Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Άλλος εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Στολές, μάσκες, βατραχοπέδιλα, φακοί, μαχαίρια, πυξίδες... - όλο αυτό το αναγκαίο κακό που κάνει τους κατοίκους του βυθού να μας κοιτάνε με απορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-11-07, 13:57
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Ισοθερμικό undersuit για στεγανή

Έχω ήδη το Weezle extreme (σε κιτρινάκι )

Λόγω όμως της πρόσφατης έρευνας αγοράς μίας φίλης που ενδιαφέρεται για στεγανή-και-παρελκόμενα ήθελα να ρωτήσω και τις δικές σας γνώμες διότι η δική μου εμπειρία περιορίζεται στα εξής δύο μανιχαϊστικά τινά:

1) Όσο δεν είχα ισοθερμικό απλά πάγωνα ό,τι και όσα κι αν φορούσα από μέσα
2) Μόλις απέκτησα το weezle λύθηκαν όλα μου τα προβλήματα κι έπαψα δια παντός να κρυώνω.

Θεωρώντας ότι την ίδια δουλειά θα κάνουν επιτυχώς και τα υπόλοιπα ισοθερμικά της αγοράς, ποιό undersuit έχετε/προτείνετε εσείς και ποια θεωρείτε πελονεκτήματα/μεινοεκτήματα του;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-07, 14:04
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ισοθερμικό undersuit για στεγανή

προσωπικα εχω ενα ισοθερμικο της scubapro κληρονομια απο τοτε που ο κυριος Χρηστος με σπονσοραρε (να ειναι καλα)....

Μια χαρα ζεστο με κραταγε....και ηταν και αδιαβροχο και μαζευε σε μια μικρη τσαντουλα και και και

το καλυτερο ισοθερμικο ομως ειναι οι 30 βαθμοι που θα εχει το νερο στο σιπανταν
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-07, 14:12
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Ισοθερμικό undersuit για στεγανή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
...
το καλυτερο ισοθερμικο ομως ειναι οι 30 βαθμοι που θα εχει το νερο στο σιπανταν
... Ζηλεύω...
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-07, 14:40
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ισοθερμικό undersuit για στεγανή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ήδη το Weezle extreme (σε κιτρινάκι )

Λόγω όμως της πρόσφατης έρευνας αγοράς μίας φίλης που ενδιαφέρεται για στεγανή-και-παρελκόμενα ήθελα να ρωτήσω και τις δικές σας γνώμες διότι η δική μου εμπειρία περιορίζεται στα εξής δύο μανιχαϊστικά τινά:

1) Όσο δεν είχα ισοθερμικό απλά πάγωνα ό,τι και όσα κι αν φορούσα από μέσα
2) Μόλις απέκτησα το weezle λύθηκαν όλα μου τα προβλήματα κι έπαψα δια παντός να κρυώνω.

Θεωρώντας ότι την ίδια δουλειά θα κάνουν επιτυχώς και τα υπόλοιπα ισοθερμικά της αγοράς, ποιό undersuit έχετε/προτείνετε εσείς και ποια θεωρείτε πελονεκτήματα/μεινοεκτήματα του;
και εγώ Weezle έχω (αλλά το compact και σε μαύρο) και είναι μια χαρά...

Καταρχήν το είδους τους ισοθερμικού εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες:
  1. Είδος στεγανής. Με στεγανή μεμβράνης θέλεις καλό ισοθερμικό, με νεοπρεν την βγάζεις και με την φόρμα σου.
  2. Είδος βουτιών: Rec ή Τec;; Σε Rec βουτιές εάν κρυώσεις για κάποιο λόγο απλώς φεύγεις, στις tec έχει και τις στάσεις στις οποίες είσαι σχεδόν ακίνητος
  3. Περιοχή που βουτάει: Αυτό έχει άμεση σχέση με την θερμοκρασία του νερού. πχ τα νερά της Χαλκιδικής είναι 2 βαθμούς πιο κρύα από αυτά του Σαρωνικού
  4. Κόστος: Πόσα μπορεί να δώσει;;
  5. Ποσο συχνά βουτάει με την στεγανή ώστε να κάνει απόσβεση των χρημάτων
Έχε υπόψη, ότι όσο μεγαλύτερο το ισοθερμικό, τόσα περισσότερα κιλά χρειάζεσαι.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-07, 14:44
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Ισοθερμικό undersuit για στεγανή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
το καλυτερο ισοθερμικο ομως ειναι οι 30 βαθμοι που θα εχει το νερο στο σιπανταν

Nαι μιά κοντή στολή είναι ότι πρέπει.

Και εγώ το weezle extreme εχω. Αλλά απο ότι έχω διαβάσει και ακούσει και το fourthelement βγάζεί καλά ισοθερμικά. Αν θέλει κάποιος κάτι καλό σε πιό φτηνή έκδοση και ΗΗ κάνουν τη δουλειά μιά χαρά!
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-07, 18:32
sharkius sharkius is offline
 
Εγγραφή: 28-09-2007
Μηνύματα: 125
Απάντηση: Ισοθερμικό undersuit για στεγανή

Αντιγραφω τον εαυτο μου απο αντιστοιχο θεμα

Παράθεση:
Συνηθως αγοραζουμε ισοθερμικα που ειναι ακαταλληλα για τις βουτιες που κανουμε. Εννοω οτι ειμαστε λιγο πλεονεκτες ως προς το υλικο κατασκευης και αγοραζουμε ισοθερμικα που φυσιολογικα ειναι για πολυ χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο αυτες της Ελλαδας ή για πολυ μεγαλυτερες παραμονες στο νερο απο αυτες τις οποιες κανουμε. Θα μου πεις τωρα κακο ειναι αυτο?
Κακο ισως οχι αλλα οχι απαραιτητα και το καλυτερο. Ενα χοντρυτερο ισοθερμικο, 300αρι ας πουμε , εχει μεγαλυτερο ογκο απο ενα 100αρι ετσι φυσιολογικα θες παραπανω κιλα αλλα και αυξημενη καταλωση εχεις αφου παρουσιαζεις μεγαλυτερο ογκο μεσα στο νερο και μεγαλυτερη αντισταση. Επισης ο αυξημενος ογκος του ισοθερμικου εμποδιζει τον αερα να κινειται μεσα στην στολη και ετσι μπορει να παγιδευεις αερα σε σημεια της στολης που δεν βρισκει ευκολα τον δρομο προς την βαλβιδα διαφυγης. Ακομα ενα χοντρο ισοθερμικο εμποδιζει τις κινησεις σου και δεν εχεις οση ευλυγισια θα ηθελες να εχεις.
Οσο αφορα το υλικο κατασκευης θα πρεπει η επιλογη να ειναι ενα υλικο το οποιο να μπορει να "δουλεψει" και συμπιεσμενο να μην θελει δηλαδη πολυ αερα μεσα στην στολη για να διατηρει τα θερμομωνοτικα του χαρακτηριστικα. Οι λογοι ειναι προφανεις νομιζω.
Θα πρεπει επισης να μπορει να κραταει και καποιες απο τις ιδιοτητες τους οταν για καποιο λογο παρει νερα η στολη και πρεπει να ο δυτης να παραμεινει στο νερο για να ολοκληρωσει ας πουμε την αποσυμπιεση του.
Καλο θα ειναι να μπορει αφοβα να πλυθει στο πλυντηριο και οχι να θελει να τρεχεις σε καθαριστηρια.
Σε οτι αφορα το σχεδιασμο επιθυμητα χαρακτηριστικα ειναι τα loops απο λαστιχο στα χερια και στα ποδια για να μην τραβιεται επανω το ισοθερμικο οταν φοραμε την στολη και καλο θα ειναι να εχει καμμια τσεπη.
Τωρα κατι που δεν σκεφτονται πολλες (αυτες αφορα) ειναι οτι ενα μονοκοματο ισοθερμικο ειναι λιγο πιο δυσχρηστο για τις γυναικες σε συγκριση με αλλα που αποτελουνται ξεχωριστα κομματια (μπλουζα, παντελονι). Επισης ο σχεδιασμος αυτος δινει μεγαλυτερη ευελιξια επιλογης ισοθερρμικου για ενδιαμεσες καταστασεις.
Αντε και καλη σου επιλογη
Κατα την αποψη μου forth element ακριβα αλλα εχουν πολυ καλες κριτικες
απο αυτοδυτες που βουτανε σε πραγματικα παγωμενα νερα.
Επισης δες για πιο οικονομικα την σειρα glacier της Whites
Kαι τελος καλη εναλλακτικη δειχνουν τα ΗΗ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-07, 22:28
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Ισοθερμικό undersuit για στεγανή

Τελικα φοριεται το weezle…

Το χρησιμοποιω κι εγω τον τελευταιο χρονο κι εχω μεινει αρκετα ικανοποιημενος απο την λειτουργικοτητα του, εντος και εκτος νερου (συσκευαζετε για πλακα).

Έχει 2 προβληματα ομως:
α] το πλυντηριο το βλαπτει.
β] με την συμπιεση, το υλικο του χανει μεγαλο μερος των δυνατοτητων του, επομενως για να λειτουργησει στο μεγιστο, χρειαζεται να περιβαλλεται απο αερα. Κατα συνεπεια, πολλα κιλα.

Μετα απο μια σχετικη ερευνα κατεληξα στις προτασεις του Δημητρη (sharkius) και συγκεκριμενα στο Η/Η.
Μολις το δοκιμασω θα κανω update με εντυπωσεις.

Υ
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-11-07, 12:54
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Ισοθερμικό undersuit για στεγανή

Και για τις Santi έχω ακούσει καλά σχόλια και σε προσιτές τιμές (απο €100).
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-11-07, 16:04
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Ισοθερμικό undersuit για στεγανή

my 2 cents:

Αυτό που έχω παρατηρήσει και βιώσει είναι ότι τη μεγάλη διαφορά κάνει αυτό που φοράς απάνω στο δέρμα. Όταν δεν γνώριζα χρησιμοποιούσα βαμβακερά = μέγα λάθος διότι είναι υδρόφιλα και συγκρατούν την υγρασία/ιδρώτα. Το κόλπο είναι να φοράς κάτι που δεν κρατά την υγρασία (και άρα κρυώνεις...). Το μετάξι είναι σούπερ, αλλά άντε να το βρείς. Έτσι χρησιμοποιώ thermal underwear από το Marks & Spencer, φθηνό, κολλητό (να δείχνει και τη γάμπα ), συνθετικό, σε μπλε ή άσπρο!

A.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:12.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.