Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-12-08, 21:53
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Το Τέλος του Κόσμου (όπως τον γνωρίζουμε)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι σίγουρη ότι αντιλαμβάνομαι σαν επιχείρημα τη σύγκριση/αντιπαράθεση μεταξύ "παραγωγών μικροεπεξεργαστων" και "εχόντων πρόσβαση σε βόμβες εκατοντάδων Megadeath"

Ως ένα "αντικείμενο" που επηρεάζει σε τεράστιο βαθμό τη ζωή των ανθρώπων, καθ' ότι βασικό στοιχείο της "τεχνολογίας" [όπως επίσης και την έρευνα, την επιστήμη κλπ], η ύπαρξη του οποίου απαιτεί μια επιστημονική ελίτ αλλά η παραγωγή του οποίου ανήκει σε ελάχιστα χέρια.

Εντάξει, δεν ξέρω, μπορεί να μην ήταν πολύ πετυχημένο το παράδειγμα. Αν εξακολουιεί να μην βγάζει νόημα, πες μου. Θα προσπαθήσω να βρω καλύτερο, ή να το εξηγήσω καλύτερα!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-12-08, 22:05
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Το Τέλος του Κόσμου (όπως τον γνωρίζουμε)

τέσπα, εννοούσα ότι είναι τελείως ένα το να κατέχεις π.χ. τη μυστική συνταγή της κόκα-κόλας ή του μικροτσίπ, ή του αεροδιαστημικού σταθμού μπλα μπλα και τελείως άλλο το να έχεις τη δυνατότητα ανά πάσα στιγμή να εκβιάσεις έναν ολόκληρο πλανήτη απειλώντας με το τέλος του κόσμου (όπως τον γνωρίζουμε βεβαίως βεβαίως).
Εξ ου και μου φάνηκε άστοχη η σύγκριση....

Αλλά να διαβάσεις το άρθρο!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-12-08, 09:41
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Το Τέλος του Κόσμου (όπως τον γνωρίζουμε)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
τέσπα, εννοούσα ότι είναι τελείως ένα το να κατέχεις π.χ. τη μυστική συνταγή της κόκα-κόλας ή του μικροτσίπ, ή του αεροδιαστημικού σταθμού μπλα μπλα και τελείως άλλο το να έχεις τη δυνατότητα ανά πάσα στιγμή να εκβιάσεις έναν ολόκληρο πλανήτη απειλώντας με το τέλος του κόσμου (όπως τον γνωρίζουμε βεβαίως βεβαίως).
Εξ ου και μου φάνηκε άστοχη η σύγκριση....

Αλλά να διαβάσεις το άρθρο!
ΟΚ, κατανοητό. Αλλά τον πλανήτη δεν τον εκβιάζει ούτε ο επιστήμονας, ούτε καμιά ομάδα επιστημονικής ελίτ.
Τον εκβιάζει ΠΑΝΤΑ ο ιδιοκτήτης των μέσων παραγωγής (της βόμβας, του τάδε, του δείνα). That was my point.
[Το άρθρο μόλις το διάβασα]
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-12-08, 12:05
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Το Τέλος του Κόσμου (όπως τον γνωρίζουμε)

Παράθεση:
Τον εκβιάζει ΠΑΝΤΑ ο ιδιοκτήτης των μέσων παραγωγής (της βόμβας, του τάδε, του δείνα). That was my point.
αντε ρε κουκουλοφορε....αναρχικε....κ ατακαθι....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-12-08, 23:54
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Το Τέλος του Κόσμου (όπως τον γνωρίζουμε)

Πολύ ενδιαφέροντα πράγματα λέτε αλλά δεν έχω προλάβει να συμμετέχω…γειά σου γιωργάκη με τη συμμετοχική σου δημοκρατία!!!
Συχωρέστε μου το στυλ που γράφω αλλά δεν έχω καταλάβει τον τρόπο παράθεσης των προηγούμενων ώστε να κάνω reply ακριβώς σε αυτά που θέλω.
...Ανεξάρτητα από το είδος του πολιτεύματος και της νομοθεσίας που ισχύει σε ένα κράτος το εσωτερικό πολιτικό σύστημα της «μικροκοινωνίας» του συστήματος (και που περιλαμβάνει επιστήμονες τεχνικούς και διοικητικούς υπάλληλους πρέπει να είναι καθαρά αυταρχικό (Hughes T. P.). Το σύστημα παρομοιάζεται με ένα πλοίο όπου ο καπετάνιος έχει τον απόλυτο έλεγχο και ευθύνη, ενώ οι ρόλοι των μελών του υπάκουου πληρώματος είναι πλήρως καθορισμένοι και διαχωρισμένοι. Είναι όμως η εφαρμογή μιας τεχνολογίας αυτής συμβατή με τις ισχύουσες δημοκρατικές κοινωνικές και πολιτικές δομές ή μήπως απαιτούνται νέες μορφές οργάνωσης της κοινωνίας;
Μα και οι σημερινές ‘‘δημοκρατικές’’ δομές δεν είναι εμμέσως πλην σαφώς αυταρχικές; Καραμανλήδες, Παπανδρέου και Μπους βγαίνουν, κάποιοι φτωχοί πλην τίμιοι αγωνιστές (Αλαβάνος) ή και κάποια τρέντυ αγόρια-τίποτες-πιο επικίνδυνοι από τους προηγούμενους- που τους βγάζουν οι καναλάρχες (Αλέξης, Ομπάμα). Βάζουμε και έναν πρόεδρο δημοκρατίας ως γλάστρα και απολαμβάνουμε τη δημοκρατία μας! Και μας πειράζει το διοικητικό μοντέλο ενός αντιδραστήρα ή ο καπετάνιος ενός πλοίου???
Εάν εφαρμοστεί η δημοκρατία στο πλοίο, το πλοίο στην καλύτερη δε θα φτάσει εκεί που πρέπει στην ώρα του και στη χειρότερη θα αποτελέσει ένα ωραιότατο ναυάγιο προς ανακάλυψη απ’ τον Καρέλα και την παρέα του
Με τον καιρό δημιουργείται μια νέα κοινωνική δύναμη, αυτή των επιστημόνων, η οποία συγκέντρωνε ολοένα και μεγαλύτερη δύναμη. Μια νέα απειλή για τη δημοκρατία εμφανίζεται: αυτή των ειδικών. Σταδιακά διαμορφώνονται κλειστές ομάδες επιστημόνων που λόγω της σύνθετης και πολύπλοκης γνώσης που κατέχουν συγκεντρώνουν ολοένα και μεγαλύτερη δύναμη. Μια τεράστια εξουσία συγκεντρώνεται στα χέρια λίγων ατόμων. Το μη εξοικειωμένο κοινό συναντά δυσκολίες στην κατανόηση των στόχων της επιστήμης και των κινδύνων που κρύβουν τα νέα επιστημονικά επιτεύγματα. Στις δημοκρατικές κοινωνίες, μια τέτοια συγκέντρωση δύναμης μπορεί εύκολα να αποκλίνει από το ιδανικό του δημοκρατικού ελέγχου στη λήψη αποφάσεων για το κοινωνικό συμφέρον(R R Pippin).
Πολλές οι απειλές για τη δημοκρατία…αλλά των ειδικών; Τόσο πολύ φοβούνται τη γνώση; Κίνδυνοι που κρύβονται πίσω από τα νέα επιστημονικά επιτεύγματα; Στην πυρά με τη σφραγίδα του Πάπα!!!
κλειστές ομάδες επιστημόνων που λόγω της σύνθετης και πολύπλοκης γνώσης που κατέχουν συγκεντρώνουν ολοένα και μεγαλύτερη δύναμη.
Κάτι μου θυμίζειιιι… μήπως ελληνικό κοινοβούλιο; Γιατροί δικηγόροι και μηχανικοί…οι οποίοι μαζί με τους δημοσιογράφους θα αποτελέσουν βεβαίως βεβαίως και το Ταμείο επιστημόνων!!! Και όλοι οι άλλοι να πάνε να γ…θούν (κατά το περιβόητο του διαιτητή Σπάθα περί ολυμπιακού και Αιγάλεω). Εκεί να δεις δημοκρατία…
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-12-08, 00:38
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Το Τέλος του Κόσμου (όπως τον γνωρίζουμε)

ε! λίγα για τους μηχανικούς !
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-12-08, 00:53
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Το Τέλος του Κόσμου (όπως τον γνωρίζουμε)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Συχωρέστε μου το στυλ που γράφω αλλά δεν έχω καταλάβει τον τρόπο παράθεσης των προηγούμενων ώστε να κάνω reply ακριβώς σε αυτά που θέλω.
Ηλία, κάτω δεξιά από κάθε μήνυμα υπάρχει ένα κουμπάκι που λέει quote.
Όταν το πατήσεις σου εμφανίζει το μήνυμα στο οποίο θες να αναφερθείς μέσα σε παράθεση. Δεν χρειάζεται να το κρατήσεις όλο, σβήνεις τα υπόλοιπα και αφήνεις το κείμενο που χρειάζεσαι. Ελπίζω να βοήθησα....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-12-08, 10:46
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Το Τέλος του Κόσμου (όπως τον γνωρίζουμε)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλία, κάτω δεξιά από κάθε μήνυμα υπάρχει ένα κουμπάκι που λέει quote.
ελπίζω να το κατάφερα!
Φίλε psyche τα λίγα είναι πολύ λίγα!!! Αλλά τέτοια ώρα...τέτοια λόγια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-01-09, 20:34
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Το Τέλος του Κόσμου (όπως τον γνωρίζουμε)

Για κάποιο λόγο, αυτό το άρθρο του Independent μου φάνηκε ταιριαστό σε αυτή τη συζήτηση.....
Αυτό θα πει, μάλιστα, το-τέλος-του-κόσμου-όπως-τον-γνωρίζουμε
Leading article: Decline of the real man is no joke

ή άλλως:

Προσοχή! Οι χημικοί ρύποι βλάπτουν σοβαρά το αρσενικό σας!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-01-09, 21:53
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Το Τέλος του Κόσμου (όπως τον γνωρίζουμε)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Για κάποιο λόγο, αυτό το άρθρο του Independent μου φάνηκε ταιριαστό σε αυτή τη συζήτηση.....
Αυτό θα πει, μάλιστα, το-τέλος-του-κόσμου-όπως-τον-γνωρίζουμε
Leading article: Decline of the real man is no joke

ή άλλως:

Προσοχή! Οι χημικοί ρύποι βλάπτουν σοβαρά το αρσενικό σας!
Χεχε... θυμάμαι είχα διαβάσει ένα αντίστοιχο άρθρο στην Καθημερινή πριν μερικά χρόνια. Νομίζω κάπου έδινε και μια εξήγηση που κινείτο στα πλαίσια του ότι είναι αμυντικός μηχανισμός της φύσης [των οργανισμών] το να "παράγονται" περισσότερα θηλυκά απ' ότι αρσενικά όταν το περιβάλλον είναι "εχθρικό" [βλ. τοξικότητα πλαστικών] προκειμένου να διασφαλιστεί ευκολότερα η αναπαραγωγή μεγαλύτερων πληθυσμών.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:51.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.