Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-02-08, 12:32
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ειδικότητα Ναυαγιοκατάδυσης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
στην προκειμενη περιπτωση εχουμε μια ανακοινωση που λεει 2-3 ασαφη πραγματα περι διεισδυσης σε ναυαγιο αλλα δεν νομιζω οτι εννοει οτι θα μπουν στα αμπαρια για κανα 2ωρο....
Γιώργο συμφωνώ μαζί σου αλλά η άγνοια και η λαλακία είναι το ίδιο επικίνδυνες, δεν συμφωνείς;

Ο Χ δύτης που διαβάζει την ανακοίνωση έχει κάποια expectations όταν του λένε ότι θα μπεί στο ναυάγιο...πιστεύω ότι πρέπει να ξαβαδιαβάζουν τις ανακοινώσεις τους ΟΛΑ τα καταδυτικά..
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-02-08, 14:22
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Ειδικότητα Ναυαγιοκατάδυσης

Χωρίς να σημαίνει απαραίτητα κάτι, αλλά για διείσδυση στο Thistlegorm (που συχνά γίνονται αναφορές),τουτέστιν διεσίδυση σε 3 αμπάρια, 30 συνεχή λεπτά σε περιβάλλον οροφής κλ κλπ απαιτείται να είσαι Advanced Open Water.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 12-02-08 στις 14:30. Αιτία: διόρθωση greeklish
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-02-08, 14:25
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ειδικότητα Ναυαγιοκατάδυσης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ. Σπυρο αν διαβασεις λιγο καλυτερα το manual ( με γεια κιολας!) θα διαπιστωσεις οτι τα 40 μ διεισδυση ειναι απο την επιφανεια της θαλασσας κατι που σημαινει οτι στο συγκεκριμενο ναυαγιο- που ειναι ηδη βαθια- η διεισδυση ειναι μηδενικη συμφωνα με τους κανονισμους.....
Ο εκπαιδευτης καταδυσης θα πρεπει να ειναι λιγο πιο προσεκτικος οταν μιλαει για κανονισμους....δεν συμφωνεις?
Γιώργο, ακριβώς αυτό που εξηγείς, έτσι ακριβώς όπως το εξηγείς, είπε και ο Σπύρος. Δεν είπε κάτι διαφορετικό. Συνολική κάθετη και οριζόντια απόσταση έγραψε! Νομίζω πάρα πολύ καλά έχει διαβάσει και πάρα πολύ καλά έχει διατυπώσει το manual ο Σπύρος......δεν συμφωνείς???

ΥΓ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-02-08, 14:27
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ειδικότητα Ναυαγιοκατάδυσης

Εμείς ρε Αλέξη (Manta) δηλαδή για να κάνουμε το swim through στο Zenobia που έχει είσοδο στα 25-28 μέτρα και μήκος 90 μέτρα πρέπει να είμαστε πιστοποιημένοι για ναυαγιοκατάδυση μέχρι τα 120 μέτρα???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-02-08, 14:37
ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 1
Απάντηση: Ειδικότητα Ναυαγιοκατάδυσης

Καλημέρα παιδιά,

Είμαι ο Αντώνης Τσαούσης. Δουλεύω στο MEDITERRANEAN DIVE CENTER και θα είμαι ο υπεύθυνος της εκδρομής. Θέλω να δώσω κάποιες επεξηγήσεις όσον αφορά τη διείσδυση.
Η είσοδος και έξοδος της διείσδυσης είναι στα 12μ και 20μ αντίστοιχα και το συνολικό μήκος της διείσδυσης είναι γύρω στα 15 με 20μ. Τα περάσματα είναι πάρα πολύ φαρδιά και άνετα. Υπάρχει σε όλη τη διάρκεια της διείσδυσης οπτική επαφή με τις εισόδους και εξόδους.
Όλη η διείσδυση είναι μέσα στους επιτρεπτούς κανόνες της PADI και λαμβάνονται τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας (μίτος, extraφιάλες, κτλ).
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με το καταδυτικό κέντρο ή με εμένα. Το τηλέφωνό μου είναι 6977216962.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-02-08, 14:41
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ειδικότητα Ναυαγιοκατάδυσης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΝΤΩΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδιά,

Είμαι ο Αντώνης Τσαούσης. Δουλεύω στο MEDITERRANEAN DIVE CENTER και θα είμαι ο υπεύθυνος της εκδρομής. Θέλω να δώσω κάποιες επεξηγήσεις όσον αφορά τη διείσδυση.
Η είσοδος και έξοδος της διείσδυσης είναι στα 12μ και 20μ αντίστοιχα και το συνολικό μήκος της διείσδυσης είναι γύρω στα 15 με 20μ. Τα περάσματα είναι πάρα πολύ φαρδιά και άνετα. Υπάρχει σε όλη τη διάρκεια της διείσδυσης οπτική επαφή με τις εισόδους και εξόδους.
Όλη η διείσδυση είναι μέσα στους επιτρεπτούς κανόνες της PADI και λαμβάνονται τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας (μίτος, extraφιάλες, κτλ).
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με το καταδυτικό κέντρο ή με εμένα. Το τηλέφωνό μου είναι 6977216962.
Αντώνη καλή επιτυχία στην εκδήλωση σας. Να περάσετε καλά και να μας ανεβάσετε και καμιά φωτογραφία να δούμε και μεις που είμαστε μακρυά και θέλουμε εικόνα!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-02-08, 15:02
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ειδικότητα Ναυαγιοκατάδυσης

a. ο αντωνης ξερει καλα τη δουλεια (εχουμε βουτηξει αρκετες φορες μαζι οσο ηταν ακομα dive master και παντα ηταν αψογος επαγγελματιας) και ειμαι σιγουρος οτι οποιος βουταει μαζι του θα ειναι ασφαλης
β. ο Σπυρος εγραψε οτι
Παράθεση:
Εξάλλου το maximum που μπορείς να μπεις σύμφωνα με το Instructor manual είναι 40 μέτρα συνολικά οριζόντια και κάθετη απόσταση.
και αυτο που καταλαβα εγω -αλλα ισως και καποιοι αλλοι- ειναι οτι μπορεις να μπεις καμμια 40αρια μετρα μεσα στο ναυαγιο, το οποιο βεβαια ειναι λανθασμενο.
γ. Ο σπυρος ειναι παλιος καταδυτικο-φιλος και δεν ειχα καμμια προθεση να τον μειωσω.Τουναντιον προθεση μου ηταν να υπογραμμισω το νοημα του κειμενου των κανονισμων για αποφυγη παρεξηγησεων. Αν εκανα κατι τετοιο ζητω ΣΥΓΓΝΩΜΗ, συγγνωμη σπυρο.... (οκ σωτο?)
δ. το ολο θεμα ειναι μια παρεξηγηση στο οποιο η εξηγηση δωθηκε.....

καλη βουτια....
ΥΓ αντε να δουμε ποτε θα το βουτηξω κι εγω το avantis.....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-02-08, 15:33
Το avatar του χρήστη Spyros Bozionelos
Spyros Bozionelos Spyros Bozionelos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Μηνύματα: 22
Απάντηση: Ειδικότητα Ναυαγιοκατάδυσης

Γιώργο πιστεύω να κατάλαβες πως είμαι σαφής και προσεχτικός στην διατύπωση του κανονισμού και εάν δεν γνωρίζω κάτι δεν βγαίνω να το πω έτσι απλά για να πω κάτι.
Ευτυχώς έδωσε ο Αντώνης την εγήγηση και έληξε το θέμα.

Επίσης σου υπενθυμίζω πως εγώ δεν εκπροσωπώ κανέναν στο forum.

Καλή βουτιά όσοι πάτε (αν και άκουσα κάτι για χόνια το σ/κ)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-02-08, 15:41
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ειδικότητα Ναυαγιοκατάδυσης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΝΤΩΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλη η διείσδυση είναι μέσα στους επιτρεπτούς κανόνες της PADI και λαμβάνονται τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας (μίτος, extraφιάλες, κτλ).
Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και καλή βουτιά...

Μια ερώτηση... διδάσκεται στην ειδικότητα της Padi χρησιμοποίηση μίτου ασφαλίας και extra φιαλών;

και πάλι σε ευχατιστώ
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-02-08, 17:03
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Ειδικότητα Ναυαγιοκατάδυσης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς ρε Αλέξη (Manta) δηλαδή για να κάνουμε το swim through στο Zenobia που έχει είσοδο στα 25-28 μέτρα και μήκος 90 μέτρα πρέπει να είμαστε πιστοποιημένοι για ναυαγιοκατάδυση μέχρι τα 120 μέτρα???
Πού να αρχίσεις να επεξεργάζεσαι τα φορτηγά και τις γεννήτριες, ας είναι καλά το Nitrox.
Παρολίγο να ξεχάσω τις καμπίνες, που εκει μέσα δεν είναι και τόσο ευρύχωρα όσο στο swim through. Ασε το δεύτερο αμπάρι που είναι θεοσκότεινο.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:26.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.