Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-07, 12:27
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: Τι ειναι η καταδυση για σας?

Εδω θα κανει ο καθενας και μια καταθεση ψυχης!

Θα αποτυπωσει οσο καλυτερα μπορει τα βαθια αιτια της καταδυσης!

Γιατι βουταει? Τι τον ωθησε να βουταει? Τι αποκομιζει απο την καταδυση σαν δραστηριοτητα?

Μην βιαστητε!

Σκεφτητε και γραψτε!




__________________________________________________ _____





Αν με ρωτήσουν ποιό ρόλο έπαιξε και παίζει η κατάδυση σαν δραστηριότητα στη ζωή μου θα απαντούσα το εξής :
Μου έμαθε να αντιμετωπίζω τα πράγματα με ψυχραιμία και νηφαλιότητα.
Νομίζω πως αυτό το κατάφερε το ίδιο το νερό.
Είναι τρομερό συναίσθημα να βρίσκεσαι μέσα στο νερό,
να είσαι μέλος αυτού (δεν μιλάω για πάνω στο νερό ή δίπλα σε αυτό),
να διοχετεύεται η απόλυτη ηρεμία και η αρμονία του μέσα στο κορμί σου.
Ετσι μπόρεσα να διαχειρίζομαι καλύτερα το άγχος που μας καταβάλει σε διάφορες φάσεις της ζωής μας.
Το άγχος είναι ρυθμιστικός παράγοντας σε ότι και αν κάνουμε.
Επιβάλλεται σε όλους τους ανθρώπους με καταιγιστικό ρυθμό, ακριβώς ετσι όπως κυλάει και η ζωή του σύγχρονου ανθρώπου.
Η κατάδυση από την άλλη βρίσκεται στον αντίποδα των πραγμάτων.
Η μύηση και η σχέση με το νερό δεν είναι κάτι εύκολο.
Χρειάζεται χρόνο και τα αποτελέσματα έρχονται αργά αλλά σταθερά, αργά αλλά καταλυτικά.

Χρωστάω πολλά στην κατάδυση μα το σπουδαιότερο νομίζω είναι πως της χρωστάω
μιά ποιότητα ζωής που με αργό αλλά καταλυτικό τρόπο μου επέβαλε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-07, 12:49
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: Τι ειναι η καταδυση για σας?

'Εχω απαντήσει στο παρελθόν σε ανάλογο ερώτημα στο Abyss

http://www.theabyss.gr/community/ind...23947#msg23947
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-07, 14:07
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: Τι ειναι η καταδυση για σας?

Απαντώ με ένα κείμενο που συνήθιζα να δίνω κάποτε στους μαθητές μου.


Υπερβατικός Κορεσμός


Ο υπερβατικός κορεσμός είναι μια κατάσταση του ανθρώπινου εγκεφάλου που χαρακτηρίζεται από υπέρβαση του προσιτού. Περιγράφεται σαν ένα ταξίδι έξω από τον κόσμο μας. Πόσοι από εμάς έχουν νιώσει αυτή την συγκεκριμένη συγκίνηση σε μια κατάδυση, που έστω για μια στιγμή αισθανθήκαμε πως βρισκόμαστε σε τέλεια αρμονία με τον υποβρύχιο κόσμο ή ακόμα και με το σύμπαν;

Ο σιωπηλός κόσμος, όπως τον χαρακτήρισε ο Κουστώ, είναι ένα σπάνιο μέρος όπου μπορεί κανείς να επικοινωνήσει με τον ζωντανό πλανήτη στην αρχαιότερη του μορφή. Ο ωκεανός, απέραντος, ψηλαφητός, απόλυτος κυρίαρχος με καθεδρική εξουσία καλεί τον άνθρωπο να ταξιδέψει στα ενδότερα της ψυχής του πέρα από τα συσσωρευμένα του βιώματα.

Ο γνωστός ψυχολόγος Αβραάμ Μάσλω, μελέτησε το φαινόμενο της εσωτερικής εμπειρίας που ονόμασε κορυφαία εμπειρία. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά του φαινομένου και πώς επιδρά στο ανθρώπινο μυαλό;

Ο άνθρωπος μπορεί να βιώσει στιγμές απόλυτης έκστασης, όπου όλα φαίνονται να έχουν σχέση μεταξύ τους και να συνυπάρχουν σε μια τέλεια και αρμονική γαλήνη. Το αίσθημα αυτό καθησυχάζει την σκέψη. Οι εμπειρίες αυτές είναι ενστικτώδεις και θεωρείται ότι μπορούν να τις βιώσουν όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί.

“Ξεπηδούν από στιγμές έντονης αγάπης και σεξουαλικότητας, στιγμές υπέρτατης καλλιτεχνικής δημιουργίας – ιδιαίτερα μουσικής - σε εξάρσεις εφευρετικότητας και μεγάλης έμπνευσης, σε έντονες στιγμές διαίσθησης και ανακάλυψης, από την γυναίκα που γεννά φυσιολογικά και που αγαπά το παιδί της, σε στιγμές σύντηξης με το περιβάλλον, μέσα στο δάσος, στη θάλασσα, στο βουνό κλπ, σε συγκεκριμένες αθλητικές δραστηριότητες όπως είναι οι αυτόνομες καταδύσεις, ο χορός κλπ”.
-- Α. Maslow

Σύμφωνα με τον καθολικά παραδεκτό ψυχολόγο, η θάλασσα είναι προνομιούχος περιοχή για να βιώσει κανείς μια κορυφαία εμπειρία, κάτι που πολλοί δύτες το γνωρίζουν εδώ και καιρό, από το πρώτο τους βάπτισμα στο βυθό. Ο Maslow πιστεύει ότι όλα τα άτομα διαθέτουν τις προϋποθέσεις για να ζήσουν αυτή την εμπειρία, και πως αρκετοί το έχουν ήδη κάνει χωρίς ωστόσο να το έχουν συνειδητοποιήσει, καθώς η αναβίωση ή η περιγραφή με λόγια είναι πρακτικά αδύνατο να γίνουν. Όταν μας τύχει ο υπερβατικός κορεσμός η επιστροφή μας πίσω στον πολιτισμένο κόσμο μοιάζει με βίαιο ξύπνημα. Όταν ο σύντροφός μας στην κατάδυση μας τραβήξει απαλά το πέδιλο μας καθαιρεί απότομα από τον θρόνο της ευφορίας μας.

Ο Maslow με έχει βοηθήσει να κατανοήσω καλύτερα τον χαρακτήρα του JacquesMayol, εκείνου του ακατάδεκτου πρωταγωνιστή της ταινίας “TheBigBlue”, ο οποίος μοιραία γλιστρά στους διαδρόμους της λησμονιάς, για να ζήσει για πάντα σε εκείνο το σύμπαν χωρίς λέξεις. Για τους περισσότερο διάπυρους από εμάς, η έλξη της θάλασσας έχει ακριβώς αυτή τη μορφή. Ενόσω καταδυόμαστε είμαστε πλήρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-07, 14:14
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: Τι ειναι η καταδυση για σας?

Τώρα με προβλημάτισες σοβαρά, κυρίως γύρω από το θέμα της κορυφαίας εμπειρίας του Maslow...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-07, 15:51
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: Τι ειναι η καταδυση για σας?

Φιλοσοφικό δεν ήταν το ερώτημα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-07, 18:51
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: Τι ειναι η καταδυση για σας?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαντώ με ένα κείμενο που συνήθιζα να δίνω κάποτε στους μαθητές μου.


Υπερβατικός Κορεσμός


Ο υπερβατικός κορεσμός είναι μια κατάσταση του ανθρώπινου εγκεφάλου που χαρακτηρίζεται από υπέρβαση του προσιτού. Περιγράφεται σαν ένα ταξίδι έξω από τον κόσμο μας. Πόσοι από εμάς έχουν νιώσει αυτή την συγκεκριμένη συγκίνηση σε μια κατάδυση, που έστω για μια στιγμή αισθανθήκαμε πως βρισκόμαστε σε τέλεια αρμονία με τον υποβρύχιο κόσμο ή ακόμα και με το σύμπαν;

Ο σιωπηλός κόσμος, όπως τον χαρακτήρισε ο Κουστώ, είναι ένα σπάνιο μέρος όπου μπορεί κανείς να επικοινωνήσει με τον ζωντανό πλανήτη στην αρχαιότερη του μορφή. Ο ωκεανός, απέραντος, ψηλαφητός, απόλυτος κυρίαρχος με καθεδρική εξουσία καλεί τον άνθρωπο να ταξιδέψει στα ενδότερα της ψυχής του πέρα από τα συσσωρευμένα του βιώματα.

Ο γνωστός ψυχολόγος Αβραάμ Μάσλω, μελέτησε το φαινόμενο της εσωτερικής εμπειρίας που ονόμασε κορυφαία εμπειρία. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά του φαινομένου και πώς επιδρά στο ανθρώπινο μυαλό;

Ο άνθρωπος μπορεί να βιώσει στιγμές απόλυτης έκστασης, όπου όλα φαίνονται να έχουν σχέση μεταξύ τους και να συνυπάρχουν σε μια τέλεια και αρμονική γαλήνη. Το αίσθημα αυτό καθησυχάζει την σκέψη. Οι εμπειρίες αυτές είναι ενστικτώδεις και θεωρείται ότι μπορούν να τις βιώσουν όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί.

“Ξεπηδούν από στιγμές έντονης αγάπης και σεξουαλικότητας, στιγμές υπέρτατης καλλιτεχνικής δημιουργίας – ιδιαίτερα μουσικής - σε εξάρσεις εφευρετικότητας και μεγάλης έμπνευσης, σε έντονες στιγμές διαίσθησης και ανακάλυψης, από την γυναίκα που γεννά φυσιολογικά και που αγαπά το παιδί της, σε στιγμές σύντηξης με το περιβάλλον, μέσα στο δάσος, στη θάλασσα, στο βουνό κλπ, σε συγκεκριμένες αθλητικές δραστηριότητες όπως είναι οι αυτόνομες καταδύσεις, ο χορός κλπ”.
-- Α. Maslow

Σύμφωνα με τον καθολικά παραδεκτό ψυχολόγο, η θάλασσα είναι προνομιούχος περιοχή για να βιώσει κανείς μια κορυφαία εμπειρία, κάτι που πολλοί δύτες το γνωρίζουν εδώ και καιρό, από το πρώτο τους βάπτισμα στο βυθό. Ο Maslow πιστεύει ότι όλα τα άτομα διαθέτουν τις προϋποθέσεις για να ζήσουν αυτή την εμπειρία, και πως αρκετοί το έχουν ήδη κάνει χωρίς ωστόσο να το έχουν συνειδητοποιήσει, καθώς η αναβίωση ή η περιγραφή με λόγια είναι πρακτικά αδύνατο να γίνουν. Όταν μας τύχει ο υπερβατικός κορεσμός η επιστροφή μας πίσω στον πολιτισμένο κόσμο μοιάζει με βίαιο ξύπνημα. Όταν ο σύντροφός μας στην κατάδυση μας τραβήξει απαλά το πέδιλο μας καθαιρεί απότομα από τον θρόνο της ευφορίας μας.

Ο Maslow με έχει βοηθήσει να κατανοήσω καλύτερα τον χαρακτήρα του JacquesMayol, εκείνου του ακατάδεκτου πρωταγωνιστή της ταινίας “TheBigBlue”, ο οποίος μοιραία γλιστρά στους διαδρόμους της λησμονιάς, για να ζήσει για πάντα σε εκείνο το σύμπαν χωρίς λέξεις. Για τους περισσότερο διάπυρους από εμάς, η έλξη της θάλασσας έχει ακριβώς αυτή τη μορφή. Ενόσω καταδυόμαστε είμαστε πλήρεις.
Βρε Σώτο.... αυτό θα πει έγραψες

(και τους το'λεγα εγώ ότι εμένα η μέθη με πιάνει από τα πρώτα δυο μέτρα και με κορόιδευαν....)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-07, 10:30
Vasilis Vasilis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Μηνύματα: 38
Απάντηση: ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: Τι ειναι η καταδυση για σας?

Παράθεση:
...η αναβίωση ή η περιγραφή με λόγια είναι πρακτικά αδύνατο να γίνουν...
__________________
Gerakaris Vasilis
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-07, 10:59
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: Τι ειναι η καταδυση για σας?

Είμαι συντεταγμένος, καθολικός, Δαρβινιστής από σκούφια.

Η κατάδυση μου δίνει μια ανεπανάληπτη δυνατότητα να έρθω σε επαφή με ένα οικοσύστημα και τους οργανισμούς του που διαθέτουν συγκλονιστική πολυπλοκότητα, αλληλεξάρτηση, συμβιωτικές και παρασιτικές σχέσεις και που σε κάποιο βαθμό είναι σχετικά απείραχτο (τουλάχιστον σε μάκρο επίπεδο).

Το να καταφέρνω να αποτυπώσω τους οργανισμούς αυτούς και να μαθαίνω για την συμπεριφορά και το ρόλο τους στο οικοσύστημα είναι για μένα η μεγαλύτερη δυνατή ανταμοιβή.

Η κατάδυση επίσης αποτελεί την τέλεια δικαιολογία για να ταξιδέψει κάποιος, αν και περιορίζει τους πιθανούς προορισμούς μερικές φορές.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-07, 11:48
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: Τι ειναι η καταδυση για σας?

μπορω να αναφερω τι αλλαγες προκαλεσε στη ζωη μου προσπαθωντας να εξηγησω την απολυτη ταυτιση της καταδυσης με βασικες λειτουργιες οπως ο χτυπος της καρδιας μου.

- Με σηκωσε απο τον καναπε του αιωνιου ραθυμου-αμπελοφιλοσου-φοιτητη
- Μου εμαθε να μην φοβαμαι την σκληρη σωματικη και ψυχικη δουλεια
- Με εκανε τρομερα υπομονετικο
- Μου εμαθε να ελεγχω ακραια συναισθηματα με το να ελεγχω την αναπνοη μου
- Με εκανε να προσεχω, να αγαπω και να προστατευω και το πιο απειροελαχιστα μικρο πλασματακι αυτου του υπεροχου κοσμου
- Μου γνωρισε υπεροχους ανθρωπους (μερικοι απο αυτους ειναι εδω)
- Μου γνωρισε την κοπελια μου!!!
- Με ταξιδεψε στα περατα του κοσμου, κυριολεκτικα και μεταφορικα
- Μου εδειξε οτι τα ορια των ανθρωπινων δυνατοτητων (και των δικων μου) ειναι δυσδιακριτα
- Μου επετρεψε να πεταξω (κυριολεκτικα)....απο παιδι το περιμενα!
- Μου εμαθε να ψυχολογω ανθρωπους κοιτωντας τους στα ματια και επισης μου εμαθε να κατανοω , να δεχομαι και τελικα να εξαφανιζω (με τη βοηθεια τους) τους φοβους τους για το αγνωστο

Ειναι δεκα χρονια τωρα που καταδυομαι χωρις σταματημο....ειμαι βαθεια ευγνωμων για το οτι ζω απο τη θαλασσα και χωρις υπερβολη, ακομα και αυριο να τελειωνε η ζωη μου θα ελεγα οτι ΝΑΙ! ειμαι ΓΕΜΑΤΟΣ και ευχαριστω την ΘΑΛΑΣΣΑ για αυτο.....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-09-07, 10:07
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: Τι ειναι η καταδυση για σας?

(Ίσως είναι πολύ νωρίς για μένα να πω μεγάλα λόγια....)


Η κατάδυση για μένα είναι ο τρόπος μου να επισκευτώ (έστω και για λίγα λεπτά κάθε φορά) έναν όμορφο, ήσυχο, μπλε κόσμο που με ηρεμεί όσο τιποτα άλλο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:52.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.