Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-05-09, 14:23
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Η δύναμη του δυναμίτη…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sharkius Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω η λέξη δολοφονήθηκε ταιριάζει καλύτερα
Φαντάζομαι να σκέφτεσαι και όλα όσα σκέφτομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-05-09, 14:25
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Η δύναμη του δυναμίτη…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα του ελέγχου για το ψάρεμα με δυναμίτη, δεν είναι απλό στην λύση του.
Κατ΄ αρχήν, ....
Το σενάριο είναι απόλυτα αληθές και εφικτό. Επιπλέον, μιας και ξέρω πολύ καλά την περιοχή απο μικρό παιδί (όπως πολύ καλά ξέρω και τους ταβερνιάρηδες...), μέχρι και ποιός είναι "ο παρακείμενος όρμος", μπορώ να φανταστώ.
σωστο το σεναριο .... ομως...
Εμεις ειμαστε αυτοι που αδιαφορουμε να παρουμε αποδειξη απο το καθε ταβερνιαρη (αν παιρναμε θα σου ελεγα εγω τι μαυρα θα αγοραζε)
Monitoring γινεται ευκολοτερα απο οτι νομιζουμε σε "ευαισθητο" χωρο (με χρηση απλου σταθμου επιφανειας για inspection (υδροφωνο - gsm-module - camera)
Ασε που ειδικα στην ελλαδα που οι αποστασεις απο ακτη ειναι μικρες με καθαρο καιρο μπορεις απλα να δεις τη περιοχη. Ειναι θεμα προτεραιοτητων (βλ "παρκα" )

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού μπορείς να φανταστείς τον παρακείμενο όρμο, παίζει και το ακόλουθο σενάριο:
1. Μόλι ξεφορτωθούν τα ψάρια, ένα σκάφος του Λιμενικού παραακολουθεί τη βάρκα και ένα τζιπάκι του Λιμενικού ακολουθεί τα ψυγεία της της ΔΕΛΤΑ.
2. Μόλις φτάσουν τα ψυγεία της ΔΕΛΤΑ στην πρώτη ταβέρνα, βουτάνε ταυτόχρονα βάρκα, ΨΥΓΕΙΑ και τον πρώτο ταβερνιάρη επ' αυτοφόρω και τους πάνε όλους σηκωτούς, αφαίρεση αδειών, κατάσχεση σκάφους κλπ κλπ και πρώτο θέμα στην τηλεόραση και τις εφημερίδες.
Άντε κι εμείς έχουμε τη θέληση για καταγγελία...
Το λιμενικό έχει τα κότσια και τη θέληση να κάνει τη δουλειά του?
...ή θα κάνει απλά μερικά τηλέφωνα να τους ειδοποιήσει να μη βγουν, ώστε να κονομήσει μερικά ψαράκια από την επόμενη ψαριά?
Το λιμενικο ειναι απλα ανθρωποι. Σε καθε λιμενικο ή αστυνομια υπαρχει ενας "Σαινης" που θα σπευσει με "υπερβαλον" (ευτυχως για μας) ζηλο να τυλιξει σε τονους χαρτι τον παραβατη. Αρκει να ανακαλυψεις το Σαινη.
Οσο για το φορολογικο μερος ο ταβερνιαρης θα προτιμουσε να ειχε γινει στοχος της κινεζικης μαφιας απο την τοπικη ΔΟΥ.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού μπορείς να φανταστείς τον παρακείμενο όρμο, παίζει και το ακόλουθο σενάριο:
Τέλος, ξέχνα το σενάριο "Μήνυση" (Κατ΄αγνώστου ή - ακόμα χειρότερα - σε συγκεκριμένο άτομο) γιατί δεν μπορείς να το στηρίξεις πουθενά.
Χάος Φοίβο μου. ΄Ενα απο τα πολλά Νεοελληνικά...
Δε πρεπει να αφηνουμε τη γκρινια να αντικαθιστα τη προσπαθεια. Aλλο το ενα, αλλο το αλλο.
Και εγω το 1980 πιστευα οτι ουτε σε 30 χρονια (2009) τοσοι πολλοι ελληνες θα χρησιμοποιουν ζωνη στο αυτοκινητο και διαψευστηκα.
Χωρις προσπαθεια δε κινειται τιποτα.
Επαναλαμβανω μια δυο φορες ειναι πολυ σημαντικες γιατι θα σπασουν τη λογικη αυτη. Εδω μιλαμε για νομοθεσια απαγορευσης καπνισματος στη χωρα των θεριακληδων και θα σταματησουμε στα μπουρλοτα;
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-05-09, 14:36
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Η δύναμη του δυναμίτη…

Όπως πολύ σωστά είπε και ο Άκης, αυτοί που χρησιμοποιούν δυναμίτη έχουν άκρες και το κάνουν. Το διαπίστωσα με τα μάτια μου πρώτη φορά στα μέσα της δεκαετίας του 80, Αύγουστο μήνα, στην παραλία στο Καλαμάκι Αχαίας, 100 μέτρα (μπορεί να λέω και πολλά) απο την παραλια των αξιωματικών της Αεροπορίας. Οι τύποι δεν φοβήθηκαν ούτε εμάς που κάναμε μπάνιο ούτε κανέναν. Δυστυχώς

Όσο για το λιμενικό, το έχω δεί αρκετές φορές να κάνει περιπολίες στο Βρωμοπούσι και στο Βγέθι (μάλλον πέφτει τηλ μόλις βλέπους αυτόνομους) και το σκάφος του λιμενικού να γυρίζει στην περιοχή. Αλλά θα σου πούνε ένα σκάφος για όλη την περιοχή τι να κάνει;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-05-09, 16:45
Το avatar του χρήστη rampidis
rampidis rampidis is offline
 
Εγγραφή: 23-03-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Η δύναμη του δυναμίτη…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις προσπαθεια δε κινειται τίποτα.
Πιστεύω πως ακόμα και απλές διαμαρτυρίες πχ συλλόγων ή και μηνύσεις κατ' αγνώστων , μπορεί φαινομενικά να είναι ανούσιες, καθώς σίγουρα δεν οδηγούν σε συλλήψεις δραστών ή άμεση καταστολή του φαινομένου. Η πραγματικότητα όμως κατά τη γνώμη μου είναι διαφορετική καθώς μέσω τέτοιων κινήσεων, αρχίζουν και δημιουργούν "πιέσεις" (πχ στις αρχές, στην κοινή γνώμη), καθώς μεν δίδουν σαφή υπόσταση στα φαινόμενα αυτά (και δε μπορεί να τα αμφισβητήσει ως φανταστικά ή πολύ σπάνια και μεμονωμένα), οι πιέσεις δε αυτές έχουν την τάση να κινούνται σταδιακά προς τα "πάνω". Με τον καιρό και με σημαντική αύξηση των πιέσεων αυτών επέρχεται και η "βούληση" των αρχών (σε επίπεδο διοίκησης), ακόμα και η πολιτική "βούληση". Έτσι πράγματι να επιτευχθεί περιορισμός του φαινομένου.

Στην πραγματικότητα η όλη κατάσταση είναι σαν ένα σύστημα σε ισορροπία, όπου άλλες δυνάμεις ασκούνται προς μια κατεύθυνση και άλλες προς άλλη. Το σίγουρο είναι πως με επιπλέον προσπάθειες και πιέσεις από μια μεριά είναι δυνατό οι ισορροπίες του συστήματος αυτού να αλλάξουν και να μετακινηθούν σε διαφορετικό σημείο - οδηγώντας σε μια νέα κατάσταση.

Η αδράνεια πάντως στην προκειμένη περίπτωση σίγουρα δε μπορεί να αποτελέσει λύση επιτυχίας.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-05-09, 20:27
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Η δύναμη του δυναμίτη…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως πολύ σωστά είπε και ο Άκης, αυτοί που χρησιμοποιούν δυναμίτη έχουν άκρες και το κάνουν. Το διαπίστωσα με τα μάτια μου πρώτη φορά στα μέσα της δεκαετίας του 80, Αύγουστο μήνα, στην παραλία στο Καλαμάκι Αχαίας, 100 μέτρα (μπορεί να λέω και πολλά) απο την παραλια των αξιωματικών της Αεροπορίας. Οι τύποι δεν φοβήθηκαν ούτε εμάς που κάναμε μπάνιο ούτε κανέναν. Δυστυχώς

Όσο για το λιμενικό, το έχω δεί αρκετές φορές να κάνει περιπολίες στο Βρωμοπούσι και στο Βγέθι (μάλλον πέφτει τηλ μόλις βλέπους αυτόνομους) και το σκάφος του λιμενικού να γυρίζει στην περιοχή. Αλλά θα σου πούνε ένα σκάφος για όλη την περιοχή τι να κάνει;
Όπως τα λές είναι Θάνο, το ίδιο κάνουν και σε εμάς 2 χλμ από εσένα. Εγώ που κοίταγα από ένα βράχο ένιωσα ως και το ωστικό κύμα!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-05-09, 00:51
Το avatar του χρήστη baz
baz baz is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 09-07-2008
Μηνύματα: 397
Απάντηση: Η δύναμη του δυναμίτη…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rampidis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω πως ακόμα και απλές διαμαρτυρίες πχ συλλόγων ή και μηνύσεις κατ' αγνώστων , μπορεί φαινομενικά να είναι ανούσιες, καθώς σίγουρα δεν οδηγούν σε συλλήψεις δραστών ή άμεση καταστολή του φαινομένου. Η πραγματικότητα όμως κατά τη γνώμη μου είναι διαφορετική καθώς μέσω τέτοιων κινήσεων, αρχίζουν και δημιουργούν "πιέσεις" (πχ στις αρχές, στην κοινή γνώμη), καθώς μεν δίδουν σαφή υπόσταση στα φαινόμενα αυτά (και δε μπορεί να τα αμφισβητήσει ως φανταστικά ή πολύ σπάνια και μεμονωμένα), οι πιέσεις δε αυτές έχουν την τάση να κινούνται σταδιακά προς τα "πάνω". Με τον καιρό και με σημαντική αύξηση των πιέσεων αυτών επέρχεται και η "βούληση" των αρχών (σε επίπεδο διοίκησης), ακόμα και η πολιτική "βούληση". Έτσι πράγματι να επιτευχθεί περιορισμός του φαινομένου.

Στην πραγματικότητα η όλη κατάσταση είναι σαν ένα σύστημα σε ισορροπία, όπου άλλες δυνάμεις ασκούνται προς μια κατεύθυνση και άλλες προς άλλη. Το σίγουρο είναι πως με επιπλέον προσπάθειες και πιέσεις από μια μεριά είναι δυνατό οι ισορροπίες του συστήματος αυτού να αλλάξουν και να μετακινηθούν σε διαφορετικό σημείο - οδηγώντας σε μια νέα κατάσταση.

Η αδράνεια πάντως στην προκειμένη περίπτωση σίγουρα δε μπορεί να αποτελέσει λύση επιτυχίας.
Συμφωνώ! Κάπως έτσι λειτουργεί και η Δημόσια Διοίκηση, όπως ένα σύστημα σε αδράνεια, χρειάζεται να ασκηθούν πιέσεις για να μετατοπιστεί σε μια νέα θέση και να αλλάξουν οι υπάρχουσες "ισορροπίες"
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-05-09, 08:47
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Η δύναμη του δυναμίτη…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν πηρε μπρος το google ocean βρεθηκα προ των ευθυνων μου(δημοσιοποιηση η οχι). Αποφασισα τελικα να κραταω σε κλειστο κυκλο (χωρις να κρυβω απο ανθρωπους που εμπιστευομαι) αυτα που γνωριζω αλλα κρινω οτι δεν υπαρχει κοινωνικα η υποδομη για ασφαλη δημοσιοποιηση τετοιας πληροφοριας.
Σ' αυτό εγώ προχώρησα σε δημοσιοποίηση για καθαρά διαφημιστικούς λόγους
αλλά οι θέσεις στις περισσότερες από τις τοποθεσίες που έριξα
στο Γκουγλ οσιαν είναι κατά προσέγγιση ...μιλίου

Αφού ανοίξαμε τέτοια συζήτηση ας τα πάρουμε από την αρχή.

Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ

-Πως φτάνουν οι δυναμίτες στα χέρια που τους φυτιλώνουν ;
-Μα από τους εμπόρους εκρηκτικών, δεν είναι η απάντηση ;

-Με τι παραστατικά ; Αποδείξεις κλπ. διακινούνται ;
-Όπως αρκετοί που ασχολούνται με το εμπόριο, έτσι και κάποιοι έμποροι
εκρηκτικών, παίρνουν κάποιες παρτίδες χωρίς τιμολόγια.

Ωωωω! Μα συμβαίνουν αυτά στη Γρεκία ;

Αυτοί λοιπόν που εμπορεύονται εκρηκτικά είναι από τους πιο
"χωνεμένους" στα μικροπολιτικά παρασκήνια της ψηφοσυμφεροντοθηρίας.
Για να πάρεις μια τέτοια άδεια πρέπει να είσαι αρχί-αρχικομματόσκυλο.
Συγνώμη αγαπητά τετράποδα, θα το κάνω αλλιώς,
αρχί-αρχικομματόσκατο.

Αυτό σημαίνει ότι ο όποιος έλεγχος προς τα άτομα αυτά είναι λίγο...
...ελαστικός.

Όλες οι τοπικές αρχές Αστυνομία, Λιμεναρχείο, κλπ. γνωρίζουν
τους εμπόρους εκρηκτικών αφού -κρίνοντας από το νησί μου-
είναι ελάχιστοι.

Οκ λες και χάφτεις μόνο αυτό για αρκετά χρόνια, ώσπου φτάνεις κι ανακαλύπτεις ότι
όι περισσότεροι από όσους έχουν λατομεία ή ορυχεία τροφοδοτούν κι αυτοί
με τα περισεύματά τους από τους δυναμίτες που έμειναν αχρησιμοποίητοι,
(πληρωμένα αδρά εννοείται) τους φυτιλομπήχτες.
Να φάνε κι αυτοί κανα ψαράκι βρε αδερφέ.
Αυτοί πάλι που έχουν άδειες λατομείων και ορυχείων, αυτοί δηλαδή
που ξεσκίζουν τα σπλάχνα της μεγαλόχαρης, οι ίδιοι που
πρωτοστατούν στις θρησκευτικές τελετές, αυτοί κι αν είναι
αρχι-αρχικομματόσκατα, και ρίχνουν και κανα ψαράκι στον πολιτικό γάτο
που είναι και η καλύτερη τροφή πλούσια σε μπλα μπλα. Οικολογικά πράγματα αχ !

Ξανά οκ λες μα δεν περνά πολύς καιρός και μένεις εμβρόντητος
σαν αντηχούν στο μυαλό σου οι ατάκες του Πιλαλι...
"τα πανεπιστήμια δημιουργούν ειδικότητες κι όχι προσωπικότητες"
...καθώς ανακαλύπτεις ότι άνθρωποι (εδώ κλαίμε)
που τελείωσαν ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα
Πολυτεχνία κτλπ. υπερεκτιμούν την ποσότητα δυναμίτιδας που
χρειάζονται για να φέρουν σε πέρας κάποιο έργο υποδομής
μόνο και μόνο για να μεταπουλήσουν την ποσότητα αυτή
έναντι υψηλότατης τιμής στο θύμα τελικά, γιατί για θύμα πρόκειται
ψαρά-εκτελεστή-φυτιλομπήχτη. Που θα τους βαστά την υποχρέωση
και θα τους δώσει και μερτικό από την υγιεινή τροφή που λέγαμε.
Αυτοί πάλι οι μηχανικο-εργολαβο-τσιμέντοναγίνει νοματέοι
περιττό να πούμε για το τι αρχι-αρχι-αρχίγκέισες του αφέντη
πολιτικάντη είναι.

Φτάνεις λοιπόν τώρα δύσμοιρε Λιμενικέ να τσιμπήσεις
το αμόρφωτο-θύμα-ψαρά-εκτελεστή-φυτιλομπήχτη
και να τολμήσεις να κάνεις αυτό για το οποίο όλοι οι υπόλοιποι Γρεκοί σε πληρώνουν.
ΕΕΕΕ Καραμήτρος, γουέρ αρ γιού γκόινκ αγορίνα μου ; Στο Λιάδι, στο Λιάδι να φυλάς τους γλάρους
Kαλά δεν σε ενημερώσαν οι παλιότεροι συνάδελφοι; ότι θα βρεθείς αντιμέτωπος με
τα "στελέχη" όλου αυτού του μηχανισμού. Και εντάξει το έκανες μια φορά, το ξανακάνεις;
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-05-09, 09:27
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Η δύναμη του δυναμίτη…

Ομορφα
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-10-09, 19:02
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Η δύναμη του δυναμίτη…



Άσκαστο καψούλι με φυτίλι.
Μείνετε μακρυά μην αγγίζετε.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-10-09, 07:40
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Η δύναμη του δυναμίτη…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων


Άσκαστο καψούλι με φυτίλι.
Μείνετε μακρυά μην αγγίζετε.
Ολοψυχα ευχομαι το επομενο που θα παει να ριξει να σκασει μεσα στην βαρκα του !
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:27.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.