Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-03-09, 13:03
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
θεωρώ μάλλον άστοχο να μεταφέρουμε αποσπάσματα συζητήσεων από to GreekDiver και να τα σχολιάζουμε εδώ χωρίς να υπάρχει δυνατότητα σ' αυτούς που έγραψαν τα μηνύματα να απαντήσουν και να υπάρξει διάλογος. Το σωστό είναι να γραφτείς στο GreekDivers αν θες να απαντήσεις.
Συμφωνώ με τον Φοίβο.
αυτό έκανα>
http://www.greekdivers.com/forum/ind...ic=18882&st=10
  #32  
Παλιά 24-03-09, 14:17
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Εμένα πάντως να με συγχωρούν οι φίλοι Ψ/Τ αλλά δε θα γραφτώ στο φόρουμ τους, αφού δεν έχω καμία σχέση με το υποβρύχιο ψάρεμα (ο μπαμπάς ψ/τ μετράει; )....

Διαβάζω όμως με ενδιαφέρον τη συζήτηση που εξελίσσεται εκεί και με λύπη μου διαπιστώνω ότι κάτι παλιότερα και ανεύθυνα άρθρα που κυκλοφόρησαν κάποτε στον ελληνικό τύπο, την έκαναν τελικά τη ζημιά τους....

Αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο σε απόψεις τύπου «πόσο καταστροφικό ψάρι είναι ο λαγοκέφαλος» οι οποίες παρατίθενται κάπως σαν άλλοθι (μη βαράτε, έτσι μου ακούστηκαν εμένα) για να μπορεί κανείς να τους χτυπάει χωρίς ενδοιασμούς.

Θα παρακαλέσω όσους Ψ/Τ διαβάζουν αυτά τα μηνύματα, να κάνουν έναν κόπο να διαβάσουν και αυτό εδώ
μία επιστολή που έστειλε ο σύλλογός μας στην ελευθεροτυπία μετά από ένα πολύ κακόγουστο άρθρο που είχε δημοσιεύσει στο κυριακάτικο ένθετό της.
(το οποίο μπορείτε να διαβάσετε ολόκληρο εδώ και να κρίνετε μόνοι σας)


Μπορείτε να διαβάσετε και μια ακόμα ενδιαφέρουσα συζήτηση πάνω στο θέμα των «τρρρρρρρομερών εισβολέων», όπου μάλιστα έχει προσθέσει και την ψύχραιμη άποψή του ο κος Κόκκορης (καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου που ασχολείται με το αντικείμενο)


Ας μην ξεχνάμε ότι οι καρχαρίες μας (ακόμα και τα πλέον ακίνδυνα και χορτοφάγα είδη όπως είδαμε πρόσφατα με τους Σαπουνάδες) απειλούνται αυτή τη στιγμή με εξαφάνιση γιατί κάποιοι «ράμπο» θεώρησαν εαυτούς αυτόκλητους σωτήρες της οικουμένης εξολοθρεύοντας ό,τι πτερύγιο είχε την ατυχία να βρεθεί στο διάβα τους.
(Στο οποίο σημείο δεν μπορώ παρά να εκφράσω το θαυμασμό μου στον χρήστη GABRIELB για το υπέροχο ποστ-άρθρο του εδώ. Του βγάζω καπέλα κουκούλες και μάσκες γιατί αυτή ακριβώς είναι για μένα η διαφορά μεταξύ του να κάνεις λάθος και του "να κάνεις λάθος".


Ασχέτως με το τι ακούγεται δεξιά-αριστερά πάντως, κανείς εδώ μέσα δεν έχει πρόβλημα με το Ψ/Τ. Ο κακός τρόπος χρήσης του (εκουσίως ή ακουσίως) είναι αυτός που κατά καιρούς θίγεται στις συζητήσεις μας και ΜΟΝΟ αυτός.

Ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει αυτό επιτέλους κατανοητό γιατί είναι πολύ κουραστικό να λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 24-03-09 στις 15:31. Αιτία: λάθος link σορρυ....
  #33  
Παλιά 24-03-09, 16:17
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟΝ ΛΑΓΟΚΕΦΑΛΟ!

Καλησπερα και απο εμενα. Ειμαι-ημουν- μελος του greekdivers.Ειμαι ψαροκυνηγος και ψαροφαγος τα τελευταια 23 χρονια της ζωης μου(ειμαι 33 χρονων).Λατρευω τη θαλασσα και το υποβυχιο κυνηγι.Ασχολουμαι χειμωνα καλοκαιρι.Εχω βουτηξει σε ολη την Ελλαδα. Εχω δει εικονες μαγικες που δυστυχως δεν προκειται να ξαναδω.Παραδειγματα πολλα : Σαμοθρακη 1985, Λημνος μεθωνες 1987,βορειος παγκος Σκυρου 1988 Αγιος Ευστρατιος 1990,Λαδοξερα 1991 κλπ.Οσοι γνωριζουν τους τοπους και τους συνδυασουν με τις χρονολογιες θα καταλαβουν τι εχουν δει τα ματια μου.Ειχα την τυχη να εχω δασκαλο μου εναν ανθρωπο ,πραγματκα φυσιολατρη. Τον πατερα μου.Με εμαθε να επεμβενω στο περιβαλλον- οχι μονο το θαλασσιο- με συνεση σεβσμο και εγκρατεια.Στη θεα δεκαδων ροφων,εκαντονταδων σαργων κλπ,(χωρις υπερβολες) σκοτωνε απλα ενα ψαρι που θελαμε να φαμε , κρεμαγαμε τα οπλα στη σημαδουρα και μετα απλα χαζευαμε τον μαγικο υποβρυχιο κοσμο.Μεχρι και σημερα ακολουθω τον ιδιο αυτο κανονα προσπαθωντας να σωσω οτι περνα απο το δικο μου χερι.Θεωρω οτι το ΝΟΜΙΜΟ υποβρυχιο κυνηγι ειναι η πιο οικολογικη μορφη αλιειας λογω της δυνατοτητας επιλογης ειδους και βαρους αλιευματος.Εχθες διαβασα το post του amballou για τον λαγοκεφαλο.Ξερω οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι ειναι καφροι.Απλα το ψαρεμα σου δινει την ευκαιρια να το αποδειξεις.Καιρο τωρα διαβαζα αθλια posts sto "forum μας".Σχολια που δειχνουν ατομα με ψυχολογικα προβληματα.(π.χ. τις ξεκωλιασες τις τσιπουρες).Σημερα τους σιχαθηκα.Εχω ζητησει τη διαγραφη μου απο μελος.Πρεπει οσοι αγαπαμε πραγματικα τη θαλασσα να ειμαστε ενεργοι απεναντι σε τετοιου ειδους συμπεριφορες ανεξαρτητως "σε ποιο forum ανηκουμε".Ανηθικες και παρανομες πραξεις οπως πωληση ψαριων απο ψαροτουφεκο, αυτονομο ψαροτουφεκο, νυχτερινο,ψαρεμα το μαιο και τοσα αλλα πρεπει να τιμωρουνται.Ειτε καλωντας το λιμεναρχειο ειτε αυτοδικως.Πρεπει να δρασουμε συλλογικα και ο καθενας μονος του.(στα λιμεναρχεια της αττικης εχω καταντησει γραφικος)Συγνωμη για το μακροσκελες post, αλλα απο το πρωι βραζει το κεφαλι μου!Ντρεπομαι πια να λεω οτι κανω ψαροτουφεκο!
Φιλικα Γιώργος Κεφαλάς.
  #34  
Παλιά 24-03-09, 16:24
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟΝ ΛΑΓΟΚΕΦΑΛΟ!

Γιώργο, σε ικετεύω, μη φύγεις από το greekdivers.......
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
  #35  
Παλιά 24-03-09, 16:35
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟΝ ΛΑΓΟΚΕΦΑΛΟ!

Εχω ζητησει ηδη την διαγραφη μου!Δεν ταυτιζομαι πουθενα με το greekdivers.Ειρωνικα μου ζητας να μην φυγω? Δεν ειμαι σε θεση να καταλαβω το post σου.Κακη ψυχολογια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κεφαλάς : 24-03-09 στις 16:40.
  #36  
Παλιά 24-03-09, 16:42
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Νιώθω ότι αν άτομα σαν κι εσένα (που για μένα είναι οι μόνοι και πραγματικοί Ψ/Τ, αυτοί που έχω μάθει όχι μόνο να μη με ενοχλεί η ύπαρξή τους αλλά αντιθέτως να τους σέβομαι και να τους θαυμάζω) αν άτομα σαν κι εσένα αρχίσουν να αποχωρούν από αυτές τις κοινότητες, τότε δεν υπάρχει καμια ελπίδα να μπολιαστεί το μυαλό των νέων τουλάχιστον ανθρώπων με αυτές τις πανέμορφες απόψεις που έχεις.....

Κοίτα Γιώργο ένα άρθρο που είχε δημoσιευτεί στο Βυθό κάπου μες στο 2007, κοίτα Γιώργο που αφήνεις τα νέα παιδιά που μπαίνουν τώρα στον -κατα τ'άλλα- υπέροχο κόσμο του υποβρύχιου ψαρέματος....

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 24-03-09 στις 17:05.
  #37  
Παλιά 24-03-09, 16:45
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Κεφαλάς Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ζητησει ηδη την διαγραφη μου! Δεν ταυτιζομαι πουθενα με το greekdivers.Ειρωνικα μου ζητας να μην φυγω? Δεν ειμαι σε θεση να καταλαβω το post σου.Κακη ψυχολογια.
Όχι βρε Γιώργο... εγώ που ξέρω τη Μαρία, μπορώ να σου πω χωρίς να τη ρωτήσω ότι δε στο ζητάει ειρωνικά
Απλά άνθρωποι σαν εσένα, με ευαισθησίες και συνείδηση μπορούν να κάνουν τη διαφορά σε ένα χώρο με τις παρεμβάσεις τους και να δημιουργήσουν σιγά-σιγά μια διαφορετική γεννιά ψαροτουφεκάδων.

Όπως το είπες κι εσύ δηλ.:
Παράθεση:
Πρεπει οσοι αγαπαμε πραγματικα τη θαλασσα να ειμαστε ενεργοι απεναντι σε τετοιου ειδους συμπεριφορες ανεξαρτητως "σε ποιο forum ανηκουμε".
Βέβαια, καταλαβαίνω ότι αν πάντα οι ίδιοι ένας-δύο-τρεις άνθρωποι κάνουν τέτοιες παρεμβάσεις, στο τέλος είναι φυσικό να κουράζονται και να "βαφτίζονται" γραφικοί απο την πλειοψηφία και κατανοώ την απόφασή σου.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 24-03-09 στις 17:15.
  #38  
Παλιά 24-03-09, 16:52
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.Ειλικρινα.Το προβλημα μου ειναι οτι μαζι τους δεν μπορω να προβω σε εποικοδομητικο διαλογο,με αποτελεσμα να εριζω επιτυγχανοντας μαλλον αντιθετα αποτελεσματα.Εχω χαλασει φιλιες για αυτο το θεμα.Ηδη μου εκαναν παρατηρηση για εριστικο και επιθετικο στυλ και καλο θα ηταν να αλλαξω αν θελω να κερδισω τη συμπαθεια τους!Καμια τυχη!
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Νιώθω ότι αν άτομα σαν κι εσένα (που για μένα είναι οι μόνοι και πραγματικοί Ψ/Τ, αυτοί που έχω μάθει όχι μόνο να μη με ενοχλεί η ύπαρξή τους αλλά αντιθέτως να τους σέβομαι και να τους θαυμάζω) αν άτομα σαν κι εσένα αρχίσουν να αποχωρούν από αυτές τις κοινότητες, τότε δεν υπάρχει καμια ελπίδα να μπολιαστεί το μυαλό των νέων τουλάχιστον ανθρώπων με αυτές τις πανέμορφες απόψεις που έχεις.....

Κοίτα Γιώργο ένα άρθρο που είχε δημoσιευτεί στο Βυθό κάπου μες στο 2007, κοίτα Γιώργο που αφήνεις τα νέα παιδιά που μπαίνουν τώρα στον -κατα τ'άλλα- υπέροχο κόσμο του υποβρύχιου ψαρέματος....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κεφαλάς : 24-03-09 στις 16:55.
  #39  
Παλιά 24-03-09, 17:09
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Φοιβο καλησπερα.Καταλαβαινω πως το εννοεις. Απλα το θεμα με τα μελη του greekdivers ειναι οτι εχουν περασει την ηλικια της αλλαγης...Μαρια απο κατι τετοια αρθρα, σταματησα να αγοραζω τον βυθο.Δεν ξεχναω ποτε τη φραση του Γιαννη Δεοτορακη απο αρθρο στο βυθο πολλα χροναι πριν: την ειδα μεσα στη τρυπα (τη σφυριδα) να με κοιταει και την "κερασα" ατσαλι αναμεσα στα πρασινα ματια της....
Τα σχολια δικα σας! Σας ευχομαι καλη ξεκουραση για αυριο και ευχαριστω για την φιλοξενια.Θα χαρω να βοηθησω με ολες μου τις δυναμεις μεσα απο το δικο σας forum πλεον.
  #40  
Παλιά 24-03-09, 17:26
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Κεφαλάς Εμφάνιση μηνυμάτων
την ειδα μεσα στη τρυπα (τη σφυριδα) να με κοιταει και την "κερασα" ατσαλι αναμεσα στα πρασινα ματια της....
μη μασάς. Θα κάνουμε έναν καθαρισμό βυθού και θα γίνουμε φίλοι του δάσους ή της θάλασσας...και μετά θα περιγράφουμε στους λιμενόμπατσους πως μας έφυγε εκείνη η σφυρίδα με τη βέργα στην ουρά επειδή δεν είχαμε άλλο αέρα στη μπουκάλα...
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:28.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.