Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Αποσυμπίεση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Η λέξη ταμπού. Ο κόσμος το 'χει τούμπανο...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-06-08, 14:07
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Δημήτρη όσο μπαινουν νέα κομμάτια στο παζλ η εικόνα γίνεται ολοένα και πιο καθαρή. Θα ήθελα να διαφοροποιήσω δύο πράγματα. Το ένα είναι η καθαρά εκπαιδευτική άποψη της GUE που αν την δει κανείς χωρίς ταμπού και προκαταλήψεις θα καταλήξει μάλλον στο συμπέρασμα ότι πρόκειτε για κάτι πολύ καλό γενικά ίσως καλύτερο από αρκετά άλλα συστήματα εκπαίδευσης. Προσωπικά δεν έχω άποψη αλλά αίσθηση για αυτό που γράφω πιό πάνω.

Το άλλο είναι το ήθος! Από ηθικής πλευράς λοιπόν έρχεται και η διαφωνία μου με το όλο σύστημα διότι οι ανθρώποι που το εκπροσωπόύν δεν με έχουν πείσει για τιςπροθέσεις τους και η όποια προσφορά τους έρχεται σε αντίθεση με την ανατολική κουλτούρα μου. Μιλάμε για έναν άνθρωπο από τους πρωτεργάτες της GUE ο οποίος άρχισε με το γνωστό "Do it right or don't do it at all!" Αφού έριξε λοιπόν τον πρώτο λίθο, συνέχισε χρησιμοποιώντας αυτόν το μη κερδοσκοπικό οργανισμό GUE - όπως λές - επωφελούμενος στο έπακρο τα δεδομένα για δικό του κέρδος. Όταν αυτό άρχισε να απειλείται δεν δίστασε να αποπέμψει και βασικούς του συνεργάτες που μάλιστα μέχρι τότε είχαν προσφέρει σημαντικά στοιχεία στο όλο οικοδόμημα. Χαίρομαι που η αλήθεια έχει πολλές όψεις και πώς τελικά δεν έχω και άδικο στις επιλογές μου.

Και κάτι άλλο! Η διπλωματική μου εργασία για το πτυχίο φαρμακευτικής ήταν στα ανδρογόνα - αναβολικά στεροειδή. Τότε έκανα και πολλή γυμναστική (περί τις 6 ώρες την ημέρα) και είχα άμεσο ενδιαφέρον. Ξέρω αρκετά πράγματα για τον τρόπο επίδρασης των ουσιών αυτών στην ψυχοσύνθεση αλλά και την συμπεριφορά του ατόμου. Αλλά αυτό είναι εντελώς άσχετο με το θέμα μας...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-06-08, 14:18
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-06-08, 14:25
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-06-08, 15:43
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κάτι άλλο! Η διπλωματική μου εργασία για το πτυχίο φαρμακευτικής ήταν στα ανδρογόνα - αναβολικά στεροειδή. Τότε έκανα και πολλή γυμναστική (περί τις 6 ώρες την ημέρα) και είχα άμεσο ενδιαφέρον. Ξέρω αρκετά πράγματα για τον τρόπο επίδρασης των ουσιών αυτών στην ψυχοσύνθεση αλλά και την συμπεριφορά του ατόμου. Αλλά αυτό είναι εντελώς άσχετο με το θέμα μας...
Θα πήρε τίποτε μεξικάνικες "μαιμούδες" γατί δεν κατάφερε και πολλά (Irvine) τουλάχιστον σωματικώς.
Έτσι έπρεπε να είναι:


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DimitrisK : 16-06-08 στις 15:56.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-06-08, 17:00
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πήρε τίποτε μεξικάνικες "μαιμούδες" γατί δεν κατάφερε και πολλά (Irvine) τουλάχιστον σωματικώς.

χμμμμ...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-06-08, 20:59
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα set point στο καινούριο version του RD του Georgitsis έχουν γίνει τα 60μ απο τα 66μ που ήταν και απο τα 81μ πήγαμε στα 75μ.
η δευτερη αλλαγη που αναφερεις μαλλον ΔΕΝ ισχυει (απο 81μ στα 75μ)....

Thano, ειχες δεν ειχες εκτος των αλλων μας εβαλες να ψαξουμε αλλα και να διαβασουμε καλοκαιριατικα το Update στο R.D του Georgitsis....

Σταματα να ανοιγεις τετοιου ειδους thread γιατι θα μας πεθανεις καλοκαιριατικα (και ερχεται και καυσωνας απο αυριο....)

(Υ.Γ: στην καινουργια version R.D του A.G αλλαγη υπαρχει επισης στα O2 back gas breaks times....απο 6/12/6 εγιναν 5/10/5)
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-08-08, 10:14
Το avatar του χρήστη Nikos Vardakas
Nikos Vardakas Nikos Vardakas is offline
 
Εγγραφή: 17-07-2008
Περιοχή: Άλιμος, Αττική
Μηνύματα: 22
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
15 λεπτά Ο2 στα 6 μέτρα
Δημήτρη, γεια χαρά!

γνωρίζω πως ο χρόνος αυτός περιλαμβάνει κάποιους "κύκλους οξυγόνου" εννοώντας τα διαλείμματα που κάποιος θα πρέπει να συμπεριλάβει μεταξύ συγκεκριμένων χρονικών διαστημάτων αναπνέοντας το χαμηλότερο σε οξυγόνο μίγμα. Τι διαστήματα εισάγεις; Τα διαστήματα αυτά είναι εκτός χρόνου αποσυμπίεσης, έτσι δεν είναι;


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
15 λεπτά ΕΑΝ50 στα 21-9 μέτρα
21
18
15
12
9

Ποια(ες) στρατηγικές χρησιμοποιείς για να διαμορφώσεις τους χρόνους στις στάσεις σου; Πως επιλέγεις το χρόνο για την κάθε στάση;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
DeepStops από τα 80% ATA
Στην περίπτωση του 1:2, πόσο χρόνο διαρκούν τα deep stops; Τα υπολογίζεις έως το 65% των ATA;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-08-08, 17:24
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos Vardakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη, γεια χαρά!
Γεια σου και σε σένα Νίκο!
Πριν απαντήσω στα ερωτήματα σου θα πρέπει να δηλώσω, για αποφυγή παρεξηγήσεων, ότι δεν δίνω „μάθημα“ Ratio Deco, ότι σημείο αναφοράς μου είναι το RD όπως το έχει περιγράψει ο „εφευρέτης“ του Andrew Georgitsis και όχι όπως διδάσκεται στα σχολεία των GUE (αν και εκεί υπάρχουν διαφορές από εκπαιδευτή σε εκπαιδευτή), ότι δεν προτείνω σε κανέναν να το δοκιμάσει χωρίς την ανάλογη εκπαίδευση, ότι πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνουν λάθη και για τα λάθη αυτά ουδεμία ευθύνη φέρω, ότι χρησιμοποιώ RD στις καταδύσεις μου αφού έχω συγκρίνει τα ενδεχόμενα προφίλ των καταδύσεων με προγράμματα όπως τα Deco Planer, V-Planner και GAP, ότι οι άνθρωποι που καταδύονται μαζί μου χρησιμοποιούν και αυτοί RD.
Επίσης θα πρέπει να δηλώσω ότι το επίπεδο της GUE εκπαίδευσης μου (Fundamentals) δεν μου επιτρέπει να καταδύομαι σαν GUE-F-Diver βαθύτερα από 30 μέτρα ούτε να χρησιμοποιώ RD, από την άλλη όμως η εκπαίδευση μου σαν IANTD-Trimix Diver, μου δίνει την δυνατότητα να καταδύομαι σε μεγάλα βάθη χρησιμοποιώντας ότι θέλω.
Γνωρίζω ότι πρόκειται για διπλή ηθική και σίγουρα θα ήταν καλό να ξεκινήσει ένα
thread σε σχέση με αυτό το θέμα, μια και η πρακτική αυτή (τουλάχιστον γι΄ αυτούς οι οποίοι έχοντας μια ολοκληρωμένη trimix εκπαίδευση, αποφάσισαν να εκπαιδευτούν και στα σχολεία της GUE με αποτέλεσμα να αναθεωρήσουν τα της κατάδυσης ανακαλύπτοντας την από την αρχή) εφαρμόζεται κατά κόρον. Επίσης θα ήθελα να πω ότι το RD δεν είναι πνευματική ιδιοκτησία ενός και μόνο οργανισμού, αλλά χρησιμοποιείται από πολλούς εκπαιδευτές διαφορετικών οργανισμών, όπως IANTD, TDI κλπ. Στην δικιά μου περίπτωση το RD προέκυψε από τον IANTD εκπαιδευτή μου και την εκπαίδευση που έλαβα εδώ στην Γερμανία. Σίγουρα όταν θα κάνω το GUE-T1 (δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής, καθώς αφ΄ ενός δεν μπορώ να αντεπεξέλθω προς το παρών οικονομικά, είναι ακριβό πακέτο, αφ΄ ετέρου ο εκπαιδευτής με τον οποίο θέλω να το κάνω, Mario Arena, δεν έχει κενή θέση μέχρι την άνοιξη του 2009) θα μπορέσω να αναφερθώ με προσωπική εμπειρία στον τρόπο χρήσης του RD από τους GUE.
Συγγνώμη αν σε κούρασα αλλά ήταν πράγματα που έπρεπε να λεχθούν, τουλάχιστον για να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο. Ξεκινώ λοιπόν με την πρώτη σου ερώτηση σε σχέση με την αποσυμπίεση με Ο2 στα 6 μέτρα.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos Vardakas Εμφάνιση μηνυμάτων
γνωρίζω πως ο χρόνος αυτός περιλαμβάνει κάποιους "κύκλους οξυγόνου" εννοώντας τα διαλείμματα που κάποιος θα πρέπει να συμπεριλάβει μεταξύ συγκεκριμένων χρονικών διαστημάτων αναπνέοντας το χαμηλότερο σε οξυγόνο μίγμα. Τι διαστήματα εισάγεις; Τα διαστήματα αυτά είναι εκτός χρόνου αποσυμπίεσης, έτσι δεν είναι;
Νίκο, χρειάζονται 2-3 λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί ένας κύκλος του κυκλοφορικού, γεγονός που πρέπει να ληφθεί υπ΄όψιν όχι μόνο στο O2 Window, αλλά και στα Back Gas Breaks. Εγώ προσωπικά όταν περνάω από Nitrox 50 σε καθαρό O2, κάνω ένα τρίλεπτο „clean up“ με BG στο τέλος της στάσεως των 9 μέτρων πριν περάσω στο οξυγόνο. Την τρίλεπτη αυτή στάση δεν την υπολογίζω έξτρα αλλά την εντάσσω στον συνολικό χρόνο της αποσυμπίεσης. Επίσης δεν κάνω Back Gas Breaks στην στάση των 6 μέτρων αν ο χρόνος αποσυμπίεσης, στην συγκεκριμένη αυτή στάση, δεν υπερβαίνει τα 20 λεπτά. Αν τα υπερβαίνει, τα Breaks μου είναι 10 προς 5 (ο Georgitsis προτείνει 12 προς 6). Αυτό σημαίνει ότι 10 λεπτά είμαι στο Ο2 και 5 λεπτά στο BG. Το 10 προς 5 με διευκολύνει στον υπολογισμό του χρόνου, επίσης εγώ προσωπικά εντάσσω τα BG Breaks στον συνολικό χρόνο αποσυμπίεσης, άλλοι τα εντάσσουν χώρια.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos Vardakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια(ες) στρατηγικές χρησιμοποιείς για να διαμορφώσεις τους χρόνους στις στάσεις σου; Πως επιλέγεις το χρόνο για την κάθε στάση;
Χωρίζω τις στάσεις μου σε τμήματα (segments) επειδή έτσι το έμαθα, αλλά και επειδή έτσι με βολεύει μια και είναι πολύ πρακτικό να ξέρω αυτόματα ότι π.χ. στο Ratio Deco 1:2 στο τμήμα των 6 μέτρων αναλογεί Ο2 και στο τμήμα των 21-9 μέτρων Nitrox 50, καθώς και στο τμήμα των 36-24 μέτρων αναλογεί Back Gas. Είναι πολύ βολικό μια και τεμαχίζει την αποσυμπίεση σε επιμέρους κομμάτια τα οποία είναι πιο εύκολο να θυμάται κανείς, από το να αποστηθίζει μια λίστα αριθμών.

Επίσης στο Ratio Deco 1:2 (a la Georgitsis, δεν κουράζομαι να το τονίζω) οι σχέσεις είναι:

Χρόνος αποσυμπίεσης = Χρόνος βυθού x 2

Αυτό σημαίνει ότι σε μια κατάδυση 66 μέτρων (set point του RD 1:2) με παραμονή π.χ. 20 λεπτών, ο χρόνος αποσυμπίεσης θα είναι 2 x 20 = 40 λεπτά.

Τον μισό του χρόνου αυτού (20 λεπτά) παραμένω στο τμήμα των 6 μέτρων με Ο2. Ο Georgitsis λέει επίσης, „μείνε τα 80% του χρόνου αυτού στα 6 μέτρα, και χρησιμοποίησε τουλάχιστον τα 20% του χρόνου για να αναδυθείς αργά στην επιφάνεια“. Εγώ προσωπικά παραμένω 100% του χρόνου στα 6 μέτρα και στην συνέχεια αναδύομαι από το βάθος αυτό ως την επιφάνεια σε χρονικό διάστημα 3-4 λεπτών.

Τον άλλον μισό χρόνο αποσυμπίεσης (20 λεπτά) τον περνώ στο τμήμα των 21-9 μέτρων (5 στάσεις) αναπνέοντας Nitrox 50 χρησιμοποιώντας το λεγόμενο S-Curve μοντέλο (ειρήσθω εν παρόδω).

Στο τμήμα των 36-24 μέτρων (5 στάσεις) παραμένω τον μισό χρόνο του Nitrox 50 τμήματος (10 λεπτά, άρα το ¼ του συνολικού decotime) αναπνέοντας Back Gas. Το προφίλ του τμήματος αυτού πρέπει να είναι εκθετικό (exponential).

Λίγα λόγια τώρα για την S-Curve σε σχέση με την γραμμική μέθοδο (βλ. για περισσότερες πληροφορίες το pdf του Andrew που παρατέθηκε σε κάποιο από τα προηγούμενα ποστ).

Η μέθοδος S-Curve χρησιμοποιείται για να θέσει σε λειτουργία το O2 window και προϋποθέτει τουλάχιστον 3 λεπτά στην πρώτη στάση (21 μέτρα) αυτού του τμήματος (έναν κύκλο του κυκλοφορικού). Υπολογίζεται δε ως εξής. Γνωρίζω από την σχέση 1:2 ότι ο χρόνος στο τμήμα 21-9 ισούται με τον χρόνο βυθού, άρα 20 λεπτά. Τον χρόνο αυτόν θα πρέπει να τον μοιράσω δια του 5 που είναι οι στάσεις αποσυμπίεσης στα 21, 18, 15, 12 και 9 μέτρα. Το αποτέλεσμα 20:5 μας δίνει 4 λεπτά σε κάθε στάση δηλ.

09 μέτρα 4´
12 μέτρα 4´
15 μέτρα 4´
18 μέτρα 4´
21 μέτρα 4´

Το μοντέλο αυτό είναι γραμμικό και θα πρέπει να αλλαχθεί σε S-Curve.
Για να λειτουργήσει σωστά το O2 window, σύμφωνα με τον Georgitsis, θα πρέπει να αυξήσω τον χρόνο στις δυο πρώτες βαθιές στάσεις του τμήματος, δηλ. στα 21 και στα 18 μέτρα. Για να γίνει αυτό χρησιμοποιώ την εξής μέθοδο, αφού διαιρέσω τον χρόνο του τμήματος 21-9 δια του 5 (στάσεις αποσυμπίεσης) τοποθετώ το αποτέλεσμα (=4) στην ρηχότερη στάση του τμήματος δηλ. στα 9 μέτρα. Tην επόμενη στάση (12 μέτρα) την διαιρώ δια 2 και το αποτέλεσμα το αθροίζω στην πρώτη βαθιά στάση του τμήματος (21 μέτρα) αφήνοντας το υπόλοιπο στην στάση των 12 μέτρων. Στην συνέχεια διαιρώ τον χρόνο της επόμενης στάσης (15 μέτρα) δια 2 προσθέτοντας το αποτέλεσμα στην δεύτερη βαθιά στάση και αφήνοντας το υπόλοιπο στην στάση των 15 μέτρων. Το διαφοροποιημένο αυτό μοντέλο είναι η λεγόμενη S-Curve, και σύμφωνα με τους υπολογισμούς έχει ως εξής.

09 μέτρα 4´
12 μέτρα 2´
15 μέτρα 2´
18 μέτρα 6´
21 μέτρα 6´

Εδώ θα πρέπει να αναφέρω ότι πολλοί δύτες δεν χρησιμοποιούν την S-Curve λόγω της πιθανής αύξησης του CNS. Αυτό όμως είναι ένα θέμα για άλλο thread.

Τον χρόνο αποσυμπίεσης στο τμήμα 36-24 μέτρα (Back Gas, 5 στάσεις) τον χωρίζω σύμφωνα με την εκθετική μορφή (exponential shape). Παίρνω και πάλι τον συνολικό χρόνο αποσυμπίεσης του τμήματος (10 λεπτά = ¼ του συνολικού χρόνου αποσυμπίεσης) και τον διαιρώ δια των 5 στάσεων του τμήματος, 10:5=2. Η γραμμική μορφή (linear shape) του τμήματος αυτού έχει ως εξής

24 μέτρα 2´
27 μέτρα 2´
30 μέτρα 2´
33 μέτρα 2´
36 μέτρα 2´

Για να την αλλάξω σε εκθετική μορφή κρατώ το αποτέλεσμα της διαίρεσης του χρόνου αποσυμπίεσης του τμήματος δια των στάσεων του και το αναρτώ στην μεσαία στάση των 30 μέτρων. Στην συνέχεια διαιρώ την επόμενη βαθύτερη στάση (33 μέτρα) δια του 2 προσθέτοντας το αποτέλεσμα στην δεύτερη ρηχότερη στάση και αφήνοντας το υπόλοιπο στην στάση των 33 μέτρων. Το ίδιο κάνω και με την αμέσως επόμενη βαθύτερη στάση, προσπαθώντας να δημιουργήσω μια γραμμή Fibonacci από τα βαθιά προς τα ρηχά.

24 μέτρα 2´
27 μέτρα 4´
30 μέτρα 2´
33 μέτρα 1´
36 μέτρα 1´

ή κατά την γνώμη μου ακόμα καλύτερα

24 μέτρα 3´
27 μέτρα 3´
30 μέτρα 2´
33 μέτρα 1´
36 μέτρα 1´

Αυτές είναι σε γενικές γραμμές οι στρατηγικές που χρησιμοποιώ, οι οποίες δεν είναι δικές μου αλλά, όπως ανέφερα, του Andrew Georgitsis. Σίγουρα έχουν γίνει αλλαγές για πολλούς λόγους, αλλά χρησιμοποιώ σαν σημείο αναφοράς τον πρώτο διδάξαντα προσπαθώντας να πληροφορούμαι για τις διάφορες οπτικές του θέματος. Νίκο, θα με ενδιέφερε και ο δικός σου τρόπος δημιουργίας πλάνου κατάδυσης, αν και φαντάζομαι ότι χρησιμοποιείς κι΄ εσύ το RD. Ίσως θα είχες την καλοσύνη να μας περιγράψεις τις διαδικασίες.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos Vardakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην περίπτωση του 1:2, πόσο χρόνο διαρκούν τα deep stops; Τα υπολογίζεις έως το 65% των ATA;
Τα deep stops τα υπολογίζω βάζοντας το πρώτο στα 75% του συνολικού βάθους ή στα 80% ΑΤΑ. Είναι ένα λεπτό στην κάθε στάση αποσυμπίεσης, με μισό λεπτό στην στάση καθ΄ αυτήν και μισό λεπτό διαδρομή μέχρι την επόμενη. Δεν τα υπολογίζω στον χρόνο αποσυμπίεσης, είναι έξτρα. Για παράδειγμα στα 60 μέτρα για 20 λεπτά, τα deep stops θα ήταν

39 μέτρα 1´
42 μέτρα 1´
45 μέτρα 1´

Καλό σου απόγευμα Νίκο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 04-08-08 στις 17:30.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-08-08, 22:32
Το avatar του χρήστη Nikos Vardakas
Nikos Vardakas Nikos Vardakas is offline
 
Εγγραφή: 17-07-2008
Περιοχή: Άλιμος, Αττική
Μηνύματα: 22
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου και σε σένα Νίκο!
Πριν απαντήσω στα ερωτήματα σου θα πρέπει να δηλώσω, για αποφυγή παρεξηγήσεων, ότι δεν δίνω „μάθημα“ Ratio Deco,
Ποτέ δεν το εξέλαβα ως έτσι... Ίσα-ίσα, προάγεται η γνώση και η εποικοδομητική συζήτηση...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
ότι σημείο αναφοράς μου είναι το RD όπως το έχει περιγράψει ο „εφευρέτης“ του Andrew Georgitsis και όχι όπως διδάσκεται στα σχολεία των GUE (αν και εκεί υπάρχουν διαφορές από εκπαιδευτή σε εκπαιδευτή), ότι δεν προτείνω σε κανέναν να το δοκιμάσει χωρίς την ανάλογη εκπαίδευση, ότι πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνουν λάθη και για τα λάθη αυτά ουδεμία ευθύνη φέρω,
Συμφωνώ, απόλυτα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
ότι χρησιμοποιώ RD στις καταδύσεις μου αφού έχω συγκρίνει τα ενδεχόμενα προφίλ των καταδύσεων με προγράμματα όπως τα Deco Planer, V-Planner και GAP, ότι οι άνθρωποι που καταδύονται μαζί μου χρησιμοποιούν και αυτοί RD.
Επίσης θα πρέπει να δηλώσω ότι το επίπεδο της GUE εκπαίδευσης μου (Fundamentals) δεν μου επιτρέπει να καταδύομαι σαν GUE-F-Diver βαθύτερα από 30 μέτρα ούτε να χρησιμοποιώ RD, από την άλλη όμως η εκπαίδευση μου σαν IANTD-Trimix Diver, μου δίνει την δυνατότητα να καταδύομαι σε μεγάλα βάθη χρησιμοποιώντας ότι θέλω.
Γνωρίζω ότι πρόκειται για διπλή ηθική και σίγουρα θα ήταν καλό να ξεκινήσει ένα
thread σε σχέση με αυτό το θέμα, μια και η πρακτική αυτή (τουλάχιστον γι΄ αυτούς οι οποίοι έχοντας μια ολοκληρωμένη trimix εκπαίδευση, αποφάσισαν να εκπαιδευτούν και στα σχολεία της GUE με αποτέλεσμα να αναθεωρήσουν τα της κατάδυσης ανακαλύπτοντας την από την αρχή) εφαρμόζεται κατά κόρον. Επίσης θα ήθελα να πω ότι το RD δεν είναι πνευματική ιδιοκτησία ενός και μόνο οργανισμού, αλλά χρησιμοποιείται από πολλούς εκπαιδευτές διαφορετικών οργανισμών, όπως IANTD, TDI κλπ.

Το
RD είναι εργαλείο το οποίο αποτελεί σημαντικό asset για το δύτη, ωστόσο, θα πρέπει να συγκρίνεται με διάφορα λογισμικά προγράμματα.
Η αλήθεια είναι, πως παίρνει κάποιο διάστημα προκειμένου ο δύτης να εξοικειωθεί στη χρήση του. Όσο για τους άλλους οργανισμούς η χρήση του συνεπάγεται καθορισμένα μίγματα βυθού και αποσυμπίεσης... με όσο γνωρίζω πολλοί είναι αυτοί που διαφοροποιούνται από τα τυποποιημένα αυτά μίγματα. Έτσι, λοιπόν, σε τέτοια περίπτωση δεν έχει εφαρμογή, ή τουλάχιστον εγώ δεν το γνωρίζω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο, χρειάζονται 2-3 λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί ένας κύκλος του κυκλοφορικού, γεγονός που πρέπει να ληφθεί υπ΄όψιν όχι μόνο στο O2 Window, αλλά και στα Back Gas Breaks. Εγώ προσωπικά όταν περνάω από Nitrox 50 σε καθαρό O2, κάνω ένα τρίλεπτο „clean up“ με BG στο τέλος της στάσεως των 9 μέτρων πριν περάσω στο οξυγόνο.
Αυτό που εγώ κάνω είναι πως ερχόμενος από το προηγούμενο μίγμα αποσυμπίεσης (Nitrox 50%) αλλάζω ούτως ή άλλος στο BG καθότι, η αλλαγή στο 100%O2 προϋποθέτει την επανατοποθέτηση του συστήματος στη θέση του (ρυθμιστή, τακτοποίηση σωλήνα), περιστροφή των φιαλών (φέρνοντας το οξυγόνο στο εσωτερικό) και επανέναρξη της διαδικασίας όπως το 50%. Εκεί είναι που ο χρόνος μου στο οξυγόνο αρχίζει να μετράει και εκεί είναι που ταυτόχρονα κάνω το διάλειμμά μου. No time-oriented process rather a task-oriented process.
Όλα σε τάξη και μετά στο επόμενο βήμα. Ένα από τα βασικά που κρατώ από την εκπαίδευσή μου με τον AG είναι το “No rush”. Έχω δει τον JJ να κάνει αλλαγές μιγμάτων τόσα κομψά που είναι τόσο γρήγορα. Αυτό, συνήθως, χρονικά μου παίρνει περίπου 2 λεπτά.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μέθοδος S-Curve χρησιμοποιείται για να θέσει σε λειτουργία το O2 window και προϋποθέτει τουλάχιστον 3 λεπτά στην πρώτη στάση (21 μέτρα) αυτού του τμήματος (έναν κύκλο του κυκλοφορικού).
Βασικά, η σχέση διαμόρφωσης της καμπύλης αποσυμπίεσης σε μορφή S δεν έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με την ενεργοποίηση του «παράθυρου οξυγόνου» (γιατί ίσως να μιλάγαμε για ένα "L-Shape") γιατί η μοναδική στιγμή σε αυτή την καμπύλη που συντελείται διεύρυνση του είναι στη στάση των 21μ καθώς, στιγμιαία, και μόνο τότε συντελείται η μέγιστη (1,55ATA) γι’ αυτό και θα πρέπει να παραταθεί η στάση των 21 & 18μ. Ο λόγος που δημιουργούμε την καμπύλη αποσυμπιέσεις μορφής S είναι η παράταση στις βαθιές στάσεις (βλέπε 21 & 18μ) και η δυναμική που δημιουργείται από την υψηλή PPO2 στις τάσεις αυτές. Καθώς, όμως, αναδυόμαστε η δυναμική αυτή μειώνεται λόγω μείωσης του βάθους (ATA), λαμβάνουμε πλεονέκτημα από την διαφορά στην τάση των αερίων (μεταξύ inspired & tissue) που συντελείται στη φάση διάχυσης των αερίων (dissolved phase). Θα μπορούσαμε να τη χαρακτηρίσουμε σαν μια τρίτη στρατηγική που εισάγουμε στην συνολική καμπύλη αποσυμπίεσης. Γι’ αυτό και δημιουργείται η καμπύλη S.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Το διαφοροποιημένο αυτό μοντέλο είναι η λεγόμενη S-Curve, και σύμφωνα με τους υπολογισμούς έχει ως εξής.

09 μέτρα 4´
12 μέτρα 2´
15 μέτρα 2´
18 μέτρα 6´
21 μέτρα 6´
Συμφωνώ, καθώς υπάρχει μια αρχή για το πως πρέπει να διαμορφώνονται οι στάσεις. Αυτή της αναλογίας 4:1 μεταξύ συνεχών στάσεων.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον χρόνο αποσυμπίεσης στο τμήμα 36-24 μέτρα (Back Gas, 5 στάσεις) τον χωρίζω σύμφωνα με την εκθετική μορφή (exponential shape).
Ακριβώς... Στην περίπτωση των στάσεων που πραγματοποιούνται με BGδεν έχει νόημα να χρησιμοποιήσει κάποιος S-Shape deco curve καθότι, δεν συντελείται διεύρυνση του O2 window. Υπάρχει η τάση των αερίων που κάνει τη δουλειά στο off-gassing. Το θέμα είναι πως αυτή η μετάβαση στους χρόνους πρέπει να γίνει εκθετικά στο να μην υπάρξει απότομη μεταβολή στο gradient και κατά συνέπεια σχηματισμός φυσαλίδων. Χρησιμοποιώ, εκθετικά τους χρόνους. Βασικά, προσέχω το deco σε ένα επόμενο segment να είναι διπλάσιο του προηγούμενου. Αυτό δεν έχει εφαρμογή σε S-Shape deco ,κάτι που απαντάται και στα δυο τελευταία segments.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο, θα με ενδιέφερε και ο δικός σου τρόπος δημιουργίας πλάνου κατάδυσης, αν και φαντάζομαι ότι χρησιμοποιείς κι΄ εσύ το RD. Ίσως θα είχες την καλοσύνη να μας περιγράψεις τις διαδικασίες.
Χρησιμοποιώ και γω RD… την ίδια προσέγγιση... αυτό που αρχικά μου ήταν δύσκολο είναι να ιχνηλατώ το χρόνο και την όλη διαδικασία... η εξοικείωση αλλάζει τα πάντα... τότε κατάλαβα επίσης και τα πλεονεκτήματα να έχεις χαμηλή νάρκωση καθώς, τέτοιοι υπολογισμού χρειαζόταν καθαρό μυαλό για να γίνουν.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα deep stops τα υπολογίζω βάζοντας το πρώτο στα 75% του συνολικού βάθους ή στα 80% ΑΤΑ.
Προσωπικά, χρησιμοποιώ το 75% και 50% αντίστοιχα του μέγιστου βάθους και τα τοποθετώ εκεί. Το βρίσκω πιο εύκολο στους υπολογισμούς.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Για παράδειγμα στα 60 μέτρα για 20 λεπτά, τα deep stops θα ήταν

39 μέτρα 1´
42 μέτρα 1´
45 μέτρα 1´
Η συζήτηση των deep stops είναι πάντοτε ενδιαφέρον γιατί, από όσο έχω νιώσει βοηθάει πολύ στην καθαρότητα του deco. Λίγο παραπάνω ή λίγο παρακάτω κάνει διαφορά.
Γενικά, ο χρόνος των βαθιών στάσεων εξαρτάται (σύμφωνα με το RD) από το χρόνο βυθού.

Ευχαριστώ, Δημήτρη...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-08-08, 10:25
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Αποσυμπίεση όταν οι συνθήκες αλλάζουν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos Vardakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ, καθώς υπάρχει μια αρχή για το πως πρέπει να διαμορφώνονται οι στάσεις. Αυτή της αναλογίας 4:1 μεταξύ συνεχών στάσεων. .................................................
Ευχαριστώ, Δημήτρη...
Κι΄ εγώ ευχαριστώ Νίκο,
θα ήθελα όμως να σε παρακαλέσω, αν βέβαια έχεις την διάθεση, να παραθέσεις τρία παραδείγματα σε σχέση με την δημιουργία της καμπύλης αποσυμπίεσης (S-Curve) στο τμήμα των 21-9 μέτρων, καθώς και να εμβαθύνεις στην αρχή διαμόρφωσης των στάσεων, σύμφωνα με την αναλογία 4:1 στο τμήμα αυτό.
Ας θεωρήσουμε τις καταδύσεις 63 μέτρα 30 λεπτά, 69 μέτρα 25 λεπτά και 72 μέτρα 20 λεπτά. Back Gas Tx15/55, Deco Gas Nitrox 50 + O2, RD 1:2, Set Point 66 μέτρα (το παλιό).


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 05-08-08 στις 11:15.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.