Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-07-07, 10:29
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Ανατιναξεις θαλασσιων ναρκων

Την περασμενη εβδομαδα στην Σιθωνια Χαλκιδικης , καποιοι ερασιτεχνες αυτοδυτες ειδοποιησαν τις Λιμενικες Αρχες και ανεφεραν την υπαρξη θαλασσιας ναρκης (απενεργοποιημενης ) απο τον Β΄ Παγκ. Πολεμο . Το Λιμεναρχειο καλεσε το Πολεμικο Ναυτικο και το Πολεμικο Ναυτικο εστειλε δυτες οι οποιοι παγιδεψαν και ανατιναξαν την ναρκη , φυσικα υποβρυχιως . Καταλαβαινω οτι η διαδικασια πιθανως να ειναι αυτη . Η ερωτηση μου ειναι : Αφου ειναι απενεργοποιημενες , το Ναυτικο γνωριζει την υπαρξη τους και την τοποθεσια τους . Αν πρεπει να ανατιναχτουν , γιατι μπηκαν τοτε στον κοπο να τις απενεργοποιησουν και δεν τις ανατιναζαν αντι να αφαιρεσουν τις ακιδες ? Την εκρηξη αυτη (στην μεση της τουριστικης εποχης) , μπορουμε να την κρινουμε ως αναγκαια ? Αν μου πουν οτι δεν μου πεφτει λογος , απαντω οτι οντως δεν εχω γνωσεις επι του θεματος , αλλα για αλλη μια φορα εξυπηρετηθηκαν δωρεαν οι τοπικοι μπουρλοτιερηδες , μια και εδω και λιγα χρονια η αδικια χτυπησε στα σπιτια τους και δεν τους αφηνουν πια να ριχνουν δυναμιτες σε εκεινην την περιοχη . Μπορει να βγει ακρη , μετα απο την απαντηση του Λιμενικου απο το Λιμεναρχειο Ιερισσου , που μου ειπε (πολυ ευγενικα βεβαια) , πως για να το κανουν , ετσι επρεπε να γινει ?
Η τρομερη καταστροφη που προεκυψε απο την εκρηξη , επουλωνεται απο το ανεπαναληπτο ιστορικο επιχειρημα του ηρωικου αυτου φωστηρα , οτι δηλαδη η εκρηξη (υποθαλασσια) ηταν ελεγχομενη και δεν σκοτωθηκαν ουτε φωκιες που ζουν εκει (τις εστειλαν σε ξενοδοχειο στην Κρητη για λιγες μερες αραγε ) ουτε και αλλα πλασματα ?
Στην περιοχη βλεπουμε και αλλες ναρκες . Να τις αναφερουμε 'η να τις θαψουμε (δεν τις αγγιζω) μην τυχον και καταστρεψουν τα ομορφοτερα υποβρυχια σημεια της Σιθωνιας , με οση ζωη αφησαν τα μπουρλοτα , η λαπουτα , οι τρατες , τα φαρμακια κλπ κλπ
Παρακαλω θα ηθελα τις αποψεις σας , διοτι το θεμα ειναι ακομα ανοικτο και ισως καποιοι να αρχισουν να αναφερουν και τις υπολοιπες .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-07-07, 11:06
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ανατιναξεις θαλασσιων ναρκων

Δεν έχω ιδέα τι πιθανότητα έχει μια τέτοια νάρκη να εκραγεί από μόνη της. Αν έχει έστω και την ελάχιστη ίσως είναι καλύτερα να γίνει η έκρηξη ελεγχόμενα ώστε ν'αποφευχθεί το χειρότερο.... Από την άλλη με το να τη θάψει κανείς μπορεί να κάνει χειρότερα τα πράγματα.... Κι αν πέσει μια άγκυρα εκεί πάνω;;

Το θέμα είναι εξαιρετικά σοβαρό, θα με ενδιέφερε κι εμένα να ακούσω γνώμες ανθρώπων που ξέρουν τι γίνεται....

Πόσο σίγουροι μπορούμε να είμαστε ότι δεν γίνεται να εξουδετερωθούν αυτές οι νάρκες υποβρυχίως;; Μήπως απλά οι αρμόδιοι βαριούνται να μπούνε στη διαδικασία ανάληψης ευθύνης όπως πάντα;;

Κάνας πυροτεχνουργός εδώ γύρω;;;;;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-07-07, 15:52
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Βοήθεια για εύρεση πυροτεχνουργού

Επειδή τον επόμενο καιρό πρόκειται να καταδυθώ σε ναυάγιο το οποίο στα τέλη του 1943 βομβαρδίστηκε με ιταλικές βόμβες βυθού, θα ήθελα να μάθω αν, στην περίπτωση που κάποιες από τις βόμβες αυτές δεν έχουν εκραγεί, αποτελούν ακόμα κίνδυνο για τους δύτες που θα καταδυθούν; Πρόκειται επίσης να καταδυθώ σε αεροπλάνο που βυθίστηκε το 1944 και μετέφερε μαγνητικές και ακουστικές νάρκες. Τι πιθανότητες υπάρχουν οι νάρκες αυτές να βρίσκονται ακόμα σε λειτουργία; Κάθε πληροφορία για σχετική βιβλιογραφία καθώς και επαφές με πρόσωπα (πυροτεχνουργοί, στρατιωτικοί ειδήμονες κλπ.) τα οποία θα μπορούσαν να μου παράσχουν θεωρητική υποστήριξη και βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ΄ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-07-07, 17:52
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Ανατιναξεις θαλασσιων ναρκων

Το TNT όπως και τα περισσότερα εκρηκτικά δεν απενεργοποιούνται με το νερό. Αλλοιώνονται όμως αλλά ίσως η αλλοίωση αυτή να τα κάνει πιο ευαίσθητα στο να εκραγούν. Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να πάρει δείγμα τις εκρηκτικής γόμωσης και να την αναλύσει. Θυμηθείτε πάντως ότι έχουμε να κάνουμε με μηχανές πολέμου/θανάτου. Αυτός που τις έφτιαξε σίγουρα δεν θα είχε στο νου του την θαλάσσια πανίδα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-07, 08:55
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Ανατιναξεις θαλασσιων ναρκων

Θέλω να πιστέυω ότι αποενεργοποιούνται γιατί σε ναυάγια του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου υπάρχουν ακόμα ακόμα βόμβες στα καταστρώματα π.χ. Thistlegorm. Δεν θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά τα καταδυτικά κέντρα που οργανώνουν καταδύσεις σε αυτά πέρνουν ένα τόσο μεγάλο ρίσκο να ανατινάξουν τόσο κόσμο σε περίπτωση που κάποιος ενοχλήσει μιά βόμβα.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:06.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.