Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 21-03-08, 22:06
HYDRAECOLOGISTS HYDRAECOLOGISTS is offline
 
Εγγραφή: 09-03-2008
Μηνύματα: 10
ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ

Την Δευτερα, 31 μαρτίου, στις 20.30, θα συναντηθούμε στην Οστρια στη Γλυφάδα,

http://www.vsgroup.gr/sites/ostria/i...ntact&Itemid=3

με μέλη του HUTS, που συναντιουνται εκει, κάθε δευτέρα.Οσοι θελουν να συζητησουμε απο κοντα, χωρις παρεξηγησεις, μπορουν να μας βρουν εκει.

Οσο για τα καμενα λαδια, οταν δεν υπαρχει βιολογικος καθαρισμος, για τον οποίο αγωνιζόμαστε σε ολους τους τόπους, στους οποιους δραστηριοποιουμαστε, αναγκαζεται κανεις να κανει ό,τι ειναι λιγοτερο εναντια στο περιβαλλον.
Οι χωματερες, τουλαχιστον αυτες που εμεις γνωριζουμε, ειναι στο βουνο, επομενως δεν φτανουν στη θαλασσα τα λαδια. Σαφως αυτο δεν ειναι λυση. Λυση ειναι ο βιολογικος καθαρισμος, αυτο ομως μπορει να γινει μονο με κρατικη και δημοτικη πρωτοβουλια, οποτε μην κανετε κριτικη πολυτελειας.
Οσο για τα ξενοδοχεια και την υποθεση Κερλεγκου, αν ειχατε διαβασει το blog μας θα ειχατε λυσει τις αποριες σας.


http://hydraseal.blogspot.com/2007/0...-alarm_17.html


http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...12/2006_209999



Καλή αντάμωση

Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 24-03-08, 01:29
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο HYDRAECOLOGISTS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τα καμενα λαδια, οταν δεν υπαρχει βιολογικος καθαρισμος, για τον οποίο αγωνιζόμαστε σε ολους τους τόπους, στους οποιους δραστηριοποιουμαστε, αναγκαζεται κανεις να κανει ό,τι ειναι λιγοτερο εναντια στο περιβαλλον.
Οι χωματερες, τουλαχιστον αυτες που εμεις γνωριζουμε, ειναι στο βουνο, επομενως δεν φτανουν στη θαλασσα τα λαδια. Σαφως αυτο δεν ειναι λυση.
Μα αργά ή γρήγορα θα τα πιείτε ή θα ποτήσετε με αυτά τα χωράφια σας!

Τέλωσπάντων!

Επειδή πρέπει να ηρεμήσει λίγο το κλίμα λέω μόνο ραντεβού την Δευτέρα. Ελπίζω να προλάβω να σας γνωρίσω από κοντά.

Πάντως μην φοβάστε την κριτική. Χρησιμοποιείστε την για ώφελος. Άλλωστε εδώ κανείς δεν προτείνει (σοβαρά) την κατάργηση του συλλόγου σας. Απλά κάνετε αυτό που έχουμε δει τόσες μα τόσες φορές. Να κατηγορείται η αυτόνομη κατάδυση τόσο μα τόσο άδικα, με γενικεύσεις και υπερ-απλουστεύσεις.

Μου θυμίζει τις "διαδηλώσεις" κατά της κινητής τηλεφωνίας που ζητάνε να φύγουν οι κεραίες δίπλα από τα σχολεία την ώρα που κάθε παιδί του Δημοτικού έχει τουλάχιστον ένα τηλέφωνο. Βγάζοντας την κεραία (ναι τελικά τα καταφέρανε) απλά αυξήθηκε η έκθεση των παιδιών. Άνθρωποι βασιζόμενοι στην δική τους (έστω και μεγάλη) εμπειρία, προωθούν ιδέες τόσο συντηρητικές που τελικά και ανεφάρμοστες είναι και θίγουν τον απλό, τίμιο και αδύναμο πολίτη
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 26-03-08, 13:02
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο HYDRAECOLOGISTS Εμφάνιση μηνυμάτων
Την Δευτερα, 31 μαρτίου, στις 20.30, θα συναντηθούμε στην Οστρια στη Γλυφάδα,

http://www.vsgroup.gr/sites/ostria/i...ntact&Itemid=3

με μέλη του HUTS, που συναντιουνται εκει, κάθε δευτέρα.Οσοι θελουν να συζητησουμε απο κοντα, χωρις παρεξηγησεις, μπορουν να μας βρουν εκει.

Καλή αντάμωση
Θα συζητήσετε με ομάδα αυτοδυτών ,απο τους οποίους το 80% είναι παράνομοι μπουκαλοψαροκυνηγοί??? (σύμφωνα με προηγούμενη επιστολή σας).

Η προσφυγή σας στο ΣτΕ , έαν τελικά υφίσταται και δεν είναι πλάκα, θα ίσχύει την Δευτερα 31/3???

Το δημοσίευμα στο blog σας , περι θαλασοκτόνου νόμου , θα είναι αναρτημενο την Δευτερα 31/3??

Εάν ισχύουν τα παραπάνω δεν υπάρχει κανένας λόγος συζήτησης μαζι σας , διότι ο διάλογος θα στερείται στοιχειωδών κανόνων , αμοιβαιότητας ,
ειλικρίνειας , καλοπροαίρεσης κλπ κλπ.

Στο αντιστοιχο φόρουμ της Ενωσης Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης , μέλη της ΕΑΘ σας έθεσαν διάφορα ερωτήματα ,στα οποία μέχρι σήμερα αποφύγατε ν απαντήσετε. αντίθετα κινητοποιηθήκατε με χαρακτηριστική ταχύτητα και με απειλές ,περί ηλεκτρονικού εγκλήματος κατα του "ανώνυμου"(?) Panagiotis και βομβαρδίσατε τα φόρουμ με επιστολές.
http://www.thessalonikidiveclub.gr/c...hp?topic=227.0

μας κουράσατε.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ppetross21 : 26-03-08 στις 13:07.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 01-04-08, 11:29
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Τελικα τι εγινε ? Βρεθηκατε ? Συζητησατε ? Απεσυραν τους αθλιους χαρακτηρισμους και την απαραδεκτη προσφυγη τους ?
Μας αφορα ολους , οποτε παρακαλω ενημερωστε μας .
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 01-04-08, 12:37
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Μιχάλη δεν κατάφερε να πάει κανείς από εμάς....
Ίσως μας ενημερώσει ο Panagiotis (αν και δεν βλέπω να έχει αναφερθεί οτιδήποτε σχετικό στις σελίδες του huts που οργάνωσε και την συνάντηση)

Ας περιμένουμε ακομα λίγο - κι ελπίζω πραγματικά το αποτέλεσμα της συνάντησης να με διαψεύσει διότι το μόνο που περίμενα ήταν η γνωστή αδιαλλαξία που νομίζω όλοι μας αντιληφθήκαμε και στις εδώ συζητήσεις....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 01-04-08, 14:27
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Χθές λοιπόν, πράγματι συναντηθήκαμε με τους εκπροσώπους των οικολόγων Ύδρας. Είχε έρθει ο κύριος Τσακίρης, με έξι ακόμα μέλη του συλλόγου.

Αφού πρώτα δόθηκαν οι απαραίτητες εξηγήσεις για τους όποιους χαρακτηρισμούς είχαν να κάνουν με εμένα, καθώς και για τις επίμαχες ερωτήσεις μου, που οδήγησαν σε αυτούς, υπήρξε μια συζήτηση σχετικά για τις θέσεις του συλλόγου.

Θα σας αναφέρω κάποια πράγματα, απο αυτά που τουλάχιστον άκουσα, και φαντάζομαι πως τα μέλη του συλλόγου, θα με επιβεβαιώσουν, γιατι δεν θέλω σε καμια περίπτωση να παραπληροφορήσω, ή να αναφέρω ανακρίβειες. Οπότε, θα παρακαλούσα να προχωρήσουν σε κάποια ανακοίνωση, ώστε τα δεδομένα που θα θέσουν προς συζήτηση, να είναι περισσότερο ακριβή, απο αυτά που θα παραθέσω παρακάτω, ώστε να ακολουθήσει συζήτηση σε αντικειμενική βάση, γιατι είναι ορατό το ενδεχόμενο να αναπαράγω τις θέσεις τους περνώντας τες απο υποκειμενική κρίση, πράγμα που πραγματικά θα ήθελα να αποφύγω, γι αυτό -όσο μπορώ- θα προσπαθήσω να αναφέρω αποστασιοποιημένος κάποια πράγματα.

Θα σταθώ σε κάποια σημεία, μεταφέροντας τα όπως τουλάχιστον τα αντιλήφθηκα εγώ.

α. Σχετικά με την έκφραση "Θαλασσοκτόνου νόμου"

Ο κύριος Τσακίρης, μας είπε πως χρησιμοποιήθηκε αυτή η έκφραση, ακόμα και αν ακούγεται ώς υπερβολή, διότι είναι απαραίτητη -αυτή η υπερβολή- ώστε να καταργηθεί κάποιος νόμος.

β. Η θέση του συλλόγου οικολόγων προκύπτει απο παρατηρήσεις ετών, που θέλουν αλλοδαπούς δύτες (το τόνισε) να μην σέβονται τα αρχαία ναυάγια μας, και να "σηκώνουν" διάφορα αντικείμενα εν είδη σουβενίρ καθώς και απο οργανωμένα κυκλώματα αρχαιοκαπήλων που εμπορεύονται αντικείμενα.

γ. Ο σύλλογος δεν είναι αντίθετος με την δραστηριότητα της αυτονομης καταδυσης, και θεωρεί πως μια ιδανική κατάσταση είναι "το να απαγορεύεται η κατάδυση σε όλη την επικράτεια, εκτός απο πολλά (εκατοντάδες) σημεία, τα οποία να είναι διαπιστωμένα πως δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν οποιοιδήποτε δύτες δεν δείχνουν τον απαραίτητο σεβασμό στην πολιτιστική κληρονομιά μας", εν ολίγης μια αντιστροφή του ισχυοντα νόμου, που επιτρέπει την καταδυση παντού, εκτός απο συγκεκριμένα σημεία.

δ. Στην θέση του συλλόγου συνηγορούν τα χιλιάδες ναυάγια τα οποία δεν έχουν εντοπιστεί ακόμα, και τα οποία μπορεί να αποτελέσουν στόχο αρχαιοκαπήλων, ή ατόμων με έλλειψη σεβασμού.

ε. Οι χώρες που δεν έχουν καποιου είδους καταδυτική απαγόρευση, δεν έχουν στους βυθούς τους πολιτιστικά ευρήματα ιδίας σπουδαιότητας με τα Ελληνικά, και αυτό καθιστά τους Ελληνικούς βυθούς πολύ πλουσιότερους.



Κατα την διάρκεια της συζήτησης, αναφέρθηκαν διάφορα, και κατα την γνώμη μου πάντα είναι φρόνιμο να κάνουμε κάτι εντελώς ξεκάθαρο, διότι υπήρξαν κάποιες αμφιβολίες.

Ο "Καταδυτικός νόμος", δεν καταργεί σε καμία περίπτωση τον αρχαιολογικό νόμο, αντίθετα σε μεγάλο μέρος του βασίζεται σε αυτόν!!!

Δέν μπορώ λοιπόν να ασκήσω οποιουδήποτε είδους καταδυτική δραστηριότητα, σε περιοχές που έχουν χαρακτηριστεί αρχαιολογικής σημασίας, δεν μπορώ να φωτογραφήσω αρχαία ευρήματα και φυσικά δεν μπορώ καν να τα αγγίξω, ακόμα και αν δεν ανήκουν σε περιοχές απαγόρευσης.

Μια απλή ανάγνωση, κάνει ξεκάθαρο και αυτο που λέω, αλλά και πολλά ακόμα που δεν λέω, (Οι διατάξεις είναι ιδιαίτερα αυστηρές) οπότε και δεν νομίζω πως αφήνει περιθώρια για αμφισβητήσεις.

Νομίζω πως το θέμα της προστασίας των πολιτιστικών αγαθών μας, θεωρείτε μείζονος σημασίας για τον σύλλογο οικολόγων, οπότε νομίζω πως δεν θα είναι δύσκολο να τους πείσουμε -αν μη τι άλλο- πως δεν τροποποίησε σε καμια περίπτωση τον αρχαιολογικό, ούτε μας χάρισε οποιαδήποτε ευεργετική διάταξη.
Η εφορία εναλίων αρχαιοτήτων, καθώς όλοι ξέρουμε είναι ιδιαίτερα αυστηρή, και δεν θα έλεγα πως διστάζει να ανακυρήξει κάποια περιοχή ώς απαγορευμένη ζώνη.

Ελπίζω πως αν αυτό γίνει απολύτως κατανοητό στα μέλη του συλλόγου, -μιας που αποτελεί την κινητήρια δύναμη της θέσης τους- ενδεχομένως να δουν τα πράγματα διαφορετικά.

Γενικά, μπορώ να πω πως η συζήτηση είχε πολύ καλό κλίμα, και πιστεύω πως υπάρχει κάποιο σημείο "επαφής" ανάμεσα μας, που μπορεί να οδηγήσει σε ουσιαστικό διάλογο, αν φροντίσουμε φυσικά να αναδείξουμε αυτά τα "σημεία επαφής", στα πλαίσια της καλής διάθεσης και πρόθεσης.

Μάλιστα, πρέπει να πω πως μας πρότεινε και κοινή δράση σε κάποια πράγματα, που ίσως αφορούν όλους μας.

Ελπίζω να μην παραποίησα κάτι, και να εχουμε σύντομα τα συμπεράσματα του συλλόγου απο την πρώτη μας συνάντηση που έγινε δια ζώσης και όχι υπο καθεστώς ανωνυμίας. Σε επόμενη συνάντηση, (σε περισσότερο πρόσφορο για συζήτηση μέρος), θα μπορέσουμε και να δούμε και τις θέσεις μας καλύτερα, γιατι καθώς καταλαβαίνετε αρκετός χρόνος απο την χθεσινή αναλώθηκε στην αποκατάσταση των θιγόμενων (Εμένα και του προέδρου του συλλόγου), καί όχι στην ουσία του θέματος. Καλώς η κακώς, έπρεπε όμως να γίνει και αυτό για να προχωρήσουμε σε ενα παραπέρα βήμα, το οποίο θέλω να πιστεύω πως δεν θα αργήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 02-04-08, 09:52
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθές λοιπόν, πράγματι συναντηθήκαμε με τους εκπροσώπους των οικολόγων Ύδρας. Είχε έρθει ο κύριος Τσακίρης, με έξι ακόμα μέλη του συλλόγου.
Κάτι σε σχέση με την προσφυγή;;
Π.χ. σε τι στάδιο βρίσκεται και αν υπάρχει οποιαδήποτε περίπτωση να την αποσύρουν;
Νομίζω ότι μόνο μια τέτοια κίνηση θα έδειχνε ότι πράγματι ο Σύλλογος Οικολόγων έχει πειστεί ότι δεν υπάρχει λόγος να κυνηγάει τον νόμο ή εμάς, αλλά μάλλον να βοηθάει όσους και όπως μπορεί για τη σωστή εφαρμογή του....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 03-04-08, 10:05
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Μαρία, απο όσο κατάλαβα και καθώς μας είπε ο πρόεδρος του συλλόγου τους, η προσφυγή έχει ήδη κατατεθεί, και σχετικά με την επιχειρηματολογία που έχει ο φάκελος της, μας την έχουν κάνει ήδη γνωστή δια μέσω των ανακοινώσεων τους.

Περίμενα να ακούσω κάτι νεότερο απο τον σύλλογο τους, αλλα ακόμα δεν είδαμε τίποτα καθώς βλέπεις! Ελπίζω να μπούν στην διαδικασία να μας διευκρινήσουν κάποια πράγματα για να μην βρεθώ να παρερμηνεύω οποιαδήποτε κατάσταση! Καθώς καταλαβαίνεις, η θέση μου είναι ιδιαίτερα δύσκολη και προτιμώ να μην "χρεώσω" τον σύλλογο τους με συμπεράσματα καθαρά υποκειμενικά!

Εν αναμονή λοιπόν!! Να δούμε και περισσότερο συγκεκριμένες θέσεις τους, για να είναι και περισσότερο συγκεκριμένη η κρίση που θα τύχουν αυτές η θέσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 03-04-08, 20:00
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Ωραια, αφου εχουν καταθεσει την προσφυγη τους τοτε τι συζηταμε???
Ειμαστε καθετα αντιθετοι σε αυτο.
Ως εκ τουτου δεν εχουμε καμμια δουλεια με αυτους τους ''κυριους'' .
Θα μας βρισκουν απεναντι τους απο εδω και περα!
Καθαρα και ξαστερα!
Δεν ειμαστε πολιτικοι εμεις - ουτε διπλωματες - αυτοδυτες ειμαστε!!!

Υ.Γ. Χαιρετισματα να τους πεις Παναγιωτη στον μοναχικο (και γραφικο) δρομο
που οδηγει στο περιθωριο και που οι ιδιοι επελεξαν!!!
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 04-04-08, 19:47
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Πα..ριες Γεωργιτσα μου δηλαδη . Στην συναντηση που εγινε δεν εκπροσωπηθηκε η "συνομωταξια" των αυτοδυτων . Καταλαβαινω και σεβομαι το οτι δεν ηταν εφικτο για τους εκπροσωπους του Τηθυς να παρευρεθουν , αν και πιστευω πως καλυτερα θα ηταν να απαξιωναν εμφανως οποιαδηποτε επαφη με τον συλλογο ο οποιος προχωρησε στις ενεργεις αυτες (προσφυγές κλπ) , μεχρι να αποσυρουν , με οποιον τροπο γινεται (δεν με ενδιαφερει ΔΙΟΛΟΥ) την προσφυγη τους . Μετα απο αυτο θα μπορουσε να ξεκινησει διαλογος . Πηγε καποιος (χωρις να θελω να σε θιξω Παναγιωτη) και μιλησε με αυτους σαν Παναγιωτης . Μαλλον και αυτοι οι ανθρωποι περιμεναν κατι αλλο . Θα ηθελα να προτεινω να σβηστει ολοκληρο αυτο το θεμα απο το forum του Τηθυς , ή μαλλον να διαγραφουν ολα τα post που αναφερονται σε συναντηση ή σε διαθεση συνεννοησης . Ξερω πως δεν μου πεφτει λογος (αλλωστε δεν ειμαι ουτε μελος του υπεροχου Συλλογου σας ) , αλλα νομιζω πως προσβαλλεται η εικονα σας δινοντας περαιτερω σημασια σε αυτους μεσα σε αυτο το forum . Μειναμε στο γεγονος της προσφυγης και των προσβολων που μας εξακοντισαν και απο εκει ας συνεχισουμε , σαν αυτοδυτες γενικα και μεσω των Συλλογων μας , οχι απαραιτητα ανταποδιδοντας χτυπηματα , αλλα προσπαθοντας να υπερασπιστουμε το δικαιωμα μας να ασχολουμαστε με την αυτονομη καταδυση .
Αυτη ειναι η δικη μου προσωπικη αποψη σημερα και δεν εκπροσωπω κανενα αλλο ατομο ή οργανωμενη ομαδα .
Kirk out
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:50.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.