Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-07, 14:04
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Διδάσκομαι και διδάσκω καταδύσεις για 12 χρόνια. Όλα αυτά τα χρόνια λοιπόν μαθαίνω πως σε μια περίπτωση τέτοια ο δότης παρέχει αέρα στον δέκτη ή ο δέκτης λαμβάνει αέρα με το χταπόδι (εφεδρικό δεύτερο στάδιο του δότη).

Σε όλη μου τη καταδυτική εμπειρία εκτός από τις δεκάδες καταστάσεις που χρειάστηκε να δώσω το χταπόδι σε άλλο δύτη, και τις εκατοντάδες ασκήσεις όπου χρησιμοποίησα το χταπόδι για να δώσω αέρα, μου έτυχε μία και μοναδική φορά όπου η κατάσταση ήταν και απρόβλεπτη αλλά και αιφνιδιαστική. Αντέδρασα εντελώς ενστεικτωδώς. Δεν έδωσα το χταπόδι έδωσα το δεύτερο στάδιο που έιχα στο στόμα, διότι αυτό ήταν το πιό εύκολο πράγμα που μπορούσα να κάνω.

Οι λεπτομέρειες του συμβάντος είναι ενδιαφέρουσες και ίσως να αποτελούσαν καλό θέμα για έναάλλο post.

Και αναρωτιέμαι, μήπως θα ήταν σωστό να κάνουνε μια σκέψη οι διαφοροι οργανιμσοί (πλην της GUE που διδάσκει την παρόχή αέρα με το πρωταρχικό /primary) να αλλάζανε τη μέθοδο διδασκαλίας αυτού του dril?

Έτσι για να μη λένε μερικοί ότι αφορίζω καταστάσεις και οργανσιμούς. Να και ένα σημείο που δίνει ένα πόντο στους κυρίους!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-07, 15:58
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Γεια σου Σωτο...

Σαφως και θα αναφερεσαι για τα Sport/ Rec εκπαιδευτικα προγραμματα των οργανισμων μιας και μεταξυ μας ΣΧΕΔΟΝ για ολα τα Tech εκπαιδευτικα προγραμματα οι φωτογραφιες και μονον, ετσι απλα για παραδειγμα, των αναλογων εγχειριδιων (TDI Adv TMX, SSI TechXR, κλπ...) μιλουν απο μονες τους!

Προσωπικη αποψη για το ερωτημα σου:
Nομιζω πως ειναι δυσκολο να ανατραπει η ''παραδοσιακη'' φιλοσοφια διαμορφωσης του Sport Diver με το χταποδι/ Β εφεδρικο σταδιο να ερχεται απο τα δεξια του δυτη και να βρισκεται αναρτημενο στην περιοχη του νοητου τριγωνου Στερνου και αριστερων-δεξιων πλευρων.
Ξερεις καλυτερα απο πολλους εδω μεσα πως μια τετοια προταση/ ιδεα αλλαγης ''κατεστημενου'' αρκετων δεκαετιων μαλλον δεν θα ειχε καμμια τυχη...

Απο κει κει περα μιας και δεν πιστευω πως οι ''παροδοσιακοι'' οργανισμοι θα ηθελαν/ μπορουν να κανουν μια τετοια αλλαγη θα μπορουσατε εσεις οι ''ενδιαφερομενοι'' ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ εκπαιδευτες να φιλοτεχνισετε ενα Specialty του στυλ ''Hogarthian Sport Diver'' και εκει μεταξυ αλλων να διδαξετε και την χρηση του Long hose στην Ψυχαγωγικη καταδυση...
Πως σου ακουγεται αυτο ???

Προσωπικα (αν και δεν ειμαι επαγγελματιας, κι ετσι δεν διδασκω 12 χρονια αλλα ουτε εχω και 3000 βουτιες...) επετρεψε μου να σου πω πως για καποιους λογους και κυριως για την περιπτωση των Sport Divers που ΘΑ ασχοληθουν με την Τεχνικη καταδυση, το θεωρω επιτακτικη αναγκαιοτητα...
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-07, 16:51
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Ίσως βόλευε να πάρει το πρωτεύον β’ στάδιο και εγώ με την ησυχία μου να πάρω το χταπόδι, αλλά εδώ πρέπει λίγο να μπούμε και στο σκεπτικό της τεχνικής αυτής.

Σκεφτείτε έναν δύτη που βουτάει 3 φορές τον χρόνο, πόσο άνετος μπορεί να είναι στο να αποχωριστεί το β στάδιο από το στόμα του; Και πόσο άνετος θα είναι ο καθένας από εμάς αν μας τραβήξουν ξαφνικά το β’ στάδιο από το στόμα;

Πριν την βουτιά φροντίζω να έχω το χταπόδι εκεί που προβλέπεται στερεωμένο με τέτοιο τρόπο που να βγαίνει σχετικά εύκολα.

Προσωπικά αν δω κάποιον πανικοβλημένο για αέρα το πρώτο πράγμα που θα κάνω (ή καλλίτερα σκοπεύω να κάνω ) είναι να βγάλω το χταπόδι και να του το δώσω, μια που το σίγουρο είναι ότι θα μου τραβήξει από το στόμα το κυρίως β’ στάδιο με συνοπτικές διαδικασίες. Επιπλέον έτσι όπως είναι ο εξοπλισμός μου για να το βάλει στο στόμα του ( ) πρέπει να έρθουμε παααρα πολύ κοντά με όποια προβλήματα αυτό δημιουργεί στην ανάδυση και στον έλεγχο του ρυθμού της.

Βέβαια τελικά το πρόβλημα δεν είναι τόσο πολύ ποιος τρόπος είναι πιο πρακτικός, αλλά κατά πόσον έχουμε όλοι έναν συγκεκριμένο τρόπο και βέβαια κατά πόσον όλα αυτά τα έχουμε συζητήσει πριν την βουτιά με το ζευγάρι μας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-07, 16:57
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτείτε έναν δύτη που βουτάει 3 φορές τον χρόνο, πόσο άνετος μπορεί να είναι στο να αποχωριστεί το β στάδιο από το στόμα του;
Εαν αυτος ο δυτης και με το που πεσει στο νερο (comfined water) δεν μπορει για παραδειγμα να εκτελεσει την ασκηση:

'Βγαζω απο το στομα το Α-σταδιο το ξαναβαζω και στην συνεχεια το ''καθαριζω'' με εναν απο τους δυο γνωστους τροπους....

Τοτε καλυτερα να μην συνεχισει την καταδυση του αλλα να παει σπιτι του....

Δεν νομιζεις....???
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-07, 17:08
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

100%

αλλά σίγουρα άλλο άγχος θα έχει αν θα σου δώσει το χταπόδι του και άλλο αν πρέπει να ψάξει (αρχάριος) να βρει το χταπόδι και να το βάλει στο στόμα του. Ε;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-07, 20:59
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Ακριβώς μιλάω περισσότερο για τα sport / rec προγράμματα.

Συνήθως αν έχεις κάποιο πρόδρομο χρόνο αξιολόγησης ή αντίδρασης έστω και 1-2 δευτερόλεπτα φυσικά και θα βγάλεις από μόνος σου το χταπόδι και να το έχεις στο χέρι έτοιμο.

Αλλά αυτό που έχω διαπιστώσει μέσα από αυτή την εμπειρία είναι όταν ο πρόδρομος αυτός χρόνος αντίδρασης είναι ένα πολύ μικρό κλάσμα του δευτερολέπτου, τότε η αυτόματη αντίδραση που έρχεται σαν αντανακλαστικό περισσότερο και όχι σαν συνειδητή πράξη είναι το να βγάλεις το πρωτεύων από το στόμα και να το βάλεις αμέσως μπροστά από το στόμα του δύτη που ζητά αέρα. Σκέψου δηλαδή μια ήρεμη κατάσταση με ένα δύτη να είναι σε απόλυτη ηρεμία και ξαφνικά καθώς σε πλησιάζει να αρχίσει να κάνει με εκρηκτικό ρυθμό το σήμα "out of air" μισό μέτρο από το πρόσωπό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-07, 21:24
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
100%

αλλά σίγουρα άλλο άγχος θα έχει αν θα σου δώσει το χταπόδι του και άλλο αν πρέπει να ψάξει (αρχάριος) να βρει το χταπόδι και να το βάλει στο στόμα του. Ε;
Νeokles,

Εαν καποιος κανει χρηση Long hose (1.50 ή 1.80 ή 2.13m) τοτε το back up regulator θα βρησκεται ΑΚΡΙΒΩΣ κατω απο το πιγουνι του μεσω 56cm hose (αντι για 75cm που εχουν οι ''παραδοσιακοι'' ρυθμιστες) και θα στηριζεται εκει με necklace....

Και οπως μου ελεγε καποτε και ενας φιλος, ''ο τροπος που λεγειν και με την γλωσσα θα μπορεσεις να το βαλεις στο στομα σου''....
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-07, 10:46
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Σωτο...

Προσωπικη αποψη για το ερωτημα σου:
Nομιζω πως ειναι δυσκολο να ανατραπει η ''παραδοσιακη'' φιλοσοφια διαμορφωσης του Sport Diver με το χταποδι/ Β εφεδρικο σταδιο να ερχεται απο τα δεξια του δυτη και να βρισκεται αναρτημενο στην περιοχη του νοητου τριγωνου Στερνου και αριστερων-δεξιων πλευρων.
Ξερεις καλυτερα απο πολλους εδω μεσα πως μια τετοια προταση/ ιδεα αλλαγης ''κατεστημενου'' αρκετων δεκαετιων μαλλον δεν θα ειχε καμμια τυχη...

Απο κει κει περα μιας και δεν πιστευω πως οι ''παροδοσιακοι'' οργανισμοι θα ηθελαν/ μπορουν να κανουν μια τετοια αλλαγη θα μπορουσατε εσεις οι ''ενδιαφερομενοι'' ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ εκπαιδευτες να φιλοτεχνισετε ενα Specialty του στυλ ''Hogarthian Sport Diver'' και εκει μεταξυ αλλων να διδαξετε και την χρηση του Long hose στην Ψυχαγωγικη καταδυση...
Πως σου ακουγεται αυτο ???

Προσωπικα (αν και δεν ειμαι επαγγελματιας, κι ετσι δεν διδασκω 12 χρονια αλλα ουτε εχω και 3000 βουτιες...) επετρεψε μου να σου πω πως για καποιους λογους και κυριως για την περιπτωση των Sport Divers που ΘΑ ασχοληθουν με την Τεχνικη καταδυση, το θεωρω επιτακτικη αναγκαιοτητα...
Normoxic Diver,

Με αφορμή την ιδέα σου έστειλα ένα μύνημα στο εκπαιδευτικό τμήμα της PADI (σαν αντιπροσωπευτικό δείγμα παραδοσιακών οργανισμών) και αναμένω την επίσημη τοποθέτηση τους, την οποία και θα κοινοποιήσω βεβαίως μόλις την έχω.

Έχω την πεποίθηση πως οι οργανσιμοί αυτοί προσαρμόζονται με βάση τα νέα δεδομένα που προκύπτουν. Για να αναφέρουμε και δύο παραδείγματα της προσαρμοστικότητάς τους.

Ή κατάργηση του buddy breathing (δέκτης και δότης αναπνέουν διαδοχικά από το ίδιο δεύτερο στάδιο) και παραμονή του στα εκπαιδευτικά προγράμματα σαν προαιρετική άσκηση.

Τροποποίηση της άσκησης ου έλεγε αφαίρεση και επανατοποθέτηση ζώνης βαρών που τώρα έγινε αφαίρεση και επανατοποθέτηση συστήματος βαρών που καλύπτει και τα συστήματα πλευστότητας με ενσωματωμένα βάρη.

Άρα λοιπόν δεν αποκλείω τις τροποποιήσεις / αλλαγές αν προκύψει βεβαίως πειστικός λόγος κατά την κρίση των διευθυντών εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Συμφωνώ με την τοποθέτηση σου ότι η διδασκαλία του Hogarthian style στην sport / rec κατάδυση μπορεί να είναι χρήσιμη σε κάποιες περιπτώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-07-07, 20:04
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Normoxic Diver,

Με αφορμή την ιδέα σου έστειλα ένα μύνημα στο εκπαιδευτικό τμήμα της PADI (σαν αντιπροσωπευτικό δείγμα παραδοσιακών οργανισμών) και αναμένω την επίσημη τοποθέτηση τους, την οποία και θα κοινοποιήσω βεβαίως μόλις την έχω.
Γεια σου Σωτο,

κανενα νεο απο PADI Training Department...???
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-07-07, 20:38
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Σε πραγματική κατάσταση έλλειψης αέρα

Αναμένω. Μόλις πάρω απάντηση θα την ανεβάσω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.