Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 20-03-08, 15:34
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Ο ανώνυμος κύριος Παναγιώτης, σας έθεσε κάποια ερωτήματα, τα οποία απαντήσατε, με κάποιον ανορθόδοξο τρόπο ίσως.
Δεν σας καταλόγισε τίποτα, απλά σας ερώτησε και μάλιστα ιδιαίτερα πολιτισμένα, αν δεν κάνω λάθος, εν αντιθέση με το ύφος της απάντησης σας, που με φέρει να "αγωνίζομαι" , "με φραπέ στα καφενεία" καθώς αναφέρετε.

Τα ερωτήματα μου ήταν απολύτως συγκεκριμένα, και αρκούσε μια απάντηση του τύπου "δεν ισχύει κάτι τέτοιο", για να απαντηθούν.
Αν γνώριζα εξ αρχής τις απαντήσεις, λογικό είναι πως δεν θα σας ερωτούσα, αλλα θα τα παρουσίαζα ώς έχουν.

Βρεθήκατε σε αυτό το χώρο για να κάνετε διάλογο, αλλά καθώς φαίνεται δεν είναι αυτό που πραγματικά προκύπτει και την ευθύνη δεν την φέρω εγω.

**Τροποποίηση**
Κατόπιν της αφαίρεσης των χαρακτηρισμών που μου αποδώσατε απο το post σας, τους αφαιρώ και απο το δικό μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panagiotis : 24-03-08 στις 10:20.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-03-08, 15:48
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Nα σας κάνω και εγώ μια ερώτηση εγκυκλοπαιδική και αν θέλετε μου
απαντάτε, δεν θα με στείλετε όμως κατηγορούμενο για ηλεκτρονικό έγκλημα επειδή θα σας κάνω μια ερώτηση, ε;
Και αν θέλετε μη μου φωνάξετε απαιχθάνομαι τις φωνές....

Έχετε στο παρελθόν επιδοτηθεί από εφοπλιστικό ίδρυμα, επιπλέον έχετε πάρει Εθνικές ή άλλες επιδοτήσεις και για ποιούς σκοπούς;
(υπάρχουν κάποια link στο διαδίκτυο δεν το λέω εγώ...)
Έχετε ακούσει σε κάποιο συνέδριο κάτι σχετικά με υπερπολυτελές ξενοδοχείο στη Δοκό με κύρια δραστηριότητα τον αρχαιολογικό τουρισμό;

Επώνυμος....
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-03-08, 20:15
HYDRAECOLOGISTS HYDRAECOLOGISTS is offline
 
Εγγραφή: 09-03-2008
Μηνύματα: 10
ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΦΙΛΕ ΚΥΡΙΕ ΚΑΡΕΛΑ, ΝΑ ΠΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΔΟΚΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ.

ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Η ΝΗΣΟΣ ΔΟΚΟΣ ΕΧΕΙ ΚΗΡΥΧΤΕΙ ΑΔΟΜΗΤΗ ΖΩΝΗ Α ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ. ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΔΟΚΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ BLOG ΜΑΣ, ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΕΙ, ΘΑ ΕΙΧΑΤΕ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟ ΕΡΩΤΗΜΑ.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ, ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΙΑ ΤΟΥ ΕΦΟΠΛΙΣΤΙΚΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ, ΠΟΥ ΛΕΤΕ, ΗΤΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΕΝΝΕΑ ΧΟΡΗΓΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ «ΥΔΡΑ-ΔΟΚΟΣ: 6000 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ» ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΕΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΘΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΕΧΕΙ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΕΝΩ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΣΚΑΦΗ ΜΥΚΗΝΑΙΚΩΝ ΤΑΦΩΝ ΣΤΗΝ ΥΔΡΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΟΡΗΓΙΑ.
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΙ ΥΠΟΥΡΓΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΥΔΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΟΚΟΥ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΤΟΠΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΥΡΙΟΙ...ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΤΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ, ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΕΤΕ, ΟΜΩΣ, ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΡΩΤΑΤΕ, ΑΛΛΑ, ΜΕ ΠΙΟ ΣΕΜΝΟ ΤΡΟΠΟ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ, ΟΛΟΣ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ, ΤΡΕΜΟΥΜΕ ΠΡΩΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΑΣ. ΑΧ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΟΥ ΓΑΡ ΟΙΔΑΣΙ ΤΙ ΠΟΙΟΥΣΙ.


ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ ΥΔΡΑΣ «Η ΥΔΡΑΙΙΣΑ ΦΩΚΙΑ»

http://hydraseal.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 20-03-08, 20:25
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Παρακαλώ διορθώστε το μήνυμά σας και γράψτε όπως γράφουμε όλοι, με κεφαλαία μόνο μετά από τελείες και σε ονόματα.

Δυστυχώς είναι πολύ κουραστικός αυτός ο τρόπος γραφής και εγώ τουλάχιστον αρνούμαι να διαβάσω την απάντησή σας.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 20-03-08, 20:41
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο HYDRAECOLOGISTS Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ, ΟΛΟΣ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ, ΤΡΕΜΟΥΜΕ ΠΡΩΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΑΣ. ΑΧ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΟΥ ΓΑΡ ΟΙΔΑΣΙ ΤΙ ΠΟΙΟΥΣΙ.
Κύριοι "οικολόγοι Ύδρας",

Αν μπορούσατε να μου υποδείξετε το σημείο που βρίσκονται οι απειλές που μου καταλογίζετε πως εξαπολύω, θα σας ήμουν πραγματικά υπόχρεος, εκτός αν εννοείτε την άσκηση των νομίμων δικαιωμάτων μου, διότι προσωπικά πάντοτε με το γράμμα του νόμου λειτουργώ.
Θεωρείτε πως βρίσκεστε υπεράνω του νόμου, ή δεν αντιλήφθηκα καλώς τα αίτια που προκάλεσαν μαζική ρίγη στον σύλλογο σας και στους φίλους του, καθώς εσείς αναφέρετε?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-03-08, 20:45
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

…..πραγματικά πλέον, νομίζω ότι είναι τελείως ανούσιο να συνεχιστεί ο “διάλογος” με τους “κυρίους”……. έχουν καταντήσει φαιδροί και γραφικοί *, θεωρώ ότι έχουμε να ασχοληθούμε με πολύ πιο σοβαρά θέματα αυτό τον καιρό από το να καταναλώνουμε την ενέργεια μας σε αντιπαραθέσεις με ανόητους……..

Κάπου διάβασα το παρακάτω:
“Never argue with idiots, they’ll drag you down to their level and beat you with experience”


*Δεν είναι κρίμα, λόγο της συμπεριφοράς κάποιων, να τους παίρνει η μπάλα όλους; Γιατί είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και αξιόλογα μέλη στο σύλλογο τους………

Γρηγόρης Γ. Δάρης
Ένωση Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darisg : 20-03-08 στις 20:50.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 20-03-08, 22:30
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Πραγματικά εκπλήσσομαι με την ευκολία που αναφέρετε ότι τα καμένα λάδια οι ψαράδες τα θάβουν στις χωματερές των νησιών, εσείς κυρίες και κύριοι του ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ ΥΔΡΑΣ «Η ΥΔΡΑΙΙΣΑ ΦΩΚΙΑ» θα πρέπει να γνωρίζεται το μέγεθος της καταστροφής που συντελείται, είναι “ΕΓΚΛΗΜΑ”. Αργά η γρήγορα τα καμένα λάδια μολύνουν τα υπόγεια αποθέματα νερού των νησιών όπου μετά από καιρό καταλήγουν μολυσμένα στη θάλασσα που εσείς θέλετε να προστατέψετε.

Παράθεση:
ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΕΩΣ ΤΗΝ ΑΙΓΙΝΑ, ΤΑ ΚΑΜΜΕΝΑ ΛΑΔΙΑ, ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΤΩΝ ΨΑΡΑΔΩΝ, ΘΑΒΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΧΩΜΑΤΕΡΗ ΤΩΝ ΝΗΣΙΩΝ.
Θέλω να σας μεταφέρω ότι, σε χώρες της Ευρώπης όπως στην Γερμανία, Αυστρία, Ολλανδία συλλέγουν ποσοστό άνω των 90%, ενώ στην χώρα μας συλλέγονται περίπου 20%, τα υπόλοιπα καταλήγουν στις χωματερές όπως εσείς αναφέρετε, στους υπονόμους, ή χρησιμοποιούνται παράνομα για την θέρμανση των θερμοκηπίων με τις γνωστές επιπτώσεις στο περιβάλλον που λίγο-πολύ γνωρίζουμε όλοι. Τεκμηριωμένα στοιχεία ισοζυγίου εισαγόμενων λαδιών και ενχώριας παραγωγής δείχνουν, πως 30000 έως 32000 τόνοι καμένων λαδιών αντί να ανακυκλωθούν καταλήγουν ανεξέλεγκτα στο περιβάλλον μολύνοντας κυρίως τα υπόγεια ύδατα.

Στην Ελλάδα εδώ και 30 χρόνια λειτουργεί μια μονάδα ανακύκλωσης καμένων λαδιών, που θα μπορούσε να επεξεργαστεί όλα τα καμένα λάδια που χρησιμοποιούνται στην χώρα μας. Το παράδοξο είναι ότι η εταιρία εισάγει (αγοράζει) καμένα λάδια από την Βουλγαρία, Ρουμανία, Αλγερία κ.λ.π. για να καλύψει την ποσότητα που απαιτείται για την λειτουργία της μονάδας ανακύκλωσης.

Ενημερώστε λοιπόν τους ψαράδες και πείτε τους, να συλλέγουν τα καμένα λάδια αντί να τα θάβουν στις χωματερές. Έτσι θα συμβάλλεται πραγματικά ακόμα περισσότερο στην προστασία του περιβάλλοντος.

Η εταιρία, που τυγχάνει να γνωρίζω πολύ καλά, διαθέτει έναν στόλο βυτιοφόρων οχημάτων και συλλέγει (αγοράζει) καμένα λάδια από όλη την Ελλάδα για ανακύκλωση. Θα σας βοηθήσει να οργανώσετε την συλλογή των καμένων λαδιών.

Ελπίζω, τα καμένα λάδια των ψαράδων να μην ξαναθαφτούν στις χωματερές, διότι αντί να προστατεύουν, "ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ" το περιβάλλον που σίγουρα αγαπάνε.

Εσείς κυρίες και κύριοι μέλη του ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΥΔΡΑΣ «Η ΥΔΡΑΙΙΣΑ ΦΩΚΙΑ» θα έπρεπε να γνωρίζετε την καταστροφή που προκαλούν τα καμένα λάδια στο περιβάλλον και να αποτρέπετε την ταφή τους στις χωματερές.

Χρήστος Ευθυμίου
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 21-03-08, 01:01
HYDRAECOLOGISTS HYDRAECOLOGISTS is offline
 
Εγγραφή: 09-03-2008
Μηνύματα: 10
Μην ξεχνατε οτι ουσιαστικα ο διαλογος που κανουμε, ειναι οτι εμεις απαντουμε σε ολους εσας, το γεγονος αυτο δημιουργει μια ανισορροπια.

Ξεκαθαρισουμε, λοιπον, οτι τα κεφαλαια γραμματα δεν υποδηλωνουν οργη, απλα χαρην συντομιας γραφουμε ετσι.

Επισης επισημαινουμε οτι δειχνετε εξαιρετικη ανοχη στις δικες σας απαντησεις, που συχνα εχουν εντονο, προκλητικο και απειλητικο υφος, ενω δεν δειχνετε καμια ανοχη στις δικες μας απαντησεις, παρολο που σχεδον καθε φορα, ανοιγετε το διαλογο υπο μορφη επιθεσης και συχνα με ανακριβεις ισχυρισμους.

Για τα υπολοιπα ζητηματα που εχουν τεθει, θα σας απαντησουμε συνολικα ξανα, εν ευθέτω χρόνω.


Σωζήτα Γκουντούνα

μελος του Συλλογου Οικολογων Υδρας η «Η Υδραίισα Φώκια»

και η δημιουργος του blog http://hydraseal.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 21-03-08, 08:20
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο HYDRAECOLOGISTS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ξεχνατε οτι ουσιαστικα ο διαλογος που κανουμε, ειναι οτι εμεις απαντουμε σε ολους εσας, το γεγονος αυτο δημιουργει μια ανισορροπια.

Ξεκαθαρισουμε, λοιπον, οτι τα κεφαλαια γραμματα δεν υποδηλωνουν οργη, απλα χαρην συντομιας γραφουμε ετσι.

Επισης επισημαινουμε οτι δειχνετε εξαιρετικη ανοχη στις δικες σας απαντησεις, που συχνα εχουν εντονο, προκλητικο και απειλητικο υφος, ενω δεν δειχνετε καμια ανοχη στις δικες μας απαντησεις, παρολο που σχεδον καθε φορα, ανοιγετε το διαλογο υπο μορφη επιθεσης και συχνα με ανακριβεις ισχυρισμους.

Για τα υπολοιπα ζητηματα που εχουν τεθει, θα σας απαντησουμε συνολικα ξανα, εν ευθέτω χρόνω.


Σωζήτα Γκουντούνα

μελος του Συλλογου Οικολογων Υδρας η «Η Υδραίισα Φώκια»

και η δημιουργος του blog http://hydraseal.blogspot.com
Κύριες και κύριοι μέλη του Συλλόγου Οικολόγων Ύδρας "Η Υδραίισα Φώκια":

Μου έχει προκαλέσει τρομερή εντύπωση το γεγονός πως:

Τηρείτε μια ιδιαίτερα επιθετική στάση χαρακτηρίζοντας ερωτήσεις ως λανθασμένες ερωτήσεις ή συκοφαντικές δυσφημίσεις. Το να χαρακτηρίζει κανείς μια ερώτηση ως συκοφαντική δυσφήμιση δεν είναι στοιχείο που συμβάλει στην διατήρηση ενός διαλόγου.

Δεν έχετε τεκμηριώσει με κανένα κοινά αποδεκτό τρόπο τους ισχυρισμούς σας που χαρακτηρίζουν τους αυτοδύτες ως παράνομους αλιείς. Εμείς δεν το δεχόμαστε αυτό, το θεωρούμε προσβλητικό και σας καλόυμε πάραυτα να απαντήσετε με σοβαρότητα.

Δεν έχετε εξηγήσει επαρκώς ώστε να καταλάβουμε και εμείς γιατί θεωρείτε το νόμο περι καταδύσεων αναψυχής ώς "θαλασσοκτόνο νόμο".

Δεν τοποθετείστε σε παρεμφερή θέματα που προκύπτουν από τα δικά σας γραφώμενα όπως είναι η τακτική του ενταφιασμού των καμένων λαδιών στις χωματερές των νησιών, ενώ ονομάζετε τους εαυτούς σας οικολόγους.

Αντί λοιπόν να ασχοληθείτε με την ουσία του διαλόγου μας και την ουσία της διαφωνίας μας έχετε παρασυρθεί σε μια αντιπαράθεση νιώθωντας υποχρεωμένοι να υπεραμύνεστε του έργου σας. Και γω λοιπόν αφού το θέτετε έτσι έχω τιμηθεί από την Ελληνική Δημοκρατία, τον προκαθήμενο της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Κύπρου, και πολλούς άλλους φορείς για τη συμβολή μου σε μια εθνική υπόθεση. Τι σημαίνει αυτό? Σίγουρα δεν σημαίνει πως έχω δίκαιο σε όλες μου τις τοποθετήσεις. Κάπου θα έχω και γω λάθος και κάποιοι θα με διορθώσουν ή έστω θα διαφωνίσουν μαζί μου γιατί οι θέσεις μου καποτε κάποιους θα προσβάλουν, είτε τους ίδιους είτε αυτό που αντιπροσωπεύουν. Εσείς λοιπόν εισέρχεστε σε ένα χώρο που έχετε εξυβρήσει από πριν με διάφορα επίθετα και με ξεκάθαρες πολεμικές τοποθετήσεις και γνωρίζετε ότι ο διάλογος θα είναι κάπως οξύς. Με την πρώτη δυσκολία καταφεύγετε σε απειλές του στυλ "αυτή είναι η τελευταία φορά που απαντάμε και ακολούθως θα απευθυνθούμε στην διεύθυνση ηλεκτρονικού εγκλήματος". Εισέρχεστε δηλαδή σε μπαρουταποθήκη με ένα αναμμένο δαδί προκαλώντας και πυροδωτόντας αντιδράσεις και απορείτε και απο πάνω γιατί αντιδρούμε.

Κύριοι απαντήστε στην ουσία του διαλόγου και αφήστε το έργο σας εκτός αυτού του διαλόγου. Αν ήταν να παραθέσουμε ο καθένας το οικολογικό του έργο εδω πέρα θα γράφαμε ένα πολύτομο σύγγραμμα με τα βαρετά επιτεύγματα μας.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 21-03-08, 10:15
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Αν και ίσως μιλάμε σε τελείως διαφορετικό μήκος κύματος η αγάπη μας για τη θάλασσα και τον τόπο μας μπορεί να αποδειχθεί ένα κοινό που μπορεί να σταματήσει την αντιπαράθεση και να μπούμε σε ένα εποικοδομητικό διάλογο για την επίτευξη στόχων που αμφότεροι πιστεύουμε ότι είναι βασικοί για τη σωτηρία της θάλασσας, των υδρόβιων και της χώρας μας γενικότερα...
Για να γίνει αυτό όμως θεωρώ βασικό (και πιστεύω το ίδιο θα πούν και οι συμφορουμίτες μου)
-να αποσύρετε το δημοσίευμά σας περί θαλασσοκτόνου νόμου και περί της πλειοψηφίας των αυτοδυτών=ψαράδων.Πάνω από όλα πάντως να πιστέψετε ότι δεν κινδυνεύετε από τους αυτοδύτες
-να μας διαβεβαιώσετε για τις αγαθές προθέσεις σας και εμείς θα σας πιστέψουμε αν αλλάξετε ρότα... Ο σκοπός που σας ρώτησα για τις επιδοτήσεις είχε να κάνει με το ότι θα ήθελα να πειστώ ότι οι θέσεις που αφορούν εμάς είναι δικές σας και των μελών του συλλόγου σας. Τότε θα μπορούσαμε να σας πείσουμε ίσως για το ότι λατρεύουμε τη θάλασσα και τους κατοίκους της. Αυτό άλλωστε το διαπιστώνει και ο πλέον άσχετος περιπλανόμενος στο φόρουμ. Αν όμως για παράδειγμα έχετε ανταποδοτική σχέση με κάποιους σε κάποια υπηρεσία ή Υπουργείο που σας επιδοτούν και δεν θέλουν να ακούνε για αυτοδύτη τότε μάλλον δεν πρέπει να πείσουμε εσάς αλλά αυτός οπότε άστο καλύτερα...Πείστε μας ότι οι δημοσιεύσεις στις εφημερίδες τόσα χρόνια γίνονται από εσάς και μόνο και όχι σε συνεργασία με πρόσωπα που αν και εργάζονται στην Εναλίων δεν θέλουν ούτε να ακούσουν για εμάς και πορευόμαστε μαζί. Εσείς ξεκινήσατε να μας κατηγορείτε. Αναθεωρήστε και τα πράγματα θα αλλάξουν
Όσον αφορά τις επενδύσεις στη Δοκό απλά σας ρώτησα κάτι που μου απαντήσατε ότι δεν γνωρίζετε, αυτό με καλύπτει. Όχι όμως ότι δεν έχει προταθεί κάτι τέτοιο, το πουλάκι που μου το σφύριξε και αξιόπιστο είναι και ήταν και παρών... Εγώ δεν λέω ότι είμαι κατά σε κάτι τέτοιο, μπορεί να είμαι και υπέρ, απλώς αναρωτήθηκα αν το είχατε ακούσει... Το να αποκλείετε να γίνει κάτι τέτοιο επειδή η Δοκός είναι κυρηγμένος αρχαιολογικός χώρος κλπ κλπ συγνώμη αλλά το ακούω βερεσέ. Στην Ελλάδα και του σπανού τα γένια γίνονται. Και ο Θεός να μας φυλάει από την κρατική αυθαιρεσία.
Μπορεί να μετράει η γνώμη σας στο Υπουργείο Πολιτισμού ...

"Υστερα απο παρεμβαση του Συλλογου Οικολογων Υδρας στο Υπουργειο Πολιτισμου εγκριθηκε η ανευ ανταλλαγματος παραχωρηση στο Δημο Υδρας της απλης χρησης του αιγιαλου και παραλιας των εξης περιοχων της νησου Υδρας Μικρο Καμινι, Βλυχος, Πλακες Βλυχου, Μπιστι και Αγιος Νικολαος.
Η παραχωρηση εγινε με σκοπο την απευθειας εκμεταλλευση τους απο το Δημο ή τη χορηγηση αδειων εκμεταλλευσης σε ιδιωτες υπο συγκεκριμενους ορους".

http://hydraseal.blogspot.com/2007/03/6.html
... αλλά ΥΠΕΧΩΔΕ Αργοσαρωνικού δεν είσαστε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:24.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.