Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 04-08-08, 14:37
Το avatar του χρήστη Κυριάκος
Κυριάκος Κυριάκος is offline
 
Εγγραφή: 05-09-2007
Μηνύματα: 63
Απάντηση: Αγγούρια της θάλασσας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό το άμοιρο θεματάκι θα μπει ο μελλοντικός αναγνώστης και να δούμε τι θα βρεί... αγγούρια ή "αγγούρια" αγγούρια;

(όχι ότι δεν έχω βάλει κι εγώ το χεράκι μου )
Μια σαλάτα με εξωτικά αγγούρια, κατακόκκινες ντομάτες και σως βινεγκρέτ. Με κλαδάκια από "μη-μου-άπτου" για ντεκόρ.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 04-08-08, 18:07
Το avatar του χρήστη jdim
jdim jdim is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 114
Απάντηση: Αγγούρια της θάλασσας

Και μια μικρή παρέμβαση και από εμένα.

Την φωτογραφία την κατέβασα για τον πολύ απλό λόγο ότι το συγκεκριμένο θέμα είχε αρχίσει να ξεφεύγει από αρχικό του σκοπό (από αυτό που τουλάχιστον νόμιζα ότι είχε όταν την ανέβασα). Φαντάζομαι ότι είναι δικαίωμα μου να αποφασίζω σε ποια θέματα θα συμμετέχω και ποια όχι.
Θεώρησα ότι η συνέχεια του θέματος απλά δεν θα είχε καμία κατάληξη και επειδή προσπαθώ οι συμμετοχές μου να είναι προσεκτικές προχώρησα στην διαγραφή της. Τα περί ηθικής και αισθητικής λίγο με απασχολούν. Κανενός μας η αισθητική δεν είναι σωστή ή καλύτερη από των άλλων πολύ περισσότερο η ηθική (δεν χρειάζεται αλλά ας το πω ότι πρόκειτε για προσωπικές απόψεις, μην χρειαστεί στο μέλλον να απολογηθώ)

Από μέλος μου ζητήθηκε να εξηγήσω τον λόγο και το εξήγησα με pm και κατόπιν με τηλεφωνική επικοινωνία (φαντάζομαι ότι μπορεί να επιβεβαιωθεί ότι τόνισα το γεγονός ότι δεν προσβάλλομαι ούτε ηθικά ούτε αισθητικά).

Ξαφνικά και φυσικά χωρίς ποτέ να ερωτηθώ διαπίστωσα ότι είχε χρησιμοποιηθεί το όνομα μου ως "δυσαρεστημένος" για την αισθητική και ηθική του συγκεκριμένου θέματος και μάλιστα από ένα μέλος που ούτε γνωρίζω (δεν τον έχω γνωρίσει ποτέ μου) και που φυσικά δεν έκανα καμία κουβέντα (ούτε είχα αλλάξει το οποιοδήποτε pm μαζί του) για το προκείμενο. Του ζήτησα να διαγράψει το όνομα μου καθώς δεν μπορώ να καταλάβω πως γνωρίζει τους λόγους μου την στιγμή που δεν με γνωρίζει καθόλου. Το όνομα διαγράφηκε αλλά έμεινε το post να φωτογραφίζει ουσιαστικά εμένα καθώς μάλλον μόνο εγώ έσβησα την φωτογραφία μου. Δεν πειράζει θα επιζήσω, δεν είναι άλλωστε και κάτι τόσο τραγικό...

Για τα υπόλοιπα τώρα περί ψευτό-ηθικής και υποκρισίας από την Rabea,για το κομμάτι που μου αντιστοιχεί φυσικά να πω ότι δεν με θίγεις και καλώς γράφεις ότι γράφεις.... τα έχουμε τα στοιχεία αυτά εμείς οι μεσήνιοι,

Πάντως για να καταλήξω, σε εμένα τουλάχιστον δημιουργήθηκε ένα δίλημμα από την κουβέντα, την επόμενη φορά που θα δω Θαλάσσιο αγγούρι πριν το φωτογραφίσω, να δροσιστώ ή να ζοριστώ...

καλό πράγμα το χιούμορ...
__________________
Oh it's a mystery to me.
We have a greed, with which we have agreed...
and you think you have to want more than you need...
until you have it all, you won't be free.

Society


και εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 04-08-08, 21:31
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αγγούρια της θάλασσας

Εγώ πάλι θέλω να ζητήσω συγγνώμη για τους δικούς μου κακούς χειρισμούς και να πω ότι ό,τι έγινε και ειπώθηκε από την πλευρά των συντονιστών, έγινε και ειπώθηκε με τις καλύτερες προθέσεις, ασχέτως αποτελέσματος.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τη δική μου αισθητική, ομολογώ ότι έχουν αρχίσει και μου τη σπάνε κάτι "υπεράνω" σχολιάκια κάτι αιωνίως "υπεράνω" τύπων....
Αλλά δε βαριέσαι, αυτό είναι προσωπικό και σίγουρα μπορώ να ζήσω μαζί του.

Ελπίζω να μην έχει κι άλλα αγγούρια αυτή η ιστορία.

(Ασχέτως πώς ακούγομαι, δεν είμαι θυμωμένη με τίποτα, μπορώ όμως να πω ότι με έχει στεναχωρήσει πάρα πολύ αυτή η εξέλιξη των πραγμάτων)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 05-08-08, 08:13
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Αγγούρια της θάλασσας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι θέλω να ζητήσω συγγνώμη για τους δικούς μου κακούς χειρισμούς και να πω ότι ό,τι έγινε και ειπώθηκε από την πλευρά των συντονιστών, έγινε και ειπώθηκε με τις καλύτερες προθέσεις, ασχέτως αποτελέσματος. ...
Μαρία συγνώμη αλλά δεν βλέπω που έκανες λάθος χειρισμούς ...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ό,τι έχει να κάνει με τη δική μου αισθητική, ομολογώ ότι έχουν αρχίσει και μου τη σπάνε κάτι "υπεράνω" σχολιάκια κάτι αιωνίως "υπεράνω" τύπων....
Αλλά δε βαριέσαι, αυτό είναι προσωπικό και σίγουρα μπορώ να ζήσω μαζί του.
...
Ενα προσωπικό σχόλιο περί αισθητικής με την ίδια φωτό χρησιμοποιημένη δυο φορές:

Η παρακάτω, κατά την άποψή μου είναι μια θαυμάσια φωτογραφία:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων



η πλακα ειναι οτι χθες βουτηξα στο Βγεθι και τραβηξα την παραπανω φωτο!!!!
το θεαμα live δεν το ειχα ξαναδει ποτε!!!

Συγχωρεστε με για την ποιοτητα της φωτο, με ολους εσας τους εξαιρετους φωτογραφους εδω νιωθω μια κομπλα....

Η ίδια, συμπληρωμένη με το ανέμελο σχόλιο ότι πρέπει να δημιουργηθεί θέμα "cumshots", είναι μια διαφορετική φωτογραφία:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτά τα ολίγα περί της προσωπικής άποψης της αισθητικής. Τα περί ηθικής δεν τα σχολιάζω. Άλλωστε όλοι έχουν από μία.
Ευχαριστώ
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 05-08-08, 09:59
Το avatar του χρήστη Rabea
Rabea Rabea is offline
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Πυλαία Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 162
Απάντηση: Αγγούρια της θάλασσας

Σε λίγο θα προσκαλέσουμε ειδικούς γραφολόγους - ψυχολόγους να βγάλουν πόρισμα για το ποιος ξέφυγε από το θέμα, ποιος έχει ή όχι αισθητική, ποιος έχει ή όχι χιούμορ....
Νομίζω ότι το θέμα υπερκαλύφθηκε από όλες τις απόψεις... στο τέλος βλέπω να παρεξηγούμαστε..
__________________
“You know, you really shouldn’t call this planet Earth; you should call it Ocean! You get up there in space and look at it, its primary color is blue.”


Arthur Clarke


Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 05-08-08, 10:21
Το avatar του χρήστη Κυριάκος
Κυριάκος Κυριάκος is offline
 
Εγγραφή: 05-09-2007
Μηνύματα: 63
Απάντηση: Αγγούρια της θάλασσας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ίδια, συμπληρωμένη με το ανέμελο σχόλιο ότι πρέπει να δημιουργηθεί θέμα "cumshots", είναι μια διαφορετική φωτογραφία...
"cumshots" δεν είναι μια λέξη που έμαθα στο σχολείο. Την έμαθα μετά τον 2ο χρόνο στην αγγλία, και για αυτό κατάλαβα τι έννοούσε ο ποιητής. Ούτε στα λεξικά την βρήκα, ούτε σε αυτόματο μεταφραστή.

Βέβαια αν το βάλεις στο google, θα σου βγάλει πολλά παραδείγματα, αν δεν έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή που σε προστατευει απο ιστοσελίδες που μπορεί να "προσβαλουν την αισθητική σου"...
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 05-08-08, 10:33
Το avatar του χρήστη Κυριάκος
Κυριάκος Κυριάκος is offline
 
Εγγραφή: 05-09-2007
Μηνύματα: 63
Απάντηση: Αγγούρια της θάλασσας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα ολίγα περί της προσωπικής άποψης της αισθητικής. Τα περί ηθικής δεν τα σχολιάζω. Άλλωστε όλοι έχουν από μία.
Ευχαριστώ
Ναι μεν, ΑΛΛΑ, ένα αντίστοιχο θέμα στην Αμερική θα έφερνε το CNN, στην γερμανία.... τίποτα, και στην Σ.Αραβία θα μας λιθοβολούσαν.

Προσωπικά, ΣΕΒΟΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ την ένοχληση οποιουδήποτε μέλους αλλά θεωρώ οτί όποιος ενοχλήθηκε είναι υπερβολικός, και οχι οι υπόλοιποι (υπο) ...βολικοί.

Στην περίπτωση δε που οι υπευθυνοι του φόρουμ (που είναι και οι οικοδεσπότες) θέλουν να αποφύγουν την παραμικρή λαβή για κακεντρεχή σχόλια, θα προτιμούσα να δηλωθεί σαφώς, προς γνώση και συμμόρφωση (μου)
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 05-08-08, 10:36
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Αγγούρια της θάλασσας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Κυριάκος Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Στην περίπτωση δε που οι υπευθυνοι του φόρουμ (που είναι και οι οικοδεσπότες) θέλουν να αποφύγουν την παραμικρή λαβή για κακεντρεχή σχόλια, θα προτιμούσα να δηλωθεί σαφώς, προς γνώση και συμμόρφωση (μου)
Ολα τα σχόλιά μου είναι προσωπικά και δεν έχουν να κάνουν σε τίποτα με την ιδιότητά μου μέσα στο Σύλλογο.
Νόμιζα ότι αυτό είναι σαφές ...
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 05-08-08, 10:40
Το avatar του χρήστη Κυριάκος
Κυριάκος Κυριάκος is offline
 
Εγγραφή: 05-09-2007
Μηνύματα: 63
Απάντηση: Αγγούρια της θάλασσας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα τα σχόλιά μου είναι προσωπικά και δεν έχουν να κάνουν σε τίποτα με την ιδιότητά μου μέσα στο Σύλλογο.
Νόμιζα ότι αυτό είναι σαφές ...
Σαφές είναι, αλλά έχω δει περιπτώσεις που το τόσο γίνεται ΤΟΣΟ γιατί το απλό σχόλιο μέλους θεωρείται από τους υπεύθυνους οτί το μέλος προσπαθεί να πει να πει κάτι .... παραπάνω... αλλά διστάζει.... ή δεν θέλει να κατηγορήσει ανοιχτα.... κτλ. Για αυτό πήγε το μυαλό μου εκεί.

ή απλά "Assume=ass+U+Me"
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 05-08-08, 10:41
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αγγούρια της θάλασσας

Επειδή δε φαίνεται να τελειώνει το θέμα....

Ειδικά από τους ανθρώπους που μπαίνουν εδώ μέσα σχετικά συχνά, θα περίμενα να καταλαβαίνουν ως ένα βαθμό τουλάχιστον ότι ούτε ηθικολόγοι, ούτε εύθικτοι ούτε και παρθενόπες είμαστε... (καλά, μερικοί είμαστε νότιοι αλλά κανείς δεν είναι τέλειος ).
θα περίμενα να καταλαβαίνουν ότι όταν κάποιος από τους συντονιστές αποφασίζει να παρέμβει για να καταλαγιάσει μία συζήτηση δεν το κάνει χωρίς να έχει σκεφτεί δύο φορές την επίπτωση των λεγομένων του, ούτε κι επειδή τη βρίσκει να τη "λέει" σε κάποιον συγκεκριμένα (αυτό γίνεται μια χαρά και με πμ).
Θα περίμενα κάποιοι να έδειχναν περισσότερη κατανόηση προς τους όποιους λόγους αναγκάζουν έναν κατά τ'άλλα κανονικό και χαλαρό άνθρωπο να το παίξει ρυθμιστής των πραγμάτων, ρόλος ο οποίος ούτε εύκολος, ουτε και ευχάριστος είναι.
Θα περίμενα λίγη καλύτερη αντιμετώπιση γενικά τελοσπάντων αλλά οκ....
τίποτα δεν εξυπακούεται σε αυτή τη ζωή....

Ρε παιδιά, αφού όλοι το ξέρουμε ότι τα θέματα ηθικής είναι σχετικά....
Δε νομίζω ότι χάνουμε τίποτα αν προσπαθήσουμε λίγο να κρατάμε το προοδευτικό μας χιούμορ για τα φιλαράκια μας και να απευθύνουμε το δημόσιο λόγο μας με γνώμονα εκείνους που δεν μας ξέρουν από χτες...
Νομίζω ότι είναι μια καλή μέση λύση αλλά απαλάσσονται ευχαρίστως και με βαθειά κατανόηση όσοι πάσχουν από το σύνδρομο της κοπρολαλίας.
(αυτό ήταν χιούμορ, πάντα μου άρεσε αυτή η λέξη και άδραξα την ευκαιρία να τη μοιραστώ μαζί σας )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:28.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.