Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ιδιοκατασκευές - Φτιάξ' το μόνος σου !
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Η αθάνατη ελληνική 'πατέντα' εν δράσει... ;-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 22-03-12, 15:42
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Ετοιμος o φακος προς δοκιμη.



Ετοιμος και ο θαλαμος για την δοκιμη max15bar

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-03-12, 19:22
billy billy is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλα μόλις βρήκα θάλαμο
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-03-12, 20:03
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλα μόλις βρήκα θάλαμο
ξεκινα το κοψιμο







και προχωρα μετα με τα υπολοιπα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-03-12, 21:01
billy billy is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Πόσο είπαμε χρεώνεις τον υδροστατικό ?

Οχι τίποτα άλλο... αλλα μου λείπει ο τόρνος
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-04-12, 20:04
armitatz armitatz is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2010
Μηνύματα: 57
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Επανερχομαι στο θεμα μετα απο καιρο και με ευκαιρια της νεας καταδυτικης περιοδου . Βλεπω βεβαια οτι οι φακοι ειναι ενα θεμα που απασχολει πολυ κοσμο πραγμα που φανηκε και απο τη πληθωρα των δημοσιευσεων. Να πω οτι οι ιδεες που γραφτηκαν ειναι πολυ καλες και ολες οι λυσεις ειναι με πολυ μερακι. Βεβαια δεν χρειαζεστε εμενα να το πω αυτο...

Τελικα ο φακος που εφτιαξα αποτελειται απο
1. ενα παλιο σωμα ενος φακου underwater kinetics UK1200 HALOGEN.
2. διαφορα μικροεξαρτηματα (ενα ντουι για g4 λαμπα - καρφακι αλογονου)
3. Μια λαμπα led.
4. 2x 6v 1.2Ah σε σειρα οποτε ειναι 12v - 1.2Ah = 14.4w

Τελικα ενεδωσα στις led αφου μετα απο δοκιμη με λαμπα 5w αλογονου ο φωτισμος ηταν ψοφιος.

Το ενδιαφερον ειναι η λαμπα led η οποια ειναι η
http://www.led-depot.com.au/10w-12v-...ble-downlight/
Η συγκεκριμενη ειναι ετοιμη και αντικαθιστα τις αλογονου. Εχει δικο της ανακλαστηρα (εφαγα λιγο τον ανακλαστηρα του φακου με το dremel για να κατσει καλα η λαμπα) και επισης εχει και το συστημα ψυξης μεσα (συγκεκριμενα απο το μαγαζι μου ειπαν οτι εχει ανεμιστηρακι!). Η τιμη ηταν λιγο τσουχτερη στα 31ευρα απο τον μειδανη αλλα αν σκεφτειτε οτι μπορειτε να μετατρεψετε σχεδον οποιονδηποτε φακο αλογονου σε led σχετικα ευκολα ως πανευκολα (αν ταιριαζουν τα volt) νομιζω οτι αξιζει. Ειδικα αν σκεφτουμε οτι στο εμποριο οι φακοι αλογονου ειναι στα 100ευρα ενω οι αντιστοιχοι led στα 200ευρα.

Θα φωτογραφησω αυτο το σκ με τον φακο σε βαθυτερη βουτια και θα σας πω...

Απο δοκιμες μεχρι στιγμης και με σχετικα αφορτιστες μπαταριες ο φακος τα σπαει. η φωτεινοτητα του ειναι συγκρισιμη με τη λαμπα 20w οικονομιας που εχω στο δωματιο. Πληροφοριακα το λαμπακι αλογονου εδινε 55lumen, το 10w που ειχα στοχο να βαλω εδινε περιπου 100-120lm και η συγκεκριμενη δινει 450+lm στα 3000k.

Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι δεν ειναι φτιαγμενη η λαμπα για πληρως κλειστα περιβαλλοντα. Αλλα με δεδομενο οτι ειναι στο νερο οποτε το σωμα του φακου θα ειναι κρυο και οτι η χρηση πρακτικα θα ειναι διακοπτομενη με διαρκεια 2-3λεπτα καθε φορα δεν νομιζω να εχει προβλημα υπερθερμανσης...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη armitatz : 05-04-12 στις 20:13.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-04-12, 17:45
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο είπαμε χρεώνεις τον υδροστατικό ?

Οχι τίποτα άλλο... αλλα μου λείπει ο τόρνος
Δεν χρεώνουμε φίλους και συναδελφους
Ολο και κανα eeprom θα χρειαστει να μου φτιαξεις

Τελικα ο τορνος ειναι μεγαλο αγκαθι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο armitatz Εμφάνιση μηνυμάτων


Τελικα ενεδωσα στις led αφου μετα απο δοκιμη με λαμπα 5w αλογονου ο φωτισμος ηταν ψοφιος.

Το ενδιαφερον ειναι η λαμπα led η οποια ειναι η
http://www.led-depot.com.au/10w-12v-...ble-downlight/
Θα φωτογραφησω αυτο το σκ με τον φακο σε βαθυτερη βουτια και θα σας πω...

Πληροφοριακα το λαμπακι αλογονου εδινε 55lumen, το 10w που ειχα στοχο να βαλω εδινε περιπου 100-120lm και η συγκεκριμενη δινει 450+lm στα 3000k. ...
Καλη επιτυχια σου ευχομαι και αναμενουμε φωτογραφιες απο την μετατροπη.

Στην θεση σου θα επελεγα cree led που εχουν το μισο κοστος και διπλασια Lumens

Μερικες προτασεις

5 CREE R2 1200lumens 23€
CREE XML-T6 1000lumes 15,50€
triple XML-T6 1800lumens 28€

και αλλα παρα πολλα μοντελα που φτανουν μεχρι και τα 2500lumens
επισης κατι καλυτερο απο θεμα μπαταριας.

Μια αλλη λυση που χρειαζεται περισσοτερη βεβαια δουλιτσα και χειροποιητη ψυκτρα ειναι να βαλεις αυτονομα XRE ή XPE leds

Κατι τετοιο δηλαδη με ψυκτρα απο CPU υπολογιστη




Υπαρχει βεβαια και η πιο απλη λυση που θα ταιριαζε μια χαρα στην περιπτωση σου. Το cree XML-T6 με κοστος 16€
Το μονο που θα χρειαζεται ειναι να κοπει το παλιο κατοπτο και μεσα να κατσει το κατοπτρο του XML

Ιδια δουλεια εγινε προσφατα σε εναν παλιο halogen φιλου




Χαιρετω
Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-04-12, 19:16
armitatz armitatz is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2010
Μηνύματα: 57
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Σχετικα με τις μπαταριες.
Κατι σε καλυτερο θα ηταν καποια συστοιχια με μπαταριες λιθιου. Ομως για παραδειγμα οι Li-Ion 18650 2600mah - http://www.batteries.gr/product.asp?catid=3895
κοστιζουν απο 10ευρω εκαστη και χρειαζεσαι τουλαχιστον 4 (= 40ευρω) για να πας στα 12volt. Οποτε το κοστος σε σχεση με τα 12volt απο τις μπαταριες μολυβδου που ειναι 12ευρω http://www.tridimas.gr/new/product.asp?pid=700.012.0043 ειναι μεγαλο.
Μπορει βεβαια οι λιθιου να εξυπηρετουν καλυτερα καποιον αλλα εμενα οχι. Οι μπαταριες μολυβδου ειναι φτηνοτερες και φτανουν σε ισχυ ακομα και για τη διπλη καταδυση που μπορει να θελησω να κανω. Και ολα αυτα χωρις να αναφερω το κοστος του φορτιστη που ειναι και αυτο μεγαλο για τις μπαταριες λιθιου σε σχεση με τις μολυβδου.
Σχετικα με τα led
Οι λυσεις που αναφερονται ειναι πολυ καλες. Δεν τα βρηκα ομως στα γνωστα site (skroutz ή bestprice). Επισης πολλα απαιτουν ιδιοκατασκευες που δεν ειναι ευκολες. Εγω για παραδειγμα εχω dremel και κολλητηρι αλλα δε μπορω να κανω και πολλα λογω ελλειψης παγκου κλπ κλπ. Οποτε προτιμω μια λυση που μπορει να ειναι πιο ακριβη αλλα εχει και το ανεμιστηρακι της μαζι και το μονο που χρειαζεται ειναι τοποθετηση με το χερι (η λαμπα εχει ανεμιστηρα, την ανοιξα και τον ειδα - 5v, 0.35A αν θυμαμαι καλα. Τραβαει λιγο απο την ισχυ).
Σας στελνω και μερικες φωτο για να θαυμασετε τη τεχνη (αν και ειναι λιγο σκιτζιδικη η κατασκευη γιατι ηθελα να τον στησω εστω και προχειρα για δοκιμες)
D7K_9845.JPG
D7K_9846.JPG
D7K_9848.JPG
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-04-12, 20:14
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο armitatz Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικα με τις μπαταριες.
Κατι σε καλυτερο θα ηταν καποια συστοιχια με μπαταριες λιθιου. Ομως για παραδειγμα οι Li-Ion 18650 2600mah - http://www.batteries.gr/product.asp?catid=3895
κοστιζουν απο 10ευρω εκαστη και χρειαζεσαι τουλαχιστον 4 (= 40ευρω) για να πας στα 12volt. Οποτε το κοστος σε σχεση με τα 12volt απο τις μπαταριες μολυβδου που ειναι 12ευρω http://www.tridimas.gr/new/product.asp?pid=700.012.0043 ειναι μεγαλο.
ΛΑΘΟΣ

Φιλε μου βλεπω οτι εισαι λιγο απολυτως στις αποψεις σου. Εγω θα γραψω καποια πραγματα, οχι τοσο για να σε πεισω οτι εχεις κανει λαθος επιλογες, στο κατω-κατω ο καθενας κανει τις επιλογες οπως κρινει αυτος. Το αρθρο αυτο οπως βλεπεις και εσυ εχει πολλες αναγνωσεις και καλο ειναι αυτοι που το διαβαζουν να μαθουν 2 πραγματα και αν απφασισουν κατι παρομοιο να εχουν ενα καλο αποτελεσμα.

Το θεμα της ελληνικης αγορας ηλεκτρονικων ειναι παρελθον, οι ανθρωποι αυτοι με κερδος 300% προσπαθουν να φτιαξουν την προικα για τα εγγονια τους.

Ενα απλο παραδειγμα οι μπαταριες που εβαλες.
Το Δησιος πουλαει 10€ την μια ενω στο dealextreme.com με 7€ σου πουλαει και τις 2 και στις στελνει με δωρεαν μεταφορικα στο σπιτι.

http://www.dealextreme.com/p/ultrafi...try-pack-28677

οπως βλεπεις απανταω στην δημοσιευση σου λιγα λεπτα μετα απο σενα
δεν μπηκα καν στον κοπο να το ψαξω περισσοτερο γιατι αν αφιερωσω 1-2 λεπτα περισσοτερο θα τις βρω και με 5 € και τις 2.

Οποτε για να κανουμε και την σουμα εδωσες 12 για τα τουβλα ενω με 14 θα ειχες παρει διαμαντια, αν υπολογισουμε και τον χρονο/εξοδα για να πας στον Δησιο .....

Παμε παρακατω.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο armitatz Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει βεβαια οι λιθιου να εξυπηρετουν καλυτερα καποιον αλλα εμενα οχι. Οι μπαταριες μολυβδου ειναι φτηνοτερες και φτανουν σε ισχυ ακομα και για τη διπλη καταδυση που μπορει να θελησω να κανω. Και ολα αυτα χωρις να αναφερω το κοστος του φορτιστη που ειναι και αυτο μεγαλο για τις μπαταριες λιθιου σε σχεση με τις μολυβδου.
Το θεμα κοστους νομιζω το ξεπερασαμε. Μαλλον ακριβοτερες σου ηρθαν. Ναι μπορει οι μπαταριες που επελεξες να σε φτανουν για 2 καταδυσεις αλλα οι λιθιου θα σου εφταναν για 3 καταδυσεις

Να το αναλυσουμε λιγο ?
Εχεις 10W λαμπακι και 12V πηγη και καταναλωση 0,83Α. Οι μπαταριες σου παρεχουν 1,2Αh οποτε εχεις αυτονομια περιπου 1,5ωρα

Αν ειχες επιλεξει 4 λιθιου οπως λες και εσυ π.χ με ενα cree XML-T6
στα 10W και πηγη 7,4V 2.6Ah και καταναλωση 1,3Α θα ειχες αυτονομια για 2 ωρες ακριβως.

Αν εκμεταλευτεις και τις σκαλες (modes) low,mediem,high η αυτονομια αυξανεται

Παμε τωρα στον φορτιστη

http://www.dealextreme.com/p/digital...y-charger-6105

5,8€ νομιζω με κοστος λιγοτερο απο 6€ τι αλλο να πει κανεις ?
Οποτε αστο μην το αναφερεις καθολου.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο armitatz Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικα με τα led
Οι λυσεις που αναφερονται ειναι πολυ καλες. Δεν τα βρηκα ομως στα γνωστα site (skroutz ή bestprice). Επισης πολλα απαιτουν ιδιοκατασκευες που δεν ειναι ευκολες.
Και γιατι δεν ρωτησες ?

http://www.dealextreme.com/p/cree-xm...eflector-58481

16,5 € για 900 lumens ενω πληρωσες 31€ για 465 lumens

Το μονο που θα χρειαζοτανε να κανεις ειναι να κοψεις με το dremel σου
τον παλιο καθρεφτη για να κατσει επανω ο καινουργιος. Οπως ακριβως στις φωτογραφιες που εβαλα παρακατω. Τοσο απλα.

Χαιρετω
Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-04-12, 22:27
armitatz armitatz is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2010
Μηνύματα: 57
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Σε οτι γραφεις εχεις δικιο. Δυστυχως την διευθυνση dealextreme δεν την ηξερα. Παραδεχομαι ταπεινα το λαθος μου.

Συνηθιζω να ψαχνω στο skroutz και τις συγκεκριμενες προσφορες δεν τις βρηκα.

Επισης θα συμφωνησω με το 300% κερδος ορισμενων οι οποιοι νομιζουν οτι δε γνωριζουμε και χτυπανε οσο βρουν...

Απολυτος δεν ειμαι στις αποψεις μου. Ειμαι απολυτος στο τι ζηταω εγω απο ενα φακο . Αν βρω αυτο που ζηταω τοτε ο τροπος δε με ενοχλει...

Μια μικρη παρατηρηση ομως.
Εψαξα τη συζητηση για να δω αν αναφερεται πουθενα αλλου η διευθυνση dealextreme αλλα δεν το βρηκα. Εγω οτι γραφω το γραφω για να ανταλλασουμε αποψεις και πληροφοριες και γι' αυτο παραθετω πολλες φορες και τα link για τα πραγματα που βρισκω (και μην ακουσω οτι το κανω για διαφημιση). Σε αυτο το πνευμα θα παρακαλεσω οταν καποιος αναφερει ενα προιον οχι μονο σε αυτη τη δημοσιευση αλλα και στις υπολοιπες του φορουμ να παραθετει και καμια διευθυνση να τα βρισκουμε και εμεις οι ταπεινοι θνητοι .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη armitatz : 06-04-12 στις 23:00.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:00.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.