Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-12-15, 21:42
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Αγορά καινούριου dive computer

έχουν σοβαρότατο πρόβλημα στους αισθητήρες...το έχω βιώσει 2 φορές στο βυθό και μια σε ακόμα φορά σε ένα που πήγα να αγοράσω μεταχειρισμένο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-12-15, 23:45
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Αγορά καινούριου dive computer

Ενας παλιος επαγγελματιας δυτης (απο στρατιωτικη εκπαιδευση) που βουταει απο πριν γεννηθουμε πολλοι απο εδω μεσα μου ειπε ενα απλο κανονα για το υπολογισμου το NDL. Το βαθος χ 2 και οτι μενει μεχρι το 90 ειναι ο χρονος που μπορεις να κατσεις στο συγκεκριμενο βαθος χωρις να χρειαστει αποσυμπιεση!!!
Π.Χ 20 μετρα βαθος
20*2=40 μεχρι το 90 μας μενουν 50.
Αρα στα 20 μετρα εχουμε 50 λεπτα!
Με βαση βεβαια τα τωρα δεδομενα μαλλον πως πρεπει αντι για 90 να βαζουμε 80!
Εννοειτε βεβαια οτι οταν βουταω εχω και DC αλλα και πινακα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-12-15, 09:13
jjk jjk is offline
 
Εγγραφή: 01-10-2015
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Αγορά καινούριου dive computer

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καινουργιο η και μεταχειρησμενο
Προτιμώ καλύτερα καινούργιο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-12-15, 14:22
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Αγορά καινούριου dive computer

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
έχουν σοβαρότατο πρόβλημα στους αισθητήρες...το έχω βιώσει 2 φορές στο βυθό και μια σε ακόμα φορά σε ένα που πήγα να αγοράσω μεταχειρισμένο
Γιώργο μια και άνοιξες πολύ σοβαρό θέμα, δε μας δίνεις καμιά πληροφορία παραπάνω?
Φαντάζομαι πως αν η Suunto είχε γενικά θέμα με τους αισθητήρες της, με τις πωλήσεις που έχει η εταιρεία θα είχαν αρχίσει να πεθαίνουν οι δύτες σαν τα κουνούπια.

Εννοείς πρόβλημα με τον αισθητήρα βάθους?
Σε τι συνθήκες παρουσιάστηκε το πρόβλημα?
Σε ποιο μοντέλο DC, μετά από πόσες βουτιές/χρόνια χρήσης, σε τι βάθος και ποιά είναι τα συμπτώματα που δείχνουν το πρόβλημα?
Επικοινώνησες με το service και ποια ήταν η αντίδρασή τους?
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-12-15, 14:35
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Αγορά καινούριου dive computer

Αυτό ακριβώς με απασχολούσε, λόγω της 10ετούς υλικίας του SUUNTO Vyper που έχω...

Γιώργη, για πε.
Whats up ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο μια και άνοιξες πολύ σοβαρό θέμα, δε μας δίνεις καμιά πληροφορία παραπάνω?
Φαντάζομαι πως αν η Suunto είχε γενικά θέμα με τους αισθητήρες της, με τις πωλήσεις που έχει η εταιρεία θα είχαν αρχίσει να πεθαίνουν οι δύτες σαν τα κουνούπια.

Εννοείς πρόβλημα με τον αισθητήρα βάθους?
Σε τι συνθήκες παρουσιάστηκε το πρόβλημα?
Σε ποιο μοντέλο DC, μετά από πόσες βουτιές/χρόνια χρήσης, σε τι βάθος και ποιά είναι τα συμπτώματα που δείχνουν το πρόβλημα?
Επικοινώνησες με το service και ποια ήταν η αντίδρασή τους?
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-12-15, 17:34
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Αγορά καινούριου dive computer

Nαι τα Vyper είναι από αυτά που έχουν θέμα...Αν μείνει και λίγο καιρό αχρησιμοποίητο έρχεται η καταστροφή...Μάλιστα την τελευταία φορά που είπα να ασχοληθώ και να αγοράσω το Vyper ενός φίλου 3 ετών περίπου και ελάχιστα δουλεμένο το δοκίμασα σε πισίνα πριν το βουτήξω για να σιγουρευτώ ότι δεν θα μου έδειχνε τίποτα κουφά...Στο μισό μέτρο έδειχνε 1.5 μέτρο βάθος...

Δεν ξέρω πια σε τι κατάσταση από άποψη αξιοπιστίας είναι τα ρολογάκια της εταιρείας και μιλώ για τα Vyper, Vytec.... To άλλο θέμα που είχα με αυτούς είναι το θέμα της υποστήριξης και εδώ η εμπειρία που αποκόμισα από Αποσπόρη και κεντρικά Φιλανδίας ήταν πολύ κακή...

Τεσπα είχα κάνει ένα αφιερωματάκι στα προβλήματα των Suunto με τίτλο "beware Suunto"
http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=5468

Aλλά και εσείς αν κάνετε ένα search με λέξεις κλειδιά Beware suunto sensor failure θα εκπλαγείτε από τα αποτελέσματα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-12-15, 15:43
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: Αγορά καινούριου dive computer

Το πρόβλημα από όσο γνωρίζω περιορίζεται στα μεγάλου μεγέθους dc. Μου έχει τύχει και σε cobra, να γράφει τα απίστευτα και φυσικά με χρεώσεις (χρόνων) καράτε. Αλλά και σε προαναφερθέντα το ίδιο. Για τα μικρά που και που πνίγονται, είτε από στεγανωτικά, είτε από αδικαιολόγητο κρακ στο τζάμι.
Επίσης παλιότερα σε mosquito (μικρό/πλαστικό) είχαν θέματα με μπαταρίες και κουμπιά.
Πάντως, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ένα από τα dc που έχω, είναι ένα stinger και παρόλο που δεν είναι το κύριό μου με συντροφεύει εδώ και πάνω από 11-12 χρόνια και σε rec καταδύσεις αλλά και ως bt σε tec, χωρίς ποτέ να με προδώσει (με εξαίρεση όσες φορές το άφηνα να κοπανιέται από μπαταρία).
Τέλος, για όποιον έχει μάθει Μπουλμανικά μοντέλα κάθε είδους ο Suunto RGBM, απλά θα τον ψιλοφοβίσει, μιας και σε no deco καταδύσεις είναι πολύ αισιόδοξος, αλλά σε deco καταδύσεις πέφτει πέλεκυς...
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-12-15, 03:01
Το avatar του χρήστη Ναυτίλος
Ναυτίλος Ναυτίλος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-04-2010
Περιοχή: Σταμάτα-Αττική
Μηνύματα: 533
Απάντηση: Αγορά καινούριου dive computer

Απ' ότι θυμάμαι ο Βασίλης (ο επίλαρχος) σ΄ενα Suunto Zoop του είχε χαλάσει ο αισθητήρας και όταν το πήγε για έπιδιόρθωση του είπαν ότι δεν αξίζει. Από προσωπική εμπειρία σένα suunto Companion αγορασμένο το 1992(νομίζω) δεν μου εβγαλε κανενα θεμα (αλλα μη γκαντεμιάζω και αυτό που εχω τωρα). Τι να πω παίδες Εχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο;

Παράθεση:
Ενας παλιος επαγγελματιας δυτης (απο στρατιωτικη εκπαιδευση) που βουταει απο πριν γεννηθουμε πολλοι απο εδω μεσα μου ειπε ενα απλο κανονα για το υπολογισμου το NDL. Το βαθος χ 2 και οτι μενει μεχρι το 90 ειναι ο χρονος που μπορεις να κατσεις στο συγκεκριμενο βαθος χωρις να χρειαστει αποσυμπιεση!!!
Π.Χ 20 μετρα βαθος
20*2=40 μεχρι το 90 μας μενουν 50.
Αρα στα 20 μετρα εχουμε 50 λεπτα!
Με βαση βεβαια τα τωρα δεδομενα μαλλον πως πρεπει αντι για 90 να βαζουμε 80!
Εννοειτε βεβαια οτι οταν βουταω εχω και DC αλλα και πινακα!
Σχετικά με το προαναφερθέν ποστ μου φαίνεται αρκετά "εμπειρικός" ο τρόπος και θ' απέφευγα να τον εφαρμόσω. Και μην ξεχνάμε ότι στις Ε.Δ δικαιολογούνται απώλειες κατα τη λαικη ρηση . Αν δεις το πινακάκι του συλλόγου που ανέβασε ο Δημήτρης βασισμένος σε US Navy (που ειχα τη τύχη να επιμεληθώ) σε καποια βάθη εισαι εκτός ορίων ασφαλειας πχ στα 30μ αν μείνεις 30 λεπτα με τον υπολογισμό του παλαίουρα εισαι οκ ενω στη πραγματικότητα εχεις στάση 3 λεπτών στα 3 μ. ενω στα ρηχα πχ 12 μετρα, καθεσαι με τις ωρες που λεει ο λογος. Δες τι εννοω και θα καταλαβεις
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-12-15, 13:58
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Αγορά καινούριου dive computer

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας παλιος επαγγελματιας δυτης (απο στρατιωτικη εκπαιδευση) που βουταει απο πριν γεννηθουμε πολλοι απο εδω μεσα μου ειπε ενα απλο κανονα για το υπολογισμου το NDL. Το βαθος χ 2 και οτι μενει μεχρι το 90 ειναι ο χρονος που μπορεις να κατσεις στο συγκεκριμενο βαθος χωρις να χρειαστει αποσυμπιεση!!!
Π.Χ 20 μετρα βαθος
20*2=40 μεχρι το 90 μας μενουν 50.
Αρα στα 20 μετρα εχουμε 50 λεπτα!
Με βαση βεβαια τα τωρα δεδομενα μαλλον πως πρεπει αντι για 90 να βαζουμε 80!
Εννοειτε βεβαια οτι οταν βουταω εχω και DC αλλα και πινακα!

Υπάρχουν πολλές παρόμοιες εμπειρικές συνδέσεις για τον υπολογισμό του "χρόνου 0" όπως ο υπολογισμός του "χρόνου 0" με το "7", για ευνόητους λόγους δεν θα αναφερθώ περισσότερο. Καλό είναι να ξεφύγουμε από τέτοιου είδους υπολογισμούς και να χρησιμοποιούμε τα DC μας, ρολόι, βαθύμετρο και έναν πίνακα εφεδρεία που εμπιστευόμαστε, αφού γνωρίζουμε πολύ καλά τη χρήση του. Τέλος, προσωπικά ελέγχω σε τακτά χρονικά διαστήματα τα 3 DC (δυο δικά μου και ένα της συζύγου μου) συγκρίνοντας τα μεταξύ τους. Όταν αλλάζω μπαταρίες τα τσεκάρω συστηματικά σε διάφανο δοχείο συμπίεσης (από plexi glas) σε σταθερή πίεση 5,2 bar (αντίστοιχο βάθος -42m) καταγράφοντας τον χρόνο έκθεσης στην προαναφερθείσα πίεση όλες τις ενδείξεις, στάσεις και χρόνο αποσυμπίεσης κ.λ.π στοιχεία στην εκάστοτε στάση. Αφού συγκρίνω όλα τα δεδομένα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, με τον πίνακα που εμπιστευομαι και κρίνω ότι είναι όλα τα δεδομένα είναι αξιόπιστα, τότε εμπιστεύομαι τα DC μου και τα όργανα που χρησιμοποιώ, πάντα όμως με τη δέουσα προσοχή!!

__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-12-15, 22:29
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Αγορά καινούριου dive computer

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χρηστος Ευθυμιου Εμφάνιση μηνυμάτων
... τα τσεκάρω συστηματικά σε διάφανο δοχείο συμπίεσης (από plexi glas) σε σταθερή πίεση 5,2 bar (αντίστοιχο βάθος -42m)
Τι είναι αυτό Χρήστο ; Για λέγε, φαίνεται ενδιαφέρον ...
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:20.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.