Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 25-08-08, 12:57
Το avatar του χρήστη alkis
alkis alkis is offline
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 188
Απάντηση: Μήλος

Σήμερα άνοιξα το forum και δεν πρόλαβα να δώσω τις διευκρινήσεις για την κατάσταση που επικρατεί στο καταδυτικό MDC.
Στα μέσα Αυγούστου επισκέφτηκα τη Μήλο και με τη βοήθεια του Pierre-Sifnosκατάφερα να έρθω σε επαφή με τον κ. Χαβάκη.
Πράγματι το καταδυτικό βρίσκεται σε φάση μετακόμισης. Αυτός είναι και ο λόγος που το τηλέφωνο που υπάρχει στο site δεν ισχύει. Η οικοδομική άδεια εκδόθηκε μέσα στο καλοκαίρι και δεν υπήρχε περίπτωση να προλάβει να χτιστεί μέσα στην καλοκαιρινή περίοδο.
Το ότι το compresserκαι ο εξοπλισμός ήταν τοποθετημένος σε μία παράγκα με καλαμιές δεν υποβάθμισε σε καμιά περίπτωση την ποιότητα και ασφάλεια των καταδύσεων. Υπήρχαν όντως χωριστές πλαστικές δεξαμενές για το ξέπλυμα των στολών και ρυθμιστών κάτι που δεν το έχω συναντήσει σε σχεδόν κανένα καταδυτικό στη βόρεια Ελλάδα. Το σκάφος επίσης ήταν αρκετά βολικό.
Οι βουτιές και οι τρεις που έκανα ήταν εξαιρετικές, με πανέμορφο βυθό και με πολύ ζωή!!!, ενώ και τα breefingπάνω στο σκάφος ήταν αναλυτικότατα
Για την προσωπικότητα του κ. Χαβάκη έχω να πω τα καλύτερα. Το ότι γουστάρει το επάγγελμά του και αγαπάει την θάλασσα είναι κάτι που στο δείχνει, αλλά και στο λέει. Η φιλοξενία του στους χώρους του καταδυτικού ήταν εξαιρετική.
Αυτή είναι η δική μου εικόνα για το καταδυτικό.
Ελπίζω να έχω την ευκαιρία να βουτήξω ξανά στη Μήλο και τα υπόλοιπα καταδυτικά να προσφέρουν ανάλογες ή και καλύτερες υπηρεσίες.

Υ.Γ Αν βουτήξετε με τον Χαβάκη μη βάλετε στοίχημα για το πόσα κιλά χρειάζεστε!!! Θα τη χάσετε τη σαμπάνια !!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-08-08, 15:00
Το avatar του χρήστη pierre-sifnos
pierre-sifnos pierre-sifnos is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 154
Απάντηση: Μήλος

Μόλις γύρισα κι εγώ από Μήλο-Σίφνο. Καταδύθηκα και φέτος 4 φορές με το Γιάννη Χαβάκη. Το καταδυτικό είναι όπως το περιγράφουν τα παιδιά (έχω και φωτό των εγκαταστάσεων αν ενδιαφέρουν), αλλά δε μπορώ να πω ότι με ενόχλησε. Όπως και πέρσι, ευχαριστήθηκα τις καταδύσεις, αισθάνθηκα ασφαλής και το κυριότερο βούτηξα σε τελείως διαφορετικά σημεία σε σχέση με πέρσι, αλλά εξίσου εντυπωσιακά. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν με ένα τρύπιο BCD, έκανε σχεδόν free flow ;-p σε μια κατάδυση...
Πέραν τούτων, όπως λέει και ο Alkis, μεγάλη εντύπωση μου έκανε ότι ο κ. Χαβάκης με έπεισε ότι μπορώ να βουτήξω με 2 κιλά (!) αντί για 6 που είμαι συνηθισμένος μέχρι σήμερα...
Σημασία έχει επίσης ότι είμασταν μια παρέα 4 ατόμων, δύο AOWD με αρκετή εμπειρία και δύο OWD ολόφρεσκοι (!). Η συμπεριφορά του κ. Χαβάκη και των συνεργατών του (Κούρος & Νίκος) ήταν εξαιρετική και διευκόλυνε και τους άπειρους φίλους μου να ευχαριστηθούν τις καταδύσεις!
__________________
Ladies & Gentlemen, I am floating in Space
http:ww2wrecks.com
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-08-08, 15:40
Το avatar του χρήστη antesco
antesco antesco is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Νέα Πεντέλη - Αττική
Μηνύματα: 55
Απάντηση: Μήλος

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alkis Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ Αν βουτήξετε με τον Χαβάκη μη βάλετε στοίχημα για το πόσα κιλά χρειάζεστε!!! Θα τη χάσετε τη σαμπάνια !!!!!!
Εμένα με έπεισε να κατέβω χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ βάρη , και είχε δίκιο
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:10.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.