Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 06-06-08, 08:23
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Οι Νεοι Φάκελοι - Ελληνικές θάλασσες χωρίς ψάρια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά πάντως, να θυμήσω ότι ο συγκεκριμένος χώρος είναι forum Ερασιτεχνών Αυτοδυτών και όχι Συλλόγου Ωκεανογράφων ή Περιβαλλοντολόγων ή Μηχανικών ή οτιδήποτε άλλο... Θέματα που αφορούν "εσωτερικά προβλήματα επαγγελματιών" άσχετα με την κατάδυση, καλό θα είναι να συζητιώνται σε άλλους χώρους (για να γίνεται και διάλογος στο κάτω κάτω).
:thum bup:
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-06-08, 10:55
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: Οι Νεοι Φάκελοι - Ελληνικές θάλασσες χωρίς ψάρια

Παρακολούθησα την εκπομπή σήμερα το πρωϊ - σε επανάληψη.

Παράθεση:
Απλά αναρωτιέμαι αν ο λόγος που προβάλλονται είναι γιατί έχει φτάσει ο κόμπος στο χτένι (πράγμα το οποίο ισχύει σε μεγάλο βαθμό) ή απλά γιατί αρχίζει να γίνεται της μόδας και ‘πιάνει’ αφού είναι κάτι που έλειπε από την ελληνική τηλεόραση. Ίσως είναι ένας συνδυασμός και των δύο!


Συμφωνώ με το παραπάνω, όμως όπως και να 'χει το πράμα, η ενημέρωση είναι πολύ σημαντική.

Παράθεση:
πεταγεται ο Παπαχελας και λεει το αμιμητο "στη θαλασσα δεν υπαρχει κανενας που δεν παρανομει!!!!!"
μάλλον εννοούσε "κανένας από τους ψαράδες", τουλάχιστον δηλ. εγώ έτσι το ερμήνευσα.

Παράθεση:
Επίσης μου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάστηκαν τα λιβάδια της Ποσειδωνίας (πόσες φορές αλήθεια έχουν προβληθεί πλάνα στην ελληνική τηλεόραση?), αν και είχα φυσικά μικροαντιρρήσεις σαν συμμετέχων στα γυρίσματα.

Αν και η ώρα προβολής της παραήταν ακατάλληλη, πολλοί ψαράδες παρακολούθησαν τη συγκεκριμένη εκπομπή, και εγώ αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό (ήδη με έχουν πάρει τηλέφωνο να μου το πουν). Οι ψαράδες, όσο και αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε, είναι λίγο πολύ συνειδητοποιημένοι και γνωρίζουν το συμφέρον τους. Δεν είναι σωστό να στεκόμαστε σε συγκεκριμένα κακά παραδείγματα, γιατί δεν αντιπροσωπεύουν τη συνολική πραγματικότητα. Η πραγματικότητα είναι ότι η αλιεία οδηγείται σε αδιέξοδο και οι ψαράδες είναι απελπισμένοι, περιμένουν το κατάλληλο σπρώξιμο για να βγουν από αυτό. Ορισμένες ομάδες-σύλλογοι έχουν ήδη αναλάβει δράση, χρηματοδοτώντας υποβρύχιες χαρτογραφήσεις και παραδίδοντας περιοχές για καταφύγια. Εγώ έχω πίστη και περιμένω να έρθουν καλύτερες ημέρες για τις θάλασσές μας.

Συνολικά είμαι ικανοποιημένος, γιατί η συγκεκριμένη δημοσιογραφική ομάδα δεν στρέβλωσε την πραγματικότητα, έδωσε το λόγο σε πλήθος εμπλεκόμενων ανθρώπων, παρουσιάζοντας το θέμα από όλες τις πλευρές του. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πραγματικά πολύ χειρότερα, γιαυτό αρκούμαι στα λίγα και καλά (προς το παρόν και για αρχή).
grandbleu, να 'σαι καλά!

υ.γ. Να υπενθυμίσω μόνο πως και ο κ. Κούτσης και ο κ. Μαρκάτος στην ημερίδα για τα πάρκα, ξεκίνησαν τις ομιλίες τους με το θέμα της υπεραλιείας. Ως γνωστόν η Ελλάς είναι μια καταχρεομένη χώρα, πάμφτωχη σε σχέση με άλλες ανεπτυγμένες και κατά συνέπεια χωρίς χρήμα, δεν υπάρχουν μελέτες, δεν υπάρχουν στατιστικές, δεν υπάρχει σοβαρή επιστημονική παρακολούθηση, παρατήρηση και χαρτογράφηση και όσα πράγματα γίνονται στον τόπο, γίνονται από ιδιωτικές πρωτοβουλίες και από ανθρώπους που αγαπούν αυτό που κάνουν και το υποστηρίζουν, ευτυχώς δηλ. Ίσως αυτό - το θέμα της υπεραλιείας δηλ. - να αποτελεί ισχυρό άλλοθι για την δημιουργία των πάρκων - δεν ξέρω - αλλά είναι γεγονός πως η νοοτροπία του νεοέλληνα είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει, θέλει χρόνο, χρόνια ίσως, και έτσι όπως πάμε ... στο τέλος δεν θα μέινει λέπι.
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης : 08-06-08 στις 11:50.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-06-08, 11:47
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: Οι Νεοι Φάκελοι - Ελληνικές θάλασσες χωρίς ψάρια

Παράθεση:
Μην με πειτε γκρινιαρη...αλλα περαν του αρχικου ενθουσιασμου μου οτι επιτελους ειπε καποιος να ασχοληθει με την ερημοποιηση των παγκοσμιων θαλασσων (και ουχι μονο των ελληνικων)...η ερευνα μου εμοιαζε πιο πολυ με ξεπετα παρα με κατι ουσιαστικο....τι περιμενα? να μιλησει ο δημοσιογραφος για την ουσια , να προκαλεσει και να σοκαρει...κατι που δυστυχως δεν βγηκε .....
Γιώργο, σε κάθε περίπτωση έχεις το δίκιο σου.

Όμως ο τόπος είναι πάρα πολύ πίσω στο επίπεδο της ενημέρωσης και πάρα πολλά πράγματα, ξέρεις, ξεκινούν από την ενημέρωση. Κατά την άποψή μου και μόνο που θίγεται αυτό το θέμα από τον Παπαχελά, είναι θετικό. Αν υπάρξουν κι άλλες εκπομπές, κι άλλα ενημερωτικά προγράμματα, ακόμη καλύτερα. Ο νεοέλληνας δεν ενημερώνεται και το ξέρεις φαντάζομαι. Κάποιοι ευαισθητοποιούνται, κάποιοι άλλοι παραμένουν απαθείς. Ε, εντάξει, εμείς κάνουμε αυτό που κάνουμε κι από 'κει κι ύστερα ...
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:05.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.