Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-07-08, 10:39
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: αγγουρια της θαλασσας.

Γέρασα και εγώ!!!
Η επισήμανση με το αγγούρι του Πέτρου όμως ήταν κορυφαία!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-07-08, 11:30
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: αγγουρια της θαλασσας.

Παιδιά, σε ό,τι αφορά το nightshark και τους διχασμούς προσωπικότητας, είμαι της άποψης ότι δεν έχουν καμία θέση σε αυτή τη ροή συζήτησης....

Δεν γνωρίζουμε τον Αμφίβιο κι αυτό ίσως δημιουργεί επιφυλάξεις σε μια ήδη εδραιωμένη παρέα... αλλά όλοι ήμασταν καινούργιοι πριν γνωριστούμε μεταξύ μας και πολλοί έχουμε κάνει επικοινωνιακά λάθη στις πρώτες μας προσεγγίσεις με το θαυμαστό καινούργιο κόσμο του διαδικτύου. Αν κάτι σας χαλάει στον Αμφίβιο, πείτε το στον Αμφίβιο. Αν κάτι σας χαλάει στον nightshark, πείτε το στον nightshark (σε όποιο φόρουμ κυκλοφορεί ακόμα).

Έχω παντως την αίσθηση ότι ο Αμφίβιος εννοεί ότι του αρέσει και το ψαροτούφεκο αλλά όχι σε συνδυασμό με την κατάδυση. Υπάρχουν και άλλοι ανάμεσά μας που αυτά τα δυο τα έχουν διαχωρίσει με σαφήνεια στο μυαλό και τη ζωή τους και ευελπιστώ ότι ο Αμφίβιος γνωρίζει τουλάχιστον το νόμο και ανήκει στην ίδια κατηγορία....

Αμφίβιε, είναι μεγάλη μας χαρά να ανταλλάσσουμε γνώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τους θαλάσσιους οργανισμούς όπως θα πρόσεξες ίσως και σε πολλά άλλα αντίστοιχα θρεντς σε αυτό το φόρουμ.
Η αλήθεια είναι όμως ότι το κίνητρό μας είναι ένα αγνό και καθαρό ενδιαφέρον για την ίδια τη ζωή... Αν λοιπόν έστω και μόνο υποψιαστούμε ότι κάποιος ζητάει πληροφορίες για να βλάψει και όχι για να θαυμάσει ή να κατανοήσει καλυτερα μια άλλη μορφή ζωής, τότε η όρεξή μας να του λύσουμε τις απορίες πάει περίπατο.
Προσωπικά μου συνέβη ακριβώς αυτό όταν άρχισες να ρωτάς ποιο είδος βγάζει τα νήματα για να μην τυχόν μαζέψεις αυτό κατά λάθος. Αυτή για παράδειγμα είναι μία ερώτηση στην οποία δε θα απαντούσα ποτέ και σε κανέναν και η οποία με βάζει σε ένα γενικότερο κλίμα επιφύλαξης ως προς τις προθέσεις σου. Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου...

Πραγματικά ελπίζω να διατηρήσεις το ενδιαφέρον σου για τη θαλάσσια ζωή και να συνεχίσεις να μοιράζεσαι μαζί μας τις παρατηρήσεις σου για τα ζωντανά, που παραμένουν ζωντανά ακόμα και μετά την ανάδυσή σου. Τα υπόλοιπα, απλά δε μας αφορούν. Υπάρχουν καταλληλότερα φόρουμ για να διαδόσει κανείς τις επιδόσεις του στη θανατίλα.

(και ξανά σόρρυ για το πρήξιμο αλλά υπάρχουν κάποιες χορδές που είναι λίγο πιο ευαίσθητες από τις άλλες... αν τις πειράξεις, λούζεσαι το μεγαλοπρεπές φάλτσο. No offence, it's just the name of the game)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-07-08, 11:47
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Απάντηση: αγγουρια της θαλασσας.

Επ!...δεν κανω ψαροτιυφεκο με μπουκαλες. Πρωτον δεν εχω μπουκαλες και δευτερον δεν κανω ψαροτουφεκο. Οπως και να εχει η αξια του ψαροτουφεκου χανεται με τις μπουκαλες και δεν ειναι δικαιο και για τα ψαρια. Απλως παω μαζι με καποια φιλαρακια που κανουν, και μερικες φορες βουταω και εγω απο παραλια ετσι για την πλακα. Ειμαι ο AMFIBIOS και δεν ξερω κανεναν Night Shark. Ειμαι στο greekdiver και στο the abyss με το ονομα AMFIBIOS.

Dimitri Galon τι εννοεις με το ''ο θεματικός τρόπος προσέγγισης, και οι γραμματικές ιδιαιτερότητες στον λόγο σου, θυμίζουν έναν φίλο από τα παλιά, ο οποίος που και που έμπαινε στα καταδυτικά φόρουμ και πρόσθετε κι΄ αυτός το λιθαράκι του στο ελληνικό καταδυτικό γίγνεσθαι.''
__________________
ΑΡΜΕΓΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΕ ΧΕΛΩΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ ΛΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-07-08, 11:58
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Απάντηση: αγγουρια της θαλασσας.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, σε ό,τι αφορά το nightshark και τους διχασμούς προσωπικότητας, είμαι της άποψης ότι δεν έχουν καμία θέση σε αυτή τη ροή συζήτησης....

Δεν γνωρίζουμε τον Αμφίβιο κι αυτό ίσως δημιουργεί επιφυλάξεις σε μια ήδη εδραιωμένη παρέα... αλλά όλοι ήμασταν καινούργιοι πριν γνωριστούμε μεταξύ μας και πολλοί έχουμε κάνει επικοινωνιακά λάθη στις πρώτες μας προσεγγίσεις με το θαυμαστό καινούργιο κόσμο του διαδικτύου. Αν κάτι σας χαλάει στον Αμφίβιο, πείτε το στον Αμφίβιο. Αν κάτι σας χαλάει στον nightshark, πείτε το στον nightshark (σε όποιο φόρουμ κυκλοφορεί ακόμα).

Έχω παντως την αίσθηση ότι ο Αμφίβιος εννοεί ότι του αρέσει και το ψαροτούφεκο αλλά όχι σε συνδυασμό με την κατάδυση. Υπάρχουν και άλλοι ανάμεσά μας που αυτά τα δυο τα έχουν διαχωρίσει με σαφήνεια στο μυαλό και τη ζωή τους και ευελπιστώ ότι ο Αμφίβιος γνωρίζει τουλάχιστον το νόμο και ανήκει στην ίδια κατηγορία....

Αμφίβιε, είναι μεγάλη μας χαρά να ανταλλάσσουμε γνώσεις και παρατηρήσεις σχετικά με τους θαλάσσιους οργανισμούς όπως θα πρόσεξες ίσως και σε πολλά άλλα αντίστοιχα θρεντς σε αυτό το φόρουμ.
Η αλήθεια είναι όμως ότι το κίνητρό μας είναι ένα αγνό και καθαρό ενδιαφέρον για την ίδια τη ζωή... Αν λοιπόν έστω και μόνο υποψιαστούμε ότι κάποιος ζητάει πληροφορίες για να βλάψει και όχι για να θαυμάσει ή να κατανοήσει καλυτερα μια άλλη μορφή ζωής, τότε η όρεξή μας να του λύσουμε τις απορίες πάει περίπατο.
Προσωπικά μου συνέβη ακριβώς αυτό όταν άρχισες να ρωτάς ποιο είδος βγάζει τα νήματα για να μην τυχόν μαζέψεις αυτό κατά λάθος. Αυτή για παράδειγμα είναι μία ερώτηση στην οποία δε θα απαντούσα ποτέ και σε κανέναν και η οποία με βάζει σε ένα γενικότερο κλίμα επιφύλαξης ως προς τις προθέσεις σου. Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου...

Πραγματικά ελπίζω να διατηρήσεις το ενδιαφέρον σου για τη θαλάσσια ζωή και να συνεχίσεις να μοιράζεσαι μαζί μας τις παρατηρήσεις σου για τα ζωντανά, που παραμένουν ζωντανά ακόμα και μετά την ανάδυσή σου. Τα υπόλοιπα, απλά δε μας αφορούν. Υπάρχουν καταλληλότερα φόρουμ για να διαδόσει κανείς τις επιδόσεις του στη θανατίλα.

(και ξανά σόρρυ για το πρήξιμο αλλά υπάρχουν κάποιες χορδές που είναι λίγο πιο ευαίσθητες από τις άλλες... αν τις πειράξεις, λούζεσαι το μεγαλοπρεπές φάλτσο. No offence, it's just the name of the game)
Ρωτησα πιο ειδος βγαζει νημα για να ξερω να μην το πλησιασω και το μετανιωσω αγρια. Λεω και σε σενα δεν ειμαι ο night shark και ανεφερα το ψαροτουφεκο αν και δεν ασχολουμαι καθολου σοβαρα(σκοπευω ομως) επειδη εκει δεν βλεπεις τα ψαρακια μονο ως θεαμα αλλα και σαν φαγητο.

Οτι λεω εδω αναφερεται μονο και μονο για την καταδυση( δηλαδη για παρατηρηση και οχι για να βλαψω)
__________________
ΑΡΜΕΓΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΕ ΧΕΛΩΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ ΛΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-07-08, 12:01
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Απάντηση: αγγουρια της θαλασσας.

Τελος αν καταλαβα καλα ειστε οι περισσοτεροι μελη στο greekdiver και στο the abyss. Αν το παρατηρησατε τα θεματα μου, οι ερωτησεις, και οι πλακες ειναι οι ιδιες παντου και ανηκουν στον AMFIBIO.

Το λεω για οποιον νομιζει οτι ειμαι nightshark.
__________________
ΑΡΜΕΓΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΕ ΧΕΛΩΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ ΛΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-07-08, 12:14
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: αγγουρια της θαλασσας.

Επειδη ο Amfibios κανει (χωρις να το θελει) ενα crash test στο forum και στο ποαο διαφορετικος μπορει να ειναι καποιος σε στυλ, να αναλογιστουμε αν αξιζει να προσπαθουμε να βαλουμε ορια και ταμπελες στα πραγματα.
Τα forum ειναι σαν τραπεζι σε cafe, δεν ειναι ουτε περιοδικα, ουτε ΔΣ, ουτε βημα για λογους. Το φιλαρακι (17 οπως βλεπω στο profile) βουταει συχνα σαν και μας στο web και βλεπει με τα δικα του ματια τα πραγματα. Οι ιδεες δεν μεταγγιζονται για να τον πεισουμε οτι εμεις συγκινουμαστε εκει κατω τοσο ωστε να ξεχναμε τη μαγειρικη.
Επειδη στις ηλικιες αυτες στο βωμο του extreme προσπερναμε πολλα χρησιμα που αργοτερα δε θα προλαβαινουμε να ζησουμε, θα σε παροτρυνω (ξενερωμα λεξη) φιλε αμφιβιε να βουτηξεις πιο πολυ στο νερο (τωρα που προλαβαινεις) γιατι στο google θα μπορεις για πολυ περισοτερα χρονια.
Τωρα αν θες να ανεβαζεις και τροφη τοτε απλα χρονο θα χανεις απο το "ταξιδι" σε κατι που το εχεις ηδη στο ψυγειο.
Τα μηχανηματα μας μας δινουν πια τη δυναμη να αποξηρανουμε το περιβαλον μας, δε πρεπει να προβληματιστουμε καποτε και αν μας χρειαζονται τα "λαφυρα";
(μη μου αρπαχτεις τα λεω με συμπαθεια)
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-07-08, 13:02
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: αγγουρια της θαλασσας.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AMFIBIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Dimitri Galon τι εννοεις με το ''ο θεματικός τρόπος προσέγγισης, και οι γραμματικές ιδιαιτερότητες στον λόγο σου, θυμίζουν έναν φίλο από τα παλιά, ο οποίος που και που έμπαινε στα καταδυτικά φόρουμ και πρόσθετε κι΄ αυτός το λιθαράκι του στο ελληνικό καταδυτικό γίγνεσθαι.''
Πριν 2-3 περίπου χρόνια ξεκίνησε κάποιος να μπαίνει στα καταδυτικά φόρουμ με το ψευδώνυμο Night Shark και να ανοίγει θέματα με ακίνδυνες ερωτήσεις στην αρχή. Στην συνέχεια η θεματική άλλαζε σιγά-σιγά, ώσπου κατέληγε να θέτει ερωτήσεις για το πως μπορεί να νομιμοποιήσει ένα φουσκωτό χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας και να θέτει θέματα ψαρέματος με μπουκάλες.
Αφού τσακώθηκε και πετάχτηκε έξω από τα φόρουμς, άρχισε να μπαίνει καλυμμένος πίσω από άλλα προφίλ χρήστη, να θέτει ακίνδυνα και άσχετα ερωτήματα στην αρχή και μετά από καιρό, σε μια ανύποπτη στιγμή, έβγαζε την μάσκα παραθέτοντας την σε στυλ Ζορό υπογραφή του,
Night Shark.
Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την αδυναμία των μελών του φόρουμ να αντιδράσουν, μάλλον τον εξίταρε και έδινε σίγουρα κάποια ικανοποίηση στην προσωπικότητα του.

Αυτά για τον „θεματικό τρόπο προσέγγισης“.

Ο τρόπος γραφής (συντακτικό και γραμματική), καθώς και ο τρόπος που έθετε τα ερωτήματα ή την ικανοποίηση του, είχε ένα ιδιαίτερο στυλ το οποίο (κατά την γνώμη μου και χωρίς καμιά διάθεση αξιολόγησης) μοιάζει λίγο με το δικό σου. Αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα. Ούτε κακό είναι, ούτε καλό!!!!

Αυτά για τις „γραμματικές ιδιαιτερότητες στον λόγο σου“.

Η περίπτωση Night Shark έγινε για ένα διάστημα κατεστημένο στα ελληνικά καταδυτικά δρώμενα, και μέχρι σήμερα οι περισσότεροι από εμάς μιλάμε συχνά για την περίπτωση αυτή. Για μερικούς, η persona Night Shark, έγινε αντικείμενο πλάκας και οι αναφορές του δημιουργούσαν σε ορισμένες περιπτώσεις φαιδρά σχόλια. Ήταν, για να σου δώσω να καταλάβεις, για μερικούς πρόσωπο που τους δημιουργούσε οργή και για άλλους πρόσωπο που γέλαγαν με τα όσα έγραφε.

Αυτά για το „θυμίζουν έναν φίλο από τα παλιά, ο οποίος που και που έμπαινε στα καταδυτικά φόρουμ και πρόσθετε κι΄ αυτός το λιθαράκι του στο ελληνικό καταδυτικό γίγνεσθαι.“.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
Πάντως αν νοιώθεις προσβεβλημένος για τα σχόλια που έκανα στα προηγούμενα ποστ μου, σου ζητώ συγγνώμη και δηλώνω όπως δήλωσα κι΄ εδώ
Παράθεση:
Αμφίβιε Δημήτρη, χωρίς παρεξήγηση, το όνομα Night Shark σου λέει κάτι;
Αν δεν σου λέει άστο και καλή καρδιά.
ότι σκοπός μου δεν ήταν να σε προσβάλω.
Συγνώμη και πάλι και σου εύχομαι καλές και ασφαλείς βουτιές.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-07-08, 13:29
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: αγγουρια της θαλασσας.

και κάπου εδώ θα μας παρακαλούσα όλους να κλείσουμε αυτή την παρένθεση και να συνεχίσουμε μόνο αν έχουμε κάτι άλλο που να ταιριάζει με τον αρχικό τίτλο "Αγγούρια της θάλασσας" που είναι όντως εξαιρετικοί και πολύ παρεξηγημένοι -ή έστω αδιάφοροι για τους πολλούς- οργανισμοί.

Ας μείνουμε στο γεγονός ότι ο Αμφίβιος μάς άνοιξε ένα πολύ ωραίο θεματάκι για πλάσματα που άλλοι ούτε καν καταδέχονται να κοιτάξουν στις βουτιές τους....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-07-08, 13:47
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: αγγουρια της θαλασσας.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nicholas S. Εμφάνιση μηνυμάτων
και μια photo από της συλλογή του Πέτρου !

Πέτρο, μήπως θυμάσαι την ημερομηνία που τράβηξες αυτή τη φωτό;
Οι δικές μου είναι από τον περσινό Σεπτέμβρη (στο θαυμαστό Καλαμάκι πάντα!) και έλεγα μήπως μπορούμε να εντοπίσουμε κανένα σταθερό χρονικό pattern αναπαραγωγής (πριν το πάρουμε προσωπικά εσύ κι εγώ ).

Όποιος άλλος έχει να προσθέσει κάτι σε αυτό, τον ευχαριστώ ήδη!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-07-08, 15:06
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: αγγουρια της θαλασσας.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nicholas S. Εμφάνιση μηνυμάτων

ψωλή η [psolí] O29 : (χυδ.) το πέος. ψωλάρα η MEΓEΘ. [αρχ. ψωλή `γυμνή βάλανος του πέους΄· ψωλ(ή) -άρα]

Προσοχή να μην τα μαζεύετε από το βυθό και τα βάζετε στο τζάκετ. Εκκρίνουν κολλώδεις ουσίες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:20.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.