Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-09, 20:41
antonis t antonis t is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Μηνύματα: 17
jvc picsio+housing ikelite

καλησπέρα

Σάν αρχάριος θα ήθελα την γνωμη σας για αυτο το πακετάκι της ikelite http://www.ikelite.com/web_two/jvc_fm1.html.Απλά θέλω να έχω μιά φωτογραφική και όχι να παράγω τέχνη και αυτό το πακέτο είναι πολύ φτηνό.Ποιά θα είναι τα μειονεκτήματα του κατά την γνώμη σας?θα μπορώ να πέρνω φωτογραφίες με αξιοπρέπεια?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-09, 22:43
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: jvc picsio+housing ikelite

γεια σου Αντώνη.
Εδώ μέσα θα βρεις αρκετούς που θα σου δώσουν χρήσιμες πληροφορίες για αυτό το θέμα. Το χάουζινγκ που λες είναι όντως φτηνό αλλά να σου πω την αλήθεια εγώ δε θα το προτιμούσα. Τα 60μ. δεν μου λένε κάτι γιατί έτσι κι αλλιώς μετά από κάποια μέτρα εγώ δεν τραβάω φωτογραφίες. Είναι λίγος ο χρόνος και πρέπει να προλάβω να χαρώ την βουτιά. (Σαν να με έχει καταλάβει και το δικό μου το χαουζινγκ σπάνια φιλοτιμείται να δουλέψει κάτω από τα 20 μέτρα). Εγώ αν πήγαινα να αγοράσω τώρα κάτι σε κόμπακτ θα επέλεγα κάποια από αυτές που είναι αδιάβροχες έως τα 10μ. Βούτηξα με κάποιους που είχαν μια τέτοια ολυμπους 1030sw και τους ζήλεψα αρκετά. Δεν είχαν κανένα άγχος για το αν θα βάλει νερό το χάουζινγκ και ήταν ευτυχισμένη. Ψηφίζω όλυμπους επίσης διότι το φλάς τους δεν χτυπάει στο χάουζινγκ όπως στην δικιά μου κανον powershot g7 το οποίο με ταλαίπωρη αφάνταστα όταν είμαι απέναντι από τον θρυλικό πουά-γωβιού. Έχω τόσα στο μυαλό μου πρέπει και να θυμηθώ να βάλω πάνω αριστερά το θέμα και τσουπ το χάνω το βρωμόψαρο.
Πολύ ωραίες φωτογραφίες τόσο μακρο όσο και με φλας και στα βαθεία η 1030
Άλλο ένα πράγμα που θεωρώ πλεονέκτημα είναι ότι είναι πολύ σουλουπωμένη και χωράει στην τσέπη του τζάκετ. Η τιμή στο ebay είναι σαφώς πιο συμπαθητική μιας και στο σκρουτζ ξεκινάει 318 γιούρα.

Υγ. Γεια όσους δεν ξέρουν το σκρουτζ http://www.skroutz.gr/
Υγ. Αυτό όμως που μπορώ να χαρακτηρίσω όμως σαν παμμέγιστο πλεονέκτημα είναι πως ποτέ δεν θα χρειαστεί να βάλεις το χαουζινγκ μέσα στην δεξαμενή. Έτσι ποτέ δεν θα έχεις ηθικά διλήμματα.
Υγ. Περιμένω φωτογραφίες από μέδουσες για δημοσίευση.
__________________
www.tortugadive.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έκτωρ : 15-10-09 στις 22:55.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-09, 01:05
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: jvc picsio+housing ikelite

Χαίρε Αντώνη,

το πακέτο που μας δείχνεις είναι περισσότερο video camera με πρόσθετη δυνατότητα να τραβάει φωτογραφίες, παρά μια compact φωτογραφική μηχανή.

Ο συνδυασμός video high definition (1440x1080p/30fps) + φωτογραφική 8 MegaPixel (φακός 30mm@35mm film) + μικρό μέγεθος + housing -60m με τιμή 460 US$ όλα μαζί, είναι σίγουρα αχτύπητος

Εγώ θα την αγόραζα κυρίως για το videο μαζί με ένα φωτιστικό για video για να μπορώ να δω και λίγο χρώμα και ίσως για καμμιά φωτογραφία στα ρηχά όπου υπάρχει άπλετο φυσικό φως.


Όσον αφορά τη λειτουργία φωτογραφικής μηχανής:

=> έχει φακό 30mm (που μέσα στο νερό θα γίνει -ίσως- γύρω στα 40mm) δεν είναι δηλ. πολύ ευρυγώνιος αλλά είναι σχετικά αξιοπρεπής

=> Δεν έχει flash - αυτό είναι το πιο σημαντικό της μειονέκτημα - γιατί πιο βαθιά από τα 10 μέτρα δεν θα μπορείς να τραβήξεις χρώμα (εκτός αν πάρεις το φωτιστικό video και είναι αρκετά δυνατό και σε καλύπτει και για φωτογραφία - πράγμα μάλλον απίθανο).

=> η λήψη είναι τελείως αυτόματη, που σημαίνει ότι αν π.χ. σου βγαίνουν κουνημένες οι φωτογραφίες δεν έχεις την δυνατότητα να παίξεις με κάποια ρύθμιση ταχύτητας κλείστρου. Έχει βέβαια το image stabilization που σε κάποιο βαθμό θα βοηθήσει να μη βγαίνουν τόσο κουνημένες οι φωτογραφίες.

=> η ανάλυση των 8 MegaPixel είναι αξιοπρεπής, αλλά σε συνδυασμό με το (μικρό) μέγεθος του αισθητήρα, ίσως θα σου δώσει "θόρυβο" στις σκοτεινές περιοχές της εικόνας.

Συνολικά: Η τιμή είναι άπαιχτη, θα ευχαριστηθείς πιστεύω το video, αλλά οι φωτογραφίες δε θα έχουν χρώμα κάτω από τα -10 εκτός και πάρεις μια δυνατή εξωτερική φωτιστική πηγή.


ΥΓ: Μια και η camera είναι πολύ φρέσκια στην αγορά, θα έλεγα να περιμένεις λίγο για να διαβάσεις απόψεις και reviews πριν προχωρήσεις σε αγορά. Ήδη υπάρχουν κάποια παράπονα (ιδίως για τον ήχο) και σε κάποια forum αντί γι αυτήν την camera, προτείνουν την Kodak Zi8 HD Pocket Video Camera.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-09, 20:23
antonis t antonis t is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Μηνύματα: 17
Απάντηση: jvc picsio+housing ikelite

φοίβος όντως η jvc λένε ότι δέν είναι και απο τίς καλύτερες χωρίς αυτό να σημαίνει πώς δέν θα κάλυπτε κάποιον σάν εμένα.Από την άλλη η λύση του Εκτωρα είναι καλή αλλά ρε παιδιά άμα δηλαδή δώ κάτι στα 11 μέτρα τι κάνω?Τέλος πάντων μάλλον θα προσανατολιστώ σε μιά απλή λύση μιάς φωτογραφικής των 100 ευρώ και ένα housing στα 170 (ikelite) και μετά για φωτισμό βλέπουμε...

ευχαριστώ καλές φώτος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-09, 20:35
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: jvc picsio+housing ikelite

Αντώνη κι εγώ διαφωνώ με τη λύση των -10 μέτρων, γιατί είναι πολύ περιοριστική: στατιστικά οι περισσότερες βουτιές μας είναι στα -25 εως -35 άρα ένα housing που να κατεβαίνει στα -40 μέτρα ακούγεται πολύ πιο λογικό (ότι δίνουν δηλ. η Canon και η Olympus σαν όριο για τα φτηνά housing που διαθέτουν).

Πάντως αν σε ενδιαφέρει κυρίως η φωτογραφία και μετά το video, καλύτερα να προσανατολιστείς σε μια απλή compact μηχανή (Olympus ή Canon) και σε ένα αντίστοιχο φτηνό housing (το πολύ 200-300 ευρώ):
Έτσι θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το εσωτερικό flash (δηλ. θα έχεις χρώμα και κάτω από τα -10μ) κι αν θελήσεις στο μέλλον, μπορείς να προσθέσεις ένα εξωτερικό flash με οπτική ζεύξη και να πάρεις ακόμη καλύτερα αποτελέσματα.




ΥΓ: Έχε επίσης υπ' όψιν σου, ότι ένα housing που είναι σχεδιασμένο για τα -40 δε θα βάλει αυτομάτως νερό όταν πας στα -41. Έχω κατεβάσει στα -50 housing της Olympus σχεδιασμένο για -40 και ξέρω φίλους που το έχουν κατεβάσει στα -60 χωρίς πρόβλημα διαρροής.
Το βασικό σύμπτωμα όταν ξεπεράσεις το βάθος του κατασκευαστή (σε λογικά όρια) είναι ότι αν πατήσεις ένα κουμπί π.χ. στα -60, μπορεί να μην έχει απαναφορά και να σου μείνει πατημένο, γιατί τα ελατήρια επαναφοράς είναι πιο μαλακά και σχεδιασμένα για μικρότερο βάθος.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 18-10-09 στις 20:43.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-09, 00:27
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: jvc picsio+housing ikelite

Ωπς παιδιά παρανόησης. Εγώ μιλάω για την συγκεκριμένη κάμερα μαζί με το χαουζινγκ που την πάει στα 40. Θα έκανα αυτήν την επιλογή διότι έχω μια τάση να πνίγω της κάμερες μου. Επιπλέον δεν θα με προβλημάτιζε καθόλου το εξωτερικό φλας για αρχή. Έχω κάνει τουλάχιστον 400 βουτιές με σκοπό την φωτογράφιση ( άπνοια και κατάδυση) και ακόμα μου προσφέρει πολλά αυτό το κουτί και χωρίς το φλας. Τώρα πια έχω αρχίσει να θέλω και εγώ ένα φλας άλλα και πάλι μια χαρά περνάω και χωρίς αυτό. Είδα ότι έχει και χαουζινγκ από την ικελάιτ τα οποία είναι πιο φθηνό από αυτό της όλυμπους?
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-10-09, 08:41
antonis t antonis t is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Μηνύματα: 17
Απάντηση: jvc picsio+housing ikelite

τηην κάμερα 1030sw την βρήκα΄γύρω στα 200 στο ebay + housing sta 200 ικελιτε μιά 400αρα σύνολο νορμάλ πράγματα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:45.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.