Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-07-07, 13:48
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Χαίρομαι που κάποιος κατάφερε να το διαβάσει!!

Δημήτρη, αυτό που ζητάς δεν είναι καθόλου απλό.... κοίτα πόσες σελίδες έγραψε ο Κωνσταντινίδης για να πει μόνο τα στοιχειώδη....

Σαν σκέψη όμως είναι σπουδαία και υποθέτω όλοι θέλουμε να γνωρίζουμε πώς να μην κάνουμε κακό σε κάτι που τόσο αγαπάμε, δεδομένου μάλιστα ότι το κακό γίνεται κυρίως από άγνοια ( οι ψυχασθενείς που τη βρίσκουν με τις καταστροφές μετριούνται στα δάχτυλα).

Μπορείς να ψάξεις γενικά για δημοσιεύσεις με λέξη κλεδί το diving impacts αλλά ξέρω ότι είναι χάος τα πράγματα....
Υπόσχομαι με το πρώτο ξελασκάρισμα να συγκεντρώσω κι εγώ ό,τι δεδομένα έχω και μαζί με όποιον άλλον ενδιαφέρεται και μπορεί να φτιάξουμε τον προσωπικό μας δεκάλογο (σαραντάλογο, εκατοντάλογο, όσο πάρει τέσπα) του συνειδητοποιημένου δύτη/θαλασσάνθρωπου.

Πολλά πράγματα είναι στο χέρι μας.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-07-07, 15:34
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

περαν της φιλοσοφιας υπαρχει και η πραξη...

η αφεντια μου , ο μπαμπης και ελπιζω και εσεις θα ειμαστε εκει , εσεις?
Αλλωστε μπορουμε καλλιστα να κουβεντιαζουμε και στην υπαιθρο χωρις τα λαπτοπ...Ασε που μπορει και το ΔΣ να συνεδριασει μπροστα στη βουλη (μεγαλεια οχι μπουρδες)....

Δημητρη αν μαλιστα δω και σενα μπροστα μου ..... θα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...

ΥΓ ο δεκαλογος της μαριας θα μπορουσε να ειναι καλλιστα η επομενη παρουσιαση του συλλογου .....αδημονω
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-07-07, 19:42
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
περαν της φιλοσοφιας υπαρχει και η πραξη...

η αφεντια μου , ο μπαμπης και ελπιζω και εσεις θα ειμαστε εκει , εσεις?
Θα κατέβω κι εγώ την Κυριακή...
Θα τα πούμε εκεί


Στο ακόλουθο link, μπορείτε επίσης να βρείτε σε μορφή PDF το εξαιρετικό κείμενο του Παύλου Κωνσταντινίδη που ανέβασε η Μαρία:

ΦΩΤΙΕΣ - Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΔΑΣΩΝ
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 04-07-07 στις 21:35.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-07-07, 21:11
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Θα ήθελα κι εγώ να έρθω αλλά κωλύομαι....
Αν βρεθώ ανάμεσα σε χιλιάδες ανθρώπους να διαλαλούν εν χορδαίς και τυμπάνοις ότι απαιτούν άμεση αναδάσωση τώρα, θα έχω ιδεολογικό πρόβλημα. (Έχω ήδη λάβει δεκάδες sms "Απαίτησε αναδάσωση ΤΩΡΑ")
Απλά δεν είμαι σίγουρη ότι όλοι σε αυτή τη διαδήλωση θα θέλουμε το ίδιο πράγμα.

Κι αν όλοι αυτοί αποφασίσουν μετά να βάλει ο καθένας το δέντρο του και να τραβηχτούμε Πάρνηθα να σκάβουμε τους λάκους μας;; (έχω μια μπανανιά, να τη φέρω; )

Πρόταση.... κάνας αναρχοαυτόνομος στα νιάτα του να φτιάξει το πανό του συλλόγου για να είναι ξεκάθαρο το τι πρεσβεύουμε;;; Θα ένιωθα λίγο καλύτερα έτσι....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 04-07-07 στις 21:15.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-07-07, 21:31
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα κι εγώ να έρθω αλλά κωλύομαι....
Αν βρεθώ ανάμεσα σε χιλιάδες ανθρώπους να διαλαλούν εν χορδαίς και τυμπάνοις ότι απαιτούν άμεση αναδάσωση τώρα, θα έχω ιδεολογικό πρόβλημα. (Έχω ήδη λάβει δεκάδες sms "Απαίτησε αναδάσωση ΤΩΡΑ")
Απλά δεν είμαι σίγουρη ότι όλοι σε αυτή τη διαδήλωση θα θέλουμε το ίδιο πράγμα.
Το σκεφτόμουνα κι εγώ αυτό...
αλλά από την άλλη με την παρουσία μας εκεί δηλώνουμε και κάτι άλλο:
Ότι τα πράγματα πρέπει να αλλάξουν κι οι ανίκανοι κι αδιάφοροι καρεκλοκένταυροι πρέπει επιτέλους να πάρουν μέτρα (τα σωστά μέτρα).

Μήπως να τυπώσουμε το κείμενο του Κωνσταντινίδη και να το μοιράζουμε?

ΥΓ1: Θα το διαβάσει άραγε κανένας?
ΥΓ2: Υπάρχει θέμα copyright?
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-07-07, 22:00
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Το κείμενο έχει δημοσιευτεί στο Γαιόραμα. Αν βαλουμε το όνομα του συγγραφέα δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.... λες να μας κάνουν μηνυση να ακουστούμε περισσότερο;

Φοίβε, μια χαρά η ιδέα σου. Και δυο άτομα να το διαβάσουν θα τα έχουμε πάει περίφημα!

Αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι εγώ
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-07-07, 10:30
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Σε απόλυτη πιστεύω αντιδιαστολή με το εξαιρετικό άρθρο που δημοσίευσε η Physalia χθες έρχεται η είδηση από το in.gr σχετικά με τις ενέργειες στις οποίες σκέφτεται να προβεί η πολιτεία :

http://www.in.gr/news/article.asp?ln...5&lngDtrID=244
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-07-07, 11:41
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε απόλυτη πιστεύω αντιδιαστολή με το εξαιρετικό άρθρο που δημοσίευσε η Physalia χθες έρχεται η είδηση από το in.gr σχετικά με τις ενέργειες στις οποίες σκέφτεται να προβεί η πολιτεία :

http://www.in.gr/news/article.asp?ln...5&lngDtrID=244


Έλαβα αυτό το μέιλ. Αν θέλετε, το προωθείτε στους γνωστούς σας. Ευτυχώς κάποιοι προσπαθούν


Παράθεση:
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
Αγαπητοί φίλοι.

Όλοι μαζί και ο καθένας προσωπικά θρηνούμε για την καταστροφή στην Πάρνηθα.
Όλοι μαζί και ο καθένας προσωπικά θέλουμε εδώ και τώρα να κάνουμε κάτι για να ξαναδούμε τον Εθνικό Δρυμό υγιή και ζωντανό.
Όλοι μαζί και ο καθένας προσωπικά πρέπει με ψυχραιμία να κάνουμε ό,τι καλύτερο για να βοηθήσουμε.

Αυτή τη στιγμή, το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι:
-Να μην ανέβουμε στην Πάρνηθα. Το οικοσύστημα είναι εξαιρετικά ευαίσθητο και η αυξημένη ανθρώπινη παρουσία στα καμένα θα το επιβαρύνει ακόμα περισσότερο, ενώ στις περιοχές που δεν έχουν καεί η ανθρώπινη παρουσία μπορεί να ενοχλήσει τα ζώα που έχουν συγκεντρωθεί εκεί.
-Να μην ταίζουμε τα ελάφια. Το Δασαρχείο έχει αναλάβει πλήρως τη σίτιση των ελαφιών, όπου αυτό απαιτείται και το WWF Ελλάς έχει ξεκινήσει πρόγραμμα περίθαλψης σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Το ανεξέλεγκτο τάισμα έλκει τα ελάφια στις καμένες περιοχές, από τις οποίες πρέπει να απομακρυνθούν προσωρινά, ενώ πιθανότατα μπορεί να τα βλάψει σοβαρά.
-Να μη φυτεύουμε δέντρα. Οι ανεξέλεγκτες φυτεύσεις δέντρων και θάμνων χωρίς κανένα σχέδιο μπορεί να προκαλέσουν πολύ μεγάλη επιβάρυνση, σχεδόν αντίστοιχου μεγέθους με αυτήν που προκάλεσε η πυρκαγιά, στο οικοσύστημα που προσπαθεί να ανακάμψει.Οι όποιες αναδασώσεις γίνουν θα πρέπει να γίνουν βάση μελέτης.

Μπορείτε να μείνετε κοντά μας για να ενημερώνεστε τις νέες εξελίξεις και να εγγραφείτε στο site μας (www.wwf.gr) για να προσφέρετε εθελοντική εργασία στις μελλοντικές εργασίες αποκατάστασης. Μπορείτε επίσης να υπογράψετε την έκκληση του WWF Ελλάς (www.politics.wwf.gr) προς τον Πρωθυπουργό για αποκατάσταση της Πάρνηθας και προστασία των δασών της χώρας.




------------------------------------------------------------
Κωνσταντίνος Λιαρίκος
Οικονομολόγος MSc, DSPU
Υπεύθυνος περιβαλλοντικών δράσεων
WWF Ελλάς
Φιλελλήνων 26 105 58 Αθήνα
Τηλ. 210-3314893
e-mail: c.liarikos@wwf.gr

Constantinos Liarikos
Economist MSc DSPU
Conservation Manager
WWF Greece
Filellinon 26 GR10558
Tel. +30-210-3314893
e-mail: c.liarikos@wwf.gr


Υπογράψτε κι εσείς στο www.politics.wwf.gr
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-07-07, 09:23
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Τύπωσα και διάβασα το pdf χτες.
Ειναι ενα εξαιρετικο αρθρο που ανατρέπει πολλά απο αυτά που έχουμε στο μυαλό μας για τη σχεση πυρκαγιας - δάσους.

Αμφιβάλλω αν ένα 1% των χιλιάδων ανθρώπων που θα πάνε στην Βουλή την Κυριακή εχουν εις γνώσιν τους όλα αυτά...
Καλή ειναι η ιδέα να μοιραστει το αρθρο αυτο αλλά, πόσες φορές έχετε διαβάσει κάτι που σας έχει δώσει στο χέρι ένας άγνωστος?

Το καλύτερο θα ειναι αυτό το pdf να το στείλουμε με μεηλ σε φίλους και γνωστούς μήπως και αυτοί με την σειρά τους το στείλουν στους δικους τους κτλ κτλ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-07-07, 10:07
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μήπως ήρθε η ώρα να αντιδράσουμε ;

Καλημέρα παιδιά. Προσωπικά έχω πάψει να ανησυχώ για το θέμα από τη στιγμή που είδα ότι η WWF έχει μπει δυναμικά στις διαδικασίες διαμαρτυρίας αλλά και αποκατάστασης. Αν κρίνω από το site τους, οι άνθρωποι είναι σοβαροί, ξέρουν τι λένε και τι κάνουν.

Η WWF θα είναι και στη συνάντηση στη Βουλή, οπότε προφανώς θα έχει προβλέψει για την ενημέρωση του κόσμου.
Στο http://politics.wwf.gr/index.php?opt...rms&Itemid=321 υπάρχει η επιστολή προς τον Πρωθυπουργό
Την παραθέτω εδώ

Παράθεση:
Αξιότιμε κ. Πρωθυπουργέ,

Επειδή η Πάρνηθα και οι Εθνικοί Δρυμοί είναι εθνικό κεφάλαιο, επειδή τα δάση και οι δασικές εκτάσεις είναι κοινή φυσική κληρονομιά, επειδή το υγιές και προστατευμένο φυσικό περιβάλλον είναι κοινωνικό κεκτημένο και αδιαπραγμάτευτο δικαίωμα, σας καλούμε τώρα να προβείτε στο αυτονόητο:

1. Άμεση ολοκλήρωση της διαδικασίας οριοθέτησης του Εθνικού Πάρκου Δρυμού Πάρνηθας, χωρίς να εξαιρεθεί κανένα κομμάτι του δάσους.

2. Άμεση κατεδάφιση όλων των αυθαιρέτων σε όλα τα δάση και τις δασικές εκτάσεις της χώρας.

3. Άμεση ολοκλήρωση του Δασολογίου, χωρίς άλλες προεκλογικές υποσχέσεις για νομιμοποίηση αυθαιρέτων.

κ. Πρωθυπουργέ,
Απαιτούμε οι εξαγγελίες σας για προστασία του εθνικού δασικού μας πλούτου να μη μείνουν προεκλογικά λόγια, αλλά να γίνουν πράξη τώρα πριν θρηνήσουμε τον επόμενο χαμένο θησαυρό!
Μπορείτε κι εσείς να διαπιστώσετε ότι οι άνθρωποι δε ζητούν τίποτα παράλογο ή ασυνεπές με την επιστημονική πραγματικότητα. Προτείνω να την υπογράψετε, δε θέλει ούτε ολόκληρο λεπτό.

Νομίζω λοιπόν ότι μπορούμε, χωρίς τυψεις, να αφήσουμε στην άκρη την ιδέα διανομής του κειμένου των 9 σελίδων και απλά να είμαστε εκεί για να βροντοφωνάξουμε απέναντι στην αναλγησία.

Ας είναι και μια πρώτη συνάντηση των μελών αυτού του φόρουμ. Θα χαρούμε πολύ να σας δούμε όλους εκεί με τις οικογένειές σας!!


Λεπτομέρειες για ώρα και σημείο συνάντησης, λίαν συντόμως
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:21.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.