Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Οι ερωτήσεις που πάντα θέλαμε να κάνουμε

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 14-06-08, 23:50
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

να και το σχόλιο που έκανα για τον superman. Έτσι για να τα έχουμε συγκεντρωμένα.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon
Στο report της κατάδυσης, στην σελίδα των Red Sea Expl. γράφει:

The team used no software or dive computers as they use Ratio Deco or deco on the fly. Their knowledge of decompression and understanding of physiology, allows the divers to plan the decompression profile using common sense and proper ascent techniques. On the dive the plan was on teh wetnotes, but it was ever needed as it was simple and straight forward and the divers did not deviate from the plan.



Σωστά! Αφού και ο Superman δεν χρειάζεται γρύλο για να αλλάξει το σκασμένο λάστιχο στο Super όχημά του...

Θέλει κανείς να εξηγήσω το σχόλιο μου μήπως ή είναι κατανοητό?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-06-08, 00:26
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτός που καταλαβαίνει οτι οι άλλοι ίσως δεν γουστάρουν να τους κοροϊδεύουν λεγοντάς τους superman
Δες το σχόλιο και αν δεν καταλάβεις που ακριβώς βρίσκεται η κοροιδία και η ειρωνία να στο εξηγήσω.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Αναφέρθηκα μόνο σε αυτό που συμφωνώ. Τα λιγότερο ''λεπτά'' σου σχόλια τα άφησα στο pm. Άρα νομίζεις λάθος.
Εγώ το έβαλα ολόκληρο για να ξέρουμε και τι λέμε.



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Προφανώς δεν διαβάζεις τα άλλα posts. O Yan έδωσε τον ορισμό του stroke. Προφανώς δεν αναφέρεται σε ΟΛΟΥΣ τους μη GUE. Προσπάθησε σε παρακαλώ να το καταλάβεις. Π.χ."... if somebody is taught that diving is an "every man for himself" sport, that you "can't help somebody deep," that "my gas is my gas," or "know when to leave your buddy," then that is somebody you do not want to be in the water with..." Εσύ θα ήθελες να βουτήξεις με κάποιον που σκέφτεται έτσι;
Κάνεις λάθος διαβάζω όλα τα post. Μιλάω με μικρά πταίσματα την Ελληνική Αγγλική καθώς και Κυπριακή.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Είναι. Γι 'αυτό και ονομάσανε τον οργανισμό GUE. Δυστυχώς ο όρος DIR αργεί να πεθάνει...
Ευτυχώς που καταλάβατε το λάθος σας! Βλέπετε κάτι σωστό και λέτε ΑΑΑΑ DIR. Βλεπετε κάτι λάθος και λέτε ΑΑΑΑΑΑΑ Stroke. Πρόκειτε δηλαδή για μια νέα διάλεκτο χωρίς κάτι νέο ουσιαστικά. Έτσι καταλάβατε ότι κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν γιατί με το DIR δεν πετυχαίνουμε αυτά που υπολογίζαμε αρχικα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Κανείς δεν κινδυνολογεί και κανείς δεν υποστηρίζει οτι εαν δεν πάρεις πτυχίο GUE θα πνιγείς. Εάν θες my 2 cents worth, έχω περάσει από PADI, CMAS EOYDATΚ και IANTD. Βρίσκω την εκπαίδευση της GUE σαφώς ανώτερη και συμφωνώ με αυτό που πραγματικά υποστηρίζουν - κι οχι αυτό που νομίζεις - οτι βουτάς ασφαλέστερα και αποδοτικότερα.
Τι είναι ο ορισμός του stroke αν δεν είναι κινδυνολογία? Τι είναι το μη βουτάτε με άτομα stroke αν δεν είναι κινδυνολογία? Και τι το καινούργιο μας λέτε δηλαδή πέρα από δύο νέους όρους για αρχέγονες έννοιες που όταν εσείς πηγαίνατε άλλοι ερχόντουσαν?



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Νομίζω και πάλι λάθος. Δεν πρόκειται για τέχνασμα, απλά ορισμένοι παίζουν μπάλα και στα σχολεία και στις πωλήσεις. Υπάρχουν παρόλα αυτά και άλλες εταιρείες με παρόμοιο, εξίσου καλό gear.
Πέστο ντε να μιλήσουμε και λίγο για την ουσία του θέματος!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
Απάντησα παραπάνω, δεν χρειαζόταν το ξέσπασμα σου. Και πάλι ιμάμηδες, πυρ κτλ περιττεύουν, ελπίζω να κρατήσεις τη συζήτηση πιο χαλαρή για να συνεχίσω να απαντάω. Αλλιώς σκίσε τα ρούχα σου μόνος σου.
Για χρήση λέξεων που είναι καταχωρημένες στο λεξικό και σημαίνουν άλλα πράγματα ενώ τις χρησιμοποιούμε για να αποδώσουμε και κάτι άλλο δεν νομίζω να υπάρχει κάτι το μεμπτό. Υπάρχει? Δεν σκίζω τα ρούχα μου φίλε μου. Δεν έχω και πολλά άλλωστε. Τα δδάκτυλα μου μπορεί να πυροβολούν στο πληκτρολόγιο αλλά η καρδιά μου είναι γαληνεμένη.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι λάθος. Προσωπικά έχω δει περισσότερα βιντεάκια για ΟΟG scenarios της GUE παρά της PADI. Υπάρχουν fora, pdfs, sites ότι θέλεις. Γιατί λοιπόν τα λες αυτά;
Επειδή έτσι νόμιζα. Νόμιζα λάθος φαίνεται.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χαρακτήρισα κανέναν σαν stroke. Η παρέα μου δεν έχει κάνει τα σχολεία της GUE. Τελικά είναι θράσος, εσύ που είσαι ο μόνος που πετάει χαρακτηρισμούς να γυρνάς και να ζητάς τα ρέστα. έτσι ρε φίλε για να μην χάσουμε και την μπάλα, να ξέρουμε που βρισκόμαστε και τι λέμε...
Τι να πώ εδώ? Τα δημοσιεύουμε για να μας κρίνει ο λαός. Δεν ζητάω ρέστα. Απαντήσεις δίνω.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Για να μην μπερδεύεσαι έχω πιστοποιήση Τrimix Diver και βουτάω από το 1994. Δεν είπα κανένα βλάκα είπα ότι έγραψε βλακείες γιατί αυτά που έγραψε είναι λάθος. Το οτι είσαι course director δεν με εντυπωσιάζει έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Εάν ποτέ σε γνωρίσω ίσως σου βγάλω το καπέλλο, έτσι όμως... Εφόσον όμως είσαι course director γιατί σου είναι δύσκολο να καταλάβεις οτι σου πρότεινα το σχολείο για να μάθεις κάτι σωστά; Btw είναι fundamentals ρε φίλε, founda είναι άλλο πράμα και σίγουρα δεν παίζει μαζί με diving
Δεν το έγραψα για να σε εντυπωσιάσω. Ούτε θέλω να αντυπωσιάσω κανένα. Δεν θέλω να μάθω άλλο από την ιστορία του GUE. Πρωσοπική μου άποψη είναι ότι δεν έχει τίποτε καινούργιο να δώσει. Μέχρι τώρα δεν έχω πειστεί για το αντίθετο εκτός από κάποια στοιχεία που μπορώ να πώ πως είναι άξια προσοχής.



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν το θεώρησα απρέπεια - μήπως τελικά έχεις πρόβλημα αντίληψης; Το ''όταν δεν ξέρω δεν μιλάω'', συνεχίζει και είναι η θέση μου... Δεν ξέρω εάν θα κάνεις ratio deco υπό τις οδηγίες του Galon, δεν αποκλείω όμως κάποιος να το κάνει....
Λές? Μάλλον αυτό θα είναι λοιπόν. Αφού είμαι ο μόνος που βλέπει το post σου σαν τέτοιο....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων


και πάλι κακώς τα παίρνεις. Δεν μαθαίνεις αριθμητική. Μαθαίνεις να βουτάς με ένα τρόπο αρκετά διαφορετικό από αυτόν που έχεις μέχρι τώρα συνηθίσει.
μήπως εδώ υφίσταται μία δόση υπερεκτίμησης?


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαφώς και είναι γελοίο, κανείς όμως δεν το χρησιμοποιεί σαν μέθοδο προώθησης. Όπως είπα το DIR είναι ένας όρος που αργεί να πεθάνει...
Η αρχική έμπευση συμφωνούμε πως δεν έκατσε όπως έπρεπε. Πάμε για αλλαγή λοιπόν να δούμε πόσους θα πείσουμε. Και αυτά τα τεστάκια για πλάκα υπάρχουν στο διαδίκτυο. Εϊναι κάτι σαν addictive games που τα κάνουμε για να περνάει η ώρα μας ευχάριστα. Και ο εμπνευστής τους? Μήπως είναι το σύστημα που υπάρχει από πίσω?


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι το Jetfin δουλεύει πολύ καλύτερα από το split fin. Με frog kick. Και το frog kick δουλεύει πιο καλά από άλλα kicks... Εγώ δοκίμασα και απεφάνθην... Μην είσαι παρωπιδικός, δοκίμασε και εσύ και εάν δεν σ'αρέσει κράτα το split. Αλλά το να απορίπτεις το Jetfin επειδή δεν γουστάρεις τον GI3... είσαι μάλλον δογματικός και χωρίς επιχειρήματα...
Δεν απορρίπτω τίποτε εγώ. Πάλι αποδίδουμε τα δικά μας στον γείτονα. Σε ενημερώνω ότι έχω δοκιμάσει πολύ περισσότερα από ότι φαντάζεσαι και δεν έχω επιλέξει το split fin. σίγουρα. Αυτό κατάλαβες εσύ? Εγώ σχολιάζω τα standards του οργανισμού για το σχολείο που λένε κατηγορηματικά ότι τα split fin απαγορεύονται στην εκπαίδευση.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων

Εάν διαβάσεις στατιστικές από ατυχήματα θα δεις οτι τα περισσότερα προκλήθηκαν από κάτι στο οποίο δίνεται πολύ σoβαρή βάση στα σχολεία της GUE.


Αυτό που γράφεις εδώ Νίκο είναι και το resume της όλης υπόθεσης. Η διαδικασία στην οποία αναφέρεσε και θεωρείς ότι η GUE δίνει πολύ σοβαρή βάση ονομάζεται accident analysis. Από εκεί μαθαίνουμε όλοι και αυτό δεν είναι αποκλειστικότητα κανενός οργανισμού.




Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NickVas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον τόχεις παρεξηγήσει το θέμα... Ελπίζω να σε έπεισα. Αλλά και να μην, ξέρεις τι λένε. Opinions are like as......
Να με έπεισες ως προς τι? Απλά λέω ότι δεν έχω κανένα ιδίο ενδιαφέρον περι του τι θα επιλέξει ο καθένας. Αρκεί να μην προσβάλλονται άτομα και καταστάσεις με γελοία αμερικάνικα (το ξανάπα αυτό ε?) πράματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 15-06-08 στις 00:29.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-06-08, 01:45
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Stroke test

OK. I like.

Έχει πάντα ενδιαφέρον όταν ανάβουν λίγο τα αίματα σε τέτοιες συζητήσεις γιατί αρκετές φορές βγαίνει κάτι καλό.

Μιλώντας σαν reformed indian, μπορώ να πω το εξής. Είμαι πλέον εδώ και καιρό μέλος ενός βασικού πυρήνα τεσσάρων δυτών που ασχολούνται με βαθιές ναυαγιοκαταδύσεις. Για να λειτουργήσουμε σαν ΟΜΑΔΑ και να αυξήσουμε το επίπεδο της ασφάλειας στις καταδύσεις που κάνουμε, έγινε γρήγορα προφανές πως έπρεπε να τυποποιήσουμε τον εξοπλισμό και τις διαδικασίες μας επιτυγχάνοντας μια ομοιογένεια, και πλήρη προβλεψιμότητα σε σκέψη και αντιδράσεις ώστε να λειτουργούμε πλέον σαν ενιαία μονάδα. Αρχικά αντιγράψαμε σταδιακά τον εξοπλισμό και τις διαδικασίες του WKPP διαβάζοντας και αφομοιώνοντας υλικό από βίντεο και το internet. Από ένα σημείο και ύστερα, συνειδητοποιήσαμε ότι ορισμένα πράγματα δεν διδάσκονται από το διαδίκτυο και πως η συγκεκριμένη εκπαίδευση είναι απαραίτητη.

Η ομάδα σήμερα αποτελείται από δύο GUE/DIR δύτες και δύο quasi-strokes (ένας εκ των οποίων είμαι και εγώ). Στις καταδύσεις εκτός της ομάδας χρησιμοποιώ αέρα μέχρι τα 40-45m, βουτάω ενίοτε με rebreathers που έχω συναρμολογήσει ο ίδιος και χρησιμοποιώ dive computer (δηλ stroke). Όταν όμως πρόκειται για καταδύσεις με την συγκεκριμένη ομάδα, όλοι ακολουθούμε τους ίδιους κανόνες. Είναι απλά ο μόνος τρόπος και το πιστεύω έχοντας δοκιμάσει πολλά στα 15 χρόνια που καταδύομαι.

Πέρα από δόγματα, φανατισμούς, θρησκείες, κόντρες κ.λπ. έχω να την εξής πρόταση: ας διαλέξετε το οποιοδήποτε θέμα που σας απασχολεί ή με το οποίο διαφωνείτε και ας κάτσουν οι δύο πλευρές με επιχειρήματα να βάλουν κάτω τα υπέρ και τα κατά. Από εκεί και πέρα ας διαμορφώσει ο καθένας την δική του άποψη.

Κάτι τελευταίο σε ότι αφορά το επίμαχο θέμα του Ratio Deco: η ερμηνεία του Δημήτρη έχει ορισμένα ψεγάδια και δεν είναι η πρώτη φορά που επιχειρεί να την παρουσιάσει. Διαβάζοντας στο internet δεν είναι αρκετό για να εφαρμόσει κανείς πλήρως το ratio deco με ασφάλεια. Ο τρόπος με τον οποίο δόθηκαν τα posts, αφήνουν να εννοηθεί πως μπορεί κανείς με σχετική ευκολία να ακολουθήσει τα προτεινόμενα πλάνα – τα οποία μάλιστα δόθηκαν λάθος. Προσωπικά βρίσκω κάτι τέτοιο αφελές. Ο αντίλογος ίσως πει πως αν κάποιος ακολουθήσει κάτι που διάβασε στο internet, τότε είναι άξιος της μοίρας του.

Ελπίζω τα posts να συνεχίσουν και να γίνει διάλογος που θα αφήσει αρκετό καλό υλικό για να διαβάσει ο κόσμος. Τα άτομα που εμπλέκονται μέχρι στιγμής (καλώς ή κακώς), έχουν την δυνατότητα να διαμορφώσουν ένα επίπεδο από πολύ υψηλό μέχρι «λιμανίσιο». Θέλω να ελπίζω πως θα θούμε την πρώτη εκδοχή.

Let’s see...

/GKAM

Υ.Γ. Είναι κουραστικό να σας διαβάζει κανείς γραμμή-γραμμή-είπα/είπες. Αν θέλετε να παίξετε την κολοκυθιά κάντε κανένα chat στο MSN ή με ΡΜ. Αλλιώς ανεβάστε ολοκληρωμένα posts με συγκεκριμένα σημεία προς ανάλυση για να υπάρχει νόημα και για τους άλλους.
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-06-08, 07:26
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Stroke test

Σώτο,

καταρχάς ευχαριστούμε που ανέβασες το pm για να καταλάβουν όλοι εδώ ποιός είναι ο φανατισμένος. Συνεχίζεις και πιπιλάς τα ίδια και τα ίδια - τα οποία ακούγονται σαν πολιτικό μανιφέστο - σκοταδισμοί, θρησκείες, σύστηματα, οι Αμερικάνοι, κτλ, κτλ, χωρίς να ακούς μια από αυτά που σου λένε. Και μάλλον είσαι και ο μόνος ψωνισμένος εφόσον μας πετάς το ''course director'' για να παγώσουμε και θεωρείς ότι δεν υπάρχει και τίποτε άλλο να μάθεις.

Σε ένα μόνο πράγμα στο οποίο απάντησες χωρίς να παραληρείς - μήπως τελικά έκανες founda-mentals χθες θα σου δώσω και εγώ απάντηση. Tο split fin το ανέφερα γιατί το ανέφερες και εσύ. Δεν κάνω καμμία υπόθεση για το πόσα έχεις δοκιμάσει ή τι πέδιλα χρησιμοποιείς. Η απάντηση είναι ότι δεν το θέλουν γιατί απλούστατα είναι βάσανο με split fin να κάνεις back kick, ή h-turns και επίσης είναι poor performer με πολύ gear. Και πάλι από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι ισχύει. Όπως βλέπεις κανένας δογματισμός, υπάρχει μια λογικότατη και μάλλον σωστή απάντηση. Κάτι που εσύ απέτυχες μέχρι στιγμής να δώσεις σε οποιοδήποτε σημείο του thread...

@hal: περίπου έτσι... ποιός οργανισμός όμως υπάρχει αφιλοκερδώς; Πάντα IMHO, αυτό που κάνανε, με δύο λόγια, είναι να ραφινάρουνε το hogarthian system και να το πασάρουνε προς πώληση. Εννοείται πως δεν το κάνανε για την ψυχή της μάνας τους. Δεν υπεραμύνομαι, δεν με πληρώνει ο JJ και μεταξύ μας πιστεύω ότι η Halcyon έχει κάποιο πολύ καλό gear αλλά και overpriced...

Αυτό όμως hal που πρέπει να κοιτάμε είναι εσύ και εγώ τι έχουμε να πάρουμε σε εκπαιδευτική αξία από αυτό; Εγώ ξεκινώντας από το διαδίκτυο είπα να δοκιμάσω μερικά από αυτά που λέγανε και είδα ότι δούλευαν αρκετά καλά. Σιγά σιγά, έφτασα να κάνω και το funds, παρόλο που είχα το Trimix ξεκίνησα από την αρχή. Είδα ότι είχα κάτι να κερδίσω σαν δύτης και θεωρώ ότι κέρδισα. That's all... Στο μόνο με το οποίο θα διαφωνήσω είναι ότι δεν είναι μόνο ο άνθρωπος, έχει πολλά να κάνει και με το τι και πως μαθαίνεις...
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NickVas : 15-06-08 στις 07:51.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-06-08, 10:09
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

Πετάω το CD για να παγώσουμε, είμαι φανατικός, έχω κάνει founda, έχω κατεβάσει το επίπεδο σε λιμανίσιο, πιπιλάω τα ίδια και τα ίδια, κάνω πολιτισκό μανιφέστο, δεν ακούω μία από ότι μου λένε, είμαι είρωνας, κοροιδεύω τους άλλους λέγοντάς τους superman, δεν διαβάζω τα άλλα post, και θεωρώ ότι δεν υπάρχει τίποτε άλλο να μάθω.

Α και είμαι ο μόνος που πετάει χαρακτηρισμούς και ζητάει τα ρέστα.

Μήπως έχουμε μπερδευτεί λίγο?

Καλές βουτιές σε όλους!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-06-08, 10:42
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Stroke test

Σώτο ναι, έχουμε(τε) μπερδευτεί όλοι. Εγώ για παράδειγμα, δε μπορώ να καταλάβω γιατί τράβηξες όλα τα αρνητικά σημεία από το thread και πήγες και τα κόλλησες πάνω σου. (π.χ., το λιμανίσιο επίπεδο το πέταξα για NickVas μιας που είναι Πειραιώτης ). Δε βλέπω το λόγο να αρπάζονται όλοι αμέσως.

Πάρε και μια ακόμα Αμερικανιά: "defensiveness is the key to a closed mind"

/GKAM

(Η πλάκα είναι πως τώρα καταλαβαίνω την εικόνα που μπορεί να δείχνουν σε τρίτους ορισμένες δημόσιες ιντερνετικές αντιπαραθέσεις που είχα στο παρελθόν. Τα πράγματα τελικά φαίνονται πολύ διαφορετικά για όσους είναι έξω απο το χορό. Δε πειράζει, όσο γερνάμε μαθαίνουμε )

ΥΓ Ελπίζω τώρα να μη μας την πέσουν και οι Πειραιώτες...
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GKAM : 15-06-08 στις 10:52.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-06-08, 12:10
Το avatar του χρήστη NickVas
NickVas NickVas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-06-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Stroke test

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Πετάω το CD για να παγώσουμε, είμαι φανατικός, έχω κάνει founda, έχω κατεβάσει το επίπεδο σε λιμανίσιο, πιπιλάω τα ίδια και τα ίδια, κάνω πολιτισκό μανιφέστο, δεν ακούω μία από ότι μου λένε, είμαι είρωνας, κοροιδεύω τους άλλους λέγοντάς τους superman, δεν διαβάζω τα άλλα post, και θεωρώ ότι δεν υπάρχει τίποτε άλλο να μάθω.

Α και είμαι ο μόνος που πετάει χαρακτηρισμούς και ζητάει τα ρέστα.

Μήπως έχουμε μπερδευτεί λίγο?

Καλές βουτιές σε όλους!
Όχι, δεν έχουμε. Μάλιστα νομίζω ότι είναι το πρώτο σου post που αγγίζεις την αλήθεια.

Με όλη τη καλή μου θέληση θα προσπαθήσω να διασκεδάσω κάποιες από τις εντυπώσεις που σου έχουν δημιουργηθεί με άλλο ένα παράδείγμα.

Όσον αφορά τo ''stroke''. Παλιότερα, γύρω στο 2001 και ενώ είχα κάνει τα tech σχολεία της IANTD παρακαλούσα τον τρίτο της παρέας να κάνει ένα rescue της PADI. Θεωρούσα απαράδεκτο να βαράμε 50αρες και κάτω χωρίς να έχει την παραμικρή εκπαίδευση rescue. Η απάντησή του ήτανε ''...άμα πάθεις κάτι σιγά μη σε βγάλω εγώ από εκεί κάτω με όλα αυτά που κουβαλάς...'' Σώτο μου μετά από σύντομο χρονικό διάστημα (ομολογουμένως και για άλλους, αλλά παρόμοιους λόγους) ξέκοψα. Λοιπόν ναι, τον θεωρώ stroke (stroke=βλαμμένος) και μαζί του πλέον δεν θα πλησίαζα ούτε 100 μέτρα από την παραλία. Εάν θέλεις να με πεις ψωνισμένο για αυτή μου την επιλογή, τότε πες με και θα σου απαντήσω ευχαριστώ. Αυτή φίλε μου είναι η έννοια του stroke. Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο. Στην PADI ίσως τους λένε unsafe divers, στην Ελλάδα ινδιάνους ή απλά μαλ...ες. Η έννοια είναι ακριβώς η ίδια.

Εάν πλέον θέλεις να σου αποδείξω ότι δεν φυλάμε καμμία μυστική γνώση και ψήνεσαι τόοοοοσο πολύ να δεις τι είναι το RD στείλε μου με pm το e-mail σου και θα σου στείλω το pdf του Τ1. Εσύ μετά ως εκπαιδευτής και πιο αρμόδιος από εμένα να κρίνεις τι και πως θα το μεταδώσεις στο κοινό του forum, μπορείς να ανεβάσεις ένα post κανοντάς το. Ταπεινά μέχρι τα 51 μέτρα... Όταν, ή καλύτερα, εφόσον περάσω το T2, ευχαρίστως να επανέλθω βαθύτερος. Προς το παρόν, κάτω από τα 51 (που είναι και η πλειονότητα των καταδύσεων που κάνω) βουτάω με πίνακες από το VPM-B. Εσύ, επειδή είδα το post σου στο thread του RD όπου αναφέρεις πως έχεις πειστεί ότι ο γράφων κατέχει το θέμα, βούτα εκεί με αυτά που σου λέει.
__________________
Νίκος Βασιλάτος
www.wreckdiving.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NickVas : 15-06-08 στις 12:16.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-06-08, 16:49
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

@NickVas. Φίλε δεν συμφωνούν όλοι μαζί σου. Την άποψή σου λες που τυγχάνει να μην περνάει παμψηφί ως ορθή. Μάλλον η αλήθεια είναι πως έχουμε μοιραστεί άντε να το πω "εξίσου" τις ειρωνίες αφού έχουμε αλληλοειρωνευτεί και "αλληλοσφαχτεί" (τρόπος του λέγειν). Μην κάνεις λοιπόν την πάπια και μην συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο να τσαμπουνάς ότι μόνο ο Σώτος έκανε υπέρβαση και κατάχρηση εκφράσεων αφού και στο τελευταίο σου ποστ είρωνας είσαι. Όχι? Στο κάτω κάτω εσύ έκανες την αρχή σε αυτό το ποστ προκαλώντας και χαρακτηρίζοντάς με είρωνα και μάλιστα σε όλα μου τα άλλα ποστ. Πώς είναι δυνατόν να είναι τόσο ανεκτικοί εδω μέσα που να μην μου έδωσαν κλωτσιά στον κώλο μετά από 500 σχεδόν εςιρωνικά ποστ? Ε?

Αν θέλεις συζήτηση να ρωτάς πρώτα γιατί ρε ****** Σώτο έγραψες αυτό το σχόλιο για τον σούπερμαν? Δεν το πολυκατάλαβα και νομίζω ότι με ειρωνεύεσαι. Για ξήγα το, λοιπόν, πριν σε πω είρωνα κλπ. Μη μου τη βγαίνεις φάτσα κάρτα με χαρακτηρισμούς και θα μιλάμε κόσμια.

Λοιπόν για να ηρεμίσω τις όποιες ανησυχίες σας. Εσένα και του Καμαρινού. Βουτάτε όπως εσείς νομίζετε πιό σωστά. Κανείς δεν θα σας πει stroke. Το κέφι σας το κάνετε και τη βρίσκετε? Θα είμαι ανέμσα σε αυτούς που θα τα βάλουν με όποιον σας κατηγορήσει.

Σε ότι αφορά τώρα την νοοτροπία στην οποία αναφέρεστε (ήτη GUE) νομίζω πως δεν λέτε τίποτε καινούργιο. Απλά έχετε βρεί κάποιους τρόπους να τα πείτε αλλιώς και αυτό το θεωρείτε καινοτομία ενώ δεν είναι.

Έχετε μια νοοτροπία γύρω από την οποία στρέφονται διάφορες αντιλήψεις όπως το γεγονός ότι πιστεύετε πως δεν υπάρχει ψεγάδι στο σύστημα σας και ότι τα άλλα συστήματα δεν έχουν απλά ελλείψεις αλλά έχουν τρομακτικά κενά τα οποία έρχεστε να καλύψετε.

Αντιγραφή από το site της GUE: "GUE’s vibrant history includes both recreational excursions and aggressive exploration diving. This experience has led GUE and likeminded divers around the world to embrace the need for greater diving proficiency. These enhanced skills provide greater enjoyment and less stress while also preserving fragile diving environments."

Ενώ λέει ότι αποσκοπεί στην ανάπτυξη ασφαλών δυτών με δεξιότητες και γνώση (από τους στόχους της GUE: Developing safe, skilled, and knowledgeable divers) έχει καταλήξει σε κάποια στεγανά στερεότυπα από τα οποία κάθε απόκλιση θεωρείται stroke. Πώς το ερμηνεύω αυτό? Πρόκειτε για ένα σύστημα που σε διδάσκει την πειθαρχεία σου αφαιρεί το δικαίωμα της άποψης και της κριτικής σκέψης και σε αποστειρώνει σε ένα ασφαλές περιβάλλον του οποίου τα όρια συμπίπτουν με τα όρια της ασφάλειας και της απόλαυσης. Σε αυτή της κουλτούρα κάποιοι δεν ταιριάζουν όπως εγώ για παράδειγμα.

Αν θέλεις και την προσωπική μου φιλοσοφία σαν αντίποδα της πρότασης GUE έχω με λίγα λόγια να πω τα εξής:

Ο δύτης χρειάζεται αρκετή γνώση και αρκετή εμπειρία. Την γνώση την αποκτά με προσωπική μελέτη με εκπαίδευση με συναναστροφή με άλλους δύτες (και όλοι έχουν κάτι να δώσουν ακόμα και οι φαινομενικά ή οι κατά το τυπικόν λιγότερο ειδήμονες). Με πειραματισμό κάτω από απόλυτα ελεγχώμενες συνθήκες για διαφύλαξη της ασφάλειας του κτίζει την εμπειρία του με τον δικό του προσωπικό ρυθμό. Η κατάδυση θέλει πολλή εμπειρία ή αν μη τι άλλο συνεχή επαφή και σμίλευση των δεξιοτήτων και ανάπτυξη της υδροβιότητας. Χρειάζεται εξοικίωση και συμφιλίωση με το υγρό στοιχείο για να φτάσει κανείς στο επίπεδο να λύνει τα προβλήματα του και τα προβλήματα των άλλων. Πάνω από όλα όμως ο δύτης πρέπει να έχει την σωστή νοοτροπία. Να είναι καλός ακροατής να μην θέτει τον εαυτό του ή τους άλλους σε ρίσκα, να ξέρει πολύ καλά τι κάνει και γιατί το κάνει. Να δέχεται ότι ένας άλλος δύτης στην παρέα μπορεί να βουτάει με άλλο set up αλλά να είναι γνώστης των ιδιαιτεροτήτων και των διαδικασιών ώστε αν παραστεί ανάγκη να λειτουργήσει σαν μέλος της ομάδας. Στην δικιά μου παρέα δύο κάνουν κατάδυση με Inspiration και άλλοι τρεις με Megalodon. Άλλος βουτά με VR3 και άλλος με κομμένα πλάνα. Και όλα αυτά συνυπάρχουν και λειτουργούν σε μία ομάδα. Προσωπικά έχω κάνει εκπαίδευση και μνε εκπαιδευτή DIR και έχω εντύπωσιαστεί από την ευελιξία που έδινε στο set up του εξοπλισμού, σε μίνι-αλλαγές που θα έκαναν την ζωή του δύτη πιό άνετη και πιό ασφαλή. Καμία ακαμψία δεν διέκρινα στον τρόπο αντιμετόπισης του set up. Αυτή είναι και η πεμπτουσία της εκπαίδευσης. ο εκπαιδευτής λειτουργεί σαν μέντορας ιδιάιτερα σε αυτές τις βαθμιδες εκπαίδευσης και ποτέ σαν λοχαγός εκτός και αν τίθεται θέμα ασφάλειας. Και για να πώ και την αλήθεια μου δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα να βουτάει ένας με δύο φιάλες αριστερά και άλλος με μία αριστερά και μία δεξιά. Δεν μου κάνει να τον πώ stroke και πιστεύω ούτε και συ θα το έκανες. Το να κάνεις ένα test όμως και να χαρακτηρίζεσαι stroke επειδή βουτάς με RR-LL είναι υπερβολικό ως εξοφρενικό. Το πιό πάνω είναι ένα παράδειγμα έτσι? Δεν λέω ότι είναι ο λόγος της αντίδρασής μου αλλά αποτελεί μέρος πολλών τέτοιων σημείων που με οδηγούν στα συμπεράσματα που με οδηγούν. Έχεις βεβαίως το κάθε δικαίωμα να βουτάς όπως θέλεις με την παρέα σου και να έχετε όση ομοιομορφία θέλετε αλλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να αποκαλείτε τους άλλους stokάδες επειδή είναι διαφορετικοί από εσάς. Μην μου πείτε ότι δεν το κάνατε διότι απλά δεν θα σας πιστέψω.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-06-08, 17:00
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Stroke test

Για κάτι άλλα αμερικάνικα σλόγκαν που παρατίθεντε κατά καιρούς ουδένα σχόλιο δεν αξίζει από μέρους μου. Πραγματικά θεωρώ χάσιμο χρόνου να ασχολούμε με την άποψη του καθενός που προτρέχει και νομίζει ότι οι συνειρμοί της σκέψης του είναι τέτοιοι που του επιτρέπουν αλαθητί να χρησιμοποιεί παρομοιώσεις και να πιστεύει ότι είναι και σχετικές με τον στόχο του.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-06-08, 17:02
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Stroke test

Σορρυ που επεμβαίνω ...

Αυτό....
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων

Ενώ λέει ότι αποσκοπεί στην ανάπτυξη ασφαλών δυτών με δεξιότητες και γνώση (από τους στόχους της GUE: Developing safe, skilled, and knowledgeable divers) έχει καταλήξει σε κάποια στεγανά στερεότυπα από τα οποία κάθε απόκλιση θεωρείται stroke. Πώς το ερμηνεύω αυτό? Πρόκειτε για ένα σύστημα που σε διδάσκει την πειθαρχεία σου αφαιρεί το δικαίωμα της άποψης και της κριτικής σκέψης και σε αποστειρώνει σε ένα ασφαλές περιβάλλον του οποίου τα όρια συμπίπτουν με τα όρια της ασφάλειας και της απόλαυσης. Σε αυτή της κουλτούρα κάποιοι δεν ταιριάζουν όπως εγώ για παράδειγμα.
με αυτό...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά έχω κάνει εκπαίδευση και μνε εκπαιδευτή DIR και έχω εντύπωσιαστεί από την ευελιξία που έδινε στο set up του εξοπλισμού, σε μίνι-αλλαγές που θα έκαναν την ζωή του δύτη πιό άνετη και πιό ασφαλή. Καμία ακαμψία δεν διέκρινα στον τρόπο αντιμετόπισης του set up. Αυτή είναι και η πεμπτουσία της εκπαίδευσης. ο εκπαιδευτής λειτουργεί σαν μέντορας ιδιάιτερα σε αυτές τις βαθμιδες εκπαίδευσης και ποτέ σαν λοχαγός εκτός και αν τίθεται θέμα ασφάλειας.
έχουν μια μικρή διαφορά
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:35.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.