Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-06-07, 11:49
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκος

Στις καλοκαιρινές διακοπές (Αύγουστος) λέω να πάω με το trelares ένα ταξίδι που σχεδίαζα καιρό. Διαμονή Μεγανήσι και εξορμήσεις σε Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκος...

Οποιαδήποτε καταδυτική ή μη πληροφορία δεκτή...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-06-07, 12:20
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκο

Από τα μέρη που αναφέρεις έχω βουτήξει μόνο στην Κεφαλονιά, το 2001.

Βούτηξα με το μοναδικό καταδυτικό που υπήρχε τότε στην Αγ.Ευφημία.
Τα παιδιά που το είχαν ήταν αρκετά συμπαθητικά, οργανωμένα με λογικές τιμές (δυστυχώς δεν θυμάμαι νούμερο) και με καλό, καινούργιο εξοπλισμό.

Ένα θετικό που θυμάμαι είναι πως τα σημεία που βουτούσε το καταδυτικό τα περιφρουρούσε από ψαροντουφεκάδες και είχαν πολύ ζωή.
Επειδή μάλιστα κατά καιρούς τάιζαν και τα ψάρια, κάποια από αυτά αναγνώριζαν τα παιδιά του καταδυτικού υποβρυχίως και τους ακολουθούσαν σαν σκυλάκια

Ένα αρνητικό που θυμάμαι ήταν πως οι βουτιές ήταν σχετικά μικρές (30-35 λεπτά) που εμένα προσωπικά δε μου φτάνει.
Ένα άλλο θετικό είναι ότι όταν γέμιζα (τις δικές μου μπουκάλες) για να πάω να βουτήξω απο στεριά χωρίς το καταδυτικό, μου γέμιζαν τζάμπα.

Η Αγία Ευφημία βρίσκεται αν θυμάμαι καλά Ανατολικά. Το μοναδικό άλλο απελευθερωμένο σημείο που είχες τότε πρόσβαση με αμάξι ήταν στο Βόρειο/Βορειο Δυτικό τμήμα του νησιού (νομίζω λεγόταν "Αλατιές").
Ρηχή βουτιά, από μια μικρή παραλία, αλλά με ένα μεγάλο πλεονέκτημα: Ωραία ταβέρνα με νοστιμιές, δίπλα στο κύμα

Ο Αίνος (το βουνό της Κεφαλονιάς) είναι πανέμορφο αλλά θέλει προσοχή: είναι αρκετά ψηλό, πάνω από 1400μ και με συχνές και ξαφνικές καλοκαιρινές καταιγίδες - και τα δύο είναι αρκετά επικύνδυνα μετά από κατάδυση.

Λίγες και παρωχημένες βέβαια οι πληροφορίες που έχω. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει το καταδυτικό ή αν έχει αλλάξει η διεύθυνση.
Τότε ήταν εποχή φώκιας και ...ποτοαπαγόρεσης, ενώ τώρα με την απελευθέρωση των καταδύσεων θα έχεις σίγουρα περισσότερες επιλογές.

Καλά να περάσετε !
και περιμένουμε να εμπλουτίσεις αυτό εδώ το θέμα με πολλές-πολλές φρέσκιες πληροφορίες όταν γυρίσεις εεε
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 03-06-07 στις 12:24.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-06-07, 12:29
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκο

μμμ, Κεφαλονιά έχουμε πάει, και θεωρώ την έχουμε γυρίσει ικανοποιητικά με αυτοκίνητο >2000 χλμ @ 9 μέρες. Καταδύσεις δεν έκανα τότε, αλλά πρέπει να έχει καταπληκτικά μέρη..

Σε ευχαριστώ,
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-06-07, 20:39
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκο

Εγώ μπορώ να σου πώ για Λευκάδα και για Μεγανήσι. Είχαμ ρήξει το φουσκωτό στο Νυδρί και γυρίζαμε. Το Μεγανήσι αξίζει το Βόρειο και το Δυτικό κομμάτι του. Γενικά το στενό μεταξύ Μεγανησίου και λευκάδας είναι πολύ ωραίο αλλά έχει και πολύ κίνηση ειδικά απο ιστιοπλοικά. Εκεί έχει και ωραία μέρη για καταδύσεις.

Συνεχίζοντας στην Νότια Λευκάδα, βρήσκεις ωραίους καταπράσινους κολπίσκους ιδανικούς για μπάνιο και καταδύσεις. Η Βασιλική είναι αρκετά οργανωμένη και μπορείς να βρείς τα πάντα. Υπάρχει και σχολή κατάδυσης για αέρα. Το προηγούμενο κολπάκι πριν την Βασιλική προσφέρει πολύ καλές καταδύσεις.

Εφοδιασμός στην Βασιλική και συνεχίζεις δυτικά. Στο νότιο ακρωτήρι, μπορείς να βρείς καιρό, αλλά άμα συνεχίσεις προς τα βόρεια, θα αποζημιωθείς. Καταρχήν, όσο πιο κοντά στο ακρωτήρι μπορείς (απο την δυτική του πλευρά) πρέπει να βουτήξεις. Ο κάθετος τοίχος που βλέπεις έξω απο το νερό συνεχίζει και μέσα. Εκει μπορείς να δείς ότι θές. καταπληχτικά νερά, βυθός και ζωή. Εμείς είχαμε αφήσει τις γυναίκες στην παραλία των Εγκρεμών και γυρίσαμε να βουτήξουμε.

Συνεχίζοντας βόρεια στην δυτική πλευρά του νησιού, περνάς το Πόρτο Κατσίκι, και φτάνεις σε ένα ωραίο ψαροχώρι (δεν θυμάμαι το όνομα του). Λίγο πιο δυτικά μπορείς να δείς τη βραχονησίδα Σέσουλα, στην οποία δυστηχώς δεν βουτήξαμε, αλλά άκουσα πολύ καλά λόγια. Γενικά το δυτικό κομμάτι της Λευκάδας είναι πιο άγριο και όμορφο απο το Ανατολικό, το οποίο έχει ήρεμη θάλασα και καταπράσινους κολπίσκους.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-06-07, 23:29
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκο

Sir, για ακόμα μια φορά γράψατε ...
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-07, 07:09
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκο

Sir,
Εύγε για τις περιγραφέςσου. Είχα την ευκαιρία πέρυσι το καλοκαίρι να βουτήξω στον νησάκι Άτοκος, στο νότιο-δυτικότερο σημείο του νησιού (δεν έχω στίγμα) και συνάντησα για πρώτη φορά στην ζωή μου φώκια. Μια απίστευτη εμπειρία.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-07, 10:18
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκο

Είναι πολύ ευχάριστο που είσαι μαζί μας Sir, σε ευχαρίστώ πάρα πολύ...


Υ.Γ. το έχεις κοιτάξει για συγγραφέας, δεν είναι άσχημα... αρέσει και στις γυναίκες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos : 06-06-07 στις 15:32.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-07, 16:53
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Smile Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκο

Είχα πάει το Πάσχα στη Λευκάδα και από τις τρεις βουτιές που έκανα η πιο όμορφή ήταν στον κόλπο της Βασιλικής στην τοποθεσία Caves. Στα 36m είχε μια ευρύχωρη σπηλιά γεμάτη με γαρίδες!
Τα νερά ηταν πολύ καθαρά και είχε πάρα πολλά ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-06-07, 14:59
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκο

Παιδιά ευχαριστώ πολύ...

Τελικά το Μεγανήσι αποκλείστηκε για διαμονή, θα μείνουμε Νότια Λευκάδα κάπου από Νυδρί - Σύβοτα, ίσως στον Πόρο (έχει πάει κανείς...

Θέλω 20 μέρες γα να δω όσα μου είπατε...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-07-07, 22:19
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκο

Έχω σχεδιάσεί εκδρομή για 7 μέρες με ιστιοφόρο στην περιοχή, αρχές Αυγούστου, οπότε εάν μπορεί κάποιος να παραθέσει και μερικά στίγματα από αξιόλογα μέρη για κατάδυση, θα βοηθούσε αρκετά.......

Υ.Γ. Αν υπάρχει και πληροφορία για το πόσο ασφαλές είναι να πλησιάσει και να δέσει-αγκυροβολίσει ιστιοφόρο, ακόμα καλύτερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darisg : 18-07-07 στις 22:23.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:49.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.