Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 03-10-08, 09:26
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

ΜΠΡΑΒΟ!!!
__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 03-10-08, 12:46
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 03-10-08, 12:54
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Εύγε ! καλές εξερευνήσεις και ασφαλείς καταδύσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 03-10-08, 14:00
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εύγε ! καλές εξερευνήσεις και ασφαλείς καταδύσεις.
Λέω και εγώ... Που είναι αυτός ο άνθρωπος? Δεν θα εμφανιστεί?
Ε, να που εμφανίστηκες!
Τα λέμε Κυριακή μετά την θεία λειτουργία!
Να μου προσέξεις τον Μυλωνάκη σήμερα,
και να πνίξεις (για λίγο... ίσα να τρομάξει) τον Αποστόλη.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 05-10-08, 09:52
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Πολλά συγχαρητήρια σε ολους σας. !!!!

Η Αποστολή αυτή ηταν πραγματικά ιστορική.

Ολες αυτές τις μέρες, διάβαζα τις εξελίξεις, και πιστέψτε με ενοιωσα οτι παρακολουθούσα ζωντανή αναμετάδοση.
Νομίζω οτι ολοκληρώσατε το δύσκολο κομμάτι της Αποστολής σας,(ανεύρεση-ταυτοποίηση).
Τώρα ομως, εχει μείνει το δυσκολότερο. Το 'μετα'. Τι γίνεται απο εδώ και πέρα? Πώς θα διαφυλαχτεί το ναυάγιο απο τις 'ληστικές' ορέξεις (ιδιωτικές, ακόμη και κρατικές), την στιγμή που ειναι γνωστό και το στίγμα του?
Υπάρχουν κάποιες σκέψεις-προτάσεις?

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια για την ταυτοποίηση του αεροπλάνου....

Δημ. Αδάμης
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 05-10-08, 10:04
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AIGAIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλά συγχαρητήρια σε ολους σας. !!!!


Τώρα ομως, εχει μείνει το δυσκολότερο. Το 'μετα'. Τι γίνεται απο εδώ και πέρα? Πώς θα διαφυλαχτεί το ναυάγιο απο τις 'ληστικές' ορέξεις (ιδιωτικές, ακόμη και κρατικές), την στιγμή που ειναι γνωστό και το στίγμα του?
Υπάρχουν κάποιες σκέψεις-προτάσεις?
Δημ. Αδάμης
Δημήτρη ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Το θέμα της διαφύλαξης που θέτεις αφορά όλους μας, άλλωστε η θέση του ναυαγίου ανακοινώθηκε και πλέον μπορούν να το επισκέπτονται αρκετοί που έχουν την κατάλληλη εκπαίδευση. Όπως είπα σε άλλο thread ο Σύλλογος θα διοργανώσει ΠΡΩΤΑ
συζήτηση πάνω σε αυτό και παρόμοια θέματα κατάδυσης στα ναυάγια και πιθανώς αργότερα παρουσίαση της αποστολής.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 05-10-08, 15:14
Το avatar του χρήστη scubagreek
scubagreek scubagreek is offline
 
Εγγραφή: 04-04-2008
Περιοχή: Νεα Σμύρνη Αττικής
Μηνύματα: 16
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Πραγματικά καταπληκτική δουλειά παιδιά, και σίγουρα τα συγχαρητήρια είναι απλά πολύ λίγα μπροστά στο όλο σας εγχείρημα!! Η έρευνα αυτή από ιδιώτες με προσωπική εργασία - και τι εργασία! - καθώς και έξοδα από την τσέπη τους είναι νομίζω η καλύτερη απάντηση σε όποιους "δύσπιστους" του ευρύτερου δημόσιου τομέα που αμφισβητούν ίσως ακόμα την χρησιμότητα ή και τη ...νομιμότητα της απελευθέρωσης των καταδύσεων στη χώρα μας...
Η αποστολή αυτή που μοιάζει σαν να βγήκε από ...ντοκυμαντέρ του NATIONAL GEOGRAPHIC, έρχεται σε συνέχεια του MILOS DIVING PROJECT και θέτει πολύ σοβαρά υποψηφιότητα για τη δημιουργία ερευνητικού καταδυτικού προγράμματος ίσως και με την επιχορήγηση - πέστο sponsoring - άλλων πηγών...για ψάξτε το οι ενδιαφερόμενοι!
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 05-10-08, 21:19
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Το ενδιαφέρον των ΜΜΕ συνεχιζεται. Σήμερα έγινε εκτενής αναφορά για την αποστολή στο ναυάγιο BURDIGALA στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων των 8 του ALPHA.
http://www.alphatv.gr/index.asp?a_id=90&news_id=32508
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 06-10-08, 15:00
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Επέστρεψα κι΄ εγώ στην βάση μου εχθές και τώρα που πρόλαβα να πάρω μιαν ανάσα, αποφάσισα να γράψω λίγα πράγματα για τα έργα και τις ημέρες της αποστολής του K.D.E., όπως τα έζησα εγώ, τα οποία παραθέτω γραμμικά και „αφοριστικά“.

1. Ευχαριστώ δημόσια τα μέλη της ομάδας του K.D.E. για την άψογη συνεργασία, την απαράμιλλη συντροφικότητα και την χαρά που μοιραστήκαμε όλοι μαζί κατά την διάρκεια της αποστολής στην Κέα.
Δεν ήταν μόνο οι υπευθυνότητες και οι ρόλοι του κάθε μέλους της ομάδας -η οποία λειτούργησε σαν ένα καλοκουρδισμένο ρολόι-, που μας οδήγησε στην επιτυχία, αλλά πολύ περισσότερο η „χημεία“ του team. Η ισορροπία και το επιτυχές πέρασμα από την „ομάδα“ στην „παρέα“ και το ανάποδο, έγινε αισθητή από τις πρώτες ημέρες. Καθ΄ όλη την διάρκεια της αποστολής οι σχέσεις των μελών ήταν από άριστες έως υποδειγματικές, όσον αφορά την συνεργασία, τον σεβασμό της προσωπικότητας του άλλου και την κατανόηση. Δεν υπήρξαν ούτε παρασκηνιακά „θαψίματα“, ούτε „μακιαβελισμοί“, ούτε „αρχιγιλίκια“, ούτε „συντροφικά μαχαιρώματα“, για να στοιχειώσουν την ομάδα και το έργο της. Έτσι στηριγμένη σε μιαν σχέση ισοτιμίας και έχοντας σαν θεμελιώδεις αρχές την κατανόηση και την δεκτικότητα, η ομάδα μας έδωσε τον καλύτερο της εαυτό για την πραγματοποίηση των στόχων που είχε θέσει. Νομίζω ότι το αποτέλεσμα μιλά από μόνο του.

2. Ευχαριστώ από καρδιάς όλους όσους μας συμπαραστάθηκαν με τις ευχές τους, με τα συγχαρητήρια τους, με τα σχόλια τους, καθώς και με την άμεση υποστήριξη σε όλα τα μέλη του K.D.E. στα διάφορα καταδυτικά φόρουμ, σε δημόσιο και προσωπικό επίπεδο. Πιστεύω ότι η ομάδα μας δεν θα είχε φτάσει εκεί που έφτασε χωρίς την δικιά σας βοήθεια και την δικιά σας υποστήριξη. Είναι όμορφο και καταπραϋντικό να γνωρίζεις, ότι όντας απασχολημένος ανάμεσα σε καταδύσεις, γεμίσματα, υπολογισμούς και διαπροσωπικές επαφές, υπάρχει κάποιος ο οποίος παρακολουθεί τα γεγονότα και επεμβαίνει σε στιγμές που τίθεται ανάγκη να επέμβει. Διότι ο νοών νοείτω και ο μη νοών επίσης νοείτω!

3. Οι καταδύσεις, αν και δύσκολες, ήταν υπέροχες. Έχοντας σαν συμπλήρωμα τον ιστορικό παράγοντα, που τις ανήγαγε στον υπερθετικό βαθμό του καταδυτικού βιώματος, μεταφερθήκαμε σε άλλες διαστάσεις. Για μένα προσωπικά, πέρα από την εκπληκτική βιοποικιλία που έχει αναπτυχθεί στο ναυάγιο, τα χρωματικά πυροτεχνήματα των θαλάσσιων όντων και το μυστικιστικό φως του βυθού, οι καταδύσεις στο ναυάγιο αποτέλεσαν ένα „ιστορικό ασανσέρ“ ανάμεσα στο παρελθόν και το παρόν. Υπήρξαν στιγμές που ένοιωσα ότι η γραμμή κατάδυσης ήταν ο ομφάλιος λώρος που μου έδινε την δυνατότητα να ταξιδέψω χρονικά 90 χρόνια πίσω και να επιστρέψω ασφαλής και πάλι στο έτος 2008. Τα συναισθήματα που ένοιωσα ήταν απερίγραπτα και θα μου πάρει καιρό να τα αναλύσω και να τα επεξεργαστώ.

4. Ένα εσωτερικό θέμα που τέθηκε προς συζήτηση, από και προς τα μέλη του K.D.E., ήταν η δημοσιοποίηση του στίγματος και όλα όσα αυτή η κίνηση συνεπάγει, όπως η ακεραιότητα του ναυαγίου, η παράνομη ανέλκυση αντικειμένων, η σύληση ενός ιστορικού μνημείου, κλπ.. Ακούστηκαν πολλές απόψεις με ισχυρά επιχειρήματα, άλλων υπέρ και άλλων κατά. Η πλειοψηφία των μελών κατέληξε στην απόφαση να γίνει γνωστό το στίγμα και έτσι δημοσιοποιήθηκε στην ιστοσελίδα του K.D.E.. Εγώ προσωπικά ψήφισα υπέρ της δημοσιοποίησης, καθώς ήμουν πεπεισμένος εκ των προτέρων ότι αυτό ήταν και το σωστό για τους εξής λόγους: Πιστεύω ότι ένα ναυάγιο δεν προφυλάσσεται, ειδικά μετά από την στιγμή που ανακοινώνεται η περιοχή που έχει εντοπισθεί, με μέτρα του είδους „κρατάω κρυφό το στίγμα“. Από την στιγμή που έχει υπάρξει γεωδαιτική ανάλυση και περιγραφή, είναι εύκολο να βρει κανείς το ναυάγιο και να το καταδυθεί. Εκτός αυτού είναι πολύ δύσκολο να κρατηθεί κρυφό ένα στίγμα, με απόρροια να γίνει γνωστό σε „φίλους“, με αποτέλεσμα να το καταδυθούν μόνο επιλεγμένες ομάδες δυτών. Νομικά το ναυάγιο δεν ανήκει σε κανέναν ιδιώτη, ανήκει στην γαλλική κυβέρνηση και διευθετείται από το διεθνές και το ελληνικό θαλάσσιο δίκαιο εκφρασμένο μέσα από τα δημόσια όργανα της Εφορείας Εναλίων Αρχαιοτήτων και της Επιτροπής Χορήγησης Άδειας Θαλασσίων Ερευνών -η κυρία Στρατή, της ΕΧΑΘΕ (ΥΠ.ΕΞ.), είναι άριστος γνώστης του θαλασσίου δικαίου και των ιδιαιτεροτήτων ιδιοκτησίας του-, οι οποίες είναι εκείνες οι οποίες πρέπει να το προφυλάξουν. Επίσης πιστεύω ότι πρόσφατα έχουν αρχίσει να γίνονται ηθικές αλλαγές στο θέμα αντιμετώπισης των ιστορικών ναυαγίων από τους Έλληνες δύτες και εκτός αυτού είμαι πεπεισμένος ότι από την στιγμή που δεν θωρείς κάποιον „εν δυνάμει συλητή ιστορικού μνημείου“, τον καθιστάς αυτόματα συνεργό στην διατήρηση του μνημείου αυτού. Δίπλα σ΄ αυτά που ανέφερα έρχονται να προστεθούν και αντικειμενικοί οικονομικοί παράγοντες όσον αφορά την διατήρηση του ναυαγίου. Μετά την άρση της απαγόρευσης εκτέλεσης καταδύσεων και κάτω υπό την αιγίδα του νέου καταδυτικού νόμου, έχουν συμφέρον οι κάθε είδους καταδυτικοί φορείς, όπως τα καταδυτικά κέντρα, οι παροχείς καταδυτικών υπηρεσιών κλπ., να προστατέψουν και να διατηρήσουν για το μέλλον τέτοιους καταδυτικούς τόπους, μια και το μέλλον μπορεί να αποδειχθεί γενναιόδωρο καθιστώντας επισκέψιμους τους τόπους αυτούς. Έχουν συμφέρον όλοι να διατηρήσουν τον χαρακτήρα των ναυαγίων που βρίσκονται στις ελληνικές θάλασσες προφυλάσσοντας τα, έτσι ώστε να μην μετατραπούν σε γυμνά απρόσωπα κουφάρια που κανείς δεν θα θέλει να επισκεφθεί.
Ελπίζω όλοι οι φίλοι αυτοδύτες να συμφωνούμε σ΄ αυτό και να ευαισθητοποιηθούμε διαγράφοντας καταστροφικές πρακτικές του παρελθόντος.

5. Η αποστολή του K.D.E. δεν τελείωσε εδώ, πρόκειται να συνεχιστεί με ένα καινούργιο project στα τέλη Μαΐου του 2009 με σκοπό την περαιτέρω έρευνα του S/S BURDIGALA. Στην προσπάθεια μας αυτή, που σκοπό θα έχει και την διείσδυση στους χώρους ενδιαίτησης του πλοίου, θα μας συνδράμει η Εφορεία Εναλίων Αρχαιοτήτων, καθώς και άλλοι φορείς. Επίσης ο χειμώνας που μας έρχεται θα χρησιμεύσει στην ιστορική και θεωρητική προετοιμασία των μελών της αποστολής, μια και οι „καταδύσεις“ που θα κάνουμε θα πραγματοποιηθούν σε βιβλιοθήκες, αρχεία και συλλογές, έτσι ώστε να είμαστε έτοιμοι την άνοιξη να αντιμετωπίσουμε την νέα „καταδυτική πρόκληση“, την διείσδυση και την τοπογραφία.

Τελειώνω ευχαριστώντας όλους σας, και δηλώνοντας ότι νοιώθω πολύ περήφανος για την συμμετοχή μου στο Kea Dive Expedition.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 06-10-08 στις 18:28.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 07-10-08, 11:06
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Δεν εχω γραψει τιποτα μεχρι τωρα για το ολο εγχειρημα αν και το εζησα απο "κοντα" παρακολουθωντας ολα τα ποστ με μεγαλο ενδιαφερον....

το αποτελεσμα της δουλειας σας ειναι εξαιρετικο, και σιγουρα ανεβαζει το επιπεδο της ελληνικης καταδυσης ακομα πιο ψηλα....

επισης δειχνει το δρομο για την επιτυχια καθε εγχειρηματος που δεν ειναι αλλος απο την μαγικη αναμειξη του "γερμανικου" επαγγελματισμου με το "ελληνικο" μερακι και φιλοτιμο....(οχι δημητρη δεν διχνω εσενα ως γερμανο, γενικα μιλαω)

αν και το ολο εγχειρημα μου στερησε ενα εξαιρετικο συνεργατη (που σαι γιαννημμμμ) ,

εχω να πω ΜΠΡΑΒΟ παιδια!!!!!!!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:54.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.