Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Οι ερωτήσεις που πάντα θέλαμε να κάνουμε

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-07, 15:06
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Διπλές φιάλες με isolation manifold ή Ανεξάρτητες?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν πρώτοις ο Rich φρίκαρε με την ιδέα των ανεξάρτητων φιαλών κι αφού κατάφερε να το επεξεργαστεί είπε ότι σε μια περίπτωση πολύ στενής διείσδυσης η GUE καταφεύγει στα stages (μπορείς δηλαδή να βγάλεις το κύριο setup σου και να συνεχίσεις μόνο με ένα stage).


Παιδιά, προβληματίστηκα λίγο. Πίστευα ότι τα περισσότερα καταδυτικά έως σήμερα, πριν από GUE, DSAT κλπ είχαν εκπαιδευτικά προγράμματα με ανεξάρτητες διπλές και ανεξάρτητους ρυθμιστές. Ξέρω αρκετό κόσμο που βουτάει με αυτή τη μέθοδο και δεν καταλαβαίνω γιατί ο Rich εξεπλάγη τόσο πολύ.... Είναι τόσο άκυρη η μέθοδος στο εξωτερικό;; Διορθώστε με αν κάνω λάθος (τέτοιες παρανοήσεις είναι πολύ κακές) αλλά έχω την αίσθηση ότι οι βαθυδύτες του Πέτρου (π.χ.) χρησιμοποιούν ακόμα αυτό το σύστημα... Εαν ισχύει αυτό, ποιός είναι ο οργανισμός που διδάσκει και πιστοποιει αυτό το σύστημα τελικά;; (Μήπως να ανοίξω νέο θρεντ; )
Δεν ξέρω ποιός οργανισμός διδάσκει για ανεξάρτητες φιάλες αλλά και εγώ ξέρω αρκετούς που χρησιμοποιουν αυτό το ακόμα και στο εξωτερικό. Και εγώ αυτό χρησιμοποιω γιατι δεν έχω μόνιμο σετ διπλών έτσι ανάλογα με την κατάδυση χρησιμοποιώ 1 ή 2 φιάλες. Το άσχημο είναι ότι αν έχεις μια βλάβη σ' ένα ρυθμιστή χάνεις όλο τον αέριο αυτής της φιάλης ενω με manifoled θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το σύνολο του αερίου σου.

==================
Σημείωση από fivos:
Το θέμα αυτό ξεκίνησε με μεταφορά μηνυμάτων από εδώ: 'Η φιλοσοφία DIR στην κατάδυση'
==================
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 06-07-07 στις 00:38. Αιτία: Προσθήκη σημείωσης για διάσπαση θέματος
Απάντηση με παράθεση
 


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:12.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.