Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-08-08, 08:27
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Εσείς τι κάνετε?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
... μου έχει συμβεί παρόμοιο περιστατικό στην Ταιλάνδη πριν από λίγα χρόνια. Μας έχουν πάει στο Chumbon Pinnacle και με έχουν χώσει (καλά να πάθω που είπα ότι είμαι εκπαιδευτής... ποτέ πιά.) με δύο γιαπωνέζους ΟW. ...
Σχετικά με το πιο πάνω σχόλιο του Ανδρέα εσείς τι κάνετε σε περίπτωση που πάτε σε καταδυτικό κέντρο, δηλώνετε τη πραγματική σας βαθμίδα εκπαίδευσης με τον κίνδυνο να σας βάλουν επικεφαλής σε κάποιο γκρουπ δυτών ή δεν σας έχει τύχει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα?
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-08, 09:07
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με το πιο πάνω σχόλιο του Ανδρέα εσείς τι κάνετε σε περίπτωση που πάτε σε καταδυτικό κέντρο, δηλώνετε τη πραγματική σας βαθμίδα εκπαίδευσης με τον κίνδυνο να σας βάλουν επικεφαλής σε κάποιο γκρουπ δυτών ή δεν σας έχει τύχει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα?
Απο την στιγμη που πληρωνω για να κανω καταδυση αναψυχης και επειδη πολλοι ειναι αυτοι που θελουν τζαμπα εκπαιδευτες και Divemaster , ειτε δειχνω το CMAS*** ειτε δεν δινω το δικαιωμα σε κανεναν να με χειριστει στις διακοπες μου , ιδιαιτερα αν εχω πληρωσει και δεν σκοπευει να με πληρωσει για αυτο . Αν εγω θελω να συνοδευσω καποιον-α-ους-ες , ειναι δικη μου επιλογη και το εχω κανει για φιλους . Αν θεωρει καποιος οτι απο φιλοτιμο πρεπει να απαλλαξω τον επαγγελματια απο την δουλεια του ,αυτος πρεπει να εχει το φιλοτιμο και την αξιοπρεπεια να με ανταμειψει για αυτο.
Αλλιως , να...αφησει την ησυχια μου ησυχη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-08, 09:29
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

Τις περισσότερες φορές δείχνω την κάρτα Rescue ώστε να αποφεύγω τέτοιες καταστάσεις. Επίσης προσπαθώ να πιέσω να με βάλουν με ίδιου επιπέδου δύτη.

Βέβαια όπως έχουμε πει πολλές φορές, έχω βουτήξει με OW δύτη ο οποίος ήταν 1000 φορές καλύτερος απο Divemaster ο οποίος ήταν δύτης 1 έτους.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-08, 10:27
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

Επειδή μου έτυχε μια φορά, και μου βγήκε σε κακό, γιατί όχι μόνο κατάδυση δεν ευχαριστήθηκα, αλλα αντίθετα λίγο έλειψε να εκραγούν τα νεύρα μου, πλέον αποφεύγω να αναλαμβάνω οποιουδήποτε είδους ευθύνη, και δεν θεωρώ πως η πιθανή έκπτωση ή και η δωρεάν κατάδυση μπορεί να αντισταθμίσει αυτά που θα χάσω ή τις ευθύνες που μπορεί να μου δώσουν.

Δεν αρνούμαι την ιδιότητα μου, αλλά φροντίζω να κάνω όσο το δυνατό πιο διακριτούς τους ρόλους του "πελάτη", απο αυτούς του "βοηθού" η του "εκπαιδευτή", γιατί "ανακάτεμα" των παραπάνω δεν βγαίνει πάντοτε σε καλό..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-08, 10:58
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή μου έτυχε μια φορά, και μου βγήκε σε κακό, γιατί όχι μόνο κατάδυση δεν ευχαριστήθηκα, αλλα αντίθετα λίγο έλειψε να εκραγούν τα νεύρα μου, πλέον αποφεύγω να αναλαμβάνω οποιουδήποτε είδους ευθύνη, και δεν θεωρώ πως η πιθανή έκπτωση ή και η δωρεάν κατάδυση μπορεί να αντισταθμίσει αυτά που θα χάσω ή τις ευθύνες που μπορεί να μου δώσουν.

Δεν αρνούμαι την ιδιότητα μου, αλλά φροντίζω να κάνω όσο το δυνατό πιο διακριτούς τους ρόλους του "πελάτη", απο αυτούς του "βοηθού" η του "εκπαιδευτή", γιατί "ανακάτεμα" των παραπάνω δεν βγαίνει πάντοτε σε καλό..
Φυσικα το θεμα δεν ειναι το τζαμπα ή τα λεφτα . Παντως, οταν παω να ψυχαγωγηθω , θελω να το κανω , οσο και ο διπλανος μου . Εννοειται οτι σε μια δυσκολη στιγμη θα τρεξω και θα βοηθησω οσο μπορω καλυτερα οποιονδηποτε χρειαστει βοηθεια , οπως θα ηθελα να με βοηθησει οποιος μπορει σε μια δικη μου δυσκολια . Βεβαια επειδη τον τελευταιο καιρο στις βουτιες μου βιντεοσκοπω , μου ειναι ηδη δυσκολο να κρατησω μια ισορροπια για τον εαυτο μου στην βουτια , οποτε εγω ειμαι αυτος που χρειαζεται επιτηρηση .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-08, 11:00
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την στιγμη που πληρωνω για να κανω καταδυση αναψυχης και επειδη πολλοι ειναι αυτοι που θελουν τζαμπα εκπαιδευτες και Divemaster , ειτε δειχνω το CMAS*** ...

Ποια η διαφορά Divemaster και CMAS*** ??
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-08-08, 11:42
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια η διαφορά Divemaster και CMAS*** ??
Εεε πως βρε Manta, το ίδιο είναι;
To DiveΜaster () το λες και γεμίζει το στόμα σου, ενώ το άλλο ...

... Sorry για το άσχετο, αλλά μου αρέσει πολύ αυτός ο τίτλος ()
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-08-08, 12:40
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Takis is offline
 
Εγγραφή: 03-04-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 38
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

Παντως και γω οταν παω για βουτια θελω να βουτηξω για μενα.
Τωρα αν ειμαι σε καποιο καταδυτικο φιλου η γνωστου και βλεπω οτι γινεται χαμος και θελουν βοηθεια τοτε ναι να βοηθησω με ευχαριστηση!
__________________
www.sea-gate.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-08-08, 16:05
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

παντα δηλωνω την πραγματικη μου καταδυτικη ιδιοτητα και επναλειμμενως εχω "καταστρεψει" -μια σουπερ κατα τα αλλα- καταδυση επειδη επρεπε να βοηθησω καποιον αρχαριο δυτη...

Η καταδυση, για μενα, ειναι μια κοινωνικη ενασχοληση οπου παντα παιρνεις απο τους γυρω σου και παντα οφειλεις να δινεις....

και ειμαι απολυτως πεπεισμενος, οτι οσα περισσοτερα δινεις , γενικα, στη ζωη τοσο πιο καλα! για ολους...

Βεβαια, στα σοβαρα καταδυτικα κεντρα του κοσμου, η ιδιοτητα του πελατη -δυτη αναψυχης ειναι τοσο σεβαστη που δυσκολα θα επιδιωξουν να σου φορτωσουν καποιον...

Ποτε δεν με εχουν "χωσει" με το στανιο, τουναντιον η επαγγελματικη μου ιδιοτητα μου εχει δωσει μια ιδιαιτερη ελευθερια κινησεων κατα τη διαρκεια καθε καταδυτικου προγραμματος,
οχι γιατι το πτυχιο μου τους επιβαλλει κατι τετοιο , αλλα γιατι η προθυμια μου να βοηθησω εκτιμαται παντα...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-08-08, 12:35
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

Παράθεση:
Όλοι αυτοί που απέτυχαν in real life και την κοπάνισαν στα ζεστά, αρνούμενοι να μεγαλώσουν παρατείνοντας την εφηβεία τους μέχρι τα 40 ή 50 τους. Αυτοί που κάνανε το χόμπυ δουλειά και ζούνε με μία και εξήντα, βουτώντας το κάθε στραβό, χοντρό τουρίστα στα ίδια και τα ίδια μέρη...
Αυτοί λοιπόν, στραβώνουνε άσχημα που και έχεις πάει στο resort που κάνει το βράδυ τον ετήσιο μισθό τους και έχεις πτυχία υψηλότερα από τα δικά τους... γιατί στο μικροχώρο τους νομίζουν ότι είναι θεοί, ικανοποιώντας έστω και έτσι τα κόμπλεξ κατωτερότητας τους.
αντρεα οτι δεν καταλαβαινεις καλυτερα να μην το κατακρινεις....και μαλιστα με την υπεροψια που βγαζει το παραπανω γραπτο σου...

εχω γνωρισει δεκαδες εξαιρετικους εκπαιδευτες στα τροπικα....

καλλιεργημενους ανθρωπους που ζυγιζουν τον ανθρωπο απο τα ματια του και οχι απο τα πτυχια που λες εσυ ή απο το πορτοφολι που θα αντεχει τα χλιδατα ρεσορτ που πιθανα επισκεπτεσαι ...

η επιλογη τους να ζουν σε ενα νησι, αγκαλια με τη θαλασσα σιγουρα δεν ειναι αποτυχια στην πραγματικη ζωη, ισως να ειναι αποτυχια στην καριερα της γραβατας και του τσιμεντου....

σορυ για το μπασιμο , αλλα διαβασα το κειμενο σου και μου φανηκε ως απιστευτη προσβολη στα πιστευω μου....αλλα και ως προς πολλους απο τους πολυ στενους φιλους μου...

ΥΓ. χρεος του καθε εκπαιδευτη καταδυσης που αγαπα τη δουλεια του ειναι να βουταει τον καθε "χοντρο" "στραβο" και δεν ξερω εγω τι αλλο , δυτη....αυτη ειναι η δουλεια του αντρεα....αυτο ειναι το παθος του...οσοι δεν το καταλαβαινουν αυτο , δεν κανουν για αυτη τη δουλεια....και πιθανα να αποκτησαν τους εκπαιδευτικους τους τιτλους για το θεαθηναι και μονο....
ΥΓ πως σου ηρθε και εγραψες ολα αυτα τα κουλα?αυτα πιστευεις αληθεια?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 08-08-08 στις 12:40.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:27.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.