Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Καταδυτική ιατρική
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Γιατροί δεν είμαστε, αλλά ορισμένα θέματα τα συζητάμε

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-09-08, 22:42
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Επέμβαση λέιζερ στα μάτια

Παράθεση:
Η δική μου συμβουλή είναι ότι ακόμα και αν όλα πηγαίνουν καλά, πριν κανείς γυρίσει στο νερό να επισκευτεί τον οφθαλμίατρό του για να πάρει το τελικό οκ
Σωστά τα λες eye love scuba…

Πάρε παράδειγμα εμένα…ήμουν δεν ήμουν δύτης έκανα 15 επισκέψεις μετά την επέμβαση στην αρχή 4 φορές την εβδομάδα και σιγά σιγά λιγότερες μέχρι να διαπιστωθεί πως ήμουν 100% οκ…
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-09-08, 11:56
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Επέμβαση λέιζερ στα μάτια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαντάω στο ποστ αρκετά καθυστερημένα, γιατί στη δουλειά ο υπολογιστής δεν έχει Ελληνικά και τώρα βρήκα λίγο χρόνο. Στην Ανεζίνα απάντησα με ΠΜ σε greeklish όταν ήταν να κάνει την επέμβαση. Δε θα μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες ούτε σε ειδικές πληροφορίες, αν κάποιος θέλει του απαντάω με ΠΜ.
Δύο μόνο πράγματα θα ήθελα να πω. Κατ’αρχήν μελέτες σε δύτες μετά από διαθλαστική επέμβαση δεν έχουν γίνει. Οπότε ό,τι γράφεται είναι από προσωπική εμπειρία και έχει την ανάλογη (μικρή) αξία. Πάντως οι πιο πολλοί υποστηρίζουν ότι μετά από LASIK ένα διάστημα 2 μηνών είναι αναγκαίο για να γυρίσει κανείς στο νερό. Η δική μου συμβουλή είναι ότι ακόμα και αν όλα πηγαίνουν καλά, πριν κανείς γυρίσει στο νερό να επισκευτεί τον οφθαλμίατρό του για να πάρει το τελικό οκ.
Το δεύτερο είναι ότι ανεξάρτητα της μεθόδου, πρόκειται για χειρουργική επέμβαση. Ο όρος που χρησιμοποιείται στην ιατρική κοινότητα είναι διαθλαστική χειρουργική (refractive surgery, refractive Chirurgie κλπ) για όλες αυτές τις επεμβάσεις. Μην τις υποτιμούμε, γιατί αν και είναι ρουτίνα και στη συντριπτική πλειοψηφία πάνε εξαιρετικά (φαίνεται από τα ποστ που ανέβασαν όσοι έχουν υποβληθεί σε κάτι τέτοιο), έχουν και επιπλοκές, κάποιες από τις οποίες είναι εξαιρετικά σοβαρές. Και κάτι ακόμα. Ένα μάτι που έχει χειρουργηθεί, ανεπίπλεκτα και έχει επουλωθεί πλήρως, παραμένει ένα χειρουργημένο μάτι. Ας μην το ξεχνάμε αυτό.
Ευχαριστούμε φίλε Γιώργο!
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-09-08, 12:27
ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΑΝΕΖΙΝΑ ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΑΝΕΖΙΝΑ is offline
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: ΣΑΜΟΣ
Μηνύματα: 28
Απάντηση: Επέμβαση λέιζερ στα μάτια

Γεια σε όλους.

Απο χτές επέστρεψα στη δουλειά όλη μέρα έμαι μπρόστα στον υπολογιστή, προσπαθώ να κάνω συχνές διακοπές πραγμα δύσκολο.

Σήμερα ξαφνικά εκεί που δούλευα για λίγα λεπτά ειχα όραση 100% αργότερα ξαναθόλωσα, ο γιατρός λέει οτι θα έχω σκαμπανευασματα μιας και μου είχε τοποθετήσει φακούς για 4 μέρες που αφερέθηκαν τώρα φυσικά ήταν για να προστατευτούν τα μάτια απο τυχόν μόλυνση, τωρα μέχρι να πάρει ο κερατοειδής ΄το σχήμα 'που του έδωσαν θέλει λίγο χρόνο. Αρχές Οκτωμβρη θα πάω πάλι Αθήνα για επανέλεγχο. βέβαια απο μια πρώτη εξέταση λίγες ώρες πριν επιστρέψω Σάμο ήταν απόλυτα ικανοποιημένος .

φιλιά Ανεζίνα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-02-12, 12:13
boo boo is offline
 
Εγγραφή: 19-02-2012
Μηνύματα: 1
Απάντηση: Επέμβαση λέιζερ στα μάτια

Καλησπέρα.
Θέλω να κάνω επέμβαση λέιζερ στα μάτια. Έχω μυωπία 2.75 και 3.
Ξέρει κανείς κανένα καλό γιατρό Αθήνα ή Θεσσαλονίκη; Έχετε ακούσει για κάποιον Τραγάκη στην Αθήνα;
Μπορείς να δεις κατευθείαν μετά;
Η δουλειά μοπυ είναι με υπολογιστές..θα πρέπει να απέχω για κάποιιο διάστημα; Καλοκαίροι κάνει να γίνει η επέμβαση; Σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:45.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.