Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-08, 17:20
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Πολλές φορές εχω ερθεί αντιμετωπη με την καχυποψια μερικών όταν μαθαίνουν οτι πήρα τα δύο πρώτα αστέρια μεσα σε 3 μήνες..

...και εχω ακούσει συζητήσεις με αρνητικά σχόλια για ανθρώπους που έγιναν εκπαιδευτες, dive master ή οτιδήποτε σε μικρά χρονικά διαστήματα..

Ok μπορεί να μην είναι απόλυτα σωστό για προφανής λόγους (λιγες καταδύσεις, ελαχιστη τριβή με το αντικείμενο κτλ κτλ)..

γιατί όμως τόση καχυποψία και κακόβουλα σχόλια?

ειναι κάτι μου απασχολεί και θα ήθελα το σχόλιο σας και τους λόγους αυτης της αντίδρασης σας (αν υπάρχει τετοια..)

__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-08, 17:41
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Μην μασας

Γενικά υπάρχει αυτή η "σχολη" σε όλα τα πράγματα και όχι μόνο στην κατάδυση. Από το αυτοκίνητο μέχρι το αεροπλάνο. Το θέμα είναι στο advanced να σε έχει μάθει όντως πράγματα και να σε γέμισε εμπειρίες και γνώση. Σίγουρα αν και δεν απαιτείται πρέπει να έχεις κερδίσει άνεση με το νερό για να μπορέσεις να προχωρήσεις σε επόμενο επίπεδο και να ευχαριστηθείς αλλά και να αφομειώσεις την γνώση που σου δίνεται. Άλλοι το κάνουν σε 3εις μήνες άλλοι σε 3 χρόνια, άλλοι ποτέ. Αν ο δύτης έχει ελλείψεις από το OW τότε σίγουρα ένα advanced δεν θα του δώσει όσα εφόδια θα του έδεινε.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι καλλίτερα που το έκανες πιο γρήγορα παρά πιο μετά γιατί πιο μετά μας πιάνει το κλασικό ελληνικό "έλα τώρα τι θα με μάθει το σχολείο τόσες βουτιές έχω"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-08, 18:14
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι η αφομοίωση της εκπαίδευσης χρειάζεται χρόνο, τριβή και βουτιές. Πόσες βουτιές προλαβαίνει να κάνει ένας συνηθισμένος εργαζόμενος άνθρωπος μέσα σε τρεις μήνες; Σε τι βαθμό έχει προλάβει να κάνει κτήμα του όσα έχει πάρει από την τρέχουσα εκπαίδευσή του, ώστε να προσθέσει καινούργιες γνώσεις στο κεφάλι του;
Φυσικά αυτά ισχύουν κατά τη γνώμη μου ακόμα περισσότερο όσο ανεβαίνει το επίπεδο της εκπαίδευσης και τείνει προς το επαγγελματικό. Θυμάμαι σχετική παλαιότερη συζήτηση στο abyss όπου κάποιος "παραπονιόταν" γιατί είχε έλθει ο χειμώνας και δεν προλάβαινε να γίνει DM γιατί κρύωνε ( είχε ξεκινήσει εκπαίδευση το καλοκαίρι). Αυτό πραγματικά μ΄ αφήνει άφωνο. Στις λίγες βουτιές που έχω κάνει με καταδυτικά κέντρα έχει τύχει να με «οδηγεί» και να με «προσέχει» δύτης μερικών μηνών ( …. Yes (Dive) Master ).
Συγνώμη, εμένα αυτό δεν μου φέρνει στο μυαλό ταχύρυθμη εκπαίδευση αλλά κονόμα express (να του τα πάρουμε τώρα που τον έχουμε, γιατί μετά μπορεί να βαρεθεί και να τα χάσουμε).

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην μασας
...
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι καλλίτερα που το έκανες πιο γρήγορα παρά πιο μετά γιατί πιο μετά μας πιάνει το κλασικό ελληνικό "έλα τώρα τι θα με μάθει το σχολείο τόσες βουτιές έχω"
Νεοκλή εγώ ... μασάω. Πιστεύω ότι όταν κάποιος έχει "τόσες βουτιές" μπορεί πολύ καλύτερα να καταννοήσει και προχωρήσει σε υψηλότερη εκπαίδευση. Αν είναι της κατηγορίας "εγω τα ξέρω όλα" τότε ούτως ή άλλως είναι χαμένη υπόθεση.

__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-08, 18:40
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Αν και είμαι υπέρ της τριβής πριν προχωρήσει κάποιος σε επόμενο σταδιο, έχω την αίσθηση (από τα γραφόμενα της PADI, αλλά και των άλλων οργανισμών) ότι το AOW είναι το υπόλοιπο μισό από το OW κομμάτι.
Απλά για οικονομικούς λόγους (και χρονικούς) έχει σπάσει σε δύο.

Τώρα για παραπέρα από το AOW δεν το θεωρώ σωστό να μην απαιτείται "προϋπηρεσία" (βέβαια το χρήμα είναι μεγάλος πειρασμός και κακός σύμβουλος )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-08, 19:59
Το avatar του χρήστη manthos
manthos manthos is offline
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Βριλήσσια
Μηνύματα: 28
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Κι εγώ από την πλευρά μου θα έλεγα ότι το Advanced είναι μια συνέχεια του Open Water. Αυτό άλλωστε δείχνει και το όνομά του.
Πιστεύω ότι μεγαλύτερη εμπειρία έχει κάποιος που μέσα σε 10 καταδύσεις έχει το advanced από κάποιον που έχει απλά 10 καταδύσεις και open water.
Η εμπειρία σίγουρα έρχετε με τις καταδύσεις, όμως πιστέψτε με ότι έχω δει πολλούς δύτες με πολλές εκατοντάδες βουτιές και βάθη πέρα από τα όρια της ψυχαγωγικής κατάδυσης, να μην μπορούν να κάνουν μια απλή άσκηση ενώ αιωρούνται, γιατί απλά δεν το έκαναν ποτέ και όλες οι καταδύεις τους ήταν απλά βόλτες.
Άλλωστε όλα τα προγράμματα εκπαίδευσης είναι performance based οπότε αν κάποιος τα καταφέρει στις επιδεξιότητες που πρέπει να δείξει τότε καλώς πέρνει το πτυχίο του.
Νομίζω προσωπικά και συνιστώ σε όλους όσους συζητώ μαζί τους για εκπαίδευση, να κάνουν όσα περισσότερα μαθήματα μπορούν, όπως περαιτέρω εκπαίδευση, ειδικότητες και άλλων μορφών καταδύσεις. Όχι το ένα πτυχίο απαραίτητα μετά το άλλο, αλλά να αφήνουν κάποι χρονικό διάστημα που να το συμπληρώνουν με βουτιές βόλτας αλλά και πιθανής πρακτικής όλων όσων έχουν μάθει.
Κάθε μάθημα έχει μια αξία, αρκεί ο εκπαιδευτής, αλλά και ο ίδιος ο δύτης να κατανοήσει τι ζητά από την κατάδυση και τι ανάγκες έχει.
Δεν πιστεύω ότι είναι όλα χρήματα. Σίγουρα κάθε μάθημα κοστίζει. Άλλωστε και η κατάδυση δεν είναι ακριβό χόμπυ;
Έγώ την προτιμώ από τα μπουζούκια, και χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ από τους φιλους μπουζουκόβιους, ρίχνω και κανένα ξενύχτι που και που. Απλά προτιμώ άλλη μουσική...
__________________
manthos marras
ANDI TriMix / Rebreather Advanced Instructor
PADI IDC Staff Instructor
DDI Pro Trainer
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-08, 20:20
Το avatar του χρήστη Manogr
Manogr Manogr is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 122
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Η άποψη μου ειναι οτι κάποια "πειρα", με την μορφη καταδυσεων μετα την εκπαιδευση, βοηθαει εξαιρετικα κυριως στην αφομιωση των γνωσεων! Αν καποιος δεν ειναι ανετος με τα βασικα, αν δεν εχει την απαραιτητη ανεση και ευχερια στην πλευστοτητα τοτε δεν μπορει να αφιερωθει σε αυτα που θελει να περασει εκεινη την στιγμη ο εκπαιδευτης.
Το AOW ισως να μπορει να γινει σχετικα συντομα αλλα οσο αφορα το Rescue (που το θεωρω εκπληκτικο σχολειο) πιστευω οτι οσο περισσοτερες βουτιες εχεις τοσο περισσοτερα μαθαινεις...

Παντα υπαρχουν εξαιρεσης βεβαια αλλα αυτο δεν ταιριαζει σε μια γενικη συζητηση.

Αυτο ομως που εχω καταλαβει ειναι οτι ποτε δεν πρεπει να κρινουμε καποιον ουτε απο τα σχολεια που εχει, ουτε από το ποσο συντομα τα εκανε, ουτε ακομα και απο το ποσες βουτιες εχεις... μου εχουν τυχει εξαιρετικοι "νεοι" και εντελως καφροι παλιοι Οποτε Ζιν το να σε κατηγορει καποιος σε θεωρητικο επιπεδο πριν καν σε δει να βουτας επειδη εκανες γρηγορα τα σχολεια ειναι ατοπο...
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-08, 23:59
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Φίλος ο οποίος σε 1 μήνα έβγαλε ΟW και AOW και σύνολο καταδύσεων λιγότερο από 20 σε διάστημα 4 μηνών (συμπεριλαμβάνονται και οι εκπαιδευτικές) θεώρησε ότι αφού έχει AOW ήταν έμπειρος και ''άνετος''.

Σε βουτιά που κάναμε μαζί, τον βλέπω ξαφνικά να ανεβαίνει με γρήγορο ρυθμό στην επιφάνεια χωρίς κάποιο εμφανή λόγο.

Τον πιάνω και προσπαθώ να του ξεφουσκώσω το bcd τραβώντας τον παράλληλα προς τα κάτω (θεώρησα ότι εκεί ήταν το πρόβημα...)
Μου κάνει σήμα ''οκ'' και συνεχίζει να φεύγει σφαίρα πάνω...
Κάνω προσπάθεια να τον τραβήξω αλλά με σπρώχνει μου κάνει ''οκ'' και ανεβαίνει γρήγορα...

Έχω ψιλοφοβηθεί (είχα επίσης λίγες βουτιές), αλλά μένω κάτω μόνη μου 3 λεπτά για προληπτική στάση, και μετά ανεβαίνω.
Στην ερώτηση μου: ''Καλά, τι έπαθες;''
Μου απαντάει: ''Να με πνίξεις προσπαθείς; Αφού σου δείχνω ότι έχω ''0'' bar αέρα!!'' (μπέρδεψε το σήμα ''οκ'' με το ''0'' bar…)

Μπορεί να ακούγεται αφελές, αλλά έχω αναρωτηθεί πολλές φορές...
Η απόκτηση ενός πτυχίου δίνει αυτοπεποίθηση. Είναι σωστό να νιώθεις αυτήν την αυτοπεποίθηση χωρίς να έχεις την ανάλογη εμπειρία;
Έχω δει δύτες με ακόμη περισσότερα πτυχία, που δεν ελέγχουν εύκολα την πλευστότητα τους.
Προσωπικά τους θεωρώ επικίνδυνους για τον εαυτό τους αλλά και για τους άλλους γιατί ακριβώς δεν έχουν επίγνωση της αδυναμίας τους και επιπλέον θεωρούν προσβλητικό ή και υποτιμητικό να παραδεχτούν ότι δεν γνωρίζουν καλά κάτι.

Η γνώση ''χτίζεται'' σταδιακά, και όχι σε μια νύχτα…Αλλιώς είναι συσσώρευση πληροφοριών που μπορούν να οδηγήσουν σε σύγχυση και λάθη.

Εσύ Ζήνα, αν άκουγες ότι κάποιος έχει πτυχίο γιατρού στα 18 (γιατί είναι παιδί-θαύμα), θα καθόσουν να σε εξετάσει ή θα είχες δυσπιστία για το αν έχει αφομοιώσει αυτά που έμαθε; (νιώθω πως είναι περίπου το ίδιο, όταν πρέπει να εμπιστευτείς τον εαυτό σου και την ασφάλεια σου σε κάποιον, κάπου εκεί κάτω στα -30μ)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-05-08, 01:24
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Όπως έχουμε δει DM που να μην μπορεί να βγάλει μάσκα μέσα στο νερό, έτσι έχουμε δει και έμπειρο δύτη (500+ βουτιές) να χάνει τον έλεγχο και να ανεβαίνει ή να κάνει yoyo dive από κακή πλευστότητα.

Η κατάδυση είναι ένα συνεχές "σχολείο". Το σώμα μας, το μυαλό μας μετά από κάθε βουτιά εξοικιώνεται όλο και περισσότερο με την κατάδυση. Χέρι χέρι με την εμπειρία πάει και η γνώση. Έτσι μετά από κάποιες βουτιές ο δύτης αποφασίζει να κάνει το advanced. Πόσες; Θα το κρίνει ο ίδιος και εμείς μπορούμε (μπορούμε; ) να έχουμε άποψη όταν τον δούμε μέσα στο νερό. Άλλωστε ο καθένας είναι ότι είναι για τον εαυτό του και τα σχολεία τα κάνει για την πάρτυ του και όχι για να αποδείξει τίποτα κανενός. Οι ίδιοι που σε "κατακρίνουν" σήμερα δεν θα έκαναν το ίδιο αν είχες κάνει 40 καταδύσεις σε 2 χρόνια αλλά ήταν όλες βολτίτσα με κάποιον έμπειρό (δηλαδή με κάποιον άλλο να σε πάει και να σε φέρνει μέσα στο νερό, να κρατάει χρόνους κτλ κτλ κτλ) όπως πολύ εύγλωτα περιέγραψε ο Μάνθος.

Και επειδή αναφερθήκαμε σε DM και μήνες. Αυτό που δεν μπορούμε να χωνέψουμε σαν Έλληνες που έχουμε μάθει να κάνουμε μόνο το υποχρεωτικό (βάζω και μένα μέσα) είναι ότι τα standards είναι τα ελάχιστα. Ναι μπορεί καποιος σε 3εις μήνες να έχει κάνει τόσες βουτιές όσες δεν έχω κάνει σε 3 χρόνια. Και φυσικά είναι επόμενο αν υπάρχει μάλιστα και η ανάλογη καθοδήγηση και εκπαίδευση να είναι και 3εις φορές καλλίτερος. Μπορεί βέβαια και το αντίθετο. Τα standards λένε τα ελάχιστα. Τα πρέποντα είναι άλλα και είναι στην κρίση του εκπαιδευτή και του μαθητή να τα αναζητήσουν και να τα πετύχουν.

Υ.Γ. Και ναι υπάρχει 18 χρονών γιατρός και ναι είναι πολυ καλλίτερος από πάρα πάρα πολλούς γιατρούς
http://www.xenomed.com/forums/medica...st-doctor.html
και φυσικά αν ήταν στην Ελλάδα τώρα ίσως να μην είχε δώσει ακόμα Πανελλαδικές εξετάσεις για να πάρει πτυχείο μετά απο 5 χρόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-05-08, 07:03
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ Ζήνα, αν άκουγες ότι κάποιος έχει πτυχίο γιατρού στα 18 (γιατί είναι παιδί-θαύμα), θα καθόσουν να σε εξετάσει ή θα είχες δυσπιστία για το αν έχει αφομοιώσει αυτά που έμαθε; (νιώθω πως είναι περίπου το ίδιο, όταν πρέπει να εμπιστευτείς τον εαυτό σου και την ασφάλεια σου σε κάποιον, κάπου εκεί κάτω στα -30μ)
Εννοείται οτι θα προτιμούσα τον γιατρό-παιδί -θαυμα από έναν ραθυμο γιατρό που κάνει 10 χρόνια για να βγάλει τη σχολή μόνο..

Για μένα οι άνθρωποι πρεπει να κρίνονται εκ του αποτελέσματος..
Δεν πρέπει να βγάζουμε συμπεράσματα του στυλ: "εχεις ενυδρείο στο σπίτι σου?..οχι... άρα είσαι π*&$#* " (βλ. παλιό ανέκδοτο, λεπτομέρειες με πμ)

Ολοι, αποτι βλέπω, εχουν να αναφέρουν παραδείγματα έμπειρων- με όλα τα "standards"- που ειναι "επικίνδυνοι".

Συμφωνώ με την άποψη του geogeo.. αλλά δε ξέρεις κανείς υπο ποιες συνθήκές βρεθηκε κάποιος με πολλά πτυχία, αλλα δυσανάλογες βουτιές.. και ουτε μπορούμε να τον βάλουμε στο ίδιο τσουβαλι με μερικούς αλλους "ομοίους" που ειχαν ασχημο αποτέλεσμα...

Για μένα οι ανθρώποι αυτοι (και μεσα σε αυτους και εγω καλώς ή κακώς) θέλω να πιστεψω πως οτι έκαναν το εκαναν από αγάπη και ενθουσιασμό για το αντικέιμενο... και οχι για να το παιζουν έξυπνοι δεξια και αριστερα.

Αυτα εν ολιγοις..
θα επανέλθω..
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-05-08, 07:55
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: ΑOW μεσα σε 3 μήνες. ... ε, και?

Προσωπικά, πιστεύω πως το πλήθος και το είδος των καταδύσεων έχουν μεγαλύτερη σημασία από τα πτυχία. Έχω γνωρίσει ουκ ολίγες φορές κόσμο με διπλώματα – παπλώματα που στρώνουν τοίχους ολόκληρους, έχοντας μόνο περί τις 100 καταδύσεις συνολικά. Αυτό, γιατί υπάρχει κόσμος που τα παίρνει όλα σβάρνα και βρίσκει τα σχολεία σαν έναν ενδιαφέρον τρόπο να κάνει βουτιές. Το αποτέλεσμα είναι τριάστεροι ή trimix divers με ελάχιστες καταδύσεις έξω από τα σχολεία, που δεν ανταποκρίνονται πραγματικά στο επίπεδο που έχουν πιστοποιηθεί. Ακόμα πιο πολύ ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι OWSI ταχύρυθμων προγραμμάτων που έχουν γίνει εκπαιδευτές σε εξωφρενικά μικρό διάστημα.

Όσο αφορά όμως το AOWD της PADI, πιστεύω πως πρέπει να γίνεται μαζί ή με μικρή διαφορά από το OWD. Σαν «σχολείο εμπειριών», κατά τη γνώμη μου δεν προσφέρει κάτι που δεν μπορεί να αποκτήσει ένας OWD καταδυόμενος με κάποιο κέντρο ή με εμπειρότερους δύτες. Το σχολείο AOWD, απλά του τα παρέχει σε «συμπυκνωμένη» μορφή. Αν το δει κανείς σύμφωνα με τα παλαιά πρότυπα, το OWD και το AOWD της PADI, δίνουν περίπου το αντίστοιχο επίπεδο γνώσεων με το CMAS *. (OK, OK, πριν μου την πέσετε δείτε εδώ. Τα έχω διαβάσει και εγώ)

Τώρα ερχόμενοι στο Rescue (για να μην λέει κανείς πως τα έβαλα με την PADI ), εδώ τα πράγματα αλλάζουν. Για μένα το συγκεκριμένο σχολείο αν διδαχτεί σωστά είναι πραγματικά πολύ καλό και θα πρέπει να είναι κομμάτι της εκπαίδευσης όλων των δυτών που ακολουθούν το πρόγραμμα της PADI.

Στην τελική λοιπόν, ψηφίζω combo OWD/AOWD και μετά ένα Rescue Diver. Στο ενδιάμεσο όσες περισσότερες καταδύσεις χωράνε, και σίγουρα όχι κάτω από 20-25. Από εκεί και μετά, πάντα χρόνο στο νερό με την κάθε ευκαιρία γιατί με της καταδύσεις αν στεγνώσεις πολύ, το χάνεις.

«use it or lose it baby»

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:21.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.