομαζονται servo valve complitele(εν συντομια servo pilot ) ενω στο κυκλωνα ονομαζεται operating device .
Ως σχημα μπορουμε να το παρομοιασουμε ως το κεφαλαιο ελληνικο γραμμα Λ οπου στο τελος της μιας γραμμης εκτινεται μια οριζοντια γραμμη .
Οσο αναφορα τα αλατα που μπορει να πιασει ο ρυθμιστης (το Λ αυτο )
σαφως και μπορει να συμβει και μαλιστα ειχα προαναφερθει για την σωστη συντηρηση .. Σε απλα ελληνικα ,αν δεν πλυνεις σωστα τον ρυθμιστη σου
τα αλατα θα ειναι το λιγοτερο που μπορει να πιασει ..
Οσο αναφορα τα χαλικια στο δευτερο σταδιο τοτε σιγουρα τον χρησιμοποιουμε για οργωμα του βυθου .Στην μεχρι τωρα εμπειρια μου δεν γνωριζω κανενα δευτερο σταδιο οπου θα ειχε αλατα και χαλικια και σαφεστατα θα λειτουργουσε σωστα ..
Συμπερασμα : σχολαστικο πλυσιμο και μακρυα απο οργωματα ...

Με αγωνιστικους χαιρετισμους.............
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-11-10, 20:47
tallspiro tallspiro is offline
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Μηνύματα: 15
Thumbs up

Αγαπητοί φίλοι,

Τα 1000+ reads στα ερωτήματά μου δείχνουν το μεγάλο ενδιαφέρον του κόσμου για το θέμα αυτό. Βασικότερο στοιχείο είναι ότι δεν μίλησαν όλοι αυτοί, μιάς και δεν έχουν κάποια σχετική γνώμη. Ετσι αποφεύχθει η γενικότερη σύγχυση και η πολυγλωσσία. Βέβαια, κάτι το οποίο έθεσα σαν κριτήριο ώστε να μην ληφθεί υπόψιν ήταν το οικονομικό μέγεθος (αγοράς κ κατα συνέπεια service). Εκεί ξεφεύγει το θέμα και πάει περισσότερο στο μάρκετινγκ.Εξάλλου έχω γυναίκα που μου κάνει ακριβά δώρα!! Οπότε αδιάφορο.Δεκτά όλα τα σχόλια (υπέρ ή κατά) και για το άν μπορούν να ενσωματωθούν σε ένα DIR σύστημα ή μια DIR καταδυτική εμπειρία.
Παραθέτωντας και τα δικά μου συμπεράσματα θα συνόψιζα στα:
1) Επειδή η γνώμες είναι διφορούμενες, θα λάβω υπόψιν μου μόνο τις δικές μου βουτιές και την συμπεριφορά των ρυθμιστών στα βάθη για τα οποία τους πήρα.Μεγάλο πράγμα να ξέρεις τί είναι αυτό που χρησιμοποιείς και πώς συμπεριφέρεται..
2) Κάθε τι που έχει οιοσδήποτε στην κατοχή του θέλει να το προσέχει και να το συντηρεί για να αποδίδει αυτά για τα οποία κατασκευάστηκε.Εάν δεν τηρείς τα προβλεπόμενα μην περιμένεις να κάνουν την δουλειά τους.Αλλιώς θα προτιμούσα ένα ρυθμιστή που να έχει selfcleaning,selfsetting,antishock-antibreak,να τον πετάω κάτω και να μου γυρνά πίσω χωρίς ζημιά κλπκλπ.
3) γνώμες από δύτες που το setup τους είναι επικίνδυνο για κατάδυση....ευχαριστώ δεν θα πάρω!!!
4) δεν είναι τυχαία η βουτιά στα 300+msw με Poseidon!'Αραγε αυτός ο καημένος δύτης να σκεφτόταν εκείνη τη στιγμή ένα επερχόμενο freeflow?
5) δεν νοείται τεχνικός δύτης με άμμο-χαλίκια στο β' στάδιο, όποια και να είναι η διείσδυση (ναυάγιο-σπηλιά κλπ)!!!Πλευστότητα=no1 παράγοντας.Εκτός και άν τον πετάει έξω όταν βγαίνει, σε τίποτα νταμάρια κ τον αφήνει άπλυτο.
Και κλείνω με μια φράση:Like everything nowadays – nothing is what it seems - there is very little right with the current Doing IT Right system – Don’t believe the Hype.
(Όπως τα πάντα στις μέρες μας - τίποτα δεν είναι αυτό που φαίνεται - ελάχιστα είναι σωστά στο σημερινό DIR σύστημα - Μην πιστεύετε τη διαφημιστική εκστρατεία!)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-11-10, 21:03
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tallspiro Εμφάνιση μηνυμάτων
Like everything nowadays – nothing is what it seems - there is very little right with the current Doing IT Right system – Don’t believe the Hype.
It is your decision.

Καλή τύχη
DG
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-11-10, 13:01
tallspiro tallspiro is offline
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Μηνύματα: 15
στην κατάδυση τίποτα δεν είναι στην τύχη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tallspiro : 07-11-10 στις 13:22.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-11-10, 13:55
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tallspiro Εμφάνιση μηνυμάτων
στην κατάδυση τίποτα δεν είναι στην τύχη...
Σώπα.......Μην πιστεύεις τη διαφημιστική εκστρατεία tallspiro!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-11-10, 21:31
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Βρε Σπυράκο...
Ξεκινάς ένα thread κάνοντας μια ερώτηση και να λύσεις κάποιες απορίες σου, όπως λές.

Ρωτάς λοιπόν...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tallspiro Εμφάνιση μηνυμάτων
β)μπορούν να χαρακτηριστούν μέρος ενός "DIR" δύτη και αν όχι γιατί?ποιοι ρυθμιστές θεωρούνται ότι μπορούν να γίνουν μέρος ενός "DIR" δύτη?

Και στο τέλος παραθέτεις το εξής:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tallspiro Εμφάνιση μηνυμάτων
......
Και κλείνω με μια φράση:Like everything nowadays – nothing is what it seems - there is very little right with the current Doing IT Right system – Don’t believe the Hype.
(Όπως τα πάντα στις μέρες μας - τίποτα δεν είναι αυτό που φαίνεται - ελάχιστα είναι σωστά στο σημερινό DIR σύστημα - Μην πιστεύετε τη διαφημιστική εκστρατεία!)
Αφού δεν πιστεύεις στο σύστημα αυτό, το σε νοιάζει για τους Poseidon εάν μπορούν να γίνουν μέρος του συστήματος αυτού;;

Παρε ότι θές και κάνε τις βουτίες σου

Φιλικά
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanos : 07-11-10 στις 21:38.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-11-10, 22:16
Το avatar του χρήστη andacio
andacio andacio is offline
 
Εγγραφή: 29-12-2008
Περιοχή: Πατήσια
Μηνύματα: 33
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Θέλω να πω και εγώ κάτι για αυτό το θέμα , μιας και είμαι κάτοχος τον δυο ρυθμιστών Poseidon xtream deep. Από την αρχή που τους πήρα (δεν ήτανε καινούριοι αλλα είχανε το service τους ) είχα την εντύπωση ότι δεν δίνουνε αρκετό αέρα . Και εκεί έκανα το πρώτο λάθος :ρώταγα από εδώ και από εκεί , διάβαζα στα forum αυτά που λέγανε οι περισσότεροι για αυτούς τους ρυθμιστές , αλλα δεν πήγαινα στον άνθρωπο που ήτανε αρμόδιος να μου λύσει όλες τις απορίες για αυτούς τους ρυθμιστές και να μου κάνουν και μια καλή ρύθμιση
Και βεβαια εννοώ τον εκπρόσωπο της εταιρίας Poseidon εδώ στην Αθηνα . Όταν όμως (λίγο αργά, τa παραδεχουμε ) πήγα εκεί πέρα και συνάντησα τον άνθρωπο που είναι τεχνικός και φιάχνει τους ρυθμιστές (Στέλιος τον λένε) θέλω να σας πω ότι σε πέντε λεπτά είχανε λήθη όλες μου οι απορίες . Παίζει ρολο παρα πολύ το καλο service , η καλή συντήρηση και το πιο σημαντικό η καλή ρύθμιση .
Για αυτό τον λόγο πιστεύω ότι όταν παίρνουμε ένα καινούριο κομμάτι στον εξοπλισμό μας πρέπει πρώτα να πάμε στον εκπρόσωπο τις εταιρίας και μετά να πάρουμε γνώμες από φίλους , γνωστούς και forum
. Βεβαια ,στο τέλος συγκρίνουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-11-10, 23:06
tallspiro tallspiro is offline
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

αγαπητέ θάνο,

δώσε βάση καλύτερα στην φράση. και αν δεν πιστείς:

http://www.inspired-training.com/DIR...0its%20not.htm

απλά (όπως όλα στην ζωή) χάνουν την πραγματική ουσία τους. ολα είναι θέμα χρημάτων.ακόμα και η πίστη (σε οτιδήποτε και αν είναι αυτό)..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-11-10, 23:16
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Τεχνική κατάδυση και Poseidon regulators

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tallspiro Εμφάνιση μηνυμάτων
αγαπητέ θάνο,

δώσε βάση καλύτερα στην φράση. και αν δεν πιστείς:

http://www.inspired-training.com/DIR...0its%20not.htm

απλά (όπως όλα στην ζωή) χάνουν την πραγματική ουσία τους. ολα είναι θέμα χρημάτων.ακόμα και η πίστη (σε οτιδήποτε και αν είναι αυτό)..
Tallspiro, το θέμα έχει αναλυθεί παααάρα πολύ διεξοδικά σε παλαιότερα post, όπου έχει αναρτηθεί και το link σου. Ψάξε το forum και θα βρεις πολλά για όσα ρωτάς. Μη θέτεις φιλοσοφικές ή φιλολογικές ερωτήσεις, δε νομίζω ότι έχουν νόημα, γνώμη μου, ειδικά αν έχεις ήδη δώσει την απάντηση στον εαυτό σου πριν ανεβάσεις κάποια από τα post. Φιλικά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eye love scuba : 08-11-10 στις 00:05.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:50.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.