Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 09-09-08, 12:37
Το avatar του χρήστη Nicholas S.
Nicholas S. Nicholas S. is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 188
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ζητάμε ποιότητα και μετά να μην την πληρώνουμε (πάντα σε λογικά πλαίσια)..
+1
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-09-08, 13:46
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Η "ομορφια" του βυθου δεν θα επρεπε να επηρεαζει σε καμια περιπτωση την τιμη του προιοντος. Μιλαμε για υπηρεσιες καταδυσης αναψυχης. Ο παροχος δεν εχει δωσει φραγκο για την φυσικη κατασταση του υποβρυχιου χωρου και τη διατηρηση της οικολογικης ισοροπιας που ειναι χωρος ΔΗΜΟΣΙΟΣ.
Νομίζω πως το τραβάμε στα άκρα το πράγμα.
Πως δεν παίζει ρόλο δηλ. η ομορφιά του βυθού?
Όλες οι βουτιές ίδιες είναι?
Δηλ. αν ένα καταδυτικό έχει άριστες εγκαταστάσεις και υπηρεσίες και με χρεώσει 50 ευρώ για να βουτήξω στην πισίνα του θα πρέπει να του πω κι ευχαριστώ?

Στις διακοπές βουτάω με καταδυτικό γιατί υποτίθεται ότι θέλω να αυξήσω τις πιθανότητες να δω κάτι όμορφο - και το όμορφο όπως σωστά το είπες νοείται διαφορετικά από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Πληρώνω λοιπόν ΚΑΙ την εμπειρία του παρόχου στην επιλογή των θέσεων κατάδυσης, να μη σου πω ότι πληρώνω ΚΥΡΙΩΣ αυτό.
Αν είναι να πηγαίνω στην τύχη, βουτάω μόνος μου απ' την ακτή και έχω τις ίδιες πιθανότητες να δω κάτι ενδιαφέρον - ίσως και παραπάνω πιθανότητες γιατί μπορεί να μην έχει βουτήξει κανείς εκεί και να είναι παρθένο το μέρος.

Άρα σαν πελάτης θέλω:

α) Λογικές τιμές: Όχι 50 ευρώ η βουτιά επειδή το καταδυτικό βρίσκεται π.χ. στη Σαντορίνη και τυχαίνει να έχει ακριβό τουρισμό που τα πληρώνει τα 50 χωρίς να μιλάει. Θέλω βουτιά με 25-30 ευρώ και έκπτωση στην περίπτωση που κάνω 5 και πάνω βουτιές.
Τα 40-50 ευρώ να τα δώσω όταν υπάρχει λόγος (υπάρχει π.χ. κάτι εξαιρετικό να δω σε μεγάλη απόσταση, νυχτερινή βουτιά, δηλ. υπηρεσίες που να δικαιολογούν το αυξημένο κόστος)

β) Να μπορώ να επιλέγω: Αυτή τη λογική του "ξεκινάμε και θα δούμε που θα πάμε" εγώ δε τη κατάλαβα ποτέ. Ο μόνος λόγος για μένα να αλλάξει το σκάφος προορισμό αφού ξεκινήσει, είναι ο καιρός - ο αρχικός προορισμός όμως θα πρέπει να είναι γνωστός.
Εφόσον συμφωνούμε ότι η ομορφιά είναι υποκειμενική, αν δεν μου περιγράψει το σημείο βουτιάς (όσο μπορεί να περιγραφεί) και δεν έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα ποια μέρα/ώρα βουτάει σε ποιο σημείο, πως θα μπορέσω να επιλέξω τι με ενδιαφέρει?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη Γερμανια οι καταδυσεις αναψυχης (ποταμια και λιμνες) διεπονται απο συνθηκες που μονο ελληνες επαγγελματιες δυτες επι πληρωμη θα προσελκυονταν να ακολουθησουν. Αυτο δεν εμποδιζει τη Γερμανια να εχει πολαπλασιους δυτες σε σχεση με το πληθυσμο, και μην πιστευεται οτι ειναι τουριστες.
Σε ένα βαθμό αυτοί οι γερμανοί είναι που την κάνουν τη ζημιά: Τους πάει το καταδυτικό όπου νά 'ναι, κι αυτοί βλέπουν τα γαλάζια νερά, την ορατότητα και τη θερμοκρασία και νομίζουν πως βρίσκονται στον παράδεισο (μου έτυχε φέτος στη Ζάκυνθο).

Όταν λοιπόν το καταδυτικό κέντρο δουλεύει full με γερμανούς όλη τη σαιζόν (που είναι μάλιστα και πολύ πιο τυπικοί και βολικοί σαν δύτες από τους ελληναράδες) άντε τώρα να πας εσύ να του πεις: εγώ φίλε τους ελληνικούς βυθούς τους ξέρω, θέλω να μου δείξεις κάτι όμορφο, κάτι διαφορετικό...
Γιατί να το κάνει?
Αφού το προϊόν του πουλάει σαν τρελλό, γιατί να το βελτιώσει?
Για να πουλήσει στο 1% των πελατών που είναι έλληνες?

Υπάρχουν βέβαια και οι φωτεινές εξαιρέσεις, αλλά αυτοί είτε είναι επαγγελματίες με μεράκι είτε βλέπουν μπροστά τον ανταγωνισμό που έρχεται και ξέρουν/θέλουν να προσπαθούν πάντα για το καλύτερο, αλλά πόσοι είναι αυτοί τελικά?


ΥΓ1: Επειδή έγινε συσχετισμός της ποιότητας υπηρεσιών/εξοπλισμού του καταδυτικού κέντρου με την τιμή της βουτιάς. Η προσωπική μου εμπειρία από τα περισσότερα καταδυτικά κέντρα είναι πως αυτές οι δύο παράμετροι είναι τελείως ασύνδετες: Ο εξοπλισμός/υπηρεσίες είναι "ότι νά 'ναι" και οι τιμές είναι όσο πιο ακριβές αντέχει η τοπική αγορά.
Γι αυτό είναι και σημαντικό να αλληλοενημερωνόμαστε οι ερασιτέχνες και να επιβραβεύουμε έτσι τον σωστό επαγγελματία όπως και να τιμωρούμε τον ασυνείδητο.

ΥΓ2: και κάτι τελευταίο, γιατί μιλήσανε κάποιοι για αποσβέσεις εξοπλισμού κλπ.
Τα μεγάλα καταδυτικά κέντρα της Αττικής που είναι ταυτόχρονα και καταδυτικά μαγαζιά (χρηματοδοτούνται δηλ. ΚΑΙ από εμπορική δραστηριότητα) και λειτουργούν σαν καταδυτικοί πάροχοι τόσα χρόνια, δεν έχουν κάνει ακόμη απόσβαση του εξοπλισμού τους?
Ας μου εξηγήσει κάποιος λοιπόν γιατί μια βουτιά με σκάφος στα καταδυτικά αυτά στοιχίζει 50-60 ευρώ και συνήθως ανεξαρτήτως απόστασης προορισμού?

ΥΓ3: Έχω 2 φιάλες και σύντομα σκοπεύω να πάρω και μια τρίτη. Βουτάω όπου γουστάρω κι όποτε γουστάρω από ακτή με 4 ευρώ το γέμισμα και όσο στοιχίσει η βενζίνη μέχρι εκεί. Άν δεν αλλάξουν τα καταδυτικά κέντρα κάτι δραστικό στις τιμές τους ή δεν βρούν κάποιο συνταρακτικό θέμα που να αξίζει επίσκεψη, αποκλείεται να γυρίσω πίσω και να αρχίσω να βουτάω τακτικά με καταδυτικό κέντρο.

ΥΓ4: Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα... αν φτάσατε μέχρι εδώ, έχετε πολύ κουράγιο
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-09-08, 15:03
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
...
ΥΓ3: Έχω 2 φιάλες και σύντομα σκοπεύω να πάρω και μια τρίτη. Βουτάω όπου γουστάρω κι όποτε γουστάρω από ακτή με 4 ευρώ το γέμισμα και όσο στοιχίσει η βενζίνη μέχρι εκεί. Άν δεν αλλάξουν τα καταδυτικά κέντρα κάτι δραστικό στις τιμές τους ή δεν βρούν κάποιο συνταρακτικό θέμα που να αξίζει επίσκεψη, αποκλείεται να γυρίσω πίσω και να αρχίσω να βουτάω τακτικά με καταδυτικό κέντρο.

ΥΓ4: Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα... αν φτάσατε μέχρι εδώ, έχετε πολύ κουράγιο
αυτό ακριβώς κάνω και εγώ. Με καταδυτικό πηγαίνω μόνο όταν βρίσκομαι στο εξωτερικό.
Ειδικά στη περιοχή που μένω τα καταδυτικά πάνε σε τοποθεσίες που ήδη ξέρω και έχω καταδυθή πολλές φορές. Ισως να ξέρω και περισσότερους τόποθεσίεσ απο τα καταδυτικά. Ισως να μην πηγαίνουν εκεί που πάω εγώ λόγω απόστασης ή βάθους ή ρεύματων ή ή ή δεν ξέρω εγώ γιατί. Απο την άλλη αν δείς τους προορισμους που γράφουν στη σελίδα τουσ στο διαδύκτιο είναι πολλοί αλλά πάνε μονο σε 2-3 απο αυτούς.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-09-08, 15:41
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ3: Έχω 2 φιάλες και σύντομα σκοπεύω να πάρω και μια τρίτη. Βουτάω όπου γουστάρω κι όποτε γουστάρω από ακτή με 4 ευρώ το γέμισμα και όσο στοιχίσει η βενζίνη μέχρι εκεί. Άν δεν αλλάξουν τα καταδυτικά κέντρα κάτι δραστικό στις τιμές τους ή δεν βρούν κάποιο συνταρακτικό θέμα που να αξίζει επίσκεψη, αποκλείεται να γυρίσω πίσω και να αρχίσω να βουτάω τακτικά με καταδυτικό κέντρο.
Ελπίζω μόνο και εύχομαι να μην σου συμβεί ποτέ τίποτα γιατί τότε να δούμε α) ποιός θα σε βγάλει από νερό, β) ποίος θα σου προσφέρει αποτελεσματικές πρώτες βοήθειες και οξυγόνο, γ) ποιός θα διαχειριστεί την έκτακτη ανάγκη, και ποιός θα σε μεταφέρει γρήγορα στο νοσοκομείο.

Η κατάδυση είναι και θα πρέπει να είναι μία πολύ safe δραστηριότητα αλλά δεν μπορούμε να μηδενίσουμε την πιθανότητα ατυχήματος.
Και ένα από τα πράγματα που προσφέρουν τα καταδυτικά είναι α) κάποιος πάνω στην βάρκα που μπορεί να προσφέρει πρώτες βοήθειες και πολές φορές αποτελεσματικά, β) οξυγόνο, γ) τηλέφωνο, VHF, δ) σκάφος που γρήγορα θα σε μεταφέρει....

Προσωπικά έχω κάνει δεκάδες καταδύσεις στη Στέρνα και πολλές από αυτές βαθιές τεχνικές, και με πιάνει τρόμος ότι από πάνω μου δεν βρίσκόταν σκάφος.... Δεν φαντάζεσαι πόσο εύκολο είναι να γίνει η στραβή και δεν μιλάω για καταδυτικό ατύχημα προς Θεού, απλά να χαθείς να σε πάρει το ρεύμα και να βγείς στα μπλέ half-way to Κιάτο...

Γιαυτό λοιπόν υπάρχουν πράγματα που δυστυχώς δεν τα βλέπουμε με την πρώτη... δεν είναι μόνο το πήγαινε-έλα και η συνοδία που προσφέρει ένα (σωστό) καταδυτικό κέντρο, και ίσως, ίσως λέω τα €30 να αξίζουν λίγοτερο από το my peace of mind και σίγουρα πολύ λιγότερο από τη ζωή μου .

Επιλέγω λοιπόν να βουτάω με καταδυτικό για τους παραπάνω λόγους που μου αγοράζουν peace of mind (και άρα ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο τη βουτιά μου) αλλά και για κάτι αλλό επίσης:
H κατάδυση είναι μία κοινωνική δραστηριότητα και το καταδυτικό σου προσφέρει ακριβώς αυτό: ένα venue για αλληλοεπίδραση με άτομα που χαίρονται την κατάδυση όπως και εσύ... Γιαυτό δεν είμαστε όλοι εδώ άλλωστε?
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-09-08, 16:24
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω μόνο και εύχομαι να μην σου συμβεί ποτέ τίποτα γιατί τότε να δούμε α) ποιός θα σε βγάλει από νερό, β) ποίος θα σου προσφέρει αποτελεσματικές πρώτες βοήθειες και οξυγόνο, γ) ποιός θα διαχειριστεί την έκτακτη ανάγκη, και ποιός θα σε μεταφέρει γρήγορα στο νοσοκομείο.
Ανδρέα όλα αυτά είναι πολύ θεωρητικά. Σύμφωνα με πρόσφατα συμβάντα, υπάρχουν μεγάλοι παροχείς που ούτε καν σωστά εκπαιδευμένο προσωπικό δεν έχουν.
Καλή επιλογή του buddy μας και βουτιά μέσα στα μέτρα των δυνατοτήτων μας και ανάλογα τη γνώση της περιοχής αποδεικνύονται (δυστυχώς) πολύ πιο αποτελεσματικά από τις "εν δυνάμει" πρώτες βοήθειες ενός παροχέα στη σημερινή Ελλάδα.

Παράθεση:
Προσωπικά έχω κάνει δεκάδες καταδύσεις στη Στέρνα και πολλές από αυτές βαθιές τεχνικές, και με πιάνει τρόμος ότι από πάνω μου δεν βρίσκόταν σκάφος....
Οι καταδύσεις που κάνω εγώ - και φαντάζομαι οι περισσότεροι δύτες αναψυχής - είναι τόσο ρηχές που με πιάνει τρόμος γιατί βρίσκεται από πάνω μου σκάφος (ο Χ κύριος με το ταχύπλοο που αγνοεί τη σημαδούρα)
Το ποσοστό των αυτοδυτών που κάνει τεχνικές καταδύσεις είναι ακόμη μικρό και είναι σαφές ότι συνήθως μιλάμε για βουτιά από ακτή στη κλίμακα των 25-30 μέτρων βάθους - καμμιά σχέση με τεχνική κατάδυση.

Παράθεση:
Επιλέγω λοιπόν να βουτάω με καταδυτικό για τους παραπάνω λόγους που μου αγοράζουν peace of mind (και άρα ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο τη βουτιά μου) αλλά και για κάτι αλλό επίσης:
H κατάδυση είναι μία κοινωνική δραστηριότητα και το καταδυτικό σου προσφέρει ακριβώς αυτό: ένα venue για αλληλοεπίδραση με άτομα που χαίρονται την κατάδυση όπως και εσύ... Γιαυτό δεν είμαστε όλοι εδώ άλλωστε?
Το να ντύνεσαι γρήγορα μέσα στο άγχος για να πας να κάνεις 35 λεπτά βουτιά με σκάφος σου προσφέρει peace of mind και κοινωνική δραστηριότητα?
Για μένα peace of mind είναι να ξέρω με ποιους βουτάω και κοινωνική δραστηριότητα είναι να βρεθώ με 3-4 φίλους στην ακτή και να ντυθώ χαλαρά πίνοντας το καφεδάκι μου και συζητώντας, πράγμα το οποίο θα ξανακάνω και μετά τη βουτιά συζητώντας γι αυτά που είδαμε

Το να λέμε ότι μια (μή τεχνική) κατάδυση αναψυχής από ακτή στα 25-30 μέτρα max, είναι τόσο επικίνδυνη ώστε να χρειάζεται συνοδεία καταδυτικού κέντρου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, για μένα αποτελεί κινδυνολογία και ανασφάλεια κι αποτελεί επίσης τον τρόπο που προσπαθούν όλα τα καταδυτικά κέντρα να κρατήσουν τους μαθητές τους κάτω από τις φτρούγς τους μετά την εκπαίδευση.

Ας απογαλακτιστούμε επιτέλους
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 09-09-08 στις 16:58.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-09-08, 07:30
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Μιλώντας προσωπικά, πηγαίνω με καταδυτικό σε δύο περιπτώσεις.
Οταν πρόκειται για βουτιά την οποία δεν μπορώ να κάνω με την παρέα μου και όταν δεν ταιριάζει ο χρόνος μου μ' αυτόν των φίλων μου και θέλω οπωσδήποτε να βουτήξω.
Πιστεύω ότι οι δύτες που δεν είναι σε θέση να βουτήξουν χωρίς συνοδεία, μόνο ... αυτόνομοι δεν είναι. Αντίθετα είναι πλήρως εξαρτόμενοι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανδρέα όλα αυτά είναι πολύ θεωρητικά. Σύμφωνα με πρόσφατα συμβάντα, υπάρχουν μεγάλοι παροχείς που ούτε καν σωστά εκπαιδευμένο προσωπικό δεν έχουν.
Καλή επιλογή του buddy μας και βουτιά μέσα στα μέτρα των δυνατοτήτων μας και ανάλογα τη γνώση της περιοχής αποδεικνύονται (δυστυχώς) πολύ πιο αποτελεσματικά από τις "εν δυνάμει" πρώτες βοήθειες ενός παροχέα στη σημερινή Ελλάδα.


Οι καταδύσεις που κάνω εγώ - και φαντάζομαι οι περισσότεροι δύτες αναψυχής - είναι τόσο ρηχές που με πιάνει τρόμος γιατί βρίσκεται από πάνω μου σκάφος (ο Χ κύριος με το ταχύπλοο που αγνοεί τη σημαδούρα)
Το ποσοστό των αυτοδυτών που κάνει τεχνικές καταδύσεις είναι ακόμη μικρό και είναι σαφές ότι συνήθως μιλάμε για βουτιά από ακτή στη κλίμακα των 25-30 μέτρων βάθους - καμμιά σχέση με τεχνική κατάδυση.


Το να ντύνεσαι γρήγορα μέσα στο άγχος για να πας να κάνεις 35 λεπτά βουτιά με σκάφος σου προσφέρει peace of mind και κοινωνική δραστηριότητα?
Για μένα peace of mind είναι να ξέρω με ποιους βουτάω και κοινωνική δραστηριότητα είναι να βρεθώ με 3-4 φίλους στην ακτή και να ντυθώ χαλαρά πίνοντας το καφεδάκι μου και συζητώντας, πράγμα το οποίο θα ξανακάνω και μετά τη βουτιά συζητώντας γι αυτά που είδαμε

Το να λέμε ότι μια (μή τεχνική) κατάδυση αναψυχής από ακτή στα 25-30 μέτρα max, είναι τόσο επικίνδυνη ώστε να χρειάζεται συνοδεία καταδυτικού κέντρου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, για μένα αποτελεί κινδυνολογία και ανασφάλεια κι αποτελεί επίσης τον τρόπο που προσπαθούν όλα τα καταδυτικά κέντρα να κρατήσουν τους μαθητές τους κάτω από τις φτρούγς τους μετά την εκπαίδευση.

Ας απογαλακτιστούμε επιτέλους
Συμφωνώ με όλα όσα έγραψε ο Φοίβος παραπάνω
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-09-08, 10:28
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

παιδιά μιλάμε για δύο περιπτώσεις:
  1. Το καταδυτικό παρέχει μόνο το σκάφος του για να βουτήξεις με τον buddy σου σε κάποιο μέρος. Εκεί τελειώνει η υποχρέωση του καταδυτικού. Δε νέχει καμία ευθύνη εάν πάς στα 100μ. Δεν είναι υπεύθυνο για σένα υποβρυχίως.
  2. Το καταδυτικό σε συνοδεύει στην βουτιά υποβρυχίως (με εκπαιδευτή ή divemaster) και είναι υπεύθυνο για την ασφάλειά σου.
Όπως καταλαβαίνουμε, η τιμή πρέπει να είναι διαφορετική στην κάθε περίπτωση.

Το πρόβλημα Αντρέα είναι ότι εάν πάς σε ένα καταδυτικό πχ με ένα rebreather ή διπλές γιατί θές να κάνει μια βουτιά 70 λεπτών (max βάθος 30μ) θα σε στραβοκοιτάξει γιατί αυτοί που έχουν πάει χωρίς εξοπλισμό και τους έχει δώσει μια 12άρα μπουκάλα θα βγούν στην μισή ώρα απο εσένα και θα αρχίζουν να γκρινίαζουν.. άρα δεν μιλάμε για κοινωνική δραστηριότητα όπως αναφέρει πολύ σωστά ο Φοίβος.

Όταν πριν αρκετό καιρό (Μάρτιος μήνας, Σάββατο με 7άρι καιρό) είχα πάρει τηλ καταδυτικό κέντρο να τον ρωτήσω εάν έχειε διαθέσιμο το φουσκωτό για βουτιά μου απάντησε θετικά και ότι δεν έχει κανέναν πελάτη οπότε θα ήταν για πάρτη μας. Του ανέφερα ότι θα είμαστε 6 άτομα, για μια τεχνική βουτιά (όλοι με πιστοποιητικά) η οποία θα πάρει 1 ώρα και όλοι θα έχουμε διπλές και 2 stage. Του ανέφερα ότι δεν χρειάζεται να μας πάει μακριά και ούτε χρειάζεται να μας συνοδέψει στην βουτιά, μόνο υποστήριξη επιφάνειας (δηλ περ. 1)... Η απάντηση στην ερώτηση για την τιμή ήταν 50 ευρώ δηλαδή 2πλάσια τιμή απο αυτό που χρέωνε για μια απλή βουτιά γιατί θα είχαμε περισσότερα πράγματα και θα είχε περισσότερο βάρος το σκάφος!!!!

Ποιά η επιλογή μου Αντρέα;;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-09-08, 10:33
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανδρέα όλα αυτά είναι πολύ θεωρητικά. Σύμφωνα με πρόσφατα συμβάντα, υπάρχουν μεγάλοι παροχείς που ούτε καν σωστά εκπαιδευμένο προσωπικό δεν έχουν.
Δεν πιστεύω ότι είναι εποικοδομητικό να πιανόμαστε από ένα κακό περιστατικό και να γενικεύουμε. Δεν είναι όλα τα καταδυτικά ίδια και είναι λάθος να τα βάζουμε όλα στον ίδιο ντορβά.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή επιλογή του buddy μας και βουτιά μέσα στα μέτρα των δυνατοτήτων μας και ανάλογα τη γνώση της περιοχής αποδεικνύονται (δυστυχώς) πολύ πιο αποτελεσματικά από τις "εν δυνάμει" πρώτες βοήθειες ενός παροχέα στη σημερινή Ελλάδα.
Δεν θα διαφωνήσω αλλά επέτρεψε με να σου πώ ότι το παραπάνω είναι τελείως θεωρητικά. Να σου θυμίσω σχετικές συζητήσεις εδώ αλλά και στο abyss οι οποίες αποδεικνύουν ότι οι καταδυτικές πρακτικές του μέσου έλληνα δύτης μόνο safe δεν είναι. Το 60,9% των ερωτηθέντων στο poll του abyss καταδύεται σε βάθη εκτός ορίων... και δεν είναι όλοι τεχνικοί δύτες. Μεγάλο ποσοστό κάνει solo με μονή κλπ.
Άρα τα παραπάνω μπορεί να ισχύουν για σένα προσωπικά αλλά όχι για την πλειοψηφία.

Επίσης ο Divemaster ή Εκπαιδευτής του κάθε καταδυτικού είναι σε καλύτερη κατάσταση να προσφέρει πρώτες βοήθειες μόνο και μόνο από την (αναγκαστική) τριβή με σχολεία πρώτων βοηθειών. Οι υπόλοιποι απλά έκαναν ένα Medic First Aid ή EFR πριν από 2 χρόνια και νομίζεις ότι θυμούνται τίποτα?


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι καταδύσεις που κάνω εγώ - και φαντάζομαι οι περισσότεροι δύτες αναψυχής - είναι τόσο ρηχές που με πιάνει τρόμος γιατί βρίσκεται από πάνω μου σκάφος (ο Χ κύριος με το ταχύπλοο που αγνοεί τη σημαδούρα)
Το ποσοστό των αυτοδυτών που κάνει τεχνικές καταδύσεις είναι ακόμη μικρό και είναι σαφές ότι συνήθως μιλάμε για βουτιά από ακτή στη κλίμακα των 25-30 μέτρων βάθους - καμμιά σχέση με τεχνική κατάδυση..
Για δές αυτό http://www.theabyss.gr/community/index.php?topic=726.0

60,9% των δυτών βουτάει κάτω από 40μ!!!! Τι μου λές τώρα!!!


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να ντύνεσαι γρήγορα μέσα στο άγχος για να πας να κάνεις 35 λεπτά βουτιά με σκάφος σου προσφέρει peace of mind και κοινωνική δραστηριότητα?.
Σε λάθος καταδυτικό πάς... Και βέβαια υπάρχουν τα "να στα αρπάξουμε" καταδυτικά, αλλά δεν είναι όλα έτσι.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα peace of mind είναι να ξέρω με ποιους βουτάω και κοινωνική δραστηριότητα είναι να βρεθώ με 3-4 φίλους στην ακτή και να ντυθώ χαλαρά πίνοντας το καφεδάκι μου και συζητώντας, πράγμα το οποίο θα ξανακάνω και μετά τη βουτιά συζητώντας γι αυτά που είδαμε
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά α) το καφεδάκι με λιωμένοπάγο take away στα βράχια, β) ντύσιμο στην άμμο και στα χώματα, γ) βρεμένες στολές και εξοπλισμοί στο αυτοκίνητο, δ) κουβάλημα στα βράχια, ε) ντούς στο σπίτι μετά από ώρες με τα αλάτια... α και μην ξεχάσω, πίσω να γεμίσω τις φιάλες....Ταλαιπωρία μου κάνει και όχι "χαλαρά" αγαπητέ Φοίβο.

Προτιμώ να είμαι σε ένα ωραίο χώρο, με showers και ζεστό νερό, κάπου να κάτσω, να πιώ καφέ της προκοπής, να πλύνω και να κρεμάσω τα πραγματά μου, να μην κουβαλάω σαν χαμάλης... Να έχω χρόνο πριν και μετά να γνωρίσω ανθρώπους (εκτός των 3-4 φίλων μου που έχουμε αναλύσει τα πάντα) να μάθω τιποτα καινούργιο από αυτούς, και να φύγω καθαρός και στεγνός με το αυτοκίνητο μου, χωρίς να έχω να κουβαλήσω τα πάντα σπίτι να τα πλύνω κλπ.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να λέμε ότι μια (μή τεχνική) κατάδυση αναψυχής από ακτή στα 25-30 μέτρα max, είναι τόσο επικίνδυνη ώστε να χρειάζεται συνοδεία καταδυτικού κέντρου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, για μένα αποτελεί κινδυνολογία και ανασφάλεια κι αποτελεί επίσης τον τρόπο που προσπαθούν όλα τα καταδυτικά κέντρα να κρατήσουν τους μαθητές τους κάτω από τις φτρούγς τους μετά την εκπαίδευση.
Δυστυχώς αυτού του είδους η θέση είναι που δημιουργεί προβλήματα. Σου έχουν φύγει δύτες ξαφνικά και χωρίς λόγο από τα 25-30 μέτρα με εκρηκτική? Εμένα μου έχει συμβεί δίς. Κινδυνολογία? Η ψυχούλα μου το ξέρει πως αισθανόμουνα ανεβαίνοντας από τα 30 για να δώ εάν ζούνε ή όχι. Σου έχει λιποθυμήσει δύτης (έμπειρος εκπαιδευτής) στα 40? Έχεις δεί βαρότραυμα (σοβαρό) από ανάδυση από τα 10μ?
Επέιδή λοιπόν έχουν δεί τα ματάκια μου μερικά πράγματα, επιλέγω να υπάρχει βάρκα από πάνω...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας απογαλακτιστούμε επιτέλους
Θεωρείς ότι χρειάζομαι να απογαλακτιστώ?

Το πρόβλημα είναι ότι εάν εμείς οι δύτες δεν υποστηρίζουμε τα καταδυτικά, τα καταδυτικά με λίγο κόσμο θα παραμένουν καλύβες, με substandard service και ακριβές τιμές. Ακρίβως αυτό το attitude είναι που κρατά πίσω την ανάπτυξη των καταδυτικών, οι δύτες που με 20 βουτιές απογαλακτίζονται και ταλαιπωρούνται κουβαλώντας στα βράχια και κάνουν βουτίτσες στα 50μ μονομπούκαλοι... και βέβαια μετά από λίγο τα παρατάνε και γυρνάνε στην καφετέρια...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-09-08, 10:46
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά μιλάμε για δύο περιπτώσεις:
  1. Το καταδυτικό παρέχει μόνο το σκάφος του για να βουτήξεις με τον buddy σου σε κάποιο μέρος. Εκεί τελειώνει η υποχρέωση του καταδυτικού. Δε νέχει καμία ευθύνη εάν πάς στα 100μ. Δεν είναι υπεύθυνο για σένα υποβρυχίως.
  2. Το καταδυτικό σε συνοδεύει στην βουτιά υποβρυχίως (με εκπαιδευτή ή divemaster) και είναι υπεύθυνο για την ασφάλειά σου.
Όπως καταλαβαίνουμε, η τιμή πρέπει να είναι διαφορετική στην κάθε περίπτωση.

Το πρόβλημα Αντρέα είναι ότι εάν πάς σε ένα καταδυτικό πχ με ένα rebreather ή διπλές γιατί θές να κάνει μια βουτιά 70 λεπτών (max βάθος 30μ) θα σε στραβοκοιτάξει γιατί αυτοί που έχουν πάει χωρίς εξοπλισμό και τους έχει δώσει μια 12άρα μπουκάλα θα βγούν στην μισή ώρα απο εσένα και θα αρχίζουν να γκρινίαζουν.. άρα δεν μιλάμε για κοινωνική δραστηριότητα όπως αναφέρει πολύ σωστά ο Φοίβος.

Όταν πριν αρκετό καιρό (Μάρτιος μήνας, Σάββατο με 7άρι καιρό) είχα πάρει τηλ καταδυτικό κέντρο να τον ρωτήσω εάν έχειε διαθέσιμο το φουσκωτό για βουτιά μου απάντησε θετικά και ότι δεν έχει κανέναν πελάτη οπότε θα ήταν για πάρτη μας. Του ανέφερα ότι θα είμαστε 6 άτομα, για μια τεχνική βουτιά (όλοι με πιστοποιητικά) η οποία θα πάρει 1 ώρα και όλοι θα έχουμε διπλές και 2 stage. Του ανέφερα ότι δεν χρειάζεται να μας πάει μακριά και ούτε χρειάζεται να μας συνοδέψει στην βουτιά, μόνο υποστήριξη επιφάνειας (δηλ περ. 1)... Η απάντηση στην ερώτηση για την τιμή ήταν 50 ευρώ δηλαδή 2πλάσια τιμή απο αυτό που χρέωνε για μια απλή βουτιά γιατί θα είχαμε περισσότερα πράγματα και θα είχε περισσότερο βάρος το σκάφος!!!!

Ποιά η επιλογή μου Αντρέα;;;
Φίλε Θάνο, η τιμή που σου έδωσε το καταδυτικό είναι η τιμή που θεωρεί αυτό fair. Δεν σου έβαλε το μαχαίρι στο λαιμό, είχες επιλογή. Εάν θεωρείς τα €50 πολλά, δικαιωμά σου να μην τα πληρώσεις, όπως δικαίωμα του καταδυτικού τα ζητήσει. Γιατί εκνευρίζεσαι? Για την δικαιολογία? Εάν ναι τότε έχεις απόλυτο δίκαιο, pretty lame, αλλά και πάλι δικαίωμα του να ζητήσει όσα θεωρεί αυτός ικανοποιητικά. Έτσι δουλεύει η αγορά και οι κανόνες ζήτησης και προσφοράς.
Η επιλογές σου Θάνο μου είναι 1) να μην πάς 2) να διαπραγματευτείς, 3) να πάς σε αλλο καταδυτικό ή 4) να πληρώσεις €50.000 να πάρεις φουσκωτό, να πλήρώνεις το πάρκινγκ κάθε μήνα, ασφάλειες, βενζίνες, ετήσιο service, άδεια παρόχου, εφορία κλπ όπως κάνει ο ιδιοκτήτης του καταδυτικού.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-09-08, 10:48
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
.
Πιστεύω ότι οι δύτες που δεν είναι σε θέση να βουτήξουν χωρίς συνοδεία, μόνο ... αυτόνομοι δεν είναι. Αντίθετα είναι πλήρως εξαρτόμενοι
Φίλε Γιώργο, δεν είναι όλοι οι δύτες τόσο έμπειροι, όσο εσύ. Πολλοί στην αρχή επιλέγουν να καταδύονται με συνοδό γιατι αισθάνονται μεγαλύτερη ασφάλεια.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:26.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.