Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 11-02-11, 20:09
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

γεια σου Γιώργο κι ευχαριστούμε για το βίντεο!

Η μικροσκοπική αυτή μέδουσα δεν σου τράβηξε τυχαία την προσοχή: είναι ένα πλάσμα διάσημο ως το μοναδικό αθάνατο ον στον πλανήτη, η περίφημη Turritopsis

Βρήκα κι ένα άρθρο στα ελληνικά, δεν είναι άψογο αλλά από το ολότελα...
http://troktikocy.blogspot.com/2010/...nutricula.html

Γενικά αυτό τον καιρό παίζει μια απίθανη έξαρση μεδουσών (αλλά και γενικότερα όλων των οργανισμών του πλαγκτού) στα ελληνικά νερά.
(Το 2ο λιμανάκι ήταν γεμάτο από τουριτόψις αλλά και πολλά ακόμα παρόμοια καλούδια την προηγούμενη Κυριακή που κόβαμε εκεί την πίτα μας -δες πχ τις φωτο του Χρήστου εδώ)

Λόγω των πολλών ζεστών ημερών στη διάρκεια αυτού του χειμώνα, φαίνεται ότι η θαλάσσια άνοιξη φέτος έχει έρθει λίγο νωρίτερα από το κλασικά αναμενόμενο -πράγμα που προσθέτει πολύ ενδιαφέρουσες διαστάσεις στις βουτιές της εποχής .




ΠΡΟΣΟΧΗ! Αυτό το μήνυμα περιέχει εσφαλμένη πληροφορία. Δείτε παρακάτω....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 17-02-11 στις 13:23.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 12-02-11, 01:14
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Πριν λίγες ημέρες στη Βουλιαγμένη, σε σχισμή βράχου, προφυλαγμένο μέρος. Βάθος μικρό, 6-8 μέτρα θα έλεγα.
Να πω ασκίδια; Αλλά δεν βλέπω δύο ανοίγματα για είσοδο και έξοδο νερού.
Καμιά ιδέα;

http://outdoors.webshots.com/photo/2...41237880aVomfn

B.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 12-02-11, 12:02
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν λίγες ημέρες στη Βουλιαγμένη, σε σχισμή βράχου, προφυλαγμένο μέρος. Βάθος μικρό, 6-8 μέτρα θα έλεγα.
Να πω ασκίδια; Αλλά δεν βλέπω δύο ανοίγματα για είσοδο και έξοδο νερού.
Καμιά ιδέα;

http://outdoors.webshots.com/photo/2...41237880aVomfn

B.
Γεννητούρια!
Τα αβγά μιας σουπιάς, πιθανώς πάνω σε ένα ασκίδιο Microcosmus (δεν είμαι σίγουρη, έχω την εντύπωση ότι διακρίνεται ο ένας σίφωνας).

ωραία φωτό Βασίλη!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 13-02-11, 01:36
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Σε ευχαριστώ πολύ! (Τελικά όλο αυγά φωτογραφίζω τώρα τελευταία....) Ναί, ήταν γύρω από ένα ασκίδιο το οποίο είχαν καλύψει. Επειδή ήταν σχετικά μεγάλα, δεν το φανταζόμουν ότι μπορεί να είναι απλώς αυγά από κάτι μεγαλύτερο! Σε πόσες ημέρες να πάω να δώ πάλι; Θέλω να κάνω ένα 'άλμπουμ σουπιάς', από το αυγό μέχρι..., χμμμμ δεν θα το γράψω εδώ ούτε για αστείο .

Β.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 13-02-11, 09:58
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Και σε μια στιγμή λύνονται απορίες, ίσως ετών κι έρχονται νέες συγκλονιστικές πληροφορίες
να προστεθούν στη γνώση μας για το μεγαλείο ενός τόσο δα
μικρού οργανισμού όπως η Turritopsis. Αθάνατη μέδουσα???
Μαρία σε ευχαριστώ
Καταπληκτικές οι φωτογραφίες του Χρήστου Ευθυμίου και το κινηματογραφικό του Γιώργου.

Τα αυγά σουπιάς που αποθανάτησε σε αυτή την πολύ ωραία φωτογραφία
ο Βασίλης, μου φαίνεται, ότι είναι κολλημένα, επάνω σε ένα από καιρό νεκρό
όστρακο, του γαστερόποδου μαλάκιου Vermetus Arenarius http://www.aiam.info/04/schede/mollu..._arenarius.htm
http://www.flickr.com/photos/atrif/4590617731/
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 13-02-11, 14:17
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα αυγά σουπιάς που αποθανάτησε σε αυτή την πολύ ωραία φωτογραφία
ο Βασίλης, μου φαίνεται, ότι είναι κολλημένα, επάνω σε ένα από καιρό νεκρό
όστρακο, του γαστερόποδου μαλάκιου Vermetus Arenarius http://www.aiam.info/04/schede/mollu..._arenarius.htm
http://www.flickr.com/photos/atrif/4590617731/

nice point! I thank you
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 17-02-11, 08:35
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Να συμπληρώνω και μία ακόμα φωτογραφία της μέδουσας
Turritopsis nutricula όπου είδαμε και στο βίντεο του Γιώργου.

D: εφηβική μορφή
C: ενήλικη μορφή




Για να ολοκληρωθεί ο κύκλος των πανέμορφων πλασμάτων,
στην φωτογραφία που ακολουθεί απεικονίζεται η μέδουσα Oceania armada

__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρηστος Ευθυμιου : 18-02-11 στις 09:27.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 17-02-11, 13:10
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Αχ αυτή η Turritopsis...

Αχ αυτή η Turritopsis, που τελικά μέχρι στιγμής μας διαφεύγει...


Καταρχάς μπράβο παιδιά για τις παρατηρήσεις και τις καταγραφές σας! Είναι τέλειο να υπάρχουν τέτοια μάτια "φυσιοδιφών" απλωμένα στις θάλασσές μας, μαθαίνουμε όλοι περισσότερα!

Θέλω με την ευκαιρία αυτή να σας εξομολογηθώ πόσο δύσκολη είναι τελικά η αναγνώριση θαλάσσιων οργανισμών από φωτογραφίες στο φυσικό τους περιβάλλον, μιας και όλες οι κλείδες προσδιορισμού των ειδών έχουν φτιαχτεί σε περιβάλλον παρατήρησης στο εργαστήριο και σε τέτοιο μόνο περιβάλλον μπορούν να ακολουθηθούν βήμα προς βήμα. Μικρά ανατομικά χαρακτηριστικά που δεν είναι εμφανή σε κάποια φωτογραφία μπορούν να κάνουν τη διαφορά ανάμεσα στα είδη ή ακόμη και σε οικογένειες. Πόσο μάλιστα που είναι τόσες πολλές οι κατηγορίες των θαλάσσιων οργανισμών, που πρακτικά για να είμαστε σίγουροι για τις αναγνωρίσεις μας, θα πρέπει να συμβουλευτούμε και εξειδικευμένο στην κατηγορία οργανισμών επιστήμονα για να μας επιβεβαιώσει την αναγνώριση. Τα έχει χιλιοπεί η Μαρία, αλλά νιώθω ότι πρέπει να το θυμίσω για άλλη μια φορά σε αυτό το θέμα που αφορά στα υδρόζωα, μιας και δεν υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος Έλληνας επιστήμονας που ασχολείται με αυτή την κατηγορία οργανισμών!

Στη συγκεκριμένη περίπτωση του ζώου που βιντεοσκόπησε ο Γιώργος και φωτογράφισε ο Χρήστος, επειδή το είχα ήδη φωτογραφίσει μερικές ημέρες πριν (δεν είναι σπάνιο, κάθε χρόνο τέτοια εποχή εμφανίζεται, έχω αντίστοιχες φωτογραφίες και από πιο παλιά) και ήταν σε μεγάλη αφθονία, είχα προβληματιστεί για την αναγνώρισή του και είχα επίσης λανθασμένα καταλήξει στο γένος Turritopsis, κάτι που δε μου αναίρεσε η γνώμη πιο ειδικού από εμένα επιστήμονα που ασχολείται με το ζωοπλαγκτόν. Είναι και το ζωοπλαγκτόν τεράστια κατηγορία οργανισμών και προφανώς αν δεν έχεις ασχοληθεί με τα υδρόζωα συγκεκριμένα, δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις το συστηματικό λάθος εκ πρώτης όψεως... Το ξανακοιτάω όμως και μου φαίνεται ότι κάτι μου είχε διαφύγει τελικά!

Το λεπτό ζήτημα λοιπόν στη συγκεκριμένη αναγνώριση είναι όπως θα δείτε στα σχήματα παρακάτω (βλ. κόκκινα βέλη), ο τύπος του λεγόμενου manubrium (γαστραγγειακή κοιλότητα η όχι τόσο καλή ελληνική απόδοση). Ο τύπος του καθορίζει στην κλείδα προσδιορισμού της οικογένειας Claridae αν πρόκειται για το γένος Turritopsis ή το γένος Oceania. Στην περίπτωση λοιπόν της Turritopsis, το manubrium έχει περισσότερο άμορφο και αποτελείται από μεμβρανώδεις πτυχώσεις, ενώ στην περίπτωση της Oceania, είναι καλοσχηματισμένο με σαφές σχήμα και στιβαρή δομή.

...

Για του λόγου το αληθές, παραθέτω και μερικές δικές μου φωτογραφίες που φαίνονται περισσότερες λεπτομέρειες. Χρήστο, από ότι κατάλαβα στο συλλογισμό σου, θεώρησες ότι η 1η μέδουσα σου είναι διαφορετική από τη 2η, επειδή έχουν σημαντικά διαφορετικό μήκος στα πλοκάμια τους, ωστόσο αν παρατηρήσεις, είναι το ίδιο είδος που απλά έχει μαζέψει τα πλοκάμια πάνω στο κυρίως σώμα του.

......

Oceania armata λοιπόν.

Όσο για τη δυνητικά "αθάνατη" από γήρας Turritopsis, είμαι σίγουρος ότι κάπου εκεί έξω κρύβεται, αλλά δυστυχώς δεν την έχω δει/φωτογραφίσει και δεν έχω δει καμιά φωτογραφία της στο φυσικό της περιβάλλον από κάποιον άλλο φωτογράφο. Μένει να γίνει η αρχή!


Υ.Γ. [1] Η Μαρία οδηγήθηκε σε λάθος αναγνώριση κυρίως εξαιτίας της συζήτησης που είχαμε όταν πριν από μερικές βδομάδες έψαχνα τις ίδιες απαντήσεις. Συγνώμη Μαρία!
Υ.Γ. [2] Τελικά αναρωτιέμαι, έχει καμία σημασία για τον αυτοδύτη ποιο είδος ακριβώς απεικονίζεται στη φωτό/βίντεο του, ή αρκεί να γνωρίζει τι είναι, και εν προκειμένω "πλαγκτική μορφή υδρόζωου"?
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 17-02-11, 13:20
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αχ αυτή η Turritopsis...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. [1] Η Μαρία οδηγήθηκε σε λάθος αναγνώριση κυρίως εξαιτίας της συζήτησης που είχαμε όταν πριν από μερικές βδομάδες έψαχνα τις ίδιες απαντήσεις. Συγνώμη Μαρία!
oops! Σορρυ παιδιά, ειλικρινά είχαμε προωθήσει αυτές τις φωτό σε πιο εξειδικευμένο άτομο αλλά τελικά όντως η φωτογραφική αναγνώριση πρέπει πάντα να αντιμετωπίζεται με επιφύλαξη...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. [2] Τελικά αναρωτιέμαι, έχει καμία σημασία για τον αυτοδύτη ποιο είδος ακριβώς απεικονίζεται στη φωτό/βίντεο του, ή αρκεί να γνωρίζει τι είναι, και εν προκειμένω "πλαγκτική μορφή υδρόζωου"?
νομίζω πώς μερικές φορές έχει σημασία.... Όταν πχ παρουσιάζουμε μία ιστορία (περί "αθανασίας" εν προκειμένω) αυτή προφανώς ακυρώνεται όταν προκύπτει ότι η αναγνώριση είναι λάθος (σόρρυ Μανώλη ).
Αλλά και γενικότερα νομίζω ότι η παραπληροφόρηση είναι άσχημο πράγμα -έστω και μόνο για λόγους αρχής....
Οπότε θενκς γκραντμπλε για την επιμονή σου!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 17-02-11, 14:44
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Απάντηση: Αχ αυτή η Turritopsis...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. [2] Τελικά αναρωτιέμαι, έχει καμία σημασία για τον αυτοδύτη ποιο είδος ακριβώς απεικονίζεται στη φωτό/βίντεο του, ή αρκεί να γνωρίζει τι είναι, και εν προκειμένω "πλαγκτική μορφή υδρόζωου"?

όσο αφορά εμένα (που είμαι παντελώς άσχετος), μου αρκεί και η γενική περιγραφή όπως λες "πλαγκτική μορφή υδρόζωου"... (είναι το ίδιο με τη μέδουσα??)
έτσι κι αλλιώς δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε και τη μνήμη για να θυμάμαι κάτι πιο αναλυτικό..

μου έκανε εντύπωση το μέγεθος του και η πανέμορφη κίνηση που είχε.
και επειδή ήταν η πρώτη φορά που το έβλεπα και επειδή πάντα υπάρχει ο κρυφός πόθος να συλλάβουμε κάτι μοναδικό στην κάμερα μας, έπρεπε να ρωτήσω...
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:46.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.