Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-05-08, 07:33
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
"θέλω να μείνω για 2 ώρες στα 10μετρα"

Ταδε εφη o grandblue στην (btw εξαιρετική) παρουσίαση του GKAM και η απάντηση που πήρε ήταν οτι:

"Αυτο δεν είναι κατάδυση αναψυχής"

Και γιατί παρακαλώ?

Εφοσον οι πίνακες (για να μη μιλήσω για τα DC) μας δίνουν την δυνατότητα να το κάνουμε.. χωρις αποσυμπίεση.


Παρακαλουνται οι γνωρίζοντες των καταδύσεων στα ταπεινα 10μετρα να καταθεσουν την αποψή τους
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-05-08, 08:08
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: "θέλω να μείνω για 2 ώρες στα 10μετρα"

Hi Ζin, την απάντηση που έδωσα στον GB, την έλαβες «out of context».

Οι καταδύσεις που κάνει ο φίλος μας ΔΕΝ είναι για αναψυχή στο μεγαλύτερο μέρος τους καθώς ασχολείται με το αντικείμενο επαγγελματικά πλέον.

Τώρα, αν σε ενδιαφέρει να μείνεις στα 10m για 2 ώρες, πρέπει να λάβεις υπόψη σου δύο πράγματα: α] την επάρκεια του αερίου που θα κουβαλάς καθώς η μονή φιάλη μάλλον δεν θα σου φτάσει β] την καταπόνηση στους αργούς ιστούς που θα φορτώνουν με άζωτο καταπονώντας το σώμα σου περισσότερο από ότι νομίζεις. (Όταν ήμουν στο Ναυτικό, θυμάμαι ένα περιστατικό με δύτη στην Βάση Υποβρυχίων που έπαθε νόσο μετά από πολύωρη κατάδυση που έκανε για καθαρισμό σε βάθος πολύ μικρότερο των 10 μέτρων. Μετά ανακάλυψε πως είχε και PFO).

Αν θέλεις να παραμένεις πολύ ώρα σε μικρά και μεσαία βάθη, μπορείς να κάνεις χρήση υπεροξυγονωμένων μιγμάτων (Nitrox) αλλά να ξέρεις πως θα υποφέρεις από το βάρος των φιαλών… Συνεπώς με μίγματα και διπλές, αυτόματα πάλι ξεφεύγουμε από την έννοια της κατάδυσης αναψυχής.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-05-08, 08:17
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: "θέλω να μείνω για 2 ώρες στα 10μετρα"

Γιατί όχι, πάρε μία 18λιτρη μπουκάλα και κάτσε 2 ώρες στα 10 μέτρα. Αν θέλεις να κάνεις την κατάδυση σου με Nitrox ακόμη καλύτερα.
Υπολόγισε όμως ότι το αναπνεύσιμο αέριο που έχεις μαζί σου σε καλύπτει για την κατάδυση.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-08, 08:19
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: "θέλω να μείνω για 2 ώρες στα 10μετρα"

Καλημέρα σας,

αρκετές απο τις βουτιές που κάνω τις καθημερινές τα απογεύματα δεν ξεπερνουν τα 8 μέτρα με χρόνους παραμονής ~ 120 - 160 λεπτά, με 15 lt και δεν νοίωθω κάποια κούραση ή κρύο...
Ο λόγος, κυρίως φωτογραφία σε ρηχά νερα, όπου τα ζωντανά της θάλασσας κάνουν πάρτυ....

Σπάνια χρησιμοποιώ υπεροξυγονομένα μίγματα (αμέλεια μου).....

Πώς θα μπορόυσα να ελέγξω τον εαυτό μου αν κινδυνεύω απο κάτι???
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-08, 08:24
billy billy is online now
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Απάντηση: "θέλω να μείνω για 2 ώρες στα 10μετρα"

Πότε είπαμε θα κάνουμε discover rebreather ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-08, 08:32
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: "θέλω να μείνω για 2 ώρες στα 10μετρα"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Πότε είπαμε θα κάνουμε discover rebreather ?
Όταν οι rebreathers κοστίζουν τόσο όσο να μπορέσω να αγοράσω έναν!!!!!!
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-05-08, 08:34
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: "θέλω να μείνω για 2 ώρες στα 10μετρα"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο D.Poursanidis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας,


Πώς θα μπορόυσα να ελέγξω τον εαυτό μου αν κινδυνεύω απο κάτι???
Ποτέ σχεδον δεν χρησιμοποιησα υπεροξυγονομενο αερα , παρ όλο που ειμαι και PADI Nitrox EAN Instructor .
Ποιες ειναι οι επιπτωσεις απο μια τετοιου ειδους βουτια ? Δεν ετυχε να νοιωσω καποιο συμπτωμα σε ρηχες βουτιες με τεραστια παραμονη (με 18lt αερα) , αλλα σιγουρα αυτο δεν σημαινει τιποτα . Μπορει καποιος να μας εξηγησει παρακαλω ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-08, 08:36
billy billy is online now
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Απάντηση: "θέλω να μείνω για 2 ώρες στα 10μετρα"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο D.Poursanidis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν οι rebreathers κοστίζουν τόσο όσο να μπορέσω να αγοράσω έναν!!!!!!
Αποχωρώ απο το thread... δεν μπορώ να απαντήσω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-05-08, 09:15
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: "θέλω να μείνω για 2 ώρες στα 10μετρα"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποτέ σχεδον δεν χρησιμοποιησα υπεροξυγονομενο αερα , παρ όλο που ειμαι και PADI Nitrox EAN Instructor .
Ποιες ειναι οι επιπτωσεις απο μια τετοιου ειδους βουτια ? Δεν ετυχε να νοιωσω καποιο συμπτωμα σε ρηχες βουτιες με τεραστια παραμονη (με 18lt αερα) , αλλα σιγουρα αυτο δεν σημαινει τιποτα . Μπορει καποιος να μας εξηγησει παρακαλω ?
Οι πίνακες και τα DC επιτρέπουν 2ώρες (120 min.) βουτιά στα –10m με χρήση αερίου αέρα. Εκείνο που έχει σημασία και το αναφέραμε στην παρουσίαση του GKAM είναι ότι πρέπει να το αποφεύγουμε ειδικά επαναλαμβανόμενες βουτιές (σε καθημερινή βάση) με πολύ μεγάλους χρόνους. Οι επιπτώσεις δεν γίνονται άμεσα αντιληπτές, είναι όμως σίγουρα μακροχρόνιες επιπτώσεις περισσότερο στους αργούς ιστούς (π.χ. αρθρώσεις) του σώματος οι οποίες παρουσιάζονται πολύ αργότερα και σε μεγάλη ηλικία.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-05-08, 10:08
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: "θέλω να μείνω για 2 ώρες στα 10μετρα"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταδε εφη o grandblue στην (btw εξαιρετική) παρουσίαση του GKAM και η απάντηση που πήρε ήταν οτι:

"Αυτο δεν είναι κατάδυση αναψυχής"

Και γιατί παρακαλώ?

Εφοσον οι πίνακες (για να μη μιλήσω για τα DC) μας δίνουν την δυνατότητα να το κάνουμε.. χωρις αποσυμπίεση.


Παρακαλουνται οι γνωρίζοντες των καταδύσεων στα ταπεινα 10μετρα να καταθεσουν την αποψή τους
Εντελως πρακτικα, μια γυναικα (μικροτερη καταναλωση) μπορει (χωρις γρηγορο κολυμπι) με 12l/min, να παραμεινει στα 10m για τουλαχιστον 120 με μια 15l 230b φιαλη, οποτε οντως οι συνθηκες δεν ξεφευγουν απο κατάδυση αναψυχης (rec) αν προκειται για μια καταδυση μια μερα.
Αν ομως ενας δυτης ψυχαγωγιας (η ημιψυχαγωγιας οπως ο φωτο-μανιακος φιλος σε προηγουμενο post), αποφασισει να κανει την καταδυση αυτη πιο συχνα απο 3 φορες την εβδομαδα πραγματικα προσεγγιζει καπως (δε φτανει) μεγαλες φορτισεις ιστων που θυμιζουν επαγγελματιες.
Για να ησυχασουμε και να μην υπερβαλουμε πανω στην επικυνδυνοτητα τους πρεπει να πω πως το απολυτα τεραστιο αντιπροσωπευτικο δειγμα αυτων των καταδυσεων, ειναι το ιδιαιτερα διαδεδομενο επαγγελμα του ελληνα οστρακαλιεα, κατα το οποιο η μεση ημερησια εργασια ειναι δυο διωρα σε βαθη 6-12m.
Ειναι βεβαια πραγματικοτητα οτι σε μεγαλες ηλικιες οι συγκεκριμενοι δυτες εχουν επιβαρυμενα οστα, ομως η παραμονες τους ειναι ασυγκριτες με το παραδειγμα σου.
Αρα φυσικα και ειναι ψυχαγωγια, ιδιατερη μεν αλλα ψυχαγωγια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fin : 28-05-08 στις 21:36.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:38.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.